Чумата

  • 41 823
  • 531
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 12 231
Аз в такива роли си представям само хора на 55+, не знам кой от новото поколение ще си дава парите.
Изобщо не си представям, че ако някой се подлага на подобно нещо ще го разказва. А ако го разказва, че е вярно. При всички случаи става въпрос за човек без достойнство, за мен това са най-опасните хора и не бих повярвала и на една дума на такъв.

# 46
  • Мнения: 14 654
Ами аз вярвам на подобни истории, защото съм ги и виждала с очите си. Подробности няма да давам, но наистина съществуват такива отношения - мъжът не може един обяд да почерпи колежка, защото има само два лева джобни.

# 47
  • София
  • Мнения: 12 231
Ами аз вярвам на подобни истории, защото съм ги и виждала с очите си. Подробности няма да давам, но наистина съществуват такива отношения - мъжът не може един обяд да почерпи колежка, защото има само два лева джобни.
Може и жена му да няма. Виждала съм хора толкова стиснати, че си намират всякакви извинения да не изнасят и стотинка от дома. И не само единия. В 21-ви век роби, че и мъже... Хайде.

# 48
  • Мнения: X
Дават си ги, даже доброволно. Не вярвам пък насила да им ги конфискува жената. Има такива мъже като описания. Заплатата я дават на жената. Не им дреме как ходят облечени. Съответно се разчита на нея да ги скомандари с някой нов парцал, да им купи гащи, чорапи, да напазарува за ядене, пиене, да плати сметките за тока, телефона, водата. Просто така бягат от отговорност. Смятат, че работата им е да донесат пари вкъщи, а оттам нататък жената да следи бюджета. Това са мъжете на същите онези жени, които можете да видите как се прибират към дома пеша,  натоварени с 5 торби зарзават. И разбира се, че ако днес отишъл с разпрана блуза на работа, жената ще е виновна, че не му я е зашила. А не той, че не си е купил нова. Явно му е внушено да речем още от родната  му майка, че не може да борави умело с пари и той безмълвно е приел този факт, оставяйки се след това в ръцете на жената. Все си мисля, че ако някой каже на съпругата му как ходи и крънка колегите, дори самата тя ще се почувства неудобно заради него и току виж се окаже, че не на нея и се свидят парите, ами просто той е небрежен и забравя да си взима джобни.

# 49
  • Мнения: 5 647
Има такива жени,  които контролират семейния бюджет и не дават и стотинка повече. Даже се сещам за един от главните герои в руския сериал "Кухня" - Сеня, на който жена му му прибираше всичките пари и той като изкараше нещо отгоре, го криеше. Sweat Smile
Майтапът настрана, но това си е вид тормоз, същото като домашното насилие от страна на мъжа.

# 50
  • Мнения: 14 654
А ако го разказва, че е вярно.

Mного от разказите в СО ми напомнят на курсове по литература за НВО след седми клас, където учениците се упражняват да предадат дадена история от гледна точка на: участник в историята; неутрален разказвач; от първо лице, а като напреднат, преминават към преразказ с елементи на разсъждение.
Ето, без да познаваме колегата, вече имаме косвени признаци да разпознаем кой мъж дава на жена си всичките пари: проси цигари от колегата; ходи с опърпана дреха; жена му се прибира пеша с пет торби заразават.
Те самите може и да не знаят къде си дават парите, но колегите, приятелите и най-вече съседите много добре знаят и го съжаляват нещстника.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 14 596
Като се изключи евентуалното лъгане от страна на мъжа колко е зла жената, описаните от Хър Мяуджести мъже са много, много за предпочитане пред такива, които харчат пари за глупости (какво се влага в "глупости", мисля, че е горе-долу ясно, че ме мързи да изброявам примерно), а за семейни нужди пари не остават.
Имах преди години приятел, който не че толкова много харчеше, но тогава и двамата печелехме много малко, и умирах от яд за някои негови не особено разумни за мен - макар и не чак толкова големи - разходи тип "за душата" (редовно кафенце с коняче в лъскавко кафененце, от време на време джаджа някоя и т.н.; на всичкото отгоре беше върл пушач), с парите за които щяхме да можем да си позволим нещо друго. Та разбирам ги донякъде такива жени, особено ако вече има семейство и деца, а мъжът е още по-ларж в харчовете.

Не знам дали случаят с "чумата" е такъв и дали изобщо "чумата" съществува, коментирам само типа, описан в поста преди моя.

