Сърдити роднини заради името на детето

  • 79 598
  • 853
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 5 134
Имах баба Евтимия- нейна беше сакралната фраза
"На мъж, ако видиш че червата му се влачат, викай че пояса му се е разпасал"

А, и аз съм чувала това от баба си. На която съм кръстена Simple Smile

# 796
  • Пловдив
  • Мнения: 14 829
Има един герой на Чехов - Акакий Акакиевич. Когато се родил майка му направила справка с библията, но около датата на раждане били все едни странни имена. Жената не искала да се подиграват на сина й, и решила като ще е странно името, поне да е на баща му и го кръстила Акакий, на съпруга си. Та явно на места се е спазвало.
Тоя от "Шинел" е единственият Акакий, за когото съм чувала, освен прадядото на мъжа ми, който, твърди се, по кръщелно бил също Акакий (едно село близо до Русе, началото на 20 век), а иначе в живота - Кати.
Повестта, да уточня, не съм я чела, но съм срещала и запомнила от много години, че герият се казва така.

# 797
  • Мнения: 18 588
Моето дете е на света Дария. Нямаше шанс да я кръстя така..и производните не ми допадат. Анастасия няма нищо общо с Атанас. Производно е по-скоро на Ана. Много красиво име.

# 798
  • Nice
  • Мнения: 946
Аз като дете много играех с една Ефтимия кръстена на баба ѝ Елка.
Едно и също име ли е с Евтимия?

Всички ѝ казваха Ефи. Сега ми изглежда като правописна грешка.

Последна редакция: вт, 06 фев 2018, 21:38 от nikaia

# 799
  • Мнения: 12 552
Едно и също име са Евтим/-ия и Ефтим/-ия и наистина второто е правописна грешка. Означаваблагодушен, с добро настроение (от гръцки).
Анна е староеврейско и означава благодат.
Анастасия е гръцко и означава Възкресение
Атанас също е гръцко и означава безсмъртен.

# 800
  • Мнения: 3 732
Като дете познавах Елена с галено Ефи. Не разбрах откъде идва.

# 801
  • Мнения: 54 883
Имах колежка, Евтимия, Ефи.

# 802
  • тук и там
  • Мнения: 11 717
Моята дъщеря се роди на Тодоров ден.Не я кръстих Теодора,въпреки че ми харесва името всъщност-но не се бях замисляла  просто за друго име освен избраното като вариант и не бях наясно много със датите на църковните празници..Вече знам де. Simple SmileТодоров ден се пада на различна дата всяка година-тоест празнува се през първата събота от първата седмица на Великия пост.

# 803
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 427
Братът на майка ми е роден на Тодоровден и са сменили името му - вместо Иван е станал Тодор. Майка ми е родена на Петковден, но си е с различно име.

Не е възможно двама братя да имат абсолютно еднакви три имена. Ако са с различни бащи, тоест майката да има двама сина с едно и също име, може и да може, не знам, но един мъж не може да има две деца от един и същ пол с едно и също име. Питайте в общината, служба ГРАО или където там се пита, ако не ми вярвате!

# 804
  • Варна/Филаделфия
  • Мнения: 500

Не е възможно двама братя да имат абсолютно еднакви три имена. Ако са с различни бащи, тоест майката да има двама сина с едно и също име, може и да може, не знам, но един мъж не може да има две деца от един и същ пол с едно и също име. Питайте в общината, служба ГРАО или където там се пита, ако не ми вярвате!
Няма юридическа пречка за това Simple Smile колкото и където да питате

# 805
  • Мнения: 9 196

Не е възможно двама братя да имат абсолютно еднакви три имена. Ако са с различни бащи, тоест майката да има двама сина с едно и също име, може и да може, не знам, но един мъж не може да има две деца от един и същ пол с едно и също име. Питайте в общината, служба ГРАО или където там се пита, ако не ми вярвате!
Няма юридическа пречка за това Simple Smile колкото и където да питате

Разбира се, че е възможно. Не е възможно да имат едно и също ЕГН - тук, или осигурителен номер/социална осигуровка в други държави.

# 806
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 427
Продължавам да твърдя, че ще откажат да запишат второто дете със същото име! Както отказват да записват две деца с различно бащино име - за наставката -ов/а говоря!

# 807
  • Пловдив
  • Мнения: 14 829
Потвърждавам - няма забрана двама братя да носят еднакви три имена. За съжаление практическо потвърждение нямаме, защото освен споменатия Николай едва ли много други хора са пробвали.

# 808
  • Мнения: 18 918
В болницата веднъж като бях имаше една ромка, децата й бяха с напълно еднакви имена - Красимира .... и презиме и фамилия. Както каза и ромката - то не е забранено Simple Smile Пък и никой не ги бил питал как се казва голямата, като записали малката. Различават се по ЕГН само.

# 809
  • София
  • Мнения: 13 667
Познавам двама братя с еднакви 3 имена (не са роми, но еднаквите имена си имат история).
Познавам 2 деца в едно и също семейство с различно записани бащини имена - едното само с името на бащата, а другото с -ова.
Познавам 2 деца в едно и също семейство с различни фамилии - едното с фамилно име на дядото, а другото с родовото фамилно име.
Познавам и 2 деца в едно и също семейство с еднакви първи имена и различни фамилии (образувани по гореописания начин).
Ограничения законови няма.

Общи условия

Активация на акаунт