Боледуване на децата ни - тема 58

  • 44 487
  • 738
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: X
Лайт какво имаш предвид под повтори?

Не съм Лайт но да кажа че скарлатината повтаря защото срещу нея не се прави имунитет, тя е бактериална инфекция. Ако излекувано дете се върне в градината/ училище и се срещне с болно пак може да се разболее, и то няколко пъти, затова се уведомява здравната инспекция да вземат гърлен скрет на всички деца при два случая мисля беше... и после ако иманосители се дават предписания за антибиотик. Иначе според мен сигурно и 7 дни са достатъчни, все пак има деца които са здрави носители на бетахемолитичния стрептокок и си живеят без да знаят. Може даже да не карате скарлатина (да не започвам пак за аншите гърла и обриви и последвало ниско АСТ миналото лято, което не попречи да ни болят краката след това), има и вируси с подобна картина.
Наскоро ме озадачи как една аптекарка каза на приятелка че било достатъчно сина й да пие 3 дни панцеф (бил завлачил някакви хреми).

# 646
  • София
  • Мнения: 1 966
Лино, кръв и урина (ПКК и ОХИ) на около 20тия ден след заболяването, ако има къде и как да пуснеш. АСТ е ясно, че ще е високо, може да го пуснеш за да проследиш дали спада, по-скоро има смисъл да се пусне поне 6 месеца по-късно, ако няма оплаквания, разбира се. За възможните усложнения недей толкова да четеш, че ще луднеш, тези гадните са мнооого редки. Много по-чести са ей такива като нашето първия път - отит, синузит, бронхит или пък разни алергични реакции. А твоето дете не беше ли карало доста пъти стрептококови ангини? Аз нещо такива спомени имам, т.е. не му е за пръв път, което съвсем пък минимизира шанса за по-гадните усложнения.
А, и да добавя, че ЛЛ и втория път първо каза 10 дни Аугментин, но после я прегледа след втория ден АБ, видя че вече ѝ няма нищо и го намали на 7 дни.

Последна редакция: ср, 24 яну 2018, 10:08 от svetla81

# 647
  • Мнения: X
Лино, АСТ е ясно, че ще е високо,
Това не е сигурно - АСТ може и да е ниско. Това че се предполага скарлатина не гарантира че е скарлатина

При нас два пъти смятаха че кара скарлатина, имаше и карантина в групата, но точно АСТ беше ниско на 20 ден и след това отново, т.е. оказа се че  не е било скарлатина. Вероятно това което се въртеше в групата също не е било скарлатина, т.е. и за други деца погрешно са преценили. Има вируси които дават подобни обриви затова АСТ на 20 ден е важно именно за да се разбере дали въобще е било скарлатина

# 648
  • София
  • Мнения: 11 489
Точно АСТ е пуснато при нас. Какво имате предвид под ниско и високо? Съвсем извън границите ли, или просто се доближава до горната (или долната)? Че гледам референтните са доста ... обширни.

# 649
  • Мнения: 68 654
Нашето беше гранично...200. Явно сме били изкарали нещо в миналото...без да сме разбрали. Пусках го по повод болки в едното краче.

# 650
  • Мнения: 1 961
Месечинка благодаря. Точно това очаквах да чуя...голяма съм шматка. Наистина не мисля, че ще застраши детето нарочно, дори е казвал, че е негов пациент и носи отговорност за него веднъж. По-скоро се притеснявам, че и той е човек и може да бърка. Все пак хората не сме стандартни и ако на един 7 дни са ок на друг може би 10 дни АБ му трябват, но той и аз няма всъщност как да го знаем. Исках някак презастраховане точно заради предишните ни истории.
Макар, че е то че при Лайт даже 10 дни не са били ок, но тук може и от други неща да зависи, например вида АБ, състоянието и тнт...
Спаркълс със сигурност е скарлатина, толкова ангини е правил, че просто го знам. Същите симптоми плюс обрив и положителен тест за стрептококи, вечерта бактериален конюктивит. Иначе си права, че има и здрави деца със стрептококи. Дори четох, а и един УНГ ми го каза, че си били част от флората на всички хора в малки количества и вече като вземат надмощие става проблем.
Малкия досега мисля за 5-ти път е със стрептококи, но 2 пъти със скарлатина. Даже беше заразил и мен преди 2 год. Досега обаче никога не е било 7 дни да давам АБ.
А след първата скарлатина всъщност почна и кошмара ни с боледуванията. Много му падна имунитета, много.
За урината ще си взема лентички от ДМ, за другото едва ли ще ми пусне лекаря освен ако нещо има, да не дава Господ.
Спаркълс а възможно ли е при вас да е паднал този показател защото сте пили АБ?

