Издръжка на бебе?

  • 14 684
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 583
Здравейте!
Знам, че сигурно е наивно да питам, но съм доста объркана и искам да събера възможно най-много мнения.
С приятеля ми обсъждаме опциите за след като се роди Бебо и се чудим колко горе долу колко излиза като пари подготовката за едно бебе(колички, кошарки и т.н.) и издръжката през първите месеци, даже до годинка - две. Знам, че е мн относително, но ми се иска да чуя мнения.
Също така, смятате ли, че може двама млади родители да се справят съвсем сами в нов град, без никакви роднини и приятели в града, или е задължително да има някой да помага?

# 1
  • Мнения: 7 325
Може да ти излезе почти нищо като средства, ако вземеш вещи от приятелки и познати, може да ти излезе и много скъпо ако държиш на марки.
Като решихме да имаме второто си дете, обиколих магазините, разгледах, харесах си ... и си направих сметка колко приблизително ще ми струва. Бях сама и далече и не можех да разчитам на никаква помощ. Това също е относително. От една страна е добре да има помощ, от друга е доста изнервящо.

# 2
  • Мнения: 461
Разбирам идеална въпроса, защото и аз си го задавах хиляди пъти преди да родя. Първо, да можете да се справите. Ако се притесняваш за някоя от дейностите около бебето напр. къпането - попитай или роднина по телефона или помоли в болницата да ти обяснят. Те ще ти покажат как да сменяш памперси, да го кърмиш и прочие.
А за финансовата част - всичко зависи от вас. Може да купите по-големите неща втора употреба, нашата количка с два коша и столче за кола беше  140 лв от олх. Платнените кошари нови са от порядъка на 120 лв. Можеш да се лишиш от стерилизатор (30 лв) и да изваряваш всичко в тенджерка. Ако кърмиш няма да купуваш сухо мляко (което в началото 800гр/25-30лв/2 седмици) поне така беше при нас. Има шишета от 2 до 20 лв, биберони също. Памперсите при нас са много евтини, разбрах тук от форума, че навсякъде другаде един пакет Памперс е около 25 лв, при нас е 15лв. Евтин вариант са марката на Лидл, аз съм много доволна от тях, но нямам наблизо и за това не ги ползвам редовно. Дрешки не се хвърляй да купуваш много, защото след месец вече няма да ти трябват. 5 бодита, 5 ританки, 5 цели ромпърчета (ако така се казва), 5 чифта чорапки и 5 блузки ще ви изкарат първия месец, според мен.И  така, не смятам, че е непосилно за младо семейство да си отгледа детето. В край на сметка като се роди всичко си идва по местата.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Издръжката е много относителна. Всички бебешки стоки имат и евтини и по-скъпи варианти, зависи вие какво ще изберете. Много зависи и от това дали ще имаш кърма. АМ е много сериозен месечен разход.
Що се отнася до справянето също е много относително. Много зависи колко сте оправни. Аз бях с две бебета и се справях абсолютно сама (мъжът ми беше почти непрекъснато на работа), без някакви особени проблеми. Но познавам жени, които и с 5 год дете не се справят сами, за бебе да не говорим. Така че по принцип справянето е напълно възможно стига да искаш да се справиш, а не предпочиташ да мрънкаш.

# 4
  • Мнения: 1 400
Ако кърмиш, няма да имате почти никакви разходи. В този случай не само няма да даваш пари за АМ, но и няма да ти трябват шишета, биберони, стерилизатор и куп други неща. С първото ми дете не съм купувала нищо от изброените, нито пък помпа за кърма. Единственият ми разход бяха памперсите, кърпичките и подплънките за кърмачки. Другите неща можеш да ги вземеш от други майки или втора употреба, както са ти отговорили. С второто ми дете, което беше недоносено и стоя два месеца в болнциата, кърменето се провали, тоест цедях кърма 3 месеца, но накрая се предадох. И се налагаше да давам на месец 100 лв. само за АМ. Отделно разходите за шишета, биберони, досадното им миене и стерилизиране, подготовката за разходка все едно отиваме на поход в планината (термоси с вряла вода, манерки, шишета и контейнери за АМ  ooooh!).

