Бебета, родени в чужбина - Нова тема!

  • 52 046
  • 737
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24
Здрасвейте! Не знам дали ме помните, отдавна не съм писала. Ние живеем в Португалия, Ема е вече на 1г и 5м. Имахме малко проблеми, оперираха я, но всичко вече е наред и тя ходи на ясла. Аз съм доволна засега, много са мили госпожите, добре се отнасят с децата и най-показателното е, че Ема обожава да ходи на ясла. Не плаче като я оставям, прегръща госпожите и влиза с усмивка.
За да се включа в обсъжданите теми - Ема като беше съвсем бебе си спеше в кошарката, но заради кърменето започнах да я взимам при нас на спалнята и свикна да спи с нас. Като започна ясла, започнах да я слагам да спи нощем в кошарата, защото не искаше да спи на обяд в яслата и за седмица, тя свикна. Но тъй като продължаваме да се кърмим, по някое време през нощта пак се озовава при нас. Сега педиатърката ми каза, че вече няма нужда от нощно кърмене и ще се опитвам да го спра. Слагам я да спи в нейната стая, но по някое време нощем се събужда и ходя при нея. Още събирам кураж да й откажа млечице през нощта.
Много дълго стана, извинявам се.
Добре дошли на новите мами!

# 46
  • Мнения: 2 122
Почти навсякъде в Европа майчинството е кратко. В Италия е 5 месеца, но в повечето държави не надвишава 6 месеца. Обаче да го пуснеш на 3 месеца на ясла е жестоко! И за майката, и за детето. Натъжих се, защото съм сигурна, че повечето семейства минават през това ...

Аз много искам да дам С. на ясла. Дори намерих една точно до нас - Скандинавска (с техни методи на обучение) и много ми хареса, но е много скъпо... За 3 пъти в седмицата от 9 до 2 - 1500 евро на месец (без включен обяд)... Ако искам 5 дена в семицата от 9 до 2 - 2300 евро... Еми, извинете. Сега опитвам да й наема детегледачка всеки ден за по 4 часа. Но ако можех да избирам, бих избрала яслата на 100%! Да играе с деца, да пеят, да танцуват, да свирят, да рисуват...

# 47
  • Мнения: 24
В Португалия майчинството е 4 месеца - получаваш 100%, ако вземеш 5 месеца получаваш 80%. След това има възможност да вземеш още 3 месеца, през които ще получаваш само 25%. През първите 4 или 5 месеца, ако детето се разболее и се наложи хоспитализация, времето прекарано в болница, се изплаща като болнични и през този период се прекъсва майчинството, т.е. след това имаш още малко време с детето вкъщи. Освен това, мисля че е до навършване на 1 година имаш право на намалено работно време 2 часа за кърмене, ако кърмиш. За съжаление, много работодатели изудват майките да използват тези 2 часа по средата на деня, т.е. не да си тръгнеш по-рано или да отидеш по-късно, а по средата на деня, когато реално тези часове не ги прекарваш с детето, а още по-малко го кърмиш. В същото време се препоръчва изключително кърмене до 6 месеца, ама никак не е лесно да се постигне.
Аз също мисля, че на 3 или 4 месеца е много рано да тръгват бебетата на ясла. Че и на 5. Но в много случаи родителите нямат избор.

# 48
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 297
Маманорг прекрасни снимки, особенно на малката госпожица  Heart Eyes

И аз обичам сняг но в Англия това е мираж, прехвърча понякога, може да побелее за няколко часа и това е Simple Smile

Днес занесох документите в детската градина и след седмица моето момиче започва.
Сноуче мислех, че при нас са скъпи градините, но при вас са космически цени  ooooh!.

# 49
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Чудни снимки!
Л.ходи н ясла започна в края на август на 15 м. Яслата е тип полугорска - голяма част от деня са навън.
Маманорие и ние си имаме Сами те са и в  Финландия и в Швеция и в Норвегия.
ние сме н един остров до Стокхолм. Аз много искам да се преместим ама няма как да стане.
Олчо аз те помня дечицата са ни майчета
Мислих си и за Алистра не е писала отдавна.

