Кога започнахте да миете зъбите на децата си?

  • 5 833
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 122
Здравейте мами, може ли да споделите кога започнахте да миете зъбите на децата си?

# 1
  • Мнения: 4 294
Малко след годинката, имаше към пет, шест зъбчета. Не започнах от първото зъбче, не виждах никакъв смисъл.

# 2
  • Мнения: 46 551
От първия зъб.

# 3
  • Мнения: 1 550
С появата на първото зъбче.

# 4
  • Мнения: 11 010
С появата на първите 2 зъба, израстнаха почти едновременно.

# 5
# 6
  • Мнения: 2 910
Имаше вече 7-8 зъбчета, когато започнах, ако не и повече, защото за кратък период избиха няколко.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Беше след годинката, че май наближаваше 2 когато започнахме всеки ден да мием зъбките както трябва.

# 8
  • Мнения: 550
От първото зъбче! Peace

# 9
  • Мнения: 7 201
Малко след годинката, имаше към пет, шест зъбчета. Не започнах от първото зъбче, не виждах никакъв смисъл.
PeaceИ аз тогава.

# 10
  • Мнения: 3 663
някъде към година и половина май  Rolling Eyes с 10-14 налични зъба (не помня точно колко)

# 11
  • Мнения: 4 841
След втория зъб - основно аз ги миех. Беше на около 2 години и няколко месеца, когато започна да си ги мие сам. Сменям четките на около месец-месец и половина.

# 12
  • София
  • Мнения: 13 209
От първия зъб! А смисъл виждах... голям дори. Сега дъщеря ми на 5 г. има траен навик да си мие зъбите.

# 13
  • Мнения: 320
С появата на първите 2 зъба, израстнаха почти едновременно.
И ние така. В аптеката се продават четчици за първите зъбчета, като напръстник, поставят се на пръста, много са мекички и много удобни.

# 14
  • Мнения: 3 663
да използвам темата (авторката моля да ме извини  Embarassed ) да питам нещо Simple Smile
сутрин кога миете зъбките - преди или след хранене?
питам, защото таня закусва вкъщи, не в градината, аз си мия зъбите преди закуска (от пастите ужасно огладнявам  Embarassed ), баща й след...
та кое е правилното...

# 15
  • Мнения: 370
ами имаше 10/15 зъба,когато започнах да й давам четката за зъби.била е малко преди 2 рата годинка.на ния зъпките по-късно тръгнаха да избиват.но затова пък ги изкарваше по 2*2.трудна работа ейййй cry

# 16
  • Мнения: 7 201
да използвам темата (авторката моля да ме извини  Embarassed ) да питам нещо Simple Smile
сутрин кога миете зъбките - преди или след хранене?
питам, защото таня закусва вкъщи, не в градината...
Когато е на градина(там закусва)-ги мия преди закуска.
През почивните дни-след закуска.
И аз не знам кое е правилно,но предпочитам след хранене да му ги мия.

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679
Когато спря да суче нощем, но това ми се губи на колко точно е било...некъде около годинката може би или по-късно, не помня newsm78 Имаше 4-5 зъба и реших, че щом вече не яде непрекъснато, можем да започнем с устната хигиена Peace
За поредността сутрин - аз ги мия веднага след ставане, съответно и него така го карам да прави. Баща му точно обратното - първо му дава да яде и после го експедира в банята за зъбки, за да му били чистички до обяд Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 1 761
Първите два зъба му избиха в 4 месец и оттогава всеки ден преди лягане ги мие.До годинка основно аз му миех зъбите,но вече може и сам,скоро ще стане на 2.След като си измие зъбите не яде повече,ляга да спи.
Много съм доволна,че започнах рано,сега има навика да си мие зъбите сам и сам си търси четката и пастата.А и покрай четкането зъбите прокарват по-бързо и не е толкова болезнено.

# 19
  • Мнения: 1 093
Започнах да мия зъбите на Марина около годинката. Тогава всъщност й порасна и първото зъбче.
Сутрин ги мие веднага след ставане, понякога събота и неделя - след закуска, защото тогава се размотаваме по пижами до по-късно.

# 20
  • София
  • Мнения: 39 809
На 7месечна възраст. Имаше 4 зъба.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 163
Когато стана на около  година и половина . Имаше 4-5 зъба. От тогава  всеки ден сутрин (преди закуска)  и вечер.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 261
Беше на около година,с 10 зъбчета,когато започнах редовно да му ги мия.След половин година сам започна да си ги мие-всяка сутрин след ставане.