Последна редакция: пт, 10 юни 2016, 10:56 от ice_sparky

# 5
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
И с памперсите може да се спести много, ако минеш на многократни пелени, а тях можеш и да продадеш, след като спреш да ги използваш.  Wink

За справянето сама - аз лично го предпочитам.

# 6
  • София
  • Мнения: 183
Ами то е много относително като говорим за цени. Винаги можете да си купите и втора употреба. Например една хубава количка, която струва 1000 лева можете да я намерите и за 300 лева втора употреба. Същото е и за леглото. Иначе една преносима кошарка можете и нова да си я вземете за около 100 лева. Върши перфектна работа. И двете ми деца спят в такава. Дрешките можете да вземете от приятелки, така или иначе в началото се израстват много бързо. Иначе детските дрешки не са евтини. Ако решиш да си вземеш нови, във Вис Виталис са по-евтини бодитата, ританките и т.н.
Ако си кърмиш няма и да даваш пари за АМ, което е скъпо също ( аз давам 16 лева за една кутия,която едвам изкарва 4 дни). Тъй като аз не кърмя, ползвам шишета и стерилизатор. Там цените са също различни, но стерилизаторите за микровълнова са най-евтини. Иначе можеш и да си ги изваряваш, както в доброто старо време, но е по-трудоемко. След това почват пюрета и каши. Можеш сама да си ги правиш пюретата, особено ако имаш откъде да взимаш продукти ( например от баба на село).
Другото са памперсите- зависи каква марка ще избереш. Има и по-евтини, но са си разход. Ние сме с две бебета и разходите са големи. За един кашон са около 45-50 лева, но не изкарва цял месец едно дете с един кашон.
Относно помощта, винаги е хубаво да имаш помощ. Ние сме сами с таткото и двете деца, бабите са на 2 часа път от нас и е трудно, но не е невъзможно. С първото дете рядко са идвали да помагат, сега с второто идват малко по-често, но стоят по два дни и си ходят. Нямаме някой да стои постоянно и да можем всеки един момент да си оставим децата.
Та винаги можете да се справите и с по-малко пари. За първото дете дадох доста голяма сума първоначално за подготовката, но за второто почти нищо не съм купувала.

# 7
  • Мнения: 6 782
Количка и кошара може да купите и за 200 и за 2000лв. Разноообразието е огромно и за всеки бюджет. Ако кърмиш ти отпада едно голямо перо. Освен разходите за мляко, които се увеличават с възрастта на бебето, отпадат шишета, биберони, стерилизатор. Помпи за кърма има и по-евтини, но спокойно можеш да се научиш да цедиш и на ръка. Всъщност е доста по-бързо и лесно и нищо не се мие. Памперси има много марки, ще подбереш. Дрехите са сериозно перо, бързо умаляват, едно боди е средно 6-9лв, ако бебето е от повръщащите, ще ти трябват оборотни.
До момента, дъщеря ми е на 2г2м, яде каквото й сготвя. Така че при захранването не ми е било някакъв сериозен разход да купувам пюрета и каши. Имаш свободата да си избираш продуктите и да знаеш какво яде детето ти.
За мен единствен постоянен разход са били памперсите и дрехите. До преди 2 седмици си я гледах, вече е на ясла. Баби, лели, бавачки не са ми помагали. Двама млади, здрави и прави родители няма причина да не могат да се справят с обгрижването на детето си. Лека бременност и раждане!

