Пубертетът при момчетата

  • 117 211
  • 1 293
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 5 289
Моите родители никога не са разговаряли с мен по тези теми, майка ми не ми беше обяснила нищичко. Дотолкова, че като ми дойде цикъла аз два дни бях много уплашена и не знаех какво се случва с мен....докато не ѝ казах.
Чувах разни думички от приятели съученици, но не знаех какво значат. Чувствах се тъпо, в неведение, неудобно...но още по неудобно да попитам майка си. Един ден идвайки на гости семейна приятелка, ми подари една дебела розова книжка: " Книга за всяко момиче". Там пишеше всичко! Прочетох я на един дъх, препрочитах я всъщност няколко пъти и до ден днешен съм изключително благодарна на тази жена, че ми подари книгата. Отчитам за огромна грешка на моята майка, че не ми обясни някои елементарни неща.Вярно, че онези времена не се дискутираха с лекота тези теми, но кой освен майка ми би ми поднесла нещата по най-подходящият начин?
   Относно сина ми, винаги, когато ме е попитал какво означава нещо си, винаги съм обяснявала по най подходящият за възрастта му начин, така че хем да го разбере правилно, хем да не сe впускам в излишни подробности. Важна е същината. За цигари, алкохол, наркотици,  цикъл при жените, нежелано забременяване, венерически болести сме разговаряли, когато беше около 10 годишен. И не сме седнали специално, ела сега тук да те ограмотявам....просто в подходящи моменти, от дума на дума му обяснявам по дадена тема, след време по друга и така. Купих му и една книжка за момчета, прочете си я с интерес. Той от 10 годишен започна със промените, гласа да мутира, наченки на окосмяване, акне. С играчки не играе сигурно от 7-8 годишен. Всяко дете си е различно, моето започна промените на тази възраст, не само физически, но и емоционално започна да се държи по мъжки, така да го кажа. Така, че беше узрял за такива разговори и беше в състояние да ги разбере. Всяка майка си познава детето и сама може да прецени кога да го въведе в тези неща, но да го оставя някой разбрал не доразбрал да го "ограмотява", няма начин!

# 721
  • Мнения: 9 052
D S купувай дрехи, които са от естествени материи и не изпотяват. Аз имам дрехи в които изобщо не се потя, но имам и дрехи в които след 30 мин. имам нужда от душ и смяна на тениската.
Материята, боите с които е оцветена .. .всичко има роля. Т.е. пробвай друга дреха   с други качества и ако там няма проблем изхвърляй другите и купувай само от @добрите@ за него. Усоех.

# 722
  • Варна
  • Мнения: 2 073
Моите родители също не са разговаряли с мен по въпросите за съзряването, промените, секса и тн. Оставиха ме да се уча "в движение", което отчитам от сегашна гледна точка като грешка. Съответно не исках да я повтарям с моите деца. И когато синът ми дойде при мен с въпроса що е то секс, аз обясних с думи подходящи за неговите години. След което купих книжката "Какво става с мен", разгледахме я заедно. После реши да си я чете сам. И ми задаваше някои допълнителни въпроси. С идеята да знаят, че с мен и баща си могат да разговарят за всичко.
В училище също са обсъждали книжката и настана проблем. Как така на тези малки деца е подадена подобна информация. Те трябвало да си мислят за топки и грачки. И едва ли не съм най-ужасната и развращава майка. 😵

# 723
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Bandiera, само памучни дрехи купувам. Но просто от тази година много му мирише потта. Четох, че и при други деца е така, явно навлизайки в пубертета..знам ли

# 724
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Моят Убавец смърди по-зле и от скункс. И няма памучни дрешки, дезодоранти, бръснене и всичко останало. Излиза от банята и след миута-две е започнал да смърди отново. Ужасен ужасон е.Надявам се до година-две да се нормализира че ще изтрепе всичко живо  Praynig

# 725
  • Мнения: 9 052
Хора да не са някакви гъбички причината.

# 726
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Няма видими белези, които да навяват такива мисли. Как ме хвърли в размисли  newsm78

# 727
  • Мнения: 15 592
Някъде четох, че заради рязкото навлизане на голямо количество тестостерон в организма е тази неприятна миризма
Моят синковец мирише на пот вечер, след училище иначе не. Аз го тормозя да се къпе сутрин, преди училище.
Вчера забелязахме с ММ, че мъхчето над устните му се вижда по-ясно и че са се появили косми по ръцете. Обаче не е ли още много рано за това?

# 728
  • Мнения: 11 917

Вчера забелязахме с ММ, че мъхчето над устните му се вижда по-ясно и че са се появили косми по ръцете. Обаче не е ли още много рано за това?

В класа на детето има момче, което е тъмничко и с доста мъх над горната устна.
Моят син няма, но той е светъл и затова ръцете не съм заглеждала, но май видимо няма. По краката има малко светли косъмчета.

# 729
  • Мнения: X
Промяна в миризмата на потта има и при нашият първороден, чак страшно не е. Душ всяка вечер, всекидневна смяна на дрехи и бельо , плюс дезодорант решават проблема.
От време на време, на ротационен принцип, ми се случва да пера екипите на отбора му след мач. Миризмата е повсеместна.
На почти 14 г. косми няма.

# 730
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Не е до хигиена, явно е от хормоните.И моят се къпе всяка вечер /все трябва да повтарям...а като влезе няма излизане/. Всеки ден е с прани и гладени дрешки.
Дезодоранти и парфюми не му давам да ползва, само стикче понякога.
Обаче много се срамува от няколко месеца, крие се от мен да не му видя гордостта Grinning Косми има нормално по ръце и крака, но са русички. Обаче очаквам да се метне на баща си и да има по гърба.

# 731
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Пак за моят миришеш убавец (другият още малък Simple Smile ). От поне година обира с машинката за подстригване мустаците и брадата. Рус, бял но като щръкнат тия косми - грозно е.
Винаги след бръснене и баня идва за фейс контрол Simple Smile Нещо някъде да не е забравил но единственото дето забравя е да си мие лицето с четката и гела  ooooh!

# 732
  • софия
  • Мнения: 1 305
Здравейте, младежа тази седмица става на 12 г. кажете интересно място за празнуване на рожден ден, за сега иска лазарна арена в мол, но за мен не е ок.
Всичките му приятели са компютърни маниаци и се чудех какво би им било интересно.
Не съм го усетила да мирише, не използва дезодорант, само парфюм. Взел ми Вишито за миене на лице и се мил с него сега има лишеи по лицето та се чудя с каква козметика да му купувам, явно е с мн чувствителна кожа.

# 733
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Малко извън темата но не се сдържам да се похваля.
Братовчед ми, 18 год., се класира на трето място на Националната олимпиада по История и наградата е прием в СУ  bowuu Мечтата му  Heart Eyes Дете, което не ставаше по цели нощи от компа но се стегна последните две години, и успя да постигне мечтата си  bowuu

Дано съвсем същата кръв тече и в моите деца  Praynig

# 734
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Браво на детето. Само успехи тепърва му желая  Hug

Общи условия

Активация на акаунт