Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 5

  • 79 431
  • 742
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 822
Здравейте,

Има ли публикувани карти на прилежащи райони към у-щата. Имам голяма драма - тъй като от миналата година адреса ни незнайно защо е орязан от района на нашето у-ще  (линията минава не по улицата, а през блоковете), а именно нашия адрес на който си живеем от повече от 15 години не е към прилежащият район на у-щето за сметка на Манастирски ливади, ние не попадаме в първите 3 групи. Аз съм потресена, защото ако се запази това меко казано абсурдно райониране, децата ми ще бъдат в различни училища. Става въпрос за 73 СУ, а там се съмнявам да останат места за деца от 4група по критерий район, за да ни се включи допълнителния критерий от баткото. Чудя се какво да правя....Дайте идеи и карти, ако някой ги е мяркал из интернет пространството.
Благодаря Ви!

lasinka - тази точка в системата е точно за вас : При кандидатстване на второ и следващо дете, за прилежащ район на училището се счита както посоченият в приложение № 3 на Системата, така и прилежащият район, използван за приема на по-голямото дете. - т.е. ако голямото ти дете е било прието в 73-то и адресът ви тогава е бил в прилежащия район на 73-то училище, то сега си заявяваш , че си група 8.1  - и като ви класират се позоваваш на тази точка. Дано да ме разбра Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 3 291
Стига детето да е било прието с точки за адрес. Аз така го разбирам. Но щом имате 15 години, значи е било така.
Значи проблемът е по-малък: 8.1 + точки от по-голямо дете. Защото в 73то със сигурност ще се стигне до допълнителните критерии още в първа група.

# 17
  • София
  • Мнения: 10
Следя темата с интерес от самото начало, тъй като и аз съм с бъдещ първокласник. Не съм от пишещите, но открих дублиране и го споделям и тук, за да проверявате внимателно.
Разглеждах прилежащите райони на училищата, намиращи се в района ни- Хаджи Димитър и Сухата река.Идентични са тези на 24-то и 143-то. Двете училища са в двете крайности за желани от родителите от района.
Според мен е техническа грешка, която върви от началото на проекта. Писах преди месец, но не виждам промяна.
Възможно е да има и други подобни. Успех на всички!


# 18
  • София
  • Мнения: 3 291
Значи едното може и да не събере ученици на първо класиране. И лятото останалите без места от цяла София ще ги пренасочат натам.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 035
На мен ми е интересно ако се стигне до томбола как точно ще гарантират прозрачността и достоверността?

# 20
  • София
  • Мнения: 28 583
Нали и родители щели да участват. Но се чудя как ще бъдат избрани те.

# 21
  • Мнения: 1 401
Благодаря за новата тема!
Желая на всички дечица успех при кандидатстването и да попаднат в училища, където ще се чувстват добре!
Ние ще се борим догодина и дано има електронна система, защото малко или много нещата в нея са по-прозрачни.
Успех!

# 22
  • Мнения: 29 384
Възниква ми следния въпрос:

Кандидатстваме в няколко училища 1, 2, 3 и 4, като попадаме в прилежащата територия на 1, но желаем най-много примерно 3.

На първо класиране приемат детето в 1 и никъде другаде. Записвам го там, обаче виждам, че за второ класиране има места за 3 и 4. Мога ли да кандидатствам пак, въпреки че е записано детето? Ако го приемат, мога ли да го преместя?

# 23
  • София
  • Мнения: 4 560
Възниква ми следния въпрос:

Кандидатстваме в няколко училища 1, 2, 3 и 4, като попадаме в прилежащата територия на 1, но желаем най-много примерно 3.

На първо класиране приемат детето в 1 и никъде другаде. Записвам го там, обаче виждам, че за второ класиране има места за 3 и 4. Мога ли да кандидатствам пак, въпреки че е записано детето? Ако го приемат, мога ли да го преместя?
Да, може да го преместиш, ако бъде прието в друго училище. Ще трябва да изтеглиш документите (свидетелството за завършена ПГ) и да отидеш в новото училище. Само трябва да провериш дали не се подаваше изрично молба, че искаш да участваш в 2-ро/3-то класиране.

# 24
  • Мнения: 106
Искам специално да благодаря на "brin de muguet" за линка към Наредбата. Слава богу, тази година са ни върнали адреса обратно към прилежащия район на 73СУ, както винаги си е било (без миналата година:) ). Ох, камък ми падна от сърцето! Благодаря ти "brin de muguet" отново!!!!

# 25
  • Мнения: 29 384
Благодаря, v_spasova  . Тази молба в училище 1 ли се подава или в тези, в които ще участваме на следващи класирания? newsm78
Питам, защото искам да го запиша още на първо класиране, че да не остане без училище в крайна сметка... Crazy, но пък има съседно, което мисля, че е по-добро.  newsm78
Ако някой знае и е минал през това, моля да сподели!

 

# 26
  • Мнения: 1 822
Възниква ми следния въпрос:

Кандидатстваме в няколко училища 1, 2, 3 и 4, като попадаме в прилежащата територия на 1, но желаем най-много примерно 3.

На първо класиране приемат детето в 1 и никъде другаде. Записвам го там, обаче виждам, че за второ класиране има места за 3 и 4. Мога ли да кандидатствам пак, въпреки че е записано детето? Ако го приемат, мога ли да го преместя?
По принцип - би трябвало да можеш да продължиш и кандидатстваш и в училище 3 и 4. Ако го приемат , на 2/3 -то класиране някъде , трябва да го отпишеш от училище 1 ( да си изтеглиш документите ) и да го запишеш на новото място със същите документи оригинал ( + ако има допълнителни). Трябва да се внимава , обаче,  че миналата година в някои училища имаше изискване за изрично потвърждение за участие във 2-ро класиране ..или поне това беше оправданието на директорката , че не е класирала деца с повече точки от тези, който са били класирани( но иначе служителката , която приемаше документи твърдеше , че няма такова заявление за 2-ро класиране )  . Аз бих те посъветвала, да ходиш на крака до всяко едно училище , за което ще чакаш за 2-ро /3-то класиране и да си искаш или входящ номер или поне да се опиташ , под някаква форма официално да заявиш , че искаш да продължиш в класиранията ( като може да разпиташ дали имате и шанс въобще Simple Smile Simple Smile ).   Поне аз така смятам да действам Simple Smile

# 27
  • Мнения: 29 384
Благодаря ти, ПолиМ, така ще направя. Принципно не е чак такъв голям наплив в тези училища, само в едно от тях, което ми е до работата, но там май нямаме шанс изобщо /125 СОУ/.

# 28
  • Мнения: 1 822
Благодаря, v_spasova  . Тази молба в училище 1 ли се подава или в тези, в които ще участваме на следващи класирания? newsm78
Питам, защото искам да го запиша още на първо класиране, че да не остане без училище в крайна сметка... Crazy, но пък има съседно, което мисля, че е по-добро.  newsm78
Ако някой знае и е минал през това, моля да сподели!

 
Записваш го в Училище 1  и подаваш молба за 2-ро класиране в училища 3 и 4.

# 29
  • Мнения: 1 822
Благодаря ти, ПолиМ, така ще направя. Принципно не е чак такъв голям наплив в тези училища, само в едно от тях, което ми е до работата, но там май нямаме шанс изобщо /125 СОУ/.
И аз работя много близо до 125-то  -но там, според мен, нямаме шанс дори и за полудневните паралелки Simple Smile Simple Smile Иначе там са с електронно заявление и може да не ходиш до училището за подаване на документи:)

Общи условия

Активация на акаунт