# 8
  • Мнения: 4 708
Казват относително е, и е така, аз ще ти кажа при нас колко дойде в началото.
400лв количка - нова
600 креват, матрак и скрин - пак нови
около 40лв дадох за два комплекта с чаршафи за бебето, хавлията ни беше подарък от близък приятел с името на детето, и т.к. ни вози от родилното и това беше подаръка не купувах, имах само една нова кърпа, за дупето, съвсем обикновена памучна за 3-4 лв. Дрешки за изписването -20-30лв заедно с пелена, която ползвах за завиване.  И малък пакет памперси в началото. Имах някакви дрешки от сестра ми, но пък те ми бяха за по-официални, та като се прибрахме пратих мъжа ми за 3-4 чифта ританки имах бодита от сестра ми. Бебето е лятно и ми стигнаха, защото първоначално детето реално не се цапа.10-ина лв да е било всичко. Шишета бях купила 2, но пък те се оказа, че не ми трябват. Залъгълки същата работа. И май това беше, после почнахме да излизаме на разходки по центъра и магазините /на втората седмица/ и каквото и да ми е трябвало дребничко съм си го купувала.
Помощ не исках в началото, изредиха се родата на гости /че са отдалеко/ първият месец, много ми беше натоварващо и тях да обслужвам, но нямаше как. После, че и досега не разчитам на никой освен на ММ. Справям се по-добре отколкото ако имаше и баба около мен, да раздава акъли. Ние сме на по-сериозна възраст и надали бабата помни как се гледа бебе, първо е било прекалено отдавна, 2. навремето не е било като сега, тя не знае даже и един памперс как се слага 3. тогава тя е имала помощ, така че не помни подробности, въпреки твърденията й, че само сме си усложнявали живота с тези памперси сега. Те навреметоооо ехееее, усуквали бебето и го оставят така цяла нощ, пък гледай ме ти сега, ще ставам по нощИте да сменям памперси  Mr. Green
Така че спокойно несъмнено разходите ви ще нарастнат, но един се справя първоначално с 1000лв, друг с 10000, а трети с помощи от приятели и със 100. Преценете си. Ще се справите.

# 9
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Аз бях изненадана колко малко пари похарчихме.
количка си купих нова от Джъмбо, съсем не лоша за 200лв. Сега вече я ползваме в седнало положение и нямаме нужда от втора.
Кошара взехме много красива от продавалника за 100лв., боядисахме я бяла за освежаване.
А получих страшно много дрешки от мамите във форума, невероятно е как си помагаме. Като ти са излишни вече и пращаш. Спестихме хиляди левове.
Майчинството ми беше напълно достатъчно за бебка и за мен. При захранването правех и правя само домашни пюрета.

# 10
  • Мнения: 10 996
Ако нямате достатъчно  финанси, купете  всички нужни и ненужни неща втора употреба или вземете  от приятели. Ако нямаш кърма адаптирането мляко излиза към 150-200 лв. На месец. Памперси аз купувам клеър, но ги има само в Била.  Един пакет е 16 лв. Ползвам около 2пакета на месец. Кога та нахраниш може да готвиш и сама. Аз излишни пари за бебето не харча и не подкрепям купуването на скъпи вещи които си ползват  само  няколко месеца. Харча парите си по голямото дете  за спорт и уроци.
По отношение  на помощ, такава не отказвам, но бабите не предлагат. Ако имаш е по-добре, но и сама можеш да се справиш.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 609
Както всички вече са казали - относително е. Зависи дали държиш всичко да е ново или си съгласна и с употребявани вещи. Ако ще е ново - отново цените са различни, има евтини неща, има и много скъпи. С втора употреба неща според мен е по същия начин - една ще е цената за количка Стокке втора ръка, друга ще бъде за друга количка от не толкова скъпа марка. А ако има от кого да вземеш назаем, е съвсем трето.

Кърменето спестява разходи за АМ, шишета, биберони и т.н. Многократните пелени спестяват разходи за еднократни, но трябва да ги переш. Аз не съм ползвала и не знам в момента колко струват, но последно като гледах преди години, първоначалната инвестиция в достатъчен брой многократни пелени (например 10 броя) беше сума от порядъка на 200 - 300 лв и повече. Еднократни пелени има и скъпи, и евтини; като се тегли чертата сигурно излиза по-евтино да се инвестира в многократни. Като стигнете до захранване - можеш да купуваш готови пюрета - има и по 1-2 лв бурканчето, има и 5-6 лв. А можеш и ти да приготвяш храната на бебето и да излиза по-евтино. Като порасне, има и детска кухня. Държавната по мои спомени беше 1.50 лв на ден, частните май са по 3-4 лв на ден. А има и пак опция готвене вкъщи, отделяне на порции за детето от вашата храна, тоест минимални или никакви допълнителни разходи.

