Грубости в детската градина - какви смятате, че трябва да са последствията?

  • 12 171
  • 135
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
Нещо като със социалния работник в Габрово ли?

# 106
  • Варна
  • Мнения: 25 327
С други учителки ли са или със същите?

# 107
  • Countryside
  • Мнения: 11 652
Темата е колкото тъжна, толкова и щекотлива. Трябва да има наказание за възпитателката, а не само да напусне сама. Колко благородно от нейна страна! И да, трябва да са поне 3 лелки за 30 деца. Директорите да осъществяват контрол и да понасят отговорност наравно с провинилия се учител, защото съм сигурна, че такива случаи не са единични и директорите знаят, но си траят. Насилието над деца, било то вербално или физическо трябва да е подсъдно. Дори към родителите на самите деца, ако упражняват такъв. Няма да оправим обществото с ах и ох. Трябват действия, протести ако щете, законодателни промени и да се търси реална отговорност от тези хора, които си позволяват подобно поведение. Не само смешна глоба и хоп от утре в друга градина. Както на докторите отнемат правата да практикуват при лекарска грешка, така да бъде и за учители и възпитатели. Не може да си избиват комлексите върху децата, а единственото което става е да се раздуха случая в новините и учителката да напусне. Колко такива случая имаше? Какво реално се случи с тези учителки/възпитателки? Именно, никой не знае и не го интересува.

# 108
  • Мнения: 36 878
Видях само нови клипове с родителите, в които дават откъси от старите (от скритите камери). Може и да не съм успяла да ги намеря.

Първоначално си мислех, че е една учителка - тъй като тонът е еднакво груб и двете жени са с подобно телосложение, но те били две - как са се нацелили...Вчера и втората е напуснала (тази, която си беше взела в болничен) - защо ги оставят да напуснат, би трябвало да бъдат уволнени? Sad

П.п. наистина ще им търсят отговорност по чл.187 НК (изтезание на малолетно дете) https://www.actualno.com/burgas/prokuraturata-zapochna-proverka- … -news_657560.html

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
Някой назад писа, че нето в закон ли, в правилник ли, нямало основания за нещо повече от това да напуснат сами. То е малко и тако и вако - ако ги уволнят дисциплинарно, има вероятност да обжалват и да ги върнат на работа, защото едва ли записите ще се зачетат, щом са направени тайно, плюс, че така донякъде обществото е удовлетворено, а началниците на завет.

Много лесно може да се разбере кой е бил, ако тръгнат отзад-напред - кой е пуснал клипчетата и той откъде ги е взел.

# 110
  • Варна
  • Мнения: 25 327
Ама не си поплюват в Бургас, браво! Преди година някъде беше изнесен запис, направен обаче с подслушващо устройство, без картина, за подобно държание на персонала към деца в ЯСЛА във Варна, същата ясла, която посещаваше синът ми и в която не свикна почти до края. Е, никой не взе отношение, ни община, ни дявол, така си и потъна тоя случай! А можеше и там да се стигне до нещо повече, ама... Та моите уважения към кмета, общината и изобщо длъжностните лица в Бургас. Ще следя случая с интерес, дано наистина има адекватни наказания.

# 111
  • Мнения: X
Мисля, че обществената реакция има значение.
Дори и да не накажат тези учителки, аз не вярвам да си намерят повече работа в тази сфера.
Никой родител не би си пуснал детето точно с тези двете.
Или с която и да е, за която има съмнения, че е от техния сорт.

