Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 28 авг. 2008, 22:38 ч.
  • Преглеждания  25 189  Мнения  56  Онлайн  1
Отговори
  • Мнения: 74
Мисля този месец да започна работа и това което ме интересува е на кого мога да прехвърля майчинските си дали мога на свекърва си която е безработна или на моята баба / прабаба на детето/ която е пенсионерка. Какви документи ще са ми необходими? А ако и тези два варианта не стават и аз започна работа на трудов договор каква част от майчинските ще получавам. Благодаря ви предварително newsm10

Реклама
# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Майчинството може да се прехвърли на бащата, бабата или дядото на детето, когато те работят по трудово правоотношение. След като свекърва ти е безработна може да се включите в програмата в "Подкрепа на майчинството", за която можеш да прочетеш тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=311193.0. Ако се върнеш на работа и горните варианти не стават ще получаваш парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението при отглеждане на малко дете т.е 110 лв. за 2008 г.

# 2
  • София
  • Мнения: 17
Здравейте
Аз искам да попитам -Ако нямаме брак с мъжа ми ,мога ли да прехвърля майчинството на майка му?Тя си е на трудов договор.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте
Аз искам да попитам -Ако нямаме брак с мъжа ми ,мога ли да прехвърля майчинството на майка му?Тя си е на трудов договор.
Отпускът за отглеждане на дете до 2 години със съгласието на майката се разрешава на бащата или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение  т. е. не е необходимо родителите на детето да имат сключен брак.

# 4
  • Велико Търново
  • Мнения: 356
А мога ли да прехвърля майчинството си на бащата, с който нямаме брак, още в началото тъй, като аз съм студентка и нямам трудов стаж и соц. осигуровки за да вземам майчински ?

# 5
  • София
  • Мнения: 1 352
А мога ли да прехвърля майчинството си на бащата, с който нямаме брак, още в началото тъй, като аз съм студентка и нямам трудов стаж и соц. осигуровки за да вземам майчински ?
Майчинството може да се прехвърли след изтичане на 315 дни отпуск за бременност и раждане.

# 6
  • РЕЗЕРВАТ СЕВЕРОЗАПАД нема такова место
  • Мнения: 4 584
И аз да питам - само веднъж ли може да се прехвърли майчинството или може няколко пъти и дори аз да си го взема отново, ако преценя, че другите не се справят с гледането на детето???

# 7
  • София
  • Мнения: 1 352
И аз да питам - само веднъж ли може да се прехвърли майчинството или може няколко пъти и дори аз да си го взема отново, ако преценя, че другите не се справят с гледането на детето???
Имаш право по всяко време да оттеглиш с писмено заявление до работодателя даденото от теб съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ и да продължиш да ползваш лично отпуска за отглеждане на дете. Предполагам след това може пак да прехвърлиш майчинството на някой друг.

# 8
  • РЕЗЕРВАТ СЕВЕРОЗАПАД нема такова место
  • Мнения: 4 584
Мерси за отговора...   Peace
И още едно въпросче, ако може... В случай, че след изтичането на 315 дневния болничен никой не вземе майчинството, а се върна на работа, мога ли да започна да ползвам майчинството след време - т.е. не веднага след болничния, а два-три месеца след това??? Например, връщам се на работа, вземам си отпуската (или бебето го гледа баба му), а след нея ползвам майчинството...

# 9
  • София
  • Мнения: 1 352
Мерси за отговора...   Peace
И още едно въпросче, ако може... В случай, че след изтичането на 315 дневния болничен никой не вземе майчинството, а се върна на работа, мога ли да започна да ползвам майчинството след време - т.е. не веднага след болничния, а два-три месеца след това??? Например, връщам се на работа, вземам си отпуската (или бебето го гледа баба му), а след нея ползвам майчинството...
Може. Това, че прекъсваш отпуска за отглеждане на дете не пречи той да бъде подновен отново до навършване на 2-те години на детето. Само ако детето е детето е настанено в детско заведение /ясла/, отпускът е прехвърлен или детето се отглежда от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството" се губи правото на този отпуск.

# 10
  • Сливен
  • Мнения: 91
а след колко време да речем бащата може да вземе майчинството  примерно .. до 1-2 месеца след раждането? newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 1 352
а след колко време да речем бащата може да вземе майчинството примерно .. до 1-2 месеца след раждането? newsm78
Майчинството може да се прехвърли на бащата /баба, дядо/ след изтичане на 315 -те дни отпуск за бременност и раждане т.е може да се прехвърли само отпускът за отгледане на дете до 2 години

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 477
Майчинството може да се прехвърли на бащата, бабата или дядото на детето, когато те работят по трудово правоотношение.
Здравейте!Ще използвам темата ,за да задам въпроса си.В този случай(бабата работи)каква е процедурата за прехвърляне на майчинството?Къде и какви документи се подават.Благодаря предварително   bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 1 352
Майчинството може да се прехвърли на бащата, бабата или дядото на детето, когато те работят по трудово правоотношение.
Здравейте!Ще използвам темата ,за да задам въпроса си.В този случай(бабата работи)каква е процедурата за прехвърляне на майчинството?Къде и какви документи се подават.Благодаря предварително   bouquet

Бабата  подава писмено заявление до нейния работодател. Към заявлението се прилагат декларация - приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от наредбата за работното време почивките и отпуските и справка - приложение № 3 към чл. 46, ал. 3 от същата наредба. Декларацията я попълваш ти, като с нея даваш съгласие за прехвърляне на отпуска.  Справката се попълва от твоя работодател. Справката е за това колко дни от отпускът си ползвала и колко ти остават. И двете се попълват в 2 екземпляра единия за твоя работодател другия за този на бабата.
Твоя работодател подава в НОИ попълнено от теб Приложение 12 - декларация за промяна на обстоятелствата от Наредбата за изплащане и изчисляване на пар. обезщетения и помощи от ДОО..
Работодателят на бабата подава Приложение 3 от същата наредба - Молба - декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО със съответните документи към нея - Заповед за отпуск, , копие от удостоверението за раждане на детето, Декларация за изплащане на обезщетението - приложение № 7, Приложение 2 - Декларация по чл.46, ал.3 от НРВПО и Приложение 3 - Справка от предприятието, в което работи майката всички заверени от осигурителя на бабата.

Ето тук можеш да видиш процедурата за прехвърляне на майчинство и всички документи, които трябва да се попълнят.
email: aniita76@gmail.com
парола: aniita761215 

# 14
  • Мнения: 835
А какво става ако бабата /недай си боже/ се разболее за дълго време? Тогава може ли майката да си върне майчинството?
А болничните от бабата важат ли за майката, коята трябва да гледа детето?

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт