Детето се напикава нарочно в яслата...помогнете!

  • 6 613
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 336
Здравейте, детето ми плаче като отива в ясла и си мислех, че е нормално  -тръгна на 17-ти септември. Но започнах всеки ден да го взимам със сменени дрехи и даже с по два комплекта напикани дрешки. Искам да уточня, че от половин година си ходи на гърне и никога, никога не се е напишквал. И сам ми казва - Бубо стои на диванчето и плаче. Днес говорих с госпожата и тя каза, че не пишка в гърнето, а като се изправи се напишква нарочно и че това е някакъв вид бойкот. И че си играе с децата, но някак си дистнцирано и плаче по няколко пъти на ден. Аз му говоря вкъщи, той обещава, че няма да се напишква, но щял да плаче - нещо изживява, страда. Имате ли подобни случаи при вас и изобщо какво мога да направя?

# 1
  • Мнения: 8 962
Очевидно не му е много комфортно в яслата. Но то е минало и прекалено малко време - само месец.
Не му се карайте. Просто се опитайте да му вдъхнете увереност относно яслата, да му е спокойно на детето.
Някои деца така и не се отпускат.

Малката ми дъщеря ходи с нежелание на детска градина до първи клас. Цял ден си стискаше и не ходеше до тоалетна от притеснение...  Sad

# 2
  • Майна Сити
  • Мнения: 956
А казва ли защо го прави? Не иска на ясла, мъчно му е за мама или някоя леля там е лоша и не иска при нея? Някоя играчка няма ли да му помогне да се успокои? Награда при добро държане в яслата?

# 3
  • София
  • Мнения: 336
Не, не казва нищо лошо за яслата, даже казва "хубаво е", и госпожите били добрички, а те наистина са. Може наистина да пробвам това с подаръче - примерно ако не се е напишквал да му давам шкоколадово яйце или бонбон, но той пък ще свикне...

# 4
  • Мнения: 12 674
Не тормози детето, явно си има причина,  учителките правилно са ти казали, че е бойкот. Прави то несъзнателно, какво да ти обясни 2годишно.

# 5
  • Мнения: 7 325
Малкото ми дете тръгна на училище на 2.9 год. Всеки ден я взимах напикана, а бяхме свалили памперса и нямаше инциденти до момента. Промени и поведението, стана изнервена и сприхава. Там не плачеше, защото и беше интересно, но различният ред и рутина я изкарваха от релси.
С времето нещата се подобриха.
А за свикването с премии не съм съгласна. Ще свикне ако го поощряваш непрекъснато и за всичко дори и най-дребното с бонбони. Ако го правиш контролирано - няма да свикне.

# 6
  • Мнения: 11 404
Много е мъничък да е нарочно, но явно изживява тежко раздялата ви.

Поощрявайте го, говорете му хубави неща за яслата и не задълбавайте за напишкването сега. Като посвикне и това ще отмине.  Peace

# 7
  • Мнения: 1 283
Има ли вероятност леличките да не го разбират, когато му се пишка, особено ако не говори много и използва специална дума за целта? Моят син също имаше инциденти в яслата, но след два, три месеца спряха.

# 8
  • София
  • Мнения: 336
Благодаря за отговорите. Той много говори и всичко се разбира, на 2 г. и 9 м. е. Не иска да ходи на ясла и явно това е протестът му. Но как да го преодолеем? А днес явно се е стискал, защото е имало огромно пишкане след яслата...

