Повратен момент в историята, който бихте предотвратили

  • 19 585
  • 199
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 30 802
Като се замисля, детето, което съм била, също не съм била точно "аз".

А иначе личните, фамилни и генетични истории са доста устойчиви на исторически сътресения. Но тук вече влизаме в зоната на Завръщане в бъдещето.

# 106
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
С послените умувания тук се сетих за Алиса и Гъсеницата...
 
Цитат
— Коя си ти? — рече Гъсеницата. Това съвсем не подканваше към разговор. Алиса отговори доста свенливо:
— Не… не зная сега, госпожо… зная само коя бях, когато станах тая сутрин, но струва ми се, че оттогава съм се изменила вече няколко пъти…

# 107
  • София
  • Мнения: 17 592

Нищо не бих променила, поради страх от пеперуди.
А иначе... Нерон, може би?
Но пак, харесва ми май да съществувам. Не бих рискувала.

# 108
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Уви, Хитлер е домино-плочка в много по-късен стадий, тъй-като Втората световна война е естествено продължение на първата.

Ако можех да подскажа на шофьора на Франц Фердинанд да не взима грешния завой, който да го отведе право пред приятно изненадания стрелец, тогава на следващия ден Австро-Унгария, нямаше да е във война със Сърбия, последвана от Русия, Германия....и за 30 дена цяла Европа.

Колкото до завземането на ВЕЧЕ разпадналите се се български царства от Османската империя, за мен това е основната причина  да съществува до днес запазена България. Не сигурно, но много вероятно.

# 109
  • София
  • Мнения: 17 592

Когато има причина... повод ще се намери. Ако не е било това "удобно" убийство... щеше да е нещо друго. Войната е назряла преди това, ако не беше, едно убийство нямаше и да доведе до такава.

# 110
  • София
  • Мнения: 38 704
Всъщност Хитлер е започнал много добре и е вдигнал германската икономика след ПСВ. После, обаче се е помислил за много велик.

# 111
  • Мнения: 18 377
 В Нашата история  два момента 1. Бих  направил така, че да бъде прието предложението на гръцкия министър-председател Венизелос точно през 1912 г с което предлага да ни даде цялата окупирана от нас Тракия - от Одрин –вкл. до Солун (Без Солун)  Плюс СТрумишко, срещу това ние да отстъпил Македония на Гърците. Така не би имало междусъюзническа война, гърците щяха да получат Адриатика, а ние - Егея, и щяхме да сме  със силна икномика.
2. Бих държал да останем неутрални през Първата световна война, поне до 1917г, когато щях да предложа да минем на страната на победителите, т.е. на Антантата - отново като случая Гърция

в световен мащаб
1. Ако можех да предотвратявам световни  явления щях да предотвратя две злини - раждането на Хитлер,*, раждането на Сталин,** и създаването на атомната бомба.
В по-далечен план, предполагам, че бих  убил Чингис хан или може би някой от първите  османски султани - Мурад или Мехмед Завоевателя - събития като създаването на Златната орда или ОСманската империя са повлияли на Цяла Азия(респ. - Мала Азия и Египет) и половината Европа в негативен план.

*човека отговорен за нощта на Дългите ножове, за Кристалната нощ,, човека написал "моята борба" в която се проповядва расово разделение, човек с чието одобрение са създадени концлагерите за евреи, човека изпратил деца срещу войници и отговорен за още сто неща.
Втората световна война щеше да се случи и без Хитлер, но той я доведе до нечувана жестокост и огромни безумия.

