Антиутопии и постапокалиптика

  • 32 771
  • 149
  •   1
Отговори
  • Мнения: 738
Поради възникналия интерес в Литературния спамо-чат, отделям темичката  и ви моля да заповядате, дами (и господа), и да поговорим за антиутопията и постапокалиптичните светове...
За да припомня откъде тръгна въпросът,
1984 ми потръгна, но пак не е това, което очаквах.
Лиляна, а ти какво очакваш?  Simple Smile
.... от антиутопия очаквам нещо на нивото на "Денят на трифидите, "Пътят" на Маккарти или "Слепота" на Сарамаго.
Имайки предвид предложените за сравнение книги ще си позволя да предположа, че Оруел идва едновременно прекалено алегоричен и прекалено морално овехтял; но не трябва да се забравя, че 1984 е писана през 48 г., в един много по-различен от нашия свят - и като морал, и като разбирания, и като търсен от читателите ефект, който книгата е "насочена" да предизвиква. Комбинацията го прави все по-зашеметяващо остаряла и неадекватна на съвременността книга, и едновременно с това е толкова универсална и силна история, така ти влиза под кожата и те разтърсва, и...
Малко объркано звуча май; да кажем накратко, че осъвременена, в днешно време същата история би била много по-мрачна, зловеща, изпълнена с действие, агресивна; не толкова кротка, примиренческа, даже нежна и малко сивичка...
И понеже я четем днес и сега, и я сравняваме с други днешни, сегашни книги... оставя едно такова хем сладко-носталгично, хем много противоречиво впечатление...
За разлика от нея "Денят на трифидите", макар и почти връстник (1951 г.) е много по-малко алегорична и умозрителна книга, и старовремското в нея не се натрапва чак толкова, лесно може да се пренебрегне за сметка на действието, приключенията, вечните избори, пред които човекът се изправя и прочие неостаряващи неща.
За разлика от тях двете "Пътят" е достатъчно съвременна.
Сараманго не съм го чела (и съдейки по синопсисчетата, няма и да го чета), така че нямам идея какво представлява.
Но ако не съм права Rolling Eyes, поне се упражних в предполунощно словоблъвване Grinning

Еdit: The ant has... , "Трифидите" е антиутопия (поне така го определят), в определен смисъл и "Пътят" е антиутопия.... то, чисто от тази гледна точка погледнато, повечето постапокалиптични светове представляват антиутопии в чисто тълковния смисъл...


Добросъвестно ще добавя, че:
1. Постапокалиптични са книги/филми и т.н. изкуство, описващи свят "след Апокалипсиса", най-често природна катастрофа или ядрена война, или нещо от сорта; и този свят може да се намира на най-различни етапи - както непосредствено след катастрофата, така и много време, дори векове след това.
2. Антиутопии са книги/филми и т.н. изкуство, които описват "нежелан" обществен строй (т.е. утопия е идеалният, желаният свят и общество...) в най-различните му форми. Друго тълкувание е "мрачен свят на нещастие, недоволство, мъка", въпреки че това (честно казано) не е идеалното определение.
Очевидно е (да не каже очеизбождащо), че много книги в двете насоки се припокриват - почти винаги Апокалипсисът изкарва на бял свят най-гадното у хората (за съжаление вярно наблюдение) и се стига до създаване на изключително антиутопични - т.е. нежелани - общества.
Не всички антиутопии са постапокалиптични, разбира се  Rolling Eyes, не е нужна някаква катастрофа, че обществото да иде накриво... Но като цяло са мрачни и зловещи.
И така, килимчето е постелено, заповядайте   chef

# 1
  • Мнения: 10 698
Благодаря за темата  Hug
Ще я следя с интерес   bouquet

Интересен списък с книги  Wink

Dystopia for Adults – A Reading List

# 2
  • Мнения: 4 569
Започвам  Flutter

Първо списък на Антиутопиите според Читанка http://chitanka.info/texts/label/antiutopia , Постапокалипсис http://chitanka.info/texts/label/postapocalyptic , Утопии http://chitanka.info/texts/label/utopia

Колко са много, а колко малко съм чела.

Странно ми е, че в Утопии влиза и Незнайко в Слънчевия град. За мен е детска книжка. Добре би било да има свят в който всички са щастливи.

# 3
  • Мнения: 738
Тъкмо и аз щях да ги пусна  bouquet
Доста странни заглавия виждам в антиутопиите.
Може би моята представа за антиутопия е прекалено, ъъъ, тясна като рамка. Нямам представа.