# 9
  • Мнения: 12 359
Моето мнение е малко по-различно. Детето е в стрес от смяната на обстановка, режим, далеч от мама за неизвестно колко време. На тази възраст оставянето е безкрайно за тях и не са сигурни кога и дали мама ще ги вземе. Не разбират и защо се налага тази раздяла. Напрегнат е, очаква мама да го вземе всеки момент и се стиска. Може да се страхува, че ако отиде да се изпишка и мама дойде през това време ще си тръгне без него, защото не е бил в стаята или нещо подобно. Говорете му, че възрастните ходят на работа, а работата на децата е да ходят на ясла/ градина/ училище и там да се забавляват и да научават нови неща. Изреждайте какво ще прави там - ще прави гимнастика, ще закуси, ще играе, ще учи ще обядва, ще спи, ще закуси и хоп - мама ще дойде. Има и още един момент - моят син (който така и не тръгна на ясла) винаги е отказвал да пишка по подканяне и някакъв график - преди и след хранене, сън и т.н. Доколкото съм чувала в яслите ги слагат под час на гърне. Дали не се страхува да даде сигнал, че му се пишка по друго време? Или не се усеща - възможно е като е седнал да не усеща, че му се пишка и като се изправи да няма време за реакция. Поговорете за това с персонала на яслата и вижте какво ще ви кажат. Обяснението, че детето се напишква нарочно и като протест за мен е несъстоятелно и непрофесионално. Ако се случва само в яслата причината е там, ако се случва и вас може и да е здравословен проблем.

# 10
  • София
  • Мнения: 336
Здравейте! Той много добре усеща, толкова е голям вече, ако аз не съм го сложила на гърне си казва. А когато аз реша да го сложа винаги си пишка. Абсолютно се контролира, веднъж 7 часа не пишака на път за Гърция. Наистина го прави нарочно, и сестрата там, която работи и като психоложка каза, че прави бойкот. Много му говорим, той разбира всичко, но сам казва - "Бубо сега ще плаче в яслата". Защо - "Бубо ще плаче!". И всичко е ок и като отворим вратата на яслата се почва канси рев. Днес с много търпение и "вълшебно" спрейче под езика (капки на др. Бах) не се разплака - "Иначе спрейчето как ще е вълшебно, ако Бубо се разплаче?" Ще му дам и хомеопатия, четох,ч е много деца правят бойкот по този начин - почват да се наакват в гащите и т.н. Но как да му помогна?

# 11
  • Мнения: 7 325
С търпение, обяснения и постоянство.

# 12
  • Мнения: 12 359
Ако детето го прави нарочно и започнете много да обръщате внимание на това, то има вероятност да продължи да го прави. Не обръщайте внимание, преобувате, перете и не коментирате, все едно не се е случило нищо. Ако детето се разстройва като се изпусне, гушкате и утешавате. След като говори какво казва като се напишка?

# 13
  • Мнения: 10 678
Благодаря за отговорите. Той много говори и всичко се разбира, на 2 г. и 9 м. е. Не иска да ходи на ясла и явно това е протестът му. Но как да го преодолеем? А днес явно се е стискал, защото е имало огромно пишкане след яслата...

Моето е на 2 г. и 10 м. и е първа група - на градина. От както тръгна и аз си го прибирам със сменени дрехи. Вкъщи не е имал пропуски. Вкъщи си прави нуждите на гърне, когато сме на вънка - прав чишка, но търси храст (имаме създаден такъв ритуал за привикването). Оказа се, че в градината го карат госпожите да чишка прав, поради не знам какви причини, а той искал да седне на тоалетната. Отделно се било случвало госпожата да не може да смогне с толкова деца, да ги заведе всички до тоалетна и ми се оправдават с "нали ги знаете децата като се заиграят как са" или пък "трябва да го научите да си държи пилето, за да разберем, че му се чишка", а то детето си говори и си казва. Отделно, се било случвало докато стигне до тоалетната и обясни на госпожите, че той чишка седнал, и следователно го сложат, си мислят, че той може самичък да се държи с една ръка за стената на тоалетната и а с другата за тоалетната чиния, и ми се оправдават, че пилето оставало отвън и, видиш ли, се намокрял докато седи. Е, не сме балами, ами гледат да ни правят на балами, за да се оправдаят! С други думи, искам да кажа, колкото и добрички да са госпожите, не правят нещо както трябва и децата се изпускат или мокрят. Най-тревожното за мен е, че след няколко дни напикавания, малкия се напика и в колата. В смисъл, ние ги учим на без памперс, пък в градината да ги приучват пак на напикаване, заради разни оправдания - еми не! Ядосвам се....