За помощта - аз лично не исках никой да ми помага и си гледах детето сама. Не ми е било трудно, не съм била недоспала, изморена, нямаща време за себе си или каквото и да е. Други жени предпочитат да имат някой наоколо и това не ги изнервя и не им пречи - всеки с разбиранията и предпочитанията си. Но според мен ако искаш, можеш и сама да се справиш (заедно с таткото, де), без баби и помагачи.

# 12
  • Мнения: 583
Е, страшни сте, момичета, мерси за бързите отговори Simple Smile Тревожа се, понеже нямам 12 м трудов стаж и няма и да ги направя и няма да взимам майчинство. Ще караме на заплатата на тати (около 1000). Това е ако останем в неговия град. Има вариант и да се местим, че да не сме при ничии майки. Тогава  и заплата ще е малко по-голямо, но квартира, кредит (който ако се местим ще тр да теглим да си плати неустойките). Икономически тук ни е най-донрият вариант, ама къщата има бая още да се ремонтира (отопление, банята е външна и толкова тясна, че сега едва се обръща човек, камо ли като ми нарастне корема), а и майка му грам не ме понася и се тревожа това да не ни се отрази на съвместния живот. В моя град са нашите, ама 4 поколения в един апартамент ми се вижда ад. А и да дойдем тука пак тр да тегли кредит и да плащаме неустойки.
Относно помощта питам, понеже маман ми набива в главата, че зимно бебе не може сами да гледаме, ще тр помощ. В началото не я слушах, ама сега се съмнявам ще се справя ли добре...

# 13
  • Мнения: 7 325
Че какво му е на зимното бебе? Моето е такова, декември се роди, първото ми е пролетно. разлика не виждам. Един космонавт ти трябва или термо чувал за в количката и отопление в къщи.
Ако със свекървата не *мелите* хич не ти трябва помощ.
Ако се притесняваш за парите, потърси вещи от познати или от сайтовете.

# 14
  • Мнения: 1 622
Честно казано, сега, като имам две деца, ми се струва, че да гледаш едно е песен:))) Но не съм го знаела, когато ми се е родило първото дете:)))
При второто дете, като знаех как растат разходите в бъдеще, не купих почти нищо. Понеже разликата ми между децата е голяма, от първото не бях запазила нищо.
Количка и легло ми дадоха приятелки, втората лятна количка я взех за 40 лв от продавалник. Истинска машина беше, безкрайно съм доволна. Кърмехме се, ползвах помпа за кърма първия един месец, тази помпа също я взех от приятелка. С дрехи ме затрупаха пак приятелки, купих само дрешки за изписването.
Подариха ми два спални комплекта, и досега ги ползваме.
Купихме коритце за къпане, дъска за преобличане ми дадоха също.
Купувахме памперсите, редувах няколко марки, но на Лидл памперсите са хубави, не са по-евтони, доколкото помня, но не са и толкова скъпи като Хъджис.
Подариха ми бебешка козметика, имах за цялата първа година.
В тази връзка, на мен второто дете ми излезе много малък разход, още повече, че като се роди бебето, всички ще те питат какво да ти подарят, така че си намисли практични неща, които ти трябват. На мен ми беше много неудобно да се разпростирам в желанията си, затова съм искала основно дреболии.
Беше само на кърма първите 6 месеца, след това сама му правех пюретата, бях купила няколко малки Хипа, но той с удоволствие ядеше домашните, така че и това не струваше кой знае колко.
А да, беше абсолютен фен на залъгалките, купих няколко залъгалки, нови, но от продавалника, защото имаше ликвидация на магазин и 3 авента ми излязоха почти без пари. Шишета почнахме да ползваме след 6-ия месец.
Моето второ бебе е зимно, и си има своите преимущества, не виждам какво толкова ще ти е по-трудно.
Според мен е по-добре да разчиташ в началото на себе си, ако не се справяш, тогава викни помощ.
Помощта си е помощ, но е и натоварващо от емоционална гледна точка. Ако не ти пука кой какво ти говори, си викни някой да те отменя, ако обаче ще се впрягаш, никой не ти трябва.

Общи условия

Активация на акаунт