# 4
  • Мнения: 2 357
Чела съм "Дългата разходка" и "Цар Плъх". Темата ми е интересна и ще следя за отзиви за други антиутопии.

# 5
  • София
  • Мнения: 10 825
Харесвам такива книги. Благодаря за списъците, Естел Бързоход   bouquet

При бързия поглед, който им хвърлих, ми се стори че е пропусната "Какавидите" на Джон Уиндъм http://chitanka.info/text/1209-kakavidite

# 6
  • Мнения: 6 993
Запис. Погледнах списъка, попрочела съм, но определено не всичко, а някои и в по-детска възраст... Rolling Eyes
Но това ми е един от любимите жанрове.

# 7
  • Мнения: 3 632
...
И така, килимчето е постелено, заповядайте   chef
Камиче, благодаря за темата Simple Smile
Тя и моята представа за антиутопията е доста тясна, като се замисля. Може би се дължи и на това:
http://chitanka.info/book/20-cherno-slyntse и четирите ги има в антиутопичния списък, интересен е Ивайло Дичев в началото  Peace

# 8
  • Мнения: 11 479
И аз съм чела по-старите неща от списъка преди години, в последно време - Игрите на глада и Дивергенти.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 657
Радвам се, че открих тази тема. Последно прочетох Химн на Айн Ранд - http://chitanka.info/text/26760-himn . Хареса ми.

# 10
  • Мнения: 47 996
Аз четох Игрите на глада, и 12те и Проходът на Кронин, и естествено се разрових за още такива книги...та тогава прочетох и Трифидите, които ми харесаха
Почвала съм Тъмната кула, но тя пък не ми допадна
Препоръчайте нещо като трифидите, нямам предвид същия сюжет, а по-скоро като усещане  Laughing

# 11
  • Мнения: 738
От "читанския" списък съм чела бая много... някои не съм.
Скрит текст:
Признавам си, че особенно в последните години чета по-малко нови неща, рядко на български... обичам и си препрочитам добре забравеното старо. В последно време поизпълзях от черупката, но не е като едно време, най-малкото защото вече не ми е... гладно за книги; не виждам смисъл да се тровя с баналности, с глупости, с тъпотии нечитаеми и т.н.
Та като цяло съм доволна от прочетеното и чуто на аудиокниги последните година-две и нямам нито едно кофти попадение, а няколко даже видяха бял свят и на български или ще го видят в близко време, за което пък съм още по-доволна.
Всъщност не съм чела "Игрите на глада" и "Дивергенти"; в някакъв момент явно ще трябва да прочета Сюзън Колинс, ще видим...
Излишно е да казвам, че с Уиндъм съм израсла и съм много пристрастна към "Какавидите" и "Денят на трифидите", а Оруел съм чела още навремето като излизаше за първи път около и след 10-ти ноември, и оттогава не съм посягала към него - може би си струва да видя двайсет-трийсет години след това как ще ми се стори...

И да добавя един интересен съвременен автор, който мен лично ме впечатли и има какво да каже в тази област: Чайна Миевил.
- антиутопия: "Градът и градът" - един много странен, красив, невъзможно-възможен роман, който хем е страхотно готин, хем е страхотно-втрисащ, защото е хванал изключително майсторски всичките супер-дребни аспекти и на тоталния тоталитаризъм (пък него си го надушваме още, нали...) и на псевдо-демокрацията, и така ги е врътнал в една адска антиутопична картинка... Трудничка за четене книга и още по-трудно е да си нагласиш световъзприятието към нея, обаче си струва  и удоволствието е невероятно.
- постапокалипсис: "Морелси" - повтарям дословно първата половина на предишното си изречение: странен, красив, невъзможно-възможен, супре-готин, страхотно-втрисащ... съвсем различен от всичко друго, което Миевил е писал; може и да може да се впише в широкия смисъл на антиутопия също, обаче въобще не ми пука Joy, за мен не е толкова мрачна книга, колкото дяволски свежарска, много... много... въображаема, ярка, образна, цветна... И пак - повтарям си последното изречение от предишното описание, че е трудничка за навлизане в света и за нагласяне на световъзприятието, обаче удоволствието е невероятно.
В света на "Морелси" Миевил се връща в разказите си (или по-скоро от света на разказите си отива в "Морелси") и там, ако дай Боже видим сборника му авторски разкази някога на БГ, ще мернете и други аспекти на умиращата планета, която е била междузвездно пристанище и на която междузвездните кораби са донесли екокатастрофа и зарази, досущ както презокеанските кораби донасят нетипична флора и зарази от другия край на света и убиват морето другаде...
Все някога предстои да излезе (преведена брилянтно от С.Комогорова - Комата) "Посланическото градче", което е и то... хем трудна за проследяване антиутопия в антиутопията на антиутопията, хем пост- на апокалипсис, който буквално се случва сега и с който героите се борят с променлив успех.

