Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 49

  • 64 592
  • 750
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 275
Лили...много странна схема за прием на хормона.
Напиши резултатите от изследванията заедно с референтните стойности.Напиши и дозата на хормона...колко милиграма е хапчето ...че така не е ясно.
От два дни съм във вашата група. Да се представя, на 47 год. съм и преди два дни ми поставиха диагноза Хашимото. След изследвания на хормони и антитела, единствено МАТ ми беше над нормата - 101. След това правих ЕЕГ, ЕМГ и Вегетативни прояви. Ендокриноложката ми изписа Левотироксин по схема 10 дни по 1/2, 10 дни редувам през ден -по 1; през ден по 1/2 и Цефасел по 1, задължително сутрин на гладно 30 мин. преди кафето, за сега до 20 февруари, след това ново ехо и нови изследвания на антителата.
Прехвърлих старите теми по диагонал, но има няколко въпроса, които ме интересуват:
1. Колко дни след започване на лечение се чувства облекчение на симптомите (имам предвид лесната уморяемост от незначителни дейности; задъхване; понякога ми се гади дори; изпотяване/втрисане)?
2. Ще се регулират ли кг. от приема на хормони? (за 5 месеца преди да ми поставят диагнозата вдигнах 8 кг).

Връщам се назад да чета.
А уцели ли се дозата на хормона резултатите ще са налице.

# 691
  • Мнения: 40
Здравейте, искам мнение за др.Румен Милошов , благодаря ви.

# 692
  • София
  • Мнения: 208
Здравейте!Честита Нова Година!!!Здраве и щастие!!!От 4 години съм с Хашимото. Пия Елтироксин 50 сутрин.В началото вкарах бързо хормоните в норма и се почувствах по-добре.Дълго време не си правих контролни изследвания.Сега месеците ноември и декември бях под голям стрес ,имах и гинекологични проблеми,заради които трябваше да пия имуностимуланти.В края на декември реших да си пусна пак само TSH и излезе 5,88 /0,4-4,0/.Завишено пак.Симптомите пак се появиха-лесна уморяемост,сънливост,сърцебиене,леко качване на кръвното.Та се чудя дали е от преживяния стрес и от имуностимулантите. Утре ще ходя на ендокринолог да видим дали ще ми увеличи дозата.Стресът не води до нищо хубаво.Налагам си да съм по-спокойна,но не мога.От една година пия и деанксит, помага ,но не съвсем.Та вие как мислите,дали може да е от имуностимулантите?


# 693
  • Мнения: 1 275
По–скоро обратното..като оправите хормона ще се оправят и нервите..ще намалее умората..ще се повиши настроението!За мен е високо ТСХ особено ако сте млада.Трябва да  се коригира дозата.Но да видим какво ще каже ендокринолога. Успех и споделете!


За много години на всички момичета в групата...и на Дончев разбира се!Да сте здрави и щастливи!

П.П. Знам че при стимулация с хормони ТСХ се вдига..също и при бременност..но за имуностимуланти като че ли никой не е писал нищо.

# 694
  • София
  • Мнения: 208
Четох някъде в стари теми,момичета споделят ,че лекарите не препоръчват хора с Хашимото да пият витамини и имуностимуланти.Това ми се стори странно,но утре ще питам лекаря.

# 695
  • Мнения: 1 275
Да...със сигурност имуностимуланти не се препоръчват при Хашимото..защото е автоимунно заболяване.А при вас защо не се съобразиха с това?
Лекарите казват че зимата също се вдига ТСХто...но то пък още няма зима.Според мен ще ви вдигнат малко хормона.

# 696
  • София
  • Мнения: 208
Аз забравих да кажа на гинеколожката, че имам Хашимото,та тя си ми ги изписа жената.Ох,дано да се оправя,че освен тази умора и сънливост ми се и гади ,не съм бременна.Много ми се натрупа напрежението напоследък и съм на прага на депресията.

# 697
  • Buffyworld
  • Мнения: 1 535

 Нито един лекар не ми каза да отида на ендокринолог. Нито един! Всички казваха "от анемията е". Когато влизах в болницата ми искаха хормони FT3- 4,92, FT4- 16,57, TSH- 2,48, лекаря ги погледна и каза, че всичко е точно. Година по-късно като ви чета, че 2,5 на TSH всъщност е горната граница и при наличието на всички симптоми май май...
Съжалявам за нахлуването, дано не съм права. Записвам се да чета и да си излея мъката...
Весели празници

Здравейте ! Аз не съм доктор, но много пъти съм си пускала щитовидните хормони и никъде не съм видяла горна граница 2,5 за ТСХ. То зависи и от конкретната лаборатория какви референтни стойности ще даде, но засега съм виждала горна граница - 4, 2 или 5 . Според мен 2,5 ТСХ си е нормално. Само за забременяване знам, че ТСХ трябва да е под 2 .