**И СССР щеше да го има без Сталин, но такива жестокости нямаше да има.

Последна редакция: чт, 29 ное 2018, 10:16 от Джон Сняг

# 112
  • София
  • Мнения: 16 208
Основите на жестокостите на Сталин са поставени от Ленин.
Ето някои негови изказвания:
"Довършвайте го заедно с Дзержински... Ще изминем 10-20 версти и ще бесим кулаци, попове, помешчици. Наградата е 100 хиляди рубли за обесен..."
"Войната не е на живот, а на смърт с богатите, паразитите и буржоазните интелигенти... Разправяйте се с тях при най-малкото нарушение. Хвърляйте ги на едно място в затвора... слагайте ги да чистят тоалетните, да бъдат снабдени, след като отбият карцера, с жълти билети; или да се разстрелват на място... Колкото по-голямо е разнообразието, толкова по-добре, толкова по-богат ще е общият опит..."
"Пенза, Губернският изпълком ... проведете безпощаден масов терор срещу кулаците, поповете и белогвардейците; съмнителните затворете в концентрационния лагер извън града..."
"До другарите Кураев, Бош, Минкин и други пензенски комунисти. Другари! Кулашкото въстание трябва да бъде безпощадно смазано. Това го иска цялата революция, защото сега трябва да вземем "последния решителен бой" с кулачеството. Трябва да дадем пример. Да обесим, непременно, за да види народът, не по-малко от 100 заклети кулаци, богаташи и кръвопийци. Да се публикуват имената им, да се отнеме зърното от тях... Да се направи така, че на стотици версти наоколо народът да види, да трепери, да знае, че задушават и ще задушават кръвопийците кулаци...."
"Саратов, до упълномощения народен комисар по продажбите Пайкес... съветвам ви да назназите свои началници и да разстрелвате заговорниците и колебаещите се, без да питате..."
"Свияжск, до Троцки. Удивен съм и съм разтревожен от забавянето на операцията против Казан, особено ако е вярно съобщеното до мене, че вие имате пълната възможност да унищожите противника с артилерия. Според мен не бива да жалите града и още да отлагате, защото е нужно безпощабно изтребление..."
"Всичките, живеещи на територията на РСФСР чуждестранни поданници от редовете на буржоазията на онези държави, които водят враждебни военни действия срещу нас, на възраст от 17 до 55 години, да се затворят в концентрационни лагери..."
"... селяните въобще не разбират, че свободната търговия със зърно е държавно престъпление. "Аз съм произвел зърното, имам право да търгувам с него..." - така разсъждава селянинът по традиция. Но ние казваме, че е държавно престъпление..."
"До Луначарски. Всичките театри да бъдат закрити. Народният комисар на просветата трябва да се занимава не с театър, а с обучение..."
"... аз правя безусловния извод, че ние сега трябва да дадем най-решителното и безпощадно сражение на черносотнишкото духовенство и да неутрлизираме неговата съпротива с такава жестокост, че да не го забрави в продължение на няколко десетилетия... Колкото повече са разстреляните представители на реакционното духовенство и реакционната буржоазия, толкова по-добре..."
"Съдът не трябва да премахне терора. Ако обещае това, то би било самоизмама или измама, а да се обоснове и узакони принципиално и ясно, без фалш и украса..."

# 113
  • Мнения: 18 377
Уви, Хитлер е домино-плочка в много по-късен стадий, тъй-като Втората световна война е естествено продължение на първата.

Ако можех да подскажа на шофьора на Франц Фердинанд да не взима грешния завой, който да го отведе право пред приятно изненадания стрелец, тогава на следващия ден Австро-Унгария, нямаше да е във война със Сърбия, последвана от Русия, Германия....и за 30 дена цяла Европа.

Колкото до завземането на ВЕЧЕ разпадналите се се български царства от Османската империя, за мен това е основната причина  да съществува до днес запазена България. Не сигурно, но много вероятно.

Хитлер е абсолютен ненормален. Това личи от факта, че самите германци като Кайтел и  Гьоринг, към 1944 мислят вече за предаване, но Хитлер  е фанатик и държи да се бие до самия край. Той изпраща дивзията СС, която е частна милиция, а след нея -  15-16 годишни младежи на фронта, срещу него има два атентата от собствениете му хора, а той не спира.

В неговата глава не същестува идеята за прегрупиране на силите, да отстъпиш и пак да нападнеш, той знае само една дума "Напред" - така са унищожени цели дивизии.

Колкото до унищожаването на българските царства....всички средновековни държави минават през такъв период, - Франция, Испания, АВстро-УНгария, Полша - минават през ярски периоди не сепаратизъм и го надмогват. Не сме изключение (изключението е Великобритания, но там има по-друг тип държавно управление)= Проблемът е че при нас се случват редица явление. Огромна част от населението е измряло в глад, мизерия и войни, освен това след наемническите кампании, не съществуват големи редовни армии, пък и това е скъпо удоволствие,, населението е забравило как да се бие.  Изведнъж се появява нова религиозна и етническа заплаха. Османците раждат като скакалци, появяват се  цели армии по 30 000 души, които имат срещу себе си по 5000 човека.