# 112
  • Countryside
  • Мнения: 11 652
Мисля, че обществената реакция има значение.
Дори и да не накажат тези учителки, аз не вярвам да си намерят повече работа в тази сфера.
Никой родител не би си пуснал детето точно с тези двете.
Или с която и да е, за която има съмнения, че е от техния сорт.
И как точно ще стане това? Няма да си пуснеш детето на градина, ако някоя от тези учителки е там? Да бе! И какво ще го правиш това дете? Ще го преместиш?
И каква е гаранцията, че там няма друга кукувица, само че още незаписана и няма да е същото? А може и даже по-зле да е. Като гледам какъв бой е за държавните градини, въпреки многото случаи и скандали по темата, явно родителите си мислят, че няма да се случи на тяхното дете.
Обществото трябва да се събуди и да иска законодателни промени, със съд и сериозни глоби, отнемане на лиценз или каквото там имат за работа с деца. Камери във всички градини, училища и всякакви клубове или ателиета за деца.  Нулева толерантност към подобни хора! Сигнали от колеги, директори, родители. Постоянно и за всяка нередност! Само така ще се подобрят нещата. С вайкане и мрънкане няма как да стане.

# 113
  • Мнения: X
И ти си права, че изборът на родителите за ДГ в големите градове, особено пък в София, е чисто теоретичен.
Постоянно следене и контрол, няма друг начин.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
При този недостиг на места хората нямат избор, а за София се видяха и разни работи по списъците...

# 115
  • София
  • Мнения: 4 308
Те и директорите нямат избор, защото могат да уволняват наред, но опашка от желаещи за освободените места едва ли има.
В частните градини има ли го този проблем с насилието? Ако го няма, то явно и условията на труд си казват думата.

# 116
  • Мнения: X
И аз това казах. За такива пари малко хора (и не дотам качествени) се навиват да учат и работят тези специалности. Директорите често се чудят кого да назначат. Може би затова и си затварят очите. Но не всички са така.

# 117
  • Варна
  • Мнения: 25 327
Не всички са така, разбира се. В нашата градина не знам колко пъти се смениха учителките, само в групата на сина ми вече се извъртяха 5 титулярки. Отделно колко заместват. Много пъти съм питала моя син, вчера отново, имало ли е случай някой да го нагруби, да го обиди, да го удари. Казва, че не. Голям е вече, знам, че мога да му вярвам, защото още си спомня яслата. И там не са го удряли и обиждали, каза, че не са му обръщали внимание, когато плаче. Та и от директора си зависи какъв персонал ще назначи и ще задържи.

# 118
  • Мнения: 36 878
Да, както казах, до шамари се стига когато детето не е държано достатъчно изкъсо.

За дете ли говорим или за куче??
Не съм сигурна, че разбирам въпроса ти. Първо ще трябва да ми обясниш според теб как трябва да се възпитава едно дете? Конкретно в детайли - интересуваш ли се какво гледа по телевизията, какво прави в интернет, какво прави извън интернет, къде ходи, с кого общува, пише ли си домашните, как се държи в училище, харесва ли му да ходи там или не, съответно - защо му харесва или защо не му харесва, пише ли си домашните, как се казват приятелите му, какви са като личности, какви са родителите им и къде живеят и т.н.

# 119
  • Countryside
  • Мнения: 11 652
Признавам, има го момента с подбор на персонала. Но колко да подбират, то като от 5 кандидата само един става горе-долу, директорите назначават и се надяват да е читав. Затварят си очите, защото нямат избор. Обаче си мисля, че ако се вдигнат заплатите на персонала ще има наплив на кадри и то читави. Какъв е изводът: да се вдигнат таксите за детски градини. Навсякъде по света, гледането на деца преди училищна възраст е платено и то скъпо. Не е случайно. И тук като станат таксите по 200-300лв че и отгоре, може и да се подбира персонал, да се търсят препоръки и да се проучват предни работни места и т.н. на учителите и възпитателите. Т.е. все неща които са характерни за частния сектор и то предимно на запад. Като ти излезе име, че не ставаш или си куку никой няма да те назначи и толкоз. Ще се преквалифицираш в нещо друго, явно не е твоето поприще. И така, оправия има, но трябва да се мисли на държавно ниво, а не на парче.

Общи условия

Активация на акаунт