Рецепти за православните пости - 2018 година

  • 81 491
  • 381
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 418
Тази вечер за добавка на вчерашното ядене направих печени чушки с авокадо на пастет , обаче откъм подправи докато го наглася ... въпроса беше да не като кьопоолу, за да мога и за закуска да си намажа филийка.Ана и нещо сладко ми се яде, това ми е мъката на мен сладкото....


- можеш да опиташ едно бързо сурово "сладко"- аз често приготвям и много ни харесва - някакви плодове(на нас любими са ни т.н. горски- малини, касис, къпини, ягоди-замразени) пасирам с малко лимонов сок, водичка и чиа. След 15-20 минути се сгъстява. Съхранявам в бурканче за около седмица.  Обичаме и фурми или сливи, с орехи или бадеми.

За след поста с мазнини предлагам да опитате този пастет от амарант- може да ви хареса. У дома го харесаха много.Пастет от амарант



Тази вечер правих нещо като салата от бял боб, нарязан печен пипер, маслини, лук, варена царевица

# 76
  • Мнения: 5
Много се радвам, че соево, бадемово или кокосово мляко може. Основно заради кафето питах и аз. Супер и за виното в дните с растителна мазнина Simple Smile
За вечеря като допълнение сготвих зелен боб, грах, царевица и моркови със сол, черен пипер и куркума. Много вкусни станаха.
Относно сладките неща и аз препоръчвам сушени плодове. Някой видове стафиди са много сладки и засищат. Също черен шоколад може, ако обичате. Свежото грозде също е много сладко. Аз не съм много по сладкото, но днес следобед хапнах орехи със стафиди на междинно хранене. Сушените кайсии са богати на фибри също.
В крайна сметка поста е така, както го усеща всеки човек. За мен месото е лесно, но сирената и рибата са предизвикателство.
За първи път постя и се чувствам удовлетворена и спокойна. И вашите рецепти и помощ ми помагат много и ако вчера се чудех дали ще успея, днес знам, че мога! Благодаря ви!


# 77
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Привет на всички и лек пост!  Peace Аз ще се включа към края по здравословни причини.

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Внимавайте с черния шоколад, не всички видове стават. Повечето съдържат мляко и/или масло. Но има постен шоколад на Колеф и между другото е страхотен. Има го в Била и в Кауфланд.
Аз днес на плодове, качамак за обяд и домати с ориз за вечеря.
Хубав ден!  Hug

# 79
  • Мнения: 1 316
Хапваше ми се сладко и закуската беше филия с мед поръсена с млени орехи, и голяма чаша билков чай. За вечеря, за първи път ще направя Манастирска постна супа  , без мазнина.
http://petiastiffler.com/wordpress/?p=775
За салата- домати ,печени чушки, маслини и лимонов сок.
В хладилника,  в буркан винаги имам смес от мед, смлени лимони и орехи, понякога добавям джинджифил. Така задоволявам глада си за сладко. Вземам сутрин и вечер по супена лъжица- хем, здравословно, а и не се изкушавам да посягам към сладки боклуци през деня.

                               

# 80
  • Мнения: 1 418
Едно бързо сладко за мазане, плънка, кой както иска, може и с лъжицата.
Лесен суров мармалад от малини

Последна редакция: ср, 21 фев 2018, 11:39 от BiankaD

# 81
  • София
  • Мнения: 4 313
Има безкрайно много тъмни шоколади, които са напълно постни и в нисък, и във висок ценови клас. Даже бих казала, че са изключение тези, които са с някаква млечна мазнина или суроватка/ сухо мляко. Търсете да са със съдържание на какао над 70%. Да, добре е все пак да се четат етикетите Simple Smile

При мен е проблем липсата на протеини отсега - бягам вяло и все ми се ще да вярвам, че ще се настроя и ще имам повече енергия през следващите седмици. Макар че въз основа на опита ми досега, накрая на великденския пост положението със спорта става все по-зле.

Менюто за днес ще е сухоежбина - някаква базова салата, каквато са направили в стола, оризовки, плодове, печена леблебия, кокосови люспички и лешници.

# 82
  • Мнения: 922
Днес за закуска овесени ядки със стафиди, суров слънчоглед и др. ядки.
За обяд печени картофи. За вечеря вчера препечена филийка с маслини и белени домати от буркан, а днес отново салата червено цвекло, моркови, филирани бадеми, копър и лимон.

Много се радвам че може мед
Аз също ям много сладко. По време на постите замествам с локум, фурми и тези бонбонки.
Бонбони:
сусам се смила с мелничката за кафе. Смесва се с малко мед да стане гъсто като тесто. От полученото тесто правим малки топченца, в средата на които слагаме един бадем. Готовите топчета овалваме в смлени орехови ядки. Съхраняваме на хладно.

# 83
  • При децата ми
  • Мнения: 6 068
За днес съм на печено зеле на фурна, но е с растителна мазнина. Закуската беше банан, малко фъстъци и малко солети.
Аз постя цялата последна седмица и всяка сряда и петък. Никога досега не съм изкарвала целите пости. Все си мисля, че няма да мога да издържа. Много обичам сладко и аз!:smile:Blush Когато постя ям мед, локум, тахан халва, сушени плодове и едни постни вафли, които ги има само на едно място в града.

Последна редакция: ср, 21 фев 2018, 12:45 от Hrispa76

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За протеините аз съм си купила грахов протеин (от Зоя) и от време - навреме си слагам по 1 с.л. в смутитата. Не е най-вкусното нещо на света, но е поносимо.

# 85
  • Мнения: 182
Лек и спасителен пост пожелавам на всички!. Ние с моя съпруг от няколко години постим преди Великден и Коледа. И винаги в началото ми е едно такова вяло, изморено. И да попитам в събота ли се взима причастие, или в неделя? Вие  кога ще го направите?

# 86
  • Мнения: 3 067
Harpalike - мога да ти предложа около 6 заглавия на книги, които са писани от маратонци на ултра дълги дисциплини и са вегани. Около себе си имам доста примери, на спортисти, особено в бягане на дълги дистанции, които се хрнатя основно без месо/млечни.
Ако те интересува - пиши ми, ще ти напиша заглавията има и примерни менюта.

# 87
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Здравейте!
Хриспа и аз миналия Великденски пост започнах и мислех,че няма да издържа до края.Но успях.Бог дава сили!
Днес правих салата от печен пипер с домати и зеле на фурна.Намерих си веган майонеза и на вкус се доближава до истинската,а е от моркови.

# 88
  • София
  • Мнения: 162
За себе си открих чудесен десерт повреме на постите, освен печената тиква и фурмите. Бадемово мляко с грис или с ориз кой каквото обича, аз не обичам бисквитена торта, но когато ми се налага в къщи правя нишестето за бисквитена торта с бадемово мляко и става прекрасно! Дано съм помогнала с идея на някой, ако е обсъждано извинете!

# 89
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз открих чудесен, но мнооого калоричен десерт за мен- смилам един цял кокосов орех, с водата и месото + добавям кокосово мляко от консерва и 2 фурми и лъжица чия Simple Smile
След половин час в хладилника е суперррр

Общи условия

Активация на акаунт