2. Ленин се отказва от някои от идеите си с НЕП-а. В последните години прави завой в мисленето. Разбира че това което е проповядвал е неосъществимо. Сталин отменя НЕП-а. ЯГода, Ежов, Берия - творения на Сталин. В завещанието си Ленин пише да не избират Сталин. Сталин Трансформира ЧК в НКВД, а после в КГБ

# 114
  • Мнения: 11 154
Предполагам (не успях да изчета всички страници, та извинявам се за повторението, ако някой вече го е написал), че темата е вдъхновена от 22/11/1963 на Стивън Кинг, в която героят пътува във времето, за да предотврати убийството на Кенеди. Въпреки че аз изобщо не харесвам финала на романа Simple Smile, той дава някои ориентири колко по-лоши неща биха се случили, ако тръгнем да ръчкаме това, което не ни принадлежи.
В този смисъл, фантастичният жанр има дълга и славна традиция в прогнозирането на подобни промени. Най-хубавото и тъжно нещо от него, за което се сещам, са скелетите на космически кораби от "Краят на вечността" на А. Азимов. Та отговорът ми е - НИЩО.

# 115
  • Мнения: 18 377
тук съм съгласен. Трябва много да се мисли колко неща би променила една наша намеса. Например - не американците, а германците да създадат първи атомната бомба, ако човек от нашия век  - физик отиде при тях през 1940. Или ако някой се върне през 14 век и помогне на ацетките да открият барута, век преди да дойде Кортес. Щатите няма да съществуват днес, а следователно Германия със сигурност ще спечели Първата световна война, а вероятно - и Втората. България пък няма да пък ощетена от Нюойски договор, но няма да се роди и Скайлър и може да няма Руска -турско война. Въобще всяко събитие влияе извънмерно на други събития - на някои повече, на някои по-малко.

В "Един есенен ден по шосето" в отчаян опит да спаси  приятеля си, главният герой застъпва пред извънземния тезата че подареният живот на един човек не може да промени света. Не съм съгласен - опитайте да приложите този довод, пред някой евреин,  по отношение на Хитлер, да видим какво щеше да ви отговори - различен ли щеше да е света на евреите ако Хитлер не се бе раждал.

всяко едно събитие влияе. Всеки живот има силата да променя други животи. Представете си, ако не се бяха родил Бил Гейтс още щяхме да си пишем на старите Макинтоши.

# 116
  • Мнения: X

В този смисъл, фантастичният жанр има дълга и славна традиция в прогнозирането на подобни промени.

Куентин Тарантино направи много хубава промяна в Inglourious Basterds.

# 117
  • Монреал
  • Мнения: 1 384

Колкото до унищожаването на българските царства....всички средновековни държави минават през такъв период, - Франция, Испания, АВстро-УНгария, Полша - минават през ярски периоди не сепаратизъм и го надмогват.
Имаш впредвид "всички днешни".  Wink На този принцип няма как да сбъркаш.

Иначе ако погледнеш старите карти ще намериш множество големи държави, който впоследствие са разпарчеросани/асимилирани. България само е чакала някой да събере парчетата. Естествено шанс за обратното също има.

# 118
  • Мнения: 2 173
Без да съм историк анализатор, все си мисля, че ако през далечния 9-ти век Римокатолическата църква беше направила някои отстъпки от желанията на Борис I и бяхме се причислили към сега за нас нещата щяха да изглеждат малко по-различно и по отношение на турското робство и като общество, абе изобщо. А, може би трябва още по-назад да се върви.

# 119
  • Мнения: 18 377
не, не би могло да стане. По това време вече има папоцеризъм и цезаропапизъм, ако сме се били присеъедини към Рим, Борис е щял да бъде един поместен владтел - крал, който за всичко е трябвало да пита папата, и папата е можел винаги да го отлъчи както са направили някои папи с граф Реймън VI или с император Фридрих II Барбароса. И тогаав даваш всичко - земя, титли, всичко. В католическите земи е имало специални съдилища, в които католиците са били над закона и само те са съдели. Полша е ярък пример, как има цели владения, които са Били само на Църквата, например  - в Силезия.
Освен това до 11-12 век Рим далеч не е толкова всемогъщ. Упадъка на Византия започва едав след края на 11 век .
Впрочем Калоян е нагледен пример, защо не е добре да бъдем католици. Тук идват латинците, Калоян иска мир. те ни връхлитат, ние ги разбиваме, и папата нарежда на Калоян да пусне Балдуин. В по-ранните векове Калоян би бил длъжен да се подчини.
Съпротивата на България да изпълнява безропотно повелите на Рим, ожесточава Ватикана.

За сравнение  Византия прилага веруюото "Божието Богу, а цезарюзвото - цезарю", т.е.
 Цезарят не може да е върховен понтифекс (свещеник), но църквата няма право да се меси в управлението в управлението на държавата, а може само да си гледа божиите работи (и да плаща данъци)
Идея, която на времето много е допаднала на Борис  - вместо да има зависима от Рим Църква, той имал Църква, на  която той самият сложил патрирарха

Общи условия

Активация на акаунт