# 14
  • Мнения: 1 283
amy_nka, ако се налага да заведеш 25 деца до тоалетната, не е невероятно, че някое от тях не може да удържи фронта. Няма място за ядосване, защото който се ядосва, да си вземе детето в къщи и да си го гледа най-добре. Факт е, че децата се научават на едни навици в къщи, на други в градината и им трябва време да привикнат. Едни пишкат прави, едни седнали, някои на гърне, други на тоалетна чиния. И госпожите са хора, и на тях им трябва време да привикнат с навиците на всяко дете поотделно.

# 15
  • Мнения: 10 678
amy_nka, ако се налага да заведеш 25 деца до тоалетната, не е невероятно, че някое от тях не може да удържи фронта. Няма място за ядосване, защото който се ядосва, да си вземе детето в къщи и да си го гледа най-добре. Факт е, че децата се научават на едни навици в къщи, на други в градината и им трябва време да привикнат. Едни пишкат прави, едни седнали, някои на гърне, други на тоалетна чиния. И госпожите са хора, и на тях им трябва време да привикнат с навиците на всяко дете поотделно.

Аз споделям, че се ядосвам, пък ти не ми обръщай внимание. И в други теми съм ти го казвала. Simple Smile Не може на мен да ми изкарат ангелите, че едва ли не няма да приемат детето ако не сме махнали памперса, а след това заради несмогване с 25 деца, детето да си помисли, че може да си пишка свободно навсякъде и целия ни труд, стрес и нерви да са били напразно. Не мога да разбера каква е причината да ми настояват детето да чишка право. Нима момиченцата ги слагат прави да чишкат? Какво им коства да го сложат седнал и да го придържат да не падне от тоалетната? Той знае и си оправя самичък пилето, да не пръска. На каквото трябва, сме го научили. Сега ми искат да сме го учили да чишка прав над тоалетната. Докато има деца на по почти 4 години в 1-ва група, които си ходят сами до тоалетна, моето още няма три, и не може, ама кой да се сети... Искат ли, искат госпожите...

# 16
  • Мнения: 7 325
Не мога да разбера каква е причината да ми настояват детето да чишка право.
 Какво им коства да го сложат седнал и да го придържат да не падне от тоалетната?

Задала си въпрос и си си отговорила. Някоя госпожа трябва да седи до детето ти и да го придържа да не падне. Нещо което няма как да изискваш, защото освен твоето дете в градината/яслата има още 20. Няма как да го остави и само защото ако падне и се удари ще има неприятности.
Та стигаме до това което дискутирахме в една друга тема - в детските заведение има установен ред и правила. Те няма как да се променят според изискванията на всеки родител.

# 17
  • Мнения: 10 678
Не мога да разбера каква е причината да ми настояват детето да чишка право.
 Какво им коства да го сложат седнал и да го придържат да не падне от тоалетната?

Задала си въпрос и си си отговорила. Някоя госпожа трябва да седи до детето ти и да го придържа да не падне. Нещо което няма как да изискваш, защото освен твоето дете в градината/яслата има още 20. Няма как да го остави и само защото ако падне и се удари ще има неприятности.
Та стигаме до това което дискутирахме в една друга тема - в детските заведение има установен ред и правила. Те няма как да се променят според изискванията на всеки родител.

Е, той самичък прав също не знае да чишка. Трябва някой да му държи пилето, за да не се намокри целия. Как ще стане?

# 18
  • Мнения: 12 674
На приказки да се наслуша човек - чишка, пилето.

# 19
  • Мнения: 7 325
С помощ от страна на родителите.

# 20
  • Мнения: 10 678
На приказки да се наслуша човек - чишка, пилето.

Трещи, терминологията да ти е най-малкия дерт. Като свикнеш да говориш на бебешки - няма отърване. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 1 283
Пишкането прав става постепенно. Моето дете се научи именно в градината, но и той е имал пропуски в началото. Един, два пъти опишкан, не ми се вижда проблем. Носиш дрехи за преобличане и си мълчиш, че покажеш ли му, че има проблем, проблемът ще се задълбочи.