# 50
  • Мнения: 2 050
Ех маманорге каква красота, а малката каква е сладуранка с тая шапка Simple Smile Мечтая си и аз за сняг, догодина може и да ни огрее. Бонбона обаче си е истински бразилец, като бяхме в България този март и трябваше от боди с къс ръкав да мине на яке и шапка, гледаше като попарен. Харесва му гол да ходи.

Много интересна групичка се събрахме, само африканска мама май не съм забелязала. Алистра наистина отдавна не е писала да сподели хапва ли добре тяхната сладурка.

В Бразилия за отглеждане на деца е доста приятно, навсякъде има повивалници, столчета за хранене на бебе, а най-важното - хората са супер дружелюбни, винаги обръщат внимание на децата. Нас из квартала поне по веднъж ни спира някой да му се радва и да го закача. Вече толкова е пристрастен към вниманието, че като бяхме в Буенос Айрес и той закача хората, а те не го забелязват, колкото и да се старае с физиономии, видимо се натъжаваше.

Тук майчинство има 4 месеца, до 6м трябва да осигурят място за кърмене работодателите. Такова точно нямаше, но имат по-добра помпа за кърма от повечето бг болници. Аз го пуснах на 7м, доста си поплаках, но към настоящия момент го смятам за добро решение. Както не съм много комуникативна и почти никого не познаваме, щях да съм съвсем като кукувица. Той свикна за 2 седмици и според мен му харесва, прегръща леките като го взимам, играят с децата, всеки ден ми пишат в дневника му какво ял, кога е спал и съответно активността за деня. Например един ден бяха правили дегустация на лимони, представих си ги какви са скици. Веднъж седмично идва един чичо да им свири на китара. Дават им сутрин плод или сок, има включен обяд, който готвят на място. Даже ги и къпят Simple Smile Имат мини дворче, завидях тука за шведската гора, ама пак е нещо Grinning Около 1000лв е полудневно, в сравнение с Япония направо без пари!

Тук големият минус е естествено престъпността, все трябва да внимава човек. Не и много удобно за пешеходци, в нашия квартал криво - ляво става, но все съм в надпревара с колите, тротоарите са калдаръм.. изобщо извадихме душата на количката. Иначе така приятно да се рязходи човек по центъра не става, все с кола трябва да се мъкнем тук и там.

# 51
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Швеция също е приятно за деца. Майчинството е 240 календарни дни на родител. 180 дни се плащат се 80 процента от заплатата до една определена сума. 60 дни се плащат на миналното възможно. На майчинство пенсии и въобще на всяко се плащат данъци различни в различните райони. Между 33 и 55 процента са горе долу. Яслата държавни или частни са субсидирани от държавата и за нас няма разлика в таксата. Условието за място е и 2 та да работят и детето да е на 1 г.
Има навсякъде детски столчета по заведенията и повивалници.
Според мен първите 2 или 3 г е най добре вкъщи ама не винаги става.
Като са по малки свикват по лесно.
Фиффи къде ще се местните?  Ти какво работиш?

# 52
  • Мнения: 2 050
Тук четирите месеца са си на пълната заплата и толкоз. Някои фирми (най-вече в държавния сектор всъщност) дават 6м. Сега се сетих, че при раждането за бащата имаше 20 календарни дни в нашата компания и беше супер приятно да сме си вкъщи тримата.

Аз както обясних днес с разваления ми португалски работя "неща на компюрът", в ИТ сферата сме. По принцип бяхме временно тук, за 2 години, но те почти минаха. Живот и здраве всичко да е ок с бременността, май ще ми е по-спокойно да род пак тук. Лекарката ми и тя бременна в 5 месец Kissing Heart Ей това беше отвратително скъпо тук, въпреки застраховката, защото ако не искаш секцио, а естествено (не просто вагинално) раждане, става само на частно. Поне за престоя и услугите в болница не сме плащали нищо.

