Рецепти за православните пости - 2018 година

  • 81 494
  • 381
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 067
Това е оризова хартия, не оризови кори. Има ги във магазини "Фантастико", = 7 лв опаковката и са доста.
И да и на Пиротска ги има.

За днес си направих салата с Тофу - някакво ново, 150 гр., твърдо е, с чушка и аромат на пилешко месо. Ако беше с ориз сто на сто много вкусно щеше да стане. Така само със салата и филийка бонус не беше нещо кой знае колко вкусно, но пак бива.

# 61
  • Varna
  • Мнения: 38
Здравейте. Лек и спасителен пост на всички. Днес за закуска приготвих попара с чай, захар и сухар. За обяд зрял боб и за вечеря варени картофи поръсени със самардала. Blush

# 62
  • София
  • Мнения: 4 314
Да ви поскажа дресинг за салата без олио: горчица, соев сос, малко мед или меласа, понякога слагам и портокалов сок (прясно изстискан), а на това като добавя и поръска от сусам салатите стават направо гурме (мъжът ми редовно се шегува с мен като ми казва, че моите пости все били гурме, та какви пости са били всъщност)

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И принципно е прав.  Laughing Идеята на постите е да се лишиш от нещо, а не да го заместваш. Ако намериш заместител, който е по-вкусен от оригинала се губи смисълът на постите.  Mr. Green Мен за това все ме гризе съвестта за употребата на соево мляко в кафето, но ми е ужасно трудно да се откажа от него.  Rolling Eyes

# 64
  • София
  • Мнения: 7 881
И принципно е прав.  Laughing Идеята на постите е да се лишиш от нещо, а не да го заместваш. Ако намериш заместител, който е по-вкусен от оригинала се губи смисълът на постите.  Mr. Green Мен за това все ме гризе съвестта за употребата на соево мляко в кафето, но ми е ужасно трудно да се откажа от него.  Rolling Eyes

Някои заместители обаче са необходими. Например аз като диабетик за да си набавя протеините добавям в менюто си тофу или продукти на нахута и бобовите растения. В същото време тъй като при мен въглехидратния обем е много намален, трябва да огранича много от варивата и картофите, които са характерни за постите.

Освен това да си припомним, че постите не са само хранителен режим, а време и за молитва и намиране на мир в себе си.

# 65
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
и на мен дресинга ми е от лимонов сок, черен пипер, сол и добавям ситно нарязано авокадо, вместо мазнина  Simple Smile и сусам

тофу също си взех днес, мариновам го в соев сос, с мед и сусам

# 66
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Това е оризова хартия, не оризови кори. Има ги във магазини "Фантастико", = 7 лв опаковката и са доста.
И да и на Пиротска ги има.

Да, но на български, "оризова хартия " има друго значение и не се яде

# 67
  • Мнения: 3 067
Има и ядлива оризова хартия - значенията на нещата се променят, в контекста на употребата им.

Аз мисля, че хора които са свикнали да се хранят с всичко във всекидневието си, усещат лишенията на поста, въпреки "заместителите".
Освен това, постите имат съвсем рационално обяснение, дори на духовната част от тях и аз дълбоко уважавам това. Трудно ми е да спазвам нещо, без да намирам неговата вътрешна логика и потребност. В този смисъл, сегашните пости са доста близки до Коледните, спомням си миналата година по време на Великите пости имаше по-голямо изобилие на хранителни продукти, които да подпомагат организма, при 40 дневното лишаване от някои макронутриенти. Не виждам нищо лошо в употребата на заместители. В този смисъл, аз дресинг без олио си правя със смачкано авокадо, горчица и оцет - овкусява много добре и "омазнява".

# 68
  • Toronto, Canada
  • Мнения: 343
Здравейте и от мен. Аз спазвам постите от мин.год. лесно ми е, понеже не ям много месо по принцип, риба въобще не ям, млечните свикнах и без бях. За тази седмица съм наготвила сладки картофи, броколи на пара, черен боб, табуле салата, хумус и разбира се по едно авокадо за обяд. За закуска обикновено е овесени ядки със бадемово мляко и горски плодове. Всичко е без мазнина. По време на коледните пости това ми беше храната общо взето.

# 69
  • Мнения: 6 003
Тази вечер за добавка на вчерашното ядене направих печени чушки с авокадо на пастет , обаче откъм подправи докато го наглася ... въпроса беше да не като кьопоолу, за да мога и за закуска да си намажа филийка.Ана и нещо сладко ми се яде, това ми е мъката на мен сладкото....

# 70
  • София
  • Мнения: 7 881
...Ама и нещо сладко ми се яде, това ми е мъката на мен сладкото...

Направи си бисквитена торта от обикновени бисквити (има такива без мляко и яйца) и някакво сладко, каквото имаш.

# 71
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Тиква с мед Simple Smile фурми, банани, петмези, сушени плодове всякакви

# 72
  • Мнения: 6 003
Благодаря ви ! дядо хаджия те уж тези които купувам от лидл са такива , ама на макси пакета децата са изхвърлили опаковката с надписите и сега си хапват с мед,а аз с един портокал .Опитвам се да намаля сладкото поне до колкото мога ...

# 73
  • Мнения: 3 067
Локумът също е постен, а за хората от София в магазин фантастико продават веган течен шоколад.  Скъп е 7 лв бурканчето, но е много вкусен и няма консерванти и свое лицитин.

# 74
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
тази седмица не може мазнина...от другата може шоколад, ако не съдържа мляко

Общи условия

Активация на акаунт