# 651
  • София
  • Мнения: 1 966
При нас АСТ беше 600 и нещо при граница 200 първия път, не знам за колко точно време спадна, но около година след това пусках пак и си беше вече под 200. Втори път още не съм пускала АСТ, чакам да мине порядъчно много време за да го пусна профилактично.
Sparkles, аз доколкото разбрах при тях си е съвсем доказана скарлатината. При нас също и двата пъти си е била доказана с гърлен секрет, като втория път беше и + кръвни изследвания, че тогава хич не беше толкова очевидна. Първия път си имаше характерния вид с точките по мекото небце, втория път обаче нищо такова, само Т и доста зачервено гърло, ама като Т не спадна изобщо 3-4 дни, а и гърлото изобщо не вървеше към подобрение,  аз се усъмних и ѝ пуснах изследвания. То нашето всъщност ни един път не е било скарлатина (с класическите прояви), а и двата пъти само бактериална ангина, обрив не е имала никога, ама аз си му викам скарлатина, все същия причинител е.

# 652
  • Мнения: 1 874
Лино,повтори значи че 4-5 дни след 10 дневният прием на Аугментин, дори и дали не бяха 11 дни, пак вдигна внезапно 39 Т и пуснах още същата сутрин ПКК и показанията бяха като за бактериална инфекция.Аугментина е пеницилин и уж най-са чувствителни стрептококите на него, ама. Първата ни скарлатина беше  доказана с гърлен секрет- масово стрептокок пиогенес.
За АСТ , като ходихме на хематолог заради лимфните възли във Варна, каза че отрицателното АСТ значи, че приемът на антибиотик е бил достатъчен и сме се справили с стрептококовата инфекция..И как няма да бъде - той два  пАБ изпи  и му беше отрицателно , но това беше след 6 месеца мисля АСТ като пусках.А и не знам дали когато Скарлатината протича само като гнойна ангина ( както при нас ) има анти стрептококови антитела.Вече и аз не помня какво точно и кога сме пускали , че то се сме по някакви изследвания и доктори.

Взех, аз направление за педиатър от УНГ и отидох при едната педиатърка  и просто я попитах- Може ли да се обърнем към нея относно гастроентерологични проблеми и непоносимости към храни, обясних с две думи, че имам неясноти и терзания .И тя доста грубо се отнесе с груб тон ми вика " А и идвате да ви ги обясним  ли ? " и ме гледаше като извънземно.И понеже не бях си регистрирала направлението на регистратура, исках да я попитам, може ли при нея да минем за такъв проблем.И като ми тръгна така грубо и се отказах от нея.Едва ли щом се отнася така, ще ми обърне нужното внимание.Някак й стана странно  ли какво.. Не е ли нормално, като имам неясноти относно здравословното състояние на детето си да се обърна към лекар за да ми разясни ?? Или боб
 да фърлям за да разбера?? Писнало ми е от такива доктори...

Записах час за днес по- късно при другата докторка,  за която съм сигурна че се занимава и с детска гастроентерология. Тази при която ходихме за този проблем миналата есен.То по принцип всеки педиатър би трябвало да се занимава.

# 653
  • Мнения: 21 275
Лайт ,нормално е разбира се.
По-добре отиди при друга,която би ти обяснила.

# 654
  • shumen
  • Мнения: 18 024
Лайт,при Петрова ли ходихте и тя ли се отнесе така грубо?Аз само като прочетох,че ще ходите при нея сега и щях да ти пиша,че аз не я харесвам.Един път не помня защо,но май предното доки,което не беше педи ни беше изпратила при нея и тя ми се скара защо го водя там,нямало ли ЛЛ.Тя не го познавала и не можела да се разправя с нас и още куп неща и от тогава я намразих.
Лино,ооф,и аз съм параноя и за най-малкото по детето откачам.
Моето днеска дядо му го води на градина и каза,че точно пред нея се хлъзнало и паднало,че и главата издрънчало.Питах го дали го е огледал добре да няма нещо,но каза уж гледал и нямало.Дано няма и не се е ударил лошо,че нали съм параноя ще си мисля пак какво ли не.

# 655
  • Мнения: X
Нашето АСТ беше 15 някъде, около 2 седмици след втория антибиотик на фона на третото ни разболяване с гърло, обрив и вече с болки в крачетата, имахе още едно такова разболяване след това, пак пуснах АСТ тогава и пак беше ниско. Второто разболяване имаше обрив точно на местата за скарлатина, при първото обривът беше по ръцете и краката, но гърлото беше с налепи. И двата пъти имаше карантина от скарлатина в групата  в ДГ заради друго дете.

# 656
  • Мнения: 1 874
Дани,точно при Петрова да!Тя се отнесе грубо.
Записах час за Вичева,то и тя е малко рязка на моменти,ама поне при нея сме били точно тя постави диагнозара Рефлукс и дори и може да се сети за нас като и припомня и дам документите.Аз си пазя амбулаторният лист от нея и епикризата,тя Вичева ни вкара в болницата тогава.Да минаваме днес,че да ми се разсеят неяснотите и притесненията-Дано де!

# 657
  • Мнения: 68 654
Рядкост са отзивчивите лекари...за съжаление. Арогантни, надменни....😩

# 658
  • shumen
  • Мнения: 18 024
Лайт,дано Вичева се отнесе по добре.
Тете, права си.Малко останаха отзивчивите лекари.

# 659
  • Мнения: 3 841
Лайт,  дтискаме палци!
Дани,  как е раната- имаш ли още болежки?
Тета,  детето оправи ли се?  Как е стомсхът и темпртстурстс?

Общи условия

Активация на акаунт