Борбата с рака - духовното оцеляване и физическото преодоляване - 46

  • 93 954
  • 738
  •   1
Отговори
# 195
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Благодаря за отговора! Аз имам ТЕЛК решение за друго заболяване, може би ще поискам промяна на процентите.

# 196
  • Мнения: 59
Болнични за ХТ са ми издавали в болницата, в която ми правят химията. Elifanta, така е, мила, животът тече...къде по-буйно, къде по-мързеливо - деца мъже...Важното е да мине отита сега на мЪжо

# 197
  • Мнения: 5
Здравейте на всички.

Чета тази тема от известно време, а и други теми и най- накрая се престраших да пиша и аз. Аз съм на 27г. от гр.Русе. От няколко години живея в Англия със съпруга ми. Та преди 4 седмици се прибрахме за поредната отпуска у дома. И стана тя каквато стана... камъчето преобърна каруцата. Имах бучка в гърдата, която напипах сама още преди няколко години точно преди да заминем за Англия. Споделих с гинеколога ми тогава на един преглед преди заминаването. Той ме прегледа на ехограф и каза, че според него най- вероятно е втора млечна жлеза по рождение. За мое нещастие бях твърде млада, неинформирана и наивна, а и с голям  страх от доктори. Та повярвах аз на гинеколога си и заминах за Англия. Там преживях доста трудности, стрес, нерви и почти забравих за тая бучка. Дали тя беше поизчезнала, дали аз я забравих.. това незнам. Но за жалост в последните месеци тя реши да ми напомни за себе си, стана доста голяма и твърда. Появиха се и някои други симптоми като умора, липса на концентрация, силна раздразнителност, усещане за буца в гърлото при преглъщане, потене без причина плюс безсъние. Всички симптоми свързвах с преумората от работа. И така, когато се прибрах на 14ти януари, отново си запазих час за въпросния гинеколог, да си направя пълен преглед.  Казах му пак за бучката в гърдата, той пак я погледна и пак каза същото, но за всеки случай ме посъветва да се свържа с хирург, който да вземе биопсия за изследване. Този път малко по-разумна и уплашена така и направих. Посетих един хирург, който при преглед само с ръце и абсолютно безплатно, въпреки че не съм здравно осигурена (което ме потресе, че не ми взе пари), та той ми каза " това нещо трябва да изчезне от там, колкото може по-скоро" . Искаше дори още след няколко дни да назначи операция, без никакви обяснения. Аз му отговорих, че ще си помисля и ако реша, ще се свържа с него. Веднага започнах да търся друг лекар за друго мнение и обяснение. Чрез препоръка попаднах на един мамолог, на когото разказах всичко по-горе. Той ме прегледа на ехограф, бавно и спокойно ми обясняваше всичко. Каза че образованието е с доста голям размер и няма шанс да изчезне по друг освен оперативен начин. Посъветва ме да го премахна на време, защото всеки един преломен момент като бременност, емоционалност, силен стрес и т.н. могат да бъдат решаващи и да го превърнат в злокачествено. Каза ми още, че на ехографа не се виждат въпросните калцификати, и вероятността да е злокачествено е минимална. От там се свързах пак по препоръка с друг хирург, който също при преглед само с ръка, беше категоричен, че трябва да се оперирам. Така още на другият ден 23ти януари влязох в болницата за леката операция по премахването на бучката. Обясниха ми, че ще ми направят местна упойка и още вечерта ще си тръгна. Информираха ме също, че още на операционната маса, 15 минути след операцията ще разбера резултатът от биопсията. Никога няма да забравя този момент, когато доктора ми каза ти си лежи тук, аз ще се върна след 10 мин. с резултата. Върна се и ми каза... "много съжелявам, но новините са лоши, злокачествено е, имаш рак на гърдата. Сега трябва да решиш, дали си съгласна да премахнем цялата гърда". След като се качих в стаята, където ме чакаше съпруга ми избухнах в сълзи. Завеждащият отделението дойде лично при мен, обясни ми защо се налага да премахна гърдата, и ми каза че трябва да реша бързо, за да сформират екип. На същия ден преживях и втората операция и шокът, че съм вече онкоболен пациент. Днес стават 3 седмици от както научих диагнозата си. Все още ходя да ми източват мишницата и все още чакам епикризата, надявам се скоро да е готова.  Опитвам се да намирам всякаква информация и да се запозная с всичко свързано с болестта и как мога да си помогна. Чета темата тук, отговарям си на някои въпроси, за други се обърквам още повече, но вярвам че стъпка по стъпка ще намеря пътя по който да вървя и аз през това изпитание. Предстои ми и много трудно решение дали да остана тук за лечението или да се върна в Англия, което нямам представа как да реша. Броя плюсовете и минусите, но пак е трудно. Та накратко, това е моята история.  Реших да я споделя тук и да ви направя съпричастни към нея. Отворена съм към всякакви мнения, препоръки, съвети, обмяна на информация и опит, каквото решите. Дано успея и аз да съм полезна с нещо. Позитивен човек съм, няма да падна духом, няма да се предам, и съм готова да се боря, да премина през това и да изляза победител. Просто нямам друг избор. Пращам на всички ви много сила и позитивна енергия. 😘😍😚

# 198
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Уфффф... space_baby... Хич няма да те лъжа, с неприятно чувство граничещо дори с агресивно негостоприемство те поздравявам в тази тема с едно изискано, както етикетът го налага "Здравей, мила!". Ще ми се да се спре най-накрая с тези нови, и нови, и все по-млади попълнения в редиците. Но така и така си тук, за нищо на Света няма да те върнем или оставим без подадена ръка, прегръдка, съвет... пък било то и само виртуално.

Не искам да те плаша или обекуражавам, но ми се струва, че още си в процес на доизясняване на диагнозата. Те с бързата биопсия са го установили, че е гад злокачествена, но сега точно би трябвало да ти излезнат едни от най-важните резултати (тамън 20-тина дни след моята последна операция стана ясно как да се противодейства, връщайки лентата назад... там някъде... след около 3 седмици). Най-вероятно още изчакваш трайната окончателна хистология, резултатите за HER2, за хормонозависимост. Най-важните резултати в интерес на истината. От тях зависи какви терапии ще се провеждат, по колко, в каква комбинация, с какви препарати. Така че... въоръжи се с още малко търпение и с още толкова позитивизъм повдигнат на 10-та степен и ни пиши пак. Simple Smile Не сме специалисти, обикновени пациенти сме, лечения и билки няма да ти препоръчваме, че е много тънка тука темата, но можем да ти помогнем най-малкото с информация къде какви са условията, отношението, къде какви странични ефекти има и т.н.


Редакция + Добавка
Отворена си за съвети и насоки викаш... Веднага ти давам съвет и стоя зад думите си и вярвам, че не те подвеждам. Сменяй гинеколога веднага! Как може такова безхаберие и неглижиране!? Ти му се разкрачваш с оплаквания, че напипваш нещо като бучка в гърдата, ония ти бърка между краката, валира те там с ехографа и ти разправя врели-некипели. Втора млечна жлеза по рождение най-вероятно!? Кви глупости ми говориш!? Може и така да е било, но отговорното отношение към професията, към пациента, към науката, към Живота като цяло съвсем друга реакция предполага. Аз тръгнах не от гинеколога си, а от личния лекар. Само като му влезнах в кабинета и като казах "Напипвам тук една бучка... ама тя малка... по време на цикъл сякаш изчезва, после пък се втвърдява, май не е нещо притеснително" и милият настъхна, заби нокти в бюрото си като котка върху ламарирен покрив, стрелна с поглед и ме изрита от кабинета си с една камара направления за гръден хирург, ехограф, ренген... и с думите "Има си хора, които ще решат притеснително ли е!"

Последна редакция: ср, 14 фев 2018, 07:01 от Spirit Crusher

# 199
  • Мнения: X
Спирит успокой се. .. Не е неглижиране и безхаберие. Толкова си е знаел човека. Не ги учат на всичко. Грешката му е че не я е пратил на мамолог.
space_baby Положението е много сериозно, но ще се справиш, млада си.
Колко плати за здравното осигуряване?

# 200
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Фри,
Скрит текст:
нали си ме знаеш, че със спокойствието сме си като кръвни братя. Никога не ме е напускало така симпатичното и пленително Спокойсвие. Просто в случая съзрях накаква грешка и сърце било то и успокоено не можа да подмине и премълчи. Тоз симпатяга някой ден може и един от най-страхотните гинеколози на Европа да стане, но айде да не тренира върху млади жени, майки, съпруги...

# 201
  • Мнения: X
Smiley аз само казвам споко да не се притесняваш и да не се тревожиш хах, а иначе не губи бойния си "спирит" никога, това ти е чара, а и ще ти трябва Smiley

# 202
  • Мнения: 5
Благодаря ви за бързото и топло посрещане в този паралелен, но така позитивен и помагащ свят. Да, аз все още чакам последното изследване и финалната диагноза, в момента съм в пълно затъмнение. Запознах се с всички възможни варианти, но още чакам да разбера кой ще е моят. Моля се за възможно най-добрият резултат. А относно гинеколога съм съгласна, повече няма да го посещавам. Но и не го виня много, повече виня себе си, че постъпих лекомислено, пренебрегнах себе си. Не потърисх второ мнение, не се информорах. А в днешно време, за съжеление най-вече трябва да разчитаме на себе си и сами да се опитваме да си помагаме. Иначе и мойта бучка беше така, при цикъл малко се увеличаваше и леко болеше, а след това се смаляваше и почти не я усещах, така че много удобно се успокоявах с това.  Както и да е, минало заминало, важно е сега и в бъдеще.
 Искам да ви споделя и нещо важно, което научих днес. Може би всички знаете, че повреме на лечението терапии и т.н. могат да се появят проблеми в устната кухина. Тези проблеми могат да започнат непосредствено след операцията. Та от около 10 дни ме мъчеха 2 големи афти в устата. Днес бях при зъболекарката ми и разбрах, че могат да се обряботят със специален уред и лекарство, много бързо стана и безболезнено. Не мога да ви кажа точно цената каква е, но след 1 час вече няма и следа от тях и мога да си хапвам нормално без болка. Зъболекарката каза, че това може да се прави и повреме на терапиите, не вреди по никакъв начин. Така, че един проблем по малко. Желая хубав и позитивен ден на всички ви . 😍😗🤗

# 203
  • София
  • Мнения: 428
Привет мили дами! Привет и на теб space_baby!
Винаги ми е ставало тъжно, когато влезе ново попълнение в темата! Но това е съдба! Както казва Хули, изтеглили сме късата клечка! Аз съм вече в една благородна възраст, но въпреки това съм изпитвала и изпитвам същите чувства на притеснение, упрек за пропуснато време, както и задаването на въпроса "Защо точно на мен?". Мила, не се връщай назад във времето и не се обвинявай, за това че си закъсняла или затова, че доктор те е объркал! Важното е, че сега си направила това което трябва! Няма да те лъжа, че лечението протича леко. Напротив то е тежко и продължително, но важното е да е с успешен край! Ще излезнат резултатите за около десет дни и ще започнеш лечение. Тогава вече ще бъдеш по-спокойна! Къде да проведеш лечението? Ами стандарта в цял свят е един и същ по отношение на самото лечение - в това съм абсолютно сигурна! Но що касае условията за провеждане на химиотерапията и лъчетерапията /ако при теб ще има такава терапия/ са несравними. Има и такива малки дребни на пръв поглед екстри /като например постоянната канюла за вливки, за да не ти бодат вените всеки път, хубавата музика която ти пускат по време на вливките, дългите и подробни обяснения от специалистите и др./ Аз лично моето лечение направих в онкологията в София, където има изключително добри специалисти. И сега, десет години след операцията, когато дойде време за контролния преглед ходя при тях. Мога само да ти кажа, че където ще почувстваш подкрепа от любимите ти хора там направи и своето лечение!

# 204
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Аз ще провеждам лечение в Сити клиник. При мен уж нямаше пропуснато време. Точно преди 7 месеца време бях за профилактика на мамография и нямаше абсолютно нищо, образуванието е започнало да се формира месец след това, казаха ми, че е на около 6 месеца. Така че ... това са много коварни неща, имало глава да пати...

# 205
  • петрич
  • Мнения: 33
Здравейте,  много моля някой да ми обясни какво означава Инвазивен ниско деференциран карценом G3 на МЛЖ без туморна инфилитация или метастази на лимфи

# 206
  • Мнения: X
mobi Нискодиференциран означава, че вече е започнал да се разраства във всички посоки, а не е компактен със строго очертани граници http://oncoconsult-bg.com/%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%80%D … 0%B0%D0%BA%D0%B0/
"без туморна инфилитация или метастази на лимфи" - би трябвало да означава, че няма туморни клетки или метастази във лимфни възли.

Unknown_lady колко е голямо образуванието? Казаха ли ти какво е точно?

# 207
  • Варна
  • Мнения: 1 685
mobi, също така инвазивен означава, че не е само в жлезните канали, а и в околни тъкани.
http://www.transhelix.com/bg/pages/rak-na-gyrdata.html

# 208
  • София
  • Мнения: 428
Аз днес много се разписах в темата но искам нещо да поясна, доколкото е в моите познания. Все пак аз съм фармацевт и не съм специалист.
неинвазивен тумор /in situ/- това означава, че карцинома е вътре в клетката където се образувал и не е проникнал в околните тъкани
инвазивен - разрушена е мембраната на клетката и е проникнал в околната тъкан
буквата G показва степента на агресивност
още РМЖ се разделят на дуктален и лобуларен, има и други видове които са много редки като случаи
дукталния РМЖ произхожда от млечните каналчета
лобуларния РМЖ произхожда от жлезите на гърдата

# 209
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 743
Мила space_baby, много съжалявам да те видя в нашия клуб, но пък съм сигурна, че тук може да се научи много. Още си спомням моята първа операция през 2009 година, когато си мислех, че ще се възстановя до седмица и бях планира куп задачи след нея. Дълго време ми трябваше да приема диагнозата, особено без никаква информация за лечението и всичко останало. Важно е да гледаш напред, сега има толкова нови лечения-конвенционално, алтернативи, хранителни режими и всичко съчетано помага и лекува. Пиши като излязат трайните резултати и също така е добре да направиш "ревизия", поне моят горчив опиг напомня за това-грешна хистология.
mobi , аз само да допълня за G3 - с него се определя растежа на клетките и колко агресивен е рака.
Аз също съм с инвазивен дуктален карцином, G3. Но са важни и другите характеристики на тумора, хормонална зависимост, HER 2, а може да се направи и ki67.
Успех мили момичета! Flowers Hibiscus

Общи условия

Активация на акаунт