# 23
  • София
  • Мнения: 18 679
А и покрай четкането зъбите прокарват по-бързо и не е толкова болезнено.
Я виж ти, интересна информация, не съм чувала досега? Може ли да обясниш малко по-подробно как точно четкането на зъб влияе на венците, на които още не са пробили зъбки, нещо не го схващам newsm78 Нали все пак венците без зъби не ги четкаме Rolling Eyes И ако не ти представлява проблем, може някой линк с обяснението да дадеш Praynig Ако има такава работа на второто бебе ще започна да му ги мия доста по-рано.

# 24
  • Мнения: 3 423
Аз все още не мога да нарека това нашето, миене на зъби.Той яде пастата,иска още,не си плакне устата а гълта водата -никакво миене не е това .

# 25
  • София
  • Мнения: 7 059
След като поникна и второто зъбче, купих паста за зъби Ненедент със силиконов накрайник.

# 26
  • Мнения: 8 999
Между 2рата и 3тата годинка. Допреди това само ги излъсквах с тензухена пелена, навита на пръста ми.

# 27
  • Мнения: 1 550
Аз все още не мога да нарека това нашето, миене на зъби.Той яде пастата,иска още,не си плакне устата а гълта водата -никакво миене не е това .
Аз купувам паста за зъби за деца от 0- 5 години (млечни зъби). Не се плакне устата след миене на зъбите, пастата е с приятен вкус и децата я хапват като по този начин си набавят необходимото количество флуорид. Флуоридът необходим за изграждането на здрави зъби.
Препоръчва се по принцип да се започне с миенето на зъби при появата на първите зъбки. Не толкова заради самото миене, а по скоро за да се поеме съответното количество флуорид. Така се изгражда и полезния навик да се мият зъби. Грижата за млечните зъби е важна, тъй като повредените млечни зъби могат да повлияят и на растежа и структурата на постоянните. За това се и препоръчва децата да се водят на зъболекар от 3-4 годишна възраст и да се следи за кариеси.

# 28
  • Мнения: 2 090
Малко преди да навърши една годинка  grinning012

# 29
  • Мнения: 154
От 7м., тогава имаше вече 6 поникнали зъбки. Сутрин след закуска и вечер. А това, че зъбките пробиват по-лесно, нашата зъболекарка ми го обясни така:  паралелно с миенето на поникналите зъбки се масажират и венците, което облекчава пробиването на новите зъбки.

# 30
  • Мнения: 3 205
На година и половина му купихме истинска четка и паста за зъби и оттогава сме редовни.

# 31
  • Мнения: 122
Благодаря на всички за мненията   bouquet

Много полезна информация получих и ще се възползвам от съветите Ви.

Ние сме на 1г. и 8 м., но все още не сме започнали да си мием зъбите  Embarassed

# 32
  • Мнения: 851
Щом зъбките ни станаха два, купих от тия детски четки, които се слагат на пръста на майката и са от силикон. От време на време й търках зъбчетата, колкото да свикне. Щом станаха повече я визмах винаги в банята с мен, за да ме гледа как мия своите зъби и да започне да ми подражава. Сега е на 1,6 год. и си ги мие сама, макар и не баш както трябва. Но всяка вечер преди да си легне ме води сама в банята да ги мием Laughing и то с паста за зъби Mr. Green

# 33
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
Щом зъбките ни станаха два, купих от тия детски четки, които се слагат на пръста на майката и са от силикон. От време на време й търках зъбчетата, колкото да свикне. Щом станаха повече я визмах винаги в банята с мен, за да ме гледа как мия своите зъби и да започне да ми подражава. Сега е на 1,6 год. и си ги мие сама, макар и не баш както трябва. Но всяка вечер преди да си легне ме води сама в банята да ги мием Laughing и то с паста за зъби Mr. Green
и при нас беше така с появата на първите зъбчета пробвах с тези силиконовите накрайници без особено голям успех,а Ема сега е на 2,6 години и самичка ги мие,вечер влизаме заедно в банята и тя определено харесва този ритуал  Grinning

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 1 436
На баткото - откакто му поникнаха 6 зъба...А на малкия не успявам да му ги измия още, много се дърпа и плаче. Ще изчакам да започне да разбира и се надявам като гледа баткото и той да започне да си ги мие с удоволствие.