Ии мислим може би към България, или поне по-близо, на мен лично ми липсват социални контакти, колкото и да съм темерут Bowtie Даже сега ММ ми се смята как избрах хотел в Уругвай по това, че собственичката е английско хипи - искаше ми се да си говоря някой свободно, а не един гащи плява със супер ограничения ми речников запас.

# 53
  • Дания
  • Мнения: 313
Момичета, много е интересно в тази тема. Със страхотен кеф чета. В по- голяма част от групите мамите само се карат или спорят. Човек да не смее да се обади, че ще го метнат. 😁😁😁


В Дания майчинството е една година на 100%, после ясла. Наложи се да съм в болничен от 3 месец на бременността и останах много приятно изненадана, че и той е 100%.
За градините не съм разучила подробно, но има наистина много градини. Буквално на всеки завой по една. Много ми се иска да можем да си позволим да остана вкъщи и да се гледаме до 2 годинки, но зависи от много неща, пък и има много време до тогава.

Благодаря, Danish girl! 😊
Да, със stokke, но голяма грешка направих с него. Трябваше да поръчам Trailz модела, за нашите ширини. Като танк, който е. А аз купих explory. Влиза сняг между рамата и гумите, замръзва, количката отказва. Кой модел чакаш?

И аз чакам explory. 😊Тъкмо днес се обадиха, че е пристигнала, да идем да си я вземем. При нас рядко пада сняг, който да се задържи, но ще видим как ще е. Между същите два модела бях раздвоена и аз. Накрая избрах explory - то, че така по стегната и обрана ми се вижда, без багажника отдолу.

# 54
  • Мнения: X
Момичета, чета ви с интерес. Много хубава групичка се заформи.
Да напиша и аз за майчинството в Норвегия.
 10 месеца имах аз и 2 таткото, след което решихме, че ще си я гледаме още година. Ако детето не тръгне на ясла, а си го гледаш ти, имаш право на определена сума от държавата плюс детските. Аз се възползвах. Не ми се дава. Още се кърмим, често спинкаме двете.
 Записването в яслите става бързо. Ако сега отида и има свободно място, още утре може да тръгне. Никакви медицински документи не изискват. Официално март се подават документи и август тръгват дечицата.
Danish girl, няма да имаш проблем с нея. Честито и да си я буташ с кеф! 🤗
Какъв цвят си я избра?

Последна редакция: чт, 02 ное 2017, 21:52 от Анонимен

# 55
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Mamanorge вие сте много на север и в малко градче затова не чакате за ясла.
Ние подадохме като беше на 3 м. Но при нас много се чака за място има много градини но и много деца.

# 56
  • Дания
  • Мнения: 313
Mamanorge, същият цвят е като твоята. 😊😍 Бях си харесала кафяво и бежаво, черна или блек меланж. Но разговарях с представител на Stokke и той ми обясни, че материята е различна в различните цветове и ме посъветва да купя блек меланж. Черната например е от някаква по- фина материя и се почистала по-трудно.
Освен това много интересно инфо за подпомагането от държавата, ако не го пуснеш на ясла детето. Трябва да проверя тук как стоят нещата. Може и да има нещо предвидено, както в при вас🤔

# 57
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Даниш ти провери как стои въпроса с яслите, че може и при вас да трябва да се подават ранно докумените.
Тук преди е имало на места, но е премеахното преди няколко години. На общинско ниво се решава.

# 58
  • Дания
  • Мнения: 313
Даниш ти провери как стои въпроса с яслите, че може и при вас да трябва да се подават ранно докумените.
Тук преди е имало на места, но е премеахното преди няколко години. На общинско ниво се решава.

Много си права, Две в едно. 👍🏻 Съседката ми работи в градина, ще я разпитам. Ако се чака, като при вас, да се заемам от рано😬

# 59
  • Мнения: X
Изискват ли ви, медицински документи за яслите?
Иначе, да. Тук е много по-различно от на юг и изобщо от големите градове. Мен за това и ме е страх да мърдаме на някъде, на този етап. Малко да порасне човечето и ще започнем да се оглеждаме за място с повече възможности за развитие.

Последна редакция: чт, 02 ное 2017, 23:48 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт