Гестационен диабет - тема 2

  • 60 325
  • 771
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 231
Аз родих нормално, но бебето ми беше малко.
Диагнозата ГД ми поставиха категорично. По принцип съм с И Р, но това не се отрази на бебето. В подобни случаи се очаква едро бебе, което след раждането да е с ниска кръвна захар. ..

# 151
  • Мнения: 86
Момичета, искам да ви попитам някой може ли да ми даде съвет как да сваля сутрешните показания на кръвната захар...последно ям в 18ч салата като гледам да е почти без въглехидрати ,а в 19ч една шепа слънчоглед.Но сутрин ми е  около 95..искам да я сваля ...през деня не е проблем..Чудех се дали сутрин още като стана да не правя упражнения и тогава да я меря?какво мислите...

# 152
  • Мнения: 426
Kalidasa,

прочети цялата тема. Ето обяснения (от страница 6-7 на темата) за кръвната захар сутрин.

Ще напиша, за който се интересува, защо особено при гестационен диабет е необходимо да се мери захарта веднага след събуждане, така както на мен ми обясниха с прости думички в една от най-добрите болници в Америка. От една страна, тогава е най-точният резултат "след покой" - след часове без храна, без напитки, без резки движения. От друга страна, има няколко процеса в човешкото тяло, които са причина кръвната захар рязко да се покачва през нощта. При хора с диабет това е много опасно и е хубаво да се знае и да се вземат мерки, дори когато по принцип диабетът е добре контролиран през останалото време от денонощието. Единият процес е т.н. "Феномен на Зората" - обикновено между 3 и 8 сутрин. Тялото използва захарта за енергия и затова, в ранните утрешни часове, започва да дърпа от запасите от глюкоза, за да имаш енергия да се събудиш и да се размърдаш с новия ден. При здрави хора това не е проблем, обаче при диабетиците няма много контрол и стойностите могат да изхвърчат до небесата. Вторият процес е т.н. "Ефект на Сомоджи". В първата половина на нощта, когато си в покой, кръвната захар започва да пада, дори при диабетиците. Ако пада бързо, тялото превключва на режим, в който започват да се отделят хормони, които карат черния дроб да започне да отделя глюкоза също толкова бързо, за да компенсира за потенциално опасно-ниски нива на захарта. Както в предния случай, при диабета няма контрол над това отделяне и става лоша работата. И така.
Etereia,

благодаря за обясненията.
Искам само да добавя, че "Феномен на Зората", който си описала,  не е общовалиден за всички. Има доста случаи, при които, колкото по-късно след ставане и на гладно се измерва кръвната захар, толкова стойностите са по-ниски.
Това е малко индивидуално и всеки може чрез измерване да проследи, как реагира тялото му и респективно да действа адекватно.

За "Ефект на Сомоджи" добавям само, че черния дроб не преценва, кога е произвел достатъчно глюкоза, за да избегне хипогликемията от през нощта (инсулинова резистентност), и престава чак след закуска.

Чудех се дали сутрин още като стана да не правя упражнения и тогава да я меря?
Колкото до това предложение моето мнение е, че така само ще лъжеш себе си. Високите нива на кръвна захар си остават, отразяват се и на теб и на бебето, просто ти си затваряш очите за тях, ако не ги мериш веднага след ставане!

Консултирай се с ендокринолог. Бременна със сигурност ще получиш бързо час за преглед. Той най-добре ще те посъветва, какво трябва да правиш, за конкретно твоя случай!

# 153
  • Мнения: 1 970
Здравейте, да се запиша и аз с тази диагноза. Бременна съм в 32 седмица, на 43 г. близо, с баща диабетик. При първата бременност някъде в тези седмици ме провериха, имаха съмнение за ГД, но се отхвърли. През втората бременност нямам спомен да ми е правено някакво изследване. Децата ми са родени в 39 седмица по нормален път, 3250 и 3600. Сега с тази бременност обременяване с глюкоза правих в 27 седмица и стойностите бяха в норма - 4,77; 8,97; 7,72. Първата стойност на гладно обаче винаги ми е била над 5 - 5.2, 5.4, 5.6, даже на първите изследвания като се регистрирах за ЖК е била 5.25. Бебето ми върви с до седмица-две по-напред по различните показатели и ендокриноложката се усъмни и пусна гликиран хемоглобин - 6,4, завишен. Направих отново обременяване /но в друга лаб. и с периферна кръв на първия и втория час, а не венозна като първия път/ и стойностите бяха вече завишени - 5.4; 9.3; 9.2. Гликирания хемоглобин във втората лаб. излезе в норма - 5.5. Минах на диета.  Правих си трикратно замерване вчера на всяко хранене /общо 9 пъти/ и всички стойности бяха в норма, до 5,2 на гладно, между 5 и 6 на 60 мин. и на 120-та мин. също, само последното вечерта имах 6,8.
Много въпроси ми се въртят в главата, но първо да попитам може ли да се роди нормално с ГД, при липса на противопоказания? Ако приемем, че ще го контролирам добре и няма да стигна до инсулин. Другото ми притеснение е, че вероятно този ГД е бил замаскиран и няколко седмици не съм разбрала, може ли да е повлиял на бебето, освен по-бързото му нарастване и по какъв начин?
Имате повече опит в тази тема и ще съм благодарна да го споделите с мен.

