Гестационен диабет - тема 2

  • 59 860
  • 771
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 16 871
Sea, при др. Хедер ходя аз. Брайда също при нея. Иначе правих консултация и с Яначкова от Щерев, но нещо не си допаднахме.

Чуй още едно мнение, да си свериш часовника,  аз така направих и си избрах лекар.

Предполагам имаш глюкомер и следиш стойности. Виж кое ти качва захарта. На мен ми беше мн полезен опитът т клюкомера.

# 766
  • София
  • Мнения: 22 923
Да, следя с глюкомер, но не ми беше хрумнало да следя конкретна храна как ми влияе.

# 767
  • Мнения: 941
Аз бях добре веднага след раждането, но сега 8 месеца след него реших да си меря редовно захарта няколко дни. Сутрин на гладно на 90% беше над 5, че даже и над 5.5. Светна ми червена лампа и отидох на обременяване, резултатите са като за диабет май- май, чакам си часа при Яначкова.. Не разчитайте само на глюкомерите, след хранене никога не съм вдигала много, обикновено между 6 и 7, не съм излизала над нормата. Само сутрешните над 5 ме притесняваха и се оказа, че има за какво.

# 768
  • Мнения: 1 052
Аз сега се боря с лека ИР отключила се покрай втората ми бременност - мисед. Стремя се да ям ниско въглехидратно (до около 20% от калорийния прием да ми е въглехидрат) - основно зеленчуци и млечни, малко ядки и семена, високо мазнинно. В опит да овладея нещата, докато се възстановявам от трети мисед. Може би при бременност тези въглехидрати са малко малко при бременност, но не е кето. Мазнината стабилизира кз и инсулина, но все пак при бременност всичко е различно. Във форума за ИР ме посъветваха момичетата да комбинирам този режим с движение - умерено, но след всяко ядене (особено въглехидратно). И така след всяко ядене - разходки -около 30 Мин, да е добро темпо, но не да се запъхтява човек. При бременност може да се ходи, може и велоергометър, степер - полеко. Твърде голямото натоварване има обратен ефект. На мен това ми помага на този етап, зарязах и всякакви междинни хапвания - не са нужни, ако човек е ял подходящи храни в основното ядене - всяко хапване действа на кз и инсулин. При мен установих че т. Нар пълнозърнести храни (пълнозърнест хляб, паста, ориз) ми действат ужасно зле на кз. Виж дали като ги изключиш няма да ти е по-добре. Малко плод, млечни, ядки и особено зеленчуци са ми ок. Пиши в темата за ИР - някои момичета имат много знания, били са бременни, повечето са на ти и с кетони, и с кз, и мисля ще те могат да те насочат

# 769
  • Мнения: 16 871
Деси,  нормално е хляб, паста и ориз да ти вдигат Кз.

Sea, мини през ендо. Той да те съветва. Тук във форума само като идея за меню.

# 770
  • София
  • Мнения: 1 127
Да, следя с глюкомер, но не ми беше хрумнало да следя конкретна храна как ми влияе.
С глюкомер мери стойносттите на захарта непосредствено преди хранене, после хапваш набързо /примерно за 10-тина минути - не яж по един час, защото няма как реалистично да измериш следващи стойности на захарта/ и засичаш 60 минути и 120 минути считано от края на храненето. Идеята на това мерене е да установиш в рамките на 2-3-4 седмици коя храна в какво количество как ти влияе на теб. Например ако изядеш една порция леща, захарта ти може на 60-та и 120-та минута е в норма, даже да е ниска, но ако на следващо хапване ядеш две порции леща наведнъж, може да установиш, че захарта ти не е изобщо ОК нито на 60-та, нито на 120 минута. Съответно като си видяла какво количество от дадената храна как ти се отразява, следващия път, когато ядеш примерно леща, ще знаеш и без да мериш с глюкомера, че няма проблем да изядеш една порция, но не е ОК да ядеш повече от това. По същата схема проверяваш всяка храна в количеството, в което обичайно я приемаш и те нахранва, и скоро ще можеш да планираш разумно яденето и без да се дупчиш постоянно с глюкомера. Води си и дневник с вид храна, изядено количество, час на приемане и стойности на захарта преди и след ядене, за да можеш от една страна да си припомняш кое как ти действа, а от друга страна да представяш информацията на следящия те ендокринолог, който при нужда ще ти коригира диетата, виждайки как ти действа храната. А също така по този дневник ще се ориентира и в по-късните седмици на бременността дали е нужно да ти назначи следващи изследвания  и/или лекарства. Аз препоръчвам Яначкова в Щерев, особено след като там следиш бременността.

# 771
  • София
  • Мнения: 1 127
Момичета, пускам НОВА ТЕМА за гестационния диабет, че на предната страница вече имаме две забележки от модератор по въпроса:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1254276

Общи условия

Активация на акаунт