# 35
  • Мнения: 3 973
Първия зъб ни излезе на 4м ,но ние изчакахме да станем на 7м и започнахме с Ненедент.
После след като стана на 1г купихме четка и детска паста.Сега само като кажа хайде зъбките -пищи радостен и стига преди мен в банята  Crazy

# 36
  • София
  • Мнения: 1 345
От около месец вече ги мием и той е много щастлив,седи във ваничката с широко отворена уста Crazy,докато не види напръстника!Има 6 зъбчета.

# 37
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
След като пробиха първите два, т.е на около година и 2 месеца. То в началото е силно казано миене, но пък се създава навик. Сега обожава да й се мият зъбите, цвърчи от кеф.

# 38
  • Мнения: 1 447
Започнах към 1.8 месеца,защото до 1.1 месец нямахме нито едно зъбче.Когато станаха към 6-7 тогава започнах

# 39
  • Мнения: 9 814
Когато се появиха първите четири зъба- на 10 месечна възраст.

# 40
  • Мнения: 1 230
На годинка. Яде пастата, за съжаление. Спрях я, тъй като въпреки, че е детска има ...бромид... нещо си, което се оказа съединение, предизвикващо алергии и обриви  Crazy и отдавна не се слага даже в пастите на възрастни (в ЕС). Сега мия само с вода и четка, докато намеря подходяща паста...

# 41
  • Мнения: 1 312
На около година и половина.
В началото беше интересно,после не искаше,към 2 и малко стана редовно миенето-сега вече си е навик-сутрин и вечер.

# 42
  • космополитно
  • Мнения: 941
От две годишна възраст.

# 43
  • Мнения: 4 629
От поникването на първия зъб - към 6тия месец

 Не виждам логика, защо той трябва да изчака поникването на другите - та да ги мием на куп  newsm78

# 44
  • у дома
  • Мнения: 966
някъде към година и половина май  Rolling Eyes с 10-14 налични зъба (не помня точно колко)
По същия начин и ние. Но, още не се е научила да изплюва пастата и я гълта, пък е на 3 вече  ooooh!

# 45
  • София
  • Мнения: 5 079
Като стана на 1 годинка...  Embarassed

# 46
  • София
  • Мнения: 2 164
На годинка. Тогава й излезе първото зъбче.
Вече има изграден навик и си мие зъбите сама сутрин и вечер.

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
от първия зъд

# 48
  • Мнения: 3 886
1годиинка Hug

# 49
  • Мнения: 1 820
С появата на първите 2 зъба, израстнаха почти едновременно.
и аз  Hug

# 50
  • Мнения: 9 052
когато се появиха.

# 51
С появата на първите 2 зъба, израстнаха почти едновременно.
и аз  Hug
Peace

# 52
  • София
  • Мнения: 368
С появата на първите зъбчета, около годинката. Започнах с ненедент и бебешкия накрайник. А от два дни детето има детска четка за зъби и много се забавлява, дори се опитва да си ги мие сам.

# 53
  • София
  • Мнения: 2 271
Някъде на 1 г и половина, може би. Имаше вече 5-6 зъбчета. Отначало започнах  само с намокрена четка, а след 2-3 месеца и с малко паста.

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че бяха около 2-годишни (ако не и по-късно). Във всеки случай започнаха да мият зъби като им поникнаха поне половината и можеха вече да държат четката. В началото беше по-скоро свикване с пастата и плюене, отколкото реално миене на зъби. НИкаква специална четка, а само най-малката, че да се побира в устата на детето. Сега са ученици и зъбите им са здрави.
Ако детето се храни с нормална храна не би трябвало да има кариеси (тук изключвам усложнения от лекарства и т.н.)

# 55
  • Бургас
  • Мнения: 10 352
Зъбите му започнаха да излизат на 8мес.На 1 г. имаше вече 6 зъба и тогава започнах да ги мия.

# 56
  • Мнения: 423
Около 1-та годинка.

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
На 1г и 5м-3 зъба+1 пробил.

# 58
  • Мнения: 147
Около 1г4м

# 59
  • Мнения: 7
Беше на година когато и купихме четка за зъби (на Oral B - 1) и паста Nenedent, ама тя по това време много трудно слагаше нещо в устата си (храна имам предвид) та камоли четката. Но малко по малко взе да проявява интерес към нея и от 4-5 м вече почти доброволно ги мием сутрин и вечер Grinning

# 60
На около годинка.Имаше 4-5 зъбчета.

# 61
  • София
  • Мнения: 376
на 1г и 5 мес. директно с четка за зъби, детска. Но всъщност тя сама си ги мие, нещо си търка там Laughing, аз само леко и направлявам движенията. от първия път не дава никой да й ги мие... Simple Smile

# 62
  • Мнения: 84
Дъщеря ми е на 1г. и 3м. Имаме вече 6 зъба. Опитваме се да ги мием, но изплакването е кошмарно. Вие как го правите? Не искам тя да намрази миенето на зъбките. Моля за съвет!

