Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 4

  • 62 809
  • 807
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 29 106
Скрит текст:
Ето какво намерих. Дано да помогне:
СЕМЕЕН КОДЕКС
Чл. 126. (1) Родителите и ненавършилите пълнолетие деца живеят заедно, освен ако важни причини налагат да живеят отделно...
Чл. 127. (1) Когато родителите не живеят заедно, те могат да постигнат съгласие относно местоживеенето на детето...
Чл. 137. (1) Лица, на които са възложени грижи за детето, не придобиват родителски права и задължения.
(3)Лицата, при които детето е настанено по съдебен ред, имат право и задължение да живеят с него...

Чл. 153. (1) Настойничество се учредява над малолетни, чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права.
Чл. 163. (1) Поставеният под настойничество живее при настойника, освен ако важни причини налагат отделно живеене.

ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ
Чл. 90. (В сила от 1.01.2000 г.)
(2)Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му.
 Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си.
 Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.

Чл. 99. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.

Това, което аз разбирам е, че детето няма как да е регистрирано при друг (баба, дядо, предишен наемодател...), освен при родител/настойник. И както е задължително за родителите да си сменят адресната регистрация в срок от 30 дни след действителната промяна, по същия начин е задължително и за децата.

И всички спазват закона... И няма родители с различни адресни регистрации, но живеещи заедно...  Защото всички спазват законите, нали... Да не споменавам, че след като детето може да бъде регистрирано единствено при родител/настойник, то този родител може да бъде бащата, което пак означава, че адресът на детето не съвпада автоматично с този на майката, ако не са на един адрес.

П.П. 99% съм сигурна, че адресът на детето ще остане като изискване и в окончателните критерии и няма да бъде заменен с адрес на родител. Това казано от една привърженичка на законите и наредбите към друга.

# 721
  • Sofia
  • Мнения: 6 188
Wink
Това, че някои семейства не са си сменили адресните регистрации навреме е вече техен проблем. Грешката си е тяхна, Общината с нищо не им е виновна.
Да, и аз мисля, че адресът на детето ще си остане. Въпросът е, хората да са наясно къде е този адрес.

# 722
  • София
  • Мнения: 29 106
Wink
Това, че някои семейства не са си сменили адресните регистрации навреме е вече техен проблем. Грешката си е тяхна, Общината с нищо не им е виновна.
Да, и аз мисля, че адресът на детето ще си остане. Въпросът е, хората да са наясно къде е този адрес.
Точно. Ако има някакви промени в регистрациите, трябва да проверят детето на какъв адрес се води, а не да решат, че едва ли не служебно е записано при майката, защото може да се окажат доста неприятно изненадани.

# 723
  • София
  • Мнения: 5 313
Промените в Сф са след 2000 г. До тогава децата нямаха свое лично удостоверение, а се вписваха в родителско (не помня в и на двамата ли, но мога да проверя, защото пазя). В някакъв момент това се промени и децата вече имат свое лично удостоверение - на свое име. Не помня точни години, но поне от едно 5 г. е така.

# 724
  • София
  • Мнения: 4 604
Точно и аз същото у-ще щях да напиша. И почти нищо от изброените неща не е валидно за него: гледала съм програмата на всички у-ща в района и в 31-во до 4-ти клас няма нищо по-особено като допълнителни часове, което да го различава коренно от др-те наоколо. Учителите там не могат да се избират (не могат и в 138-мо).
Малко е разводняване на темата, но - може да се избират учители и в 2-те училища. Двете деца на зълва ми са в 31- казала е име на учител при записването. И в 138 може. Но ако е супер хвален и желан учител, при който се бутат всички, може и да не стане. В 138 ме питаха и мен с уговорката, че нищо не обещават, но все пак ако искам, да си кажа. Казах само, че искам моите да са с деца от тяхната си градина и учудващо и при двамата се получи.