Почвала съм Тъмната кула, но тя пък не ми допадна
Опитай направо от втората книга - първата е... предговор, написан в много отдалечен във времето момент от другите, в съвсем различен стил и т.н.; спокойно можеш да я прочетещ и после, когато вече ще ти бъде интересно. Почни направо от "Трите карти" и се не бой.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 5 886
От списъка на Читанка съм чела: "1984", "451° по Фаренхайт", "Бръмбар в мравуняка", "Второто нашествие на марсианците", "Дългата разходка", "Завръщане от звездите", "Игрите на глада", "Ние", "Охлюв по склона", "Пикник край пътя", "Понеделник започва в събота", "Прекрасният нов свят", "Трудно е да бъдеш бог" и "Цар плъх".

Харесвам всяко едно от тези заглавия, може би най-малко "Игрите на глада".
Имам си сантименти и пристрастия най-вече към Стругацки, Оруел и Станислав Лем.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тук съм и аз естествено.
Аз тепърва ги откривам. Но пък тъкмо ще имам много да си чета.
Сега с тази тема папката ми с книги ще набъбне.
Както в първото мнение са ме цитирали, това са трите антиутопии, които са ми фаворити.
В момента чета 1984 и не мога да я сравня с тях.

# 14
  • Мнения: 4 569
Кажете нещо и за ПътятSimple Smile

Игрите на глада беше последното, което четох и много ми хареса. За мен е микс от Властелинът на пръстените (обединението на различни групи заради една обща кауза), Хари Потрес Потър (частите с арената, която е пълна с капани), Какавидите (главните герои са юноши).

Първия ми допир с фантастиката беше в пубертета и малко са ми смътни спомените, но:
-Какавидите - не можех да разбера защо идеалния външен вид е толкова важен. В древна Спарта не добре изглеждащите, болните деца са ги хвърляли от скала, но това е било преди доста години. Сега уж сме по-цивилизовани.
- Денят на трифидите - така лесно и бързо ни завзеха планетата. Интересна е идеята за ползата от слепите. В днешното общество са малко изолирани, в книгата се явяват спасители на малкото оцелели.
- Машината на времето - смътно си я спомням, но помня края. Безмилостно слънце (червено май беше) и един пуст морски бряг (като морето не е море, а токсична супа), безмълвие и пустота.
 Упс,  Embarassed май нещо се обърках  ... ooooh!
  Гугъл изплю, че е за елоите и морлоките. Питате ли ме как съм ходила на гости като юношКа* на гости в къща, в която има кладенец. Толкова ме беше страх, че ще дойде някой морлок и ще ме отвлече под земята.
   Предполагам, че идеята на книгата е разделението на обществото. Нали елоите са били господари, управляващата класа и са безпомощни без слуги/роби/морлоки.
Морлоките са бивши работници/служители/подчинени. Понеже живота им е бил тежък и са свикнали да се справят с трудностите, те са успели да оцелеят в кофти условията под земята.
- 1984 - пак са ми смътни спомените. Помня следенето навсякъде.

Не ми допадат много за четене постапокалиптичните книги.  Те са някак тежки, мрачни, безнадеждни, тъжни.

Много ми е интересен въпроса с децата и продължението на рода. Обикновено Земята се обезлюдява и е нужна висока раждаемост за да има работници след време и въобще живот.
В Игрите ... жителите на Окръг 13 имаха малко деца (шарка е покосила много от тях) и се надяваха с новодошлите от Окръг 12 да си родят още.
В Денят на трифидите всеки мъж беше задължен да има една нормална жена и две слепи с идеята за повече деца.

*юношКа - по-правилно беше да напиша девойка, но в по-старите фантастики пише, че са за юноши.
Мисля, че юноши е по-подходяща за случая дума от тийнейджърка или пубертетка.

Общи условия

Активация на акаунт