# 63
  • Мнения: 983
Предполагам, че ги миете с детска паста за зъби, при което няма нужда от изплакване, тя е безвредна. Аз никога не съм се опитвала дори да карам малкия да изплаква  Tired Не виждам и изобщо как на тази възраст може да стане това  Thinking

# 64
  • София
  • Мнения: 259
Не я карам да изплаква, не ми е и хрумвало даже. Мия и зъбите с паста без флуор и каквото остане в устата го преглъща, нали за това се водят детски пасти за зъби.

# 65
  • Мнения: 75
Мием зъбките на Мартинчето още като му поникнаха. Той умираше от кеф да гледа как татко му си мие неговите. Simple Smile стана много лесно, но за съжаление не ги мием редовно, защото малкия (вече на 1,5 г.) изяжда пастата и не иска да търпка с четката зъбките.

# 66
  • Добрич
  • Мнения: 5 458
Моята дъщеря се сдоби с първия си зъб на 1 год. и 1 месец. Не е било необходимо на възрастта на твоето дете да си мие зъбите, но когато започнахме стъпваше на малко столче, така че брадата и да опира в ръба на мивката. Опита да изплюе водата беше неуспешен, макар че тя имаше желание да си мие зъбите. Всичко се стичаше по брадата и и от там съответно в мивката без да се мокрят дрехите. Този факт мен ме дразнеше много - да гледам как водата се стича по брадата и, но на нея не и правеше никакво впечатление. По - късно, когато порасна се научи как се плюе водата. Детската паста за зъби е безвредна и дори да погълне от нея детето не е проблем. Много малко ми се вижда обаче, за да усвои умението за миене на зъби.

# 67
  • Мнения: 3 367
Дъщеря ни е на 4 и кусур и още не разбира за плакненето-кога пие водата,кога духа балони в нея и пр.Не настоявам,напомням и толкоз,слагам по много малко паста,тя и без това е за вкус,важното е търкането и водата.

# 68
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен ми се струва странно на такава малка възраст да се мият зъби. Чела съм и съм чула от какви ли не педиатри и зъболекари много за и против.
Моите бяха на повече от 2, може би 3-годишни като започнаха да си мият зъбите. Нямаха никакъв проблем с плюенето. Дотогава ги карах да си изплакват устата след ядене и не им давах никакви сокове или други сладки неща преди заспиване. Не мисля, че има връзка между кариесите и миенето на зъби току-що израснали 2-4 зъба. Моите нямат кариеси, а вече са 8-9-годишни. Според мен е въпрос на ген, начин на живот и начин на хранене, а не толкова на миене на зъби.

# 69
  • Мнения: 3 376
И според мен е рано,но си зависи и от детето.Не моя син по никакъв начин не мога да му напъхам четка за зъби в устата,а какво остава и да започна да му ги търкам...

Ще изчакам да поотрасне малко и да започне да разбира.

Съгласна съм с Радостина,че е въпрос на гени и начин на хранене най-вече.

# 70
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Синът ми започна да си мие зъбите след като навърши 2 години,разбира се с моя помощ.Купувам паста Ненедент,която е безвредна при поглъщане,защото той също не изплаква устата,след измиване.
Много рядко се случва да пропусне.Обяснявам му,че който не си мие зъбите,ще има червейчета в устата,който ще му изядат зъбките.Още не може добре да си ги мие,но аз му помагам.Много е доволен след това.

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
На около 2 години се научи да си изплаква устата. Долу горе и тогава започнахме редовно да мием зъбките.

# 72
  • Мнения: 5 393
Като му се появиха първите два зъба. Много се забавляваше, и сега е така. Вече държи да си ги търка сам. Естествено, не ги мие като хората, по-скоро е игра, но не виждам нищо лошо да свиква от рано с четката и пастата.