# 725
  • Мнения: 423
Точно и аз същото у-ще щях да напиша. И почти нищо от изброените неща не е валидно за него: гледала съм програмата на всички у-ща в района и в 31-во до 4-ти клас няма нищо по-особено като допълнителни часове, което да го различава коренно от др-те наоколо. Учителите там не могат да се избират (не могат и в 138-мо).
Малко е разводняване на темата, но - може да се избират учители и в 2-те училища. Двете деца на зълва ми са в 31- казала е име на учител при записването. И в 138 може. Но ако е супер хвален и желан учител, при който се бутат всички, може и да не стане. В 138 ме питаха и мен с уговорката, че нищо не обещават, но все пак ако искам, да си кажа. Казах само, че искам моите да са с деца от тяхната си градина и учудващо и при двамата се получи.
И аз малко да я разводня, лично правих проучване за възможността да се паднем при определена учителка в 138-мо - казаха ми, че ако има много желаещи няма как да стане. Доста деца искаха да са при Василиаду, естествено няма как да им се получи на всички и някои са били разпределени при др. учители, не знам точно на какъв принцип. Познавам и деца, които се опитаха да се прехвърлят при нея и не им се получи. По същия начин в 31-во, доколкото знам най-желана учителка е била Зорка Лалова и няма как повечето деца да са при нея.

# 726
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
А някой има ли отзиви от учителките, които ще поемат в 1-ви клас децата в 138мо и 31во?

# 727
  • София
  • Мнения: 4 604
bybardyny, точно за Василиаду беше лудницата тази година. От познатите, с които съм говорила - едно дете е при нея, а другото не успя.
Само за една учителка от всичките пет не получих инфо и сина се падна при нея Simple Smile Моят много трудно се адаптира, един месец беше ад. 2-те учителки се измъчиха с него, но се справиха в крайна сметка.

# 728
  • София
  • Мнения: 6 127
Е, че то много ясно че няма да обещаят на 100% да си при когото искаш. Невъзможно е просто, ако желаещите са повече и е ясно че ще кажат , че няма как да стане при повече желаещи. Това при записването. Още повече като се пусне мухата, че еди коя си е мн добра...... смятайте как ще запишат 100 деца при една Г-жа. Брали са ядове  през годините..... Grinning  Но избор имаш и можеш да посочиш !!!!  Категорично не е вярно че избор не можеш да направиш. Всички около нас направиха избор, даже не съм чула някой да не е където е искал, освен тези които изобщо не са имали мнение по темата.
Но още нещо, децата от 1 градина и 1 група в градината ги бяха "разхвърляли" по класовете. Това Да ! Имаше по 3 -4 деца във всеки клас от една и съща ДГ. Слава на Бога, това се оказа умен подход  !!!!

То, изобщо както писах беше такава анархия при записването, остава някой да обещае при коя госпожа ще си, и какво има да проучваш, особено преди изобщо да си класиран. Как ще проучиш, ако си в 138 мо при коя Г-жа ще си ? И кой би обещал подобно нещо ? Изобщо не знам ?

# 729
  • София
  • Мнения: 3 298
В нашето училище никога не са позволявали избор на Учител. Обяснението на директорката: всички учители са добри, щом толкова години работят там.

# 730
  • Мнения: 2 352
На кого ще се доказва, че детето живее с бащата? Просто бащата ще подаде документите и ще си покаже личната карта.
Хората трябва да направят семейството многодетно.

# 731
  • София
  • Мнения: 5 313
А къде да следим за официалното излизане на критериите?

# 732
  • София
  • Мнения: 113
Е, според мен има голяма разлика между починал и неизвестен родител.
Детето пак е с един родител. Няма разлика в резултата. От къде на къде едните деца ще имат по-голямо предимство пред другите? Или щото майката си е отваряла краката, сега да бере последствията?  Laughing
Разлика има само в усещането на детето - в единият случай то страда за родителя, в другия случай не го познава.


Циганите масово не си признават децата, с цел получаване на повече социални помощи и други облаги.
Като цяло наистина е важно това, че детето е с един родител.

# 733
  • Мнения: X
Е баш в случая циганите едва ли ще залетят да се бутат в някое твърде желано училище.

# 734
  • София
  • Мнения: 113
Не ги подценявай! В училището до нас по-заможните родители от ромски произход, отписват децата си и ги местят за да не учат с тези от "техните". А и аз изобщо не визирам тези елитни училища. Аз самата не се боря за такова, така че в този случай пак ще се конкурирам с тях.

Общи условия

Активация на акаунт