Цитат
Трещи, терминологията да ти е най-малкия дерт. Като свикнеш да говориш на бебешки - няма отърване. Simple Smile

Позволи ми и с това да не съм съгласна. Моето дете никога не е говорило на бебешки. Отчитам, че това стана заради факта, че аз никога не съм му казвала: бау, мяу, чиш, пилето и подобни. Назовавала съм нещата с истинските им имена и той от самото начало така ги изказва. Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 336
Здравейте, ами той се напишква всеки ден, а вкъщи никога. Не е случайно. единствено мога да го отдам на различните гърнета - вкъщи е по-големичко. Но не мисля, че това е поблема. В нашата ясла пък само на гърнета, а той най-много обича прав да пишка  -смъква гащите, изпишква се и се загащва горе долу, но не им дават... Едната г-жа ми каза,ч е нарочно, другата казва - не е нарочно. Ама няма как всеки ден да е случайно...Бойкот прави детето...

# 23
  • Мнения: 10 678
Деничка, вкъщи къде пишка прав, не разбрах? В гърнето ли?? Помагаш ли му или той просто пуска струйката и попада там където трябва?

# 24
  • София
  • Мнения: 336
Пишка прав в тоалетната, пишка си и седнал в гърне - както дойде. Сега излезе резултатът от един психологически тест, който госпожата в яслата му беше правила (тя е и психоложка) и всичко е наред, ще отмине, временно било.

# 25
  • Мнения: 341
Да използвам темата- моето момче е почти на 2,5г, без памперс е отдавна, не се напикава вкъщи. Ходи на ясла от почти 2 месеца и всеки ден взимам поне по едни напикани панталони. На сестрите не казва като му се пишка, не знам защо. Като за капак и памперс му слагали, когато спи. Вдигнах скандал в петък и е спал по гащи- напикал се е. По време на сън пък от половин година не се е напикавал вкъщи... Реших да го взимам на обяд, явно още не е свикнал. Днес пък 3 пъти се напикал...
Бих изчакала спокойно да отмине, но мрънкането на едната сестра вече ми идва в повече.. Водела детето до тоалетна през 10 мин понякога и не могла да гледа другите деца. Вече не знам какво да правя..

# 26
  • Мнения: 11 744
Водела го до тоалетна през 10 мин., ама друг път...... Слагат ги по леглата в 12 - 12:15 и до 15 часа почти не им дават да станат. Моето навремето (4 годишно) си беше казало, че му се ходи по голяма нужда, но не му дали да стане и то не могло да истискаа.... и как плачеше и е срамуваше..... Да не разказвам историята до край, но не беше добра за госпожата.

# 27
  • София
  • Мнения: 336
Dotmot, горе долу сте в нашата ситуация... поне госпожите не се оплакват много. Веднъж му бяха сложили памперс - не били намерили нито един от двата чифта резервни гащи... Явно им е писнло да се напишква, понеже и в леглото го е правил. Определено само и единствено в яслата се напишква, не знам и аз, говорим и друго не можем да правим.

# 28
  • Мнения: 12 359
Деничка, спри да обръщаш внимание. Ако няма здравословен проблем напишкването ще спре щом детето се успокои и премине стресът. Ако обаче в яслата му се карат и го правят на пробрем, а и ти водиш разговори по тази тема детето ти щу продължи да го прави. Дори от стремеж да не се изложи и да те разочарова ще се опитва да устиска и пак ще се напишква.
Майка ми е възрастен човек със здравословни проблеми. Тя често пъти казва, че докато е седнала не усеща да й се ходе по нужда, но щом се изправи изведнъж й дава сигнал и едва успява да стигне до тоалетната. Та има и такъв момент, когато човек е седнал може и да не усети нищо, а като стане тогава да усети. Дете е. И синът ми разбира всичко, но му се случва да не се усети и да се изпусне. В такъв момент се шегуваме, че бубата не го слуша и не му казва навреме. Така пазя психиката му да не се травмира.