# 73
  • Мнения: 5 103
От годинка,но не знам как да я науча  да си изплаква устата newsm78

# 74
когато зъбите станаха 2

# 75
  • Мнения: 2 803
И аз на годинка започнах да я запознавам с четката и пастата и да я уча на навици да си мие зъбките.

# 76
  • Мнения: 2 231
И аз на годинка започнах да я запознавам с четката и пастата и да я уча на навици да си мие зъбките.
Ами аз още не съм започанала Embarassed Но мисля да почвам вече, че преди 2 дни се появиха и 5 и 6-тото зъбчета. Как ги миете с накрайник за пръст или четка. И да слагам ли паста за зъби и каква. Моля препоръчайте ми конкретна марка и от къде се взима (от аптеката ли или от детските магазини newsm78) Ако някой ми отговори   bouquet

# 77
  • Мнения: 2 803
И аз на годинка започнах да я запознавам с четката и пастата и да я уча на навици да си мие зъбките.
Ами аз още не съм започанала Embarassed Но мисля да почвам вече, че преди 2 дни се появиха и 5 и 6-тото зъбчета. Как ги миете с накрайник за пръст или четка. И да слагам ли паста за зъби и каква. Моля препоръчайте ми конкретна марка и от къде се взима (от аптеката ли или от детските магазини newsm78) Ако някой ми отговори   bouquet
Ами аз ползвам различни и ги сменям често, доволна съм от Колгейт и Аквафреш-детски, но сега минах на Сигнал - фемили, защото е на 8 г. и стоматолога каза да не е гелообразна.

# 78
  • В града на хумора...
  • Мнения: 605
Отдавна беше newsm78 вече е на 15  , но мисля ,че към годинка....годинка и нещо  някъде почнахме !

# 79
  • Мнения: 1 049
От пьрвото зьбче с вода и тампон, а след като се появиха 8 купих четка и паста без флуор.  Hug

# 80
  • Мнения: 2 807

И аз така  Peace
И на тримата  Grinning

# 81
  • Мнения: 789
Като станаха 4 броя (някъде на около 10 месеца беше), купихме четка и паста за зъби и си ги мием от тогава.
И ние сменяме марките, сега сме с Oral-b, детска, с разни животинки е и много й се радва Simple Smile

# 82
  • Мнения: 942
С появата на шестото зъбче Simple Smile Сега вече иска сама да си ги мие и да слагаме паста,ама незнам колко успява,но на мен не ми дава вече да и ги мия Sad Имам чуството че си изяжда пастата (нали е с плодов аромат и вкус) и мая тръкне оттук отам зъбките и толкова Sad После почва борба за още паста и така  hahaha

# 83
  • София
  • Мнения: 1 124
От появата на 2рото зъбче и на двете.
Когато каката се за инати и казвам,че който не си мие зъбите,ще има червейчета в устата,който ще му изядат зъбките и зъбките ще паднат и веднага се съгласява да ги измием

# 84
  • Варна
  • Мнения: 4 969
След годинката, имаше доста зъбки вече  Peace

# 85
  • Мнения: 952
И аз след годината, макар че нямаше много зъби още, но го правех по скоро за да придобие навика Rolling Eyes

# 86
  • Мнения: 5 178
На 1г 6м започнахме, прави го много съзнателно сутрин и вечер.
Харесва му и настоява за тази част от тоалета си Simple Smile

# 87
  • София
  • Мнения: 729
по съвет на педиатъра започнахме когато имаше пълна редица отгоре и отдолу зъби ( без кътници). Съветът беше свързан с факта, че ако има празно място, се наранява венецът при миене с четката. При нас това започна на година и 8 месеца. Вече разбира какво прави и си мие зъбите сутрин и вечер заедно с нас

# 88
  • Мнения: 224
Зъбките започнах да й ги мия на около 9м - бяха 4 бр. Сега на годин и половина нали ме преследва навсякъде, сутрин неотлъчно си знае, че имаме процедура в банята. Иска сама, но е едно чудно мазане и изяждане на доста количество паста  Mr. Green А вечер няма сили и се предава аз да ги мия.

# 89
  • Мнения: 259
Започнахме да си "мием" зъбките на около 10 месеца, когато имахме 5 зъбчета (2+3). Първо с една четка, която е по-скоро за венци-слага се на пръста и е с много къси и меки косъмчета. След това с четка с истински косъмчета, но без паста. Понякога това й доставя удоволствие, но в последно време като види четката започва да пищи и бяга. Сега й растат последните млечни кътници, не знам дали е от това.

Общи условия

Активация на акаунт