# 698
  • Мнения: 10 212
Fairytale11 според мен няма предвид горна лабораторна граница, а горна оптимална граница 2,5 за ТСХ. Мен ме интересува в други държави как реагират на тези референтни стойности, отново ли се смята, че оптималното е до 2,5, имате ли информация? Мислех да търся из нета тези дни.

# 699
  • София
  • Мнения: 6 284
Fairytale11 според мен няма предвид горна лабораторна граница, а горна оптимална граница 2,5 за ТСХ. Мен ме интересува в други държави как реагират на тези референтни стойности, отново ли се смята, че оптималното е до 2,5, имате ли информация? Мислех да търся из нета тези дни.

Аз мога да споделя за ендрокриноложката, която псоетих тук (Белгия) преди месец и нещо. ТСХ ми беше 2,7, тя каза, че нене зле, но е по-добре да е малко под 2 и ми повиши леко дозата. Контролно изследване имам след 6 месеца.
Начев по време на бременността ми мисля, че пак целеше 2. 

# 700
  • Мнения: 4 518

 Нито един лекар не ми каза да отида на ендокринолог. Нито един! Всички казваха "от анемията е". Когато влизах в болницата ми искаха хормони FT3- 4,92, FT4- 16,57, TSH- 2,48, лекаря ги погледна и каза, че всичко е точно. Година по-късно като ви чета, че 2,5 на TSH всъщност е горната граница и при наличието на всички симптоми май май...
Съжалявам за нахлуването, дано не съм права. Записвам се да чета и да си излея мъката...
Весели празници

Здравейте ! Аз не съм доктор, но много пъти съм си пускала щитовидните хормони и никъде не съм видяла горна граница 2,5 за ТСХ. То зависи и от конкретната лаборатория какви референтни стойности ще даде, но засега съм виждала горна граница - 4, 2 или 5 . Според мен 2,5 ТСХ си е нормално. Само за забременяване знам, че ТСХ трябва да е под 2 .
И в тази лаборатория е 5. Тогава си спомням, че гледах дали съм в границите и реално съм, но тук по темите четох, че оптималното е 2,5, както каза soul81.

# 701
  • Мнения: 1 120
"Симптоми, характерни за това заболяване:
  - лесна уморяемост,
  - световъртежи, шум в ушите,
  - отслабена памет,
  - сутрешна подпухналост,
  - затруднено преглъщане, стягане в шията, уголемена жлеза
  - изпотявания, сърцебиене,
  - наддаване на тегло,
  - болки по ставите и мускулите и др. "

Момичета, май и аз съм за вас. От горните само тегло не наддавам и сутрин не съм подпухнала. Малко съм ядосана сега, за всички неща съм ходила на лекар, за сърцебиенето даже в болница влязох (уж ВПВ синдром, но се оказа, че нямам). Нито един лекар не ми каза да отида на ендокринолог. Нито един! Всички казваха "от анемията е". Когато влизах в болницата ми искаха хормони FT3- 4,92, FT4- 16,57, TSH- 2,48, лекаря ги погледна и каза, че всичко е точно. Година по-късно като ви чета, че 2,5 на TSH всъщност е горната граница и при наличието на всички симптоми май май...
Съжалявам за нахлуването, дано не съм права. Записвам се да чета и да си излея мъката...
Весели празници

FT4 твоята лаборатория в какви референтни граници го дава?, защото според мен май е високо, но може би зависи от лабораторията.
Горните симптоми се появяват и при други хормонални отклонения, не само при такива на щитовдната и също и при други проблеми, дет се вика и някакво възпаление може да ги причини, но не съм доктор.

# 702
  • Мнения: 6 346
Ако ФТ4 е от 12 до 22, мисля, че е почти идеално или дори съвсем.

# 703
  • София
  • Мнения: 3 293
А ако TSH е над 4, а ФТ4 е идеално/ от 12 до 22/? Тогава не е ок, нали?

# 704
  • Мнения: 6 346
Първо, колко идеално е ФТ4 при тези граници? Колко точно е? Второ, различните автори май имат различни представи за "идеално", но масовата е, че предпочитаните стойности са минимум по средата на диапазона.

А иначе ТСХ над 4 си е височко, но причините могат да бъдат различни. Доколкото знам, може да се дължи например на неправилна кортизолова секреция. А също зависи и колко е ФТ3, защото ако и ТСХ, и ФТ3 са височки, може да се говори за йоден дефицит.

Общи условия

Активация на акаунт