# 29
  • Мнения: 10 678
Проблемът идва от госпожите, щом децата вкъщи нямат пропуски. След като дискутирах нашия случай с госпожите, и малкия използва един ден, в който е имало рожден ден с торта и сокче, да се напикае 3 пъти в рамките на 4 часа, и като ми се обадиха, че нямал повече дрехи за смяна, и аз, съответно, този път не си замълчах вежливо, ами поисках обяснение "как така?!", да видите как се взеха в ръце и от една седмица вече не взимам нищо мокро. Въпрос на вътрешна организация, изцяло!
А, като поразпитах детето "мамо, ти казваш ли на госпожата, че имаш чиш?", "не, не казвам", "защо не казваш, бе, мамо?", "госпожото не чува" - вече ми беше ясна работата... Той явно е казал, госпожата не го е чула в началото, от там нататък се е притеснил да казва и се е отказал... Казах му "като не чува госпожото, отиваш и я дърпаш за ръката или отиваш направо при лелята". Тия дни, гледам, се е посближил с лелите и ето миналата седмица - без мокри дрехи.

Безумни истории с тия госпожи. Първо ми искат да показвал, че му се чишка, да си държи панталона, после да можел да чишка прав, преди седмица ми изтърси едната, че й било "зор" да го преоблича, да можел и да се преоблича сам, други деца се преобличали сами. Викам "моля? в 1-ва група искаш от дете на 2 г. и 10 мес. да се преоблича само?" и й казах директно, да внимава да не ми травмира детето. В смисъл, ако само си мълчим, не става работата. Трябва да се заяви позиция пред госпожите, иначе гледат да те манипулират.

Последна редакция: вт, 14 ное 2017, 10:19 от amy_nka

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Видях само заглавието и първия пост. Може да няма връзка с нашия случай, но може напикаването да не е нарочно, а от притеснение или по друга причина. С дъщеря ми, на 3 години, например се е случвало да се напикае, когато се стресне.
Влязох в темата, защото в последно време моят син, който не може да говори, също започна сравнително често да се напикава в градината, понякога, доколкото разбирам, по време на сън, друг път - не. По същия начин вкъщи няма "пропуски", освен през нощта, тогава е с памперс. Доколкото изобщо спи през деня - което е рядко, също не се е напикавал, когато е вкъщи. Понеже не говори, няма как да обясни, но не изглежда да е някаква форма на протест, не изглежда като да не иска да ходи на градина, по принцип сигнализира, че му се ходи, с водене за ръка към тоалетната, и с баща му предполагаме, че напикаването се случва, когато в градината не е бил изпикаван наскоро и заспи или наскоро се е събудил. Не се ядосвам, не ми пречи самото пране на напикани дрехи, просто ми е чудно. Да повторя, вероятно няма особена прилика с вашия случай, но влязох в раздела и видях заглавието...

# 31
  • Мнения: 33
Здравейте, и при моето дете проблема с напикаването е на лице от 1-2 месеца. Лятото, когато беше на 1.5 годинки я записахме на частна ясла докато дойде време за държавната. Там постопенно свалиха памперса и беше свикнала да си казва и нямаше проблем нито там, нито вкъщи като памперс слагахме само нощем. От есента е на държавна като и там в началото се напикаваше по 2-3 пъти но постепенно отвикна да го прави. Проблема е че вкъщи си казва чак когато вече си е пуснала в гащите и това не спира. Преди дори в колата като и казвахме да изчака и стискаше, а сега просто си пуска малко и другото го стиска. През известно време я приканваме на гърнето, но не иска и след 2 минути пак се напикава. От яслата си я взимаме почти винаги с чисти дрехи и там не го прави. Предполагам ги строяват повече деца наведнъж и гледа от другите, а вкъщи не иска. Моля за съвет какво да правим, дали се опитва да ни привлече вниманието или има друг проблем?

# 32
  • София
  • Мнения: 336
Не знам каква може да е причината при вас. Това е точно обратното на нашия случай. Аз и при нас не разбрах причинта, сега не ходи на ясла от 2-3 месеца, а и преди това уж по невнимание се е случвало според лелките. Но ако се улисва в игра може да пишне капчица две, усеща и казва, че има пиш, дори не сменям гащите. Но пък вие казвате, че сяда на гърне, а след малко като стане се напишква... Различни са децата и причините, но ще го израстат, няма как Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт