ИТАЛИАНСКА кухня

  • 106 009
  • 996
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 6 045
Фенел, фенхел, финокио, резене - всичките се използват. Аз много обичам грудката печена със сьомга.

# 211
  • София
  • Мнения: 10 825
Резенето си е точно фенел (финокио), даже и див копър го наричат.
Анасонът е съвсем друго растение

# 212
  • MI
  • Мнения: 11 868
Финокио и финокиетто (резене) са две разновидности на едно растение, едното е култивирано и му се яде корена, другото е диво растение и му се ядат предимно листата, то е нашето резене. Ако го има (в моя край не съм го виждала, нито в София), да давам рецепта?

# 213
  • Мнения: 2 155
А анасон от кое се прави? 🤔

Давай рецепти, Нели.

Утре свеки ще прави ризото със спанак, така че очаквайте включване и от мен 😋

# 214
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Момичета,моля ви да се включите бързо.На 750 грама маскарпоне,колко яйца и захар да сложа за тирамисуто?Искам да увелича количеството на крема.
Благодаря ви предварително

# 215
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Финокио и финокиетто (резене) са две разновидности на едно растение, едното е култивирано и му се яде корена, другото е диво растение и му се ядат предимно листата, то е нашето резене. Ако го има (в моя край не съм го виждала, нито в София), да давам рецепта?
Нели,мерси за сайта който сподели Heart
Давай и ти акъл за захарта и яйцата.

# 216
  • MI
  • Мнения: 11 868
На 500 са 6, значи 8 или 9 за 700, зависи колко са големи. Според мен по-добре 8 средни. 230 захар, но там можеш да променяш без риск, аз винаги слагам по-малко захар от рецептите, защото не обичам много сладко.

После ще пиша за резенето.

# 217
  • Мнения: 143
Момичета, може ли рецепта за кантучини?Heart Eyes

# 218
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
На 500 са 6, значи 8 или 9 за 700, зависи колко са големи. Според мен по-добре 8 средни. 230 захар, но там можеш да променяш без риск, аз винаги слагам по-малко захар от рецептите, защото не обичам много сладко.

После ще пиша за резенето.
Мерси Нели.Сложихме 9 яйца и 300гр.захар.Даже вече е в хладилника.Сега,ако ми помогнеш да намерим и две отровни кобри,да пазят тирамисуто..... Stuck Out Tongue Winking Eye  Grinning

# 219
  • Мнения: 642
Момичета, може ли рецепта за кантучини?Heart Eyes
Аз се включвам, за да ви чета. Нямам много опит с италиански рецепти. За кантучините искам да питам. Когато бяхме с Милано си купихме от една пекарна. Ами въобще не ставаха за ядене, а на външен вид бяха перфектни. ММ не обича сладки и курабии, но той пожела да ги опитаме. Е, изхвърлихме ги. Знам, че по принцип са като сухари - твърдички, но тези и напоени в кафе не можеха да се дъвчат. Аз тъкмо бях приключила със зъболекарските услуги и реших, че не искам да си чупя новите зъби. Според вас старички ли са били и как въобще се ядат, щото директно не може?

# 220
  • MI
  • Мнения: 11 868
Кантучините са много лесни, трябват ви 4 яйца, .250 гр. захар, 100 гр. масло, 500 гр. брашно, 200 гр. обелени печени бадеми и малко мая на прах (бакпулвер), Прави се тесто от всички ингредиенти, последни се слагат бадемите, само гледайте да ги разпределите да има навсякъде. После се прави нещо като дълги червеи (с извинение за аналогията, идеята е същата като при ньоките) и ги слагате в печката за 20 минути на 200 градуса. После вадите и режете на 2-3 см парчета и слагате за още 5 минути. Като изстинат са готтови.

Има подобни рецепти от почти всички краища на Италия, но на много места се правят с мед, като те стават доста по-твърди и могат да се ядат само потапяйки ги в нещо - мляко или сладко вино. За тези купените в Милано не знам - вероятно не са били точно кантучини, но е напълно възможно и фурната да не е била добра - в Милано не е толкова рядко срещано, особено където знаят че минават много хора и дори ти да не се върнеш, все ще има друг който да купи. За съжаление.

# 221
  • MI
  • Мнения: 11 868
Обещах рецепта за див копър: трябват ви една хубава връзка див копър, малко лук, няколко домата (от малките ако е възможно), 1-2 аншоа (от хамсия), малко стар хляб/галета, ако имате и малко пиноли.
Като начало се връзва с нещо дивия копър и се вари 10на минути в голяма тенджера (тази за паста). Извадете го, но не хвърляйте водата - в нея ще варите пастата. Нарежете на ситно резенето, като изхвърлите твърдата част на дръжките. Запържете лука в зехтин на слаб огън докато не омекне много добре, после добавете аншоата и я оставете да се разпадне в олиото, да стане като сос. После добавете и доматите (5-6 малки, не повече!) и изчакайте да станат на сос и после добавете нарязания див копър. Добавете черпак вода от тенджерата и оставете 10на минути да къкри със затворен капак.
Междувременно сварете пастата и последните 2-3 минути я добавете в соса заедно с малко вода от варенето на пастата.
Отделно в един тиган със съвсем малко олио сложете трохите хляб и ги запечете за съвсем малко, да станат златисти. Те се слагат върху пастата вместо пармиджано.
Да ви е сладко, на мен това ми е от любимите рецепти на пролет като има див копър. Simple Smile

# 222
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
вчера гледах едно предаване, тук при нас има висок рейтинг: майстор готвач праща друг майстор готвач някъде, да опита ястието. само с едно опитване трябва да познае от какво е сготвено, да напазарува, да го сготви на ориг. място и журито са 10 човека, които редовно консумират това ястие. те оценяват. всеки има по 2 задачи, накрая се смятат точките.
много весело предаване, особено ако почнат да се пращат из Азия... Mr. Green

та вчера пратиха единия готвач нейде из Апулия, забравих името на градчето при една 90-год. баба.
прави orecchiette с дом сос и още нещо, което също забравих как се казва, но днес смятам да направя:
на хляб (бял, дунапренов) от предния ден се маха кората, средата се насъсва на палки парчета. добавя се галета, яйца, настърган пармезан и магданоз.
оформят се нещо като пирожки и се пържат.

да споменавам ли, че готвачът не успя да сготви ястието на бабата  Joy

# 223
  • MI
  • Мнения: 11 868
Ася, орекиетте се правят обикновено с чиме ди рапа, онези броколетти за които писах преди. Това с хляба предполагам е друга рецепта? Иначе най-популярната рецепта е без домати, само с чиме ди рапа.

# 224
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ася, орекиетте се правят обикновено с чиме ди рапа, онези броколетти за които писах преди. Това с хляба предполагам е друга рецепта? Иначе най-популярната рецепта е без домати, само с чиме ди рапа.

ястието беше орекиетте с дом сос (от чери домати), отгоре тези пържените неща, които също бяха ососени, гост-готвачът ги сложи в тава и ги покри със соса да поемат.

готвел е в Roseto, някакво малко градче или селце.
не намирам снимка на ястието, вчера го излъчиха предаването. има само откъс как се бори да прави орекиетте, но не и готовото ястие.

Общи условия

Активация на акаунт