# 52
  • София
  • Мнения: 12 231
А ако го разказва, че е вярно.

Mного от разказите в СО ми напомнят на курсове по литература за НВО след седми клас, където учениците се упражняват да предадат дадена история от гледна точка на: участник в историята; неутрален разказвач, от първо лице, а като напреднат, преминават към преразказ с елементи на разсъждение.
Ето, без да познаваме колегата, вече имаме косвени признаци да разпознаем кой мъж дава на жена си всичките пари: проси цигари от колегата; ходи с опърпана дреха; жена му се прибира пеша с пет торби заразават.

То не е само в СО. От години следя феномена на телепатията и екстрасензорството сред хората, приемат за факти някакви неща, които дори не се базират на догадки, а но откровени фанзази и дори фантасмагории.
Не, че в живота няма всякакви истории, но с нула информация веднага се вадят добър, лош герой, а и поука. Някакъв автоматизъм е това отпреди седми клас, струва ми се.

# 53
  • Мнения: 14 654
Ами още във втори клас учат басни и трябва да посочат поуката, а за упражнение да посъветват и героя как да постъпи - за ВО не знам дали ги подготвят, но за СО със сигурност.

# 54
  • Мнения: 30 802
Не че нещо, но България всъщност е доста предсказуема откъм стереотипи. От стотици години насам е пълно с типажи- има ниско ниво на оригиналност, така че такива евристики работят при преценка на хората, при това твърде добре.

Иначе подобна история наскоро беше разказана и в блога на един хаваец, който се присмиваше, че жените на неговите колеги все ги контролирали през Вайбър и те не смеели да отидат никъде, без да ги питат. Сещам се и за едно дълго есе, в което мъже пътуват по 5 часа по опасен път със завои и играят голф на едно подтискащо и дъждовно игрище, само и само да имат няколко часа мира от чумата, в случая шотландска.

А стихчето, с вярна грешка, е:
The queen was in his counting house,
Counting out his money;
The king was in the parlour,
Eating bread and honey.

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 14 596
Може ли примери за държави с високо ниво на оригиналност и трудно предсказуемо население?

# 56
  • Мнения: 14 654
...но тогава и двамата печелехме много малко, и умирах от яд за някои негови не особено разумни за мен - макар и не чак толкова големи - разходи тип "за душата" (редовно кафенце с коняче в лъскавко кафененце, от време на време джаджа някоя и т.н.; на всичкото отгоре беше върл пушач), с парите за които щяхме да можем да си позволим нещо друго.

А това съвсем не го разбирам - как може да те е яд за чуждите харчове? Кеф му е на човека, харчи си, нали неговите си пари харчи, не твоите! И като вземат да се броят на хорицата цигарите и кафетата, направо ме хваща срам да слушам как можело вместо кока-кола и бира да си купи сирене и хляб. Ти твоите си ги пести, харчи разумно, но защо трябва да те е яд как друг разполага със собствените си пари, при положение че не сте на общ бюджет?

# 57
  • Мнения: 30 802
Да, САЩ например, защото е мултиетническа държава. Там само вътре в групата има стереотипи, но пък има много групи.

Докато БГ е по-хомогенна откъм география и поминък и общо взето сме по-скоро еднакви.

Въпросът е, че тук наистина стереотипите работят много добре. Особено за по-старите поколения. С новите е малко хаос, но и те стават предсказуеми.

Янечек, а какво става, ако има общ бюджет, но единият не го спазва?

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 14 596
При положение, че бяхме на общ бюджет, живеехме заедно в чужд град под наем и, естествено, не си купувах храна само за себе си и не плащах само колкото ток съм изразходвала аз, може ли да ме е яд, или пак е срамно?

А може ли да ме е яд, когато веднъж бяхме на гости в родния му град, той беше свършил парите, АЗ му бях купила цигари и сестра му пушеше на аванта от тях - щото и тя тогава нямаше пари, само дето и аз нямах особено много, - или и това е срамно и дребнаво, все пак хората са ме приели на гости, а аз им броя цигарите?

Последна редакция: пн, 27 ное 2017, 15:57 от Магдена

# 59
  • Мнения: 30 802
Янечек, както и да го погледнеш, ако ти си правиш густото, а цената на това е, че на другия ще причиниш нерви и броене на стотинки- отвсякъде си е за ядосване. Ако иска пари за екстри, да си ги изкара, но преди това да осигури бюджет, в който не се мисли толкова за парите.

Общи условия

Активация на акаунт