# 154
  • Мнения: 86
sis_ko, можеш да родиш нормално,ако бебо не се развива много голям..спокойно...трябва да се опиташ да си спокойна и да слушаш съветите на ендокринолога,диабетолога итн..Ако е открит на време не може да навреди на бебенцето,не се притеснявай ,това са стандартни тестове и те неслучайно се правят в този етап на бременността...ако имаш въпроси питай спокойно...🍀успех!!

# 155
  • Varna
  • Мнения: 486
Не ям въглехидрати почти. Вървя всеки ден по час след хранене, за да горя инсулина. За вечеря почти никога не приемам въглехидрати. Въпреки това последната седмица под 5 не мога да я сваля тази захар. В 35 седмица съм. Почвам да си мисля, че ставането по 3-4 пъти до тоалетната вечер, влияе на захарта сутринта или така ми се иска. Как мислите?

# 156
  • Мнения: 1 970
Аз от замерването до сега си вадя извод, че когато не съм се наспала, сутрешната захар на гладно ми е по-висока, близко до горната граница. А когато се наспя, сутрин си смъквам добре , до към 4,5.

# 157
  • Varna
  • Мнения: 486
То няма как да стана наспана със това ставане по няколко пъти. Да и последната седмица взех да ставам по често. Явно така ще е . Благодаря.

# 158
  • Мнения: 86
SimonaK,не можеш да я свалиш под 5 2часа след храна или ? Какво имаш предвид...а иначе сутрин съм забелязала и при мен,че е висока...веднъж първо вървях 30мин като станах и тогава я премерих и беше над 90mg/dl..оттогава я меря още като стана сутрин без да правя резки движения и ми е в норма под 90mg/dl или под 5 ...ууф,много гадно нещо е това постоянно да си контрулираш захарта..мен ме стресира всеки път като меря ...😔но какво да се прави

# 159
  • Varna
  • Мнения: 486
Сутрешната на гладно не мога да сваля под 5. Все се върти около 5, 5.1,5.2, въпреки че съм вечеряла месо и зеле да кажем. Даже домати спрях да ям вечер, защото имат пак въглехидрати. Половин час след вечеря, започвам да вървя на по бърз ходи и така един час. Това ми го препоръча лекаря при, когото ходех на фетална. 2 часа след храна ми е около 6 и нещо, пак зависи какво съм яла. След едни спагети уж от пълнозърнесто брашно беше станала 8.8. Щях да припадна.

# 160
  • Мнения: 834
Момичета, имате ли специфични усещания, по които разбирате, че сте качили захарта?

# 161
  • Varna
  • Мнения: 486
Аз не. Май ми се пие повече вода, но не съм сигурна, че е от това.

# 162
  • Варна
  • Мнения: 948
На мен ми ставаше горещо и така разбирах, че е висока. После като си я мерих, стойностите го потвърждаване.

# 163
  • Varna
  • Мнения: 486
Днес сутринта, на лявата ръка 6.1, на дясната 5.3, измерих.Станах късно обаче, беше вече към 8.30. И това е много странно.

# 164
  • Мнения: 426
SimonaK,
Sis _ko е права: ако ставаш често през нощта, стойностите сутрин на по-високи. Защото още със ставането от леглото започват да действат и други хормони в тялото. Но това няма как да се избегне.
Движението след хранене е много полезно, смъква стойностите на кр. захар, но и 3 часа да вървиш след вечеря, за съжаление няма да се отрази на сутришната стойност. Тази сутришна стойност на кр. захар зависи от това, колко инсулин произвежда организма ти. Щом не успяваш да смъкнеш стойността в норми, след като не вечеряш въглехидрати, единствения начин за подобрението ѝ са лекарства. Но те се назначават от лекар.
И само за информация:
1.стойността сутрин на гладно се мери още докато седнеш в леглото, със събуждането
2. В зелето има повече въглехидрати отколкото в доматите. Но и двете са пренебрежително малко, така че не се отказвай от  яденето на зеленчуци. Ако ядеш плодове, по-скоро тях намали или откажи!

Някой, в преден пост беше писал за диня: тя мноооого бързо вдига мноооого високо кръвната захар. Не се препоръчва изобщо. Може да е много водниста, но пък е много сладка и това е проблема.
В Интернет има много таблици кой продукт какво количество въглехидрати съдържа. Препоръчват се въглехидрати с нисък ГИ, т. е. които бавно се разграждат в тялото и не вдигат рязко нивата на кръвна захар.

Успех на всички бъдещи мами и дано да износят здрави бебета.

Общи условия

Активация на акаунт