Майчинството счетоводно-76

  • 65 104
  • 759
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 1 239
И аз предположих, днес ме нямаше 2 часа, аз съм от 8 до 5 на работа. Дойдох в 10 и си тръгнах в 5. Значи е ок така?

Ако си в изпитателен срок може да те прекрати както си иска дори да си в болничен.

Не се ли иска пак разрешение от инспекцията по труда?

Ако е в рамките на изпитателния срок - не се изисква.

Да попитам по-запознатите .
В 13 г.с.  съм , но работата ми е продължителна като часове и мисля сега в понеделник като съм на консултация да обясня на Г , че ми е невъзможно да се нахраня като хората , нямам време за движение .. Искам да изляза в болнични. Четох темата и разбрах ,че трябва да се явя пред комисия да ми позволи толкова време болнични (искам да отсъствам докато стане време за 45 дневния болничен преди термин) ?
Трябва ли да имам здравословен проблем да ми позволят да отсъствам ?

Ако естеството на работата е неподходящо / вредно би могла да се позовеш на това. БЛ се издава за проблемна  / патологична бременност, но естествено не във всички случаи е точно така. Разбери се с гинеколога, който ти следи бременността.

Искам да попитам часовете ,които използвам,за да ходя на преглед трябва ли да си ги отработвам или по закон имам право да ги ползвам?

Полагат ти се по КТ и не е нужно да ги отработваш.

# 466
  • Варна
  • Мнения: 127
И в първият пост не намери отговор на нито един въпрос?
На дядото, ако е осигурен можеш да прехвърляш само втората година.

Четох го, но не разбрах. Благодаря за отговора. А през първата година имам ли право да прехвърля на някой?

Само на бащата, след навършване на 6 месеца от бебето. Можеш да проследиш темата малко назад и има обяснено подробно как се изчислява обезщетението за временна неработоспособност и бременност и раждане.

Здравейте, искам да попитам нещо което ме тормози от известно време.
Бременна съм в 13 г.с. и съм наясно че вече трябва да съобщя на работодателя си. На срочен трудов договор съм (чл. 68 ал. 1 т. 1) въпроса ми е: Може ли работодателя да прекрати договора ми преди датата му на изтичане дори и ако изляза в болнични? И какво да правя след като /ако това се случи, защото надали ще мога да си намеря друга работа.


Само, ако все още си в изпитателен срок.

Каква сума е здравната осигуровка, която дължи работодателят ми всеки месец по време на майчинството ми за 2018 год?

4.8% * 510 лева.

Супер ... тоест какво? Ако искам да се върна на работа, да кажем, на третия месец - не мога, защото ще ми спрат майчинските, така ли?!

# 467
  • Мнения: X
МКВ88, моята АГ беше бременна и излезе болничен само за два месеца, след това си се върна на работа. Не съм сигурна как и дали взима майчинство.

# 468
  • Мнения: 423
Говореше се от тази година да влезне в сила, ако се върнеш на работа през първата година на майчинството също да се взема 50% от сумата. Обаче не знам дали го приеха.

# 469
  • София-Младост
  • Мнения: 23 388
MKB88
Можеш, ще получаваш 50% от обезщетението.

# 470
  • Мнения: 1 239
Някоя от вас да има допълнително здраво към Булстрад , пише на картата ми ,че покриват раждане лукс ,но какво означава това,не знам. Писах емайл, звънях ,но никой не отговаря. Някоя от вас да е запозната? Мерси

# 471
  • Мнения: X
Най-вероятно означава, че покриват сумата за избор на екип при раждане, но това "лукс" не знам какво може да значи. Провери в сайта им. Звънни на телефона написан на картата.

# 472
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Някоя от вас да има допълнително здраво към Булстрад , пише на картата ми ,че покриват раждане лукс ,но какво означава това,не знам. Писах емайл, звънях ,но никой не отговаря. Някоя от вас да е запозната? Мерси

С картата си подписала и договор.Един екземпляр остава за теб.Прочети го.Там подробно е описано това,което включва твоя пакет.Ако си го загубила,може би ще трябва лично да се срещнеш с техен консултант.Или искай договор на колега

# 473
  • Мнения: 223
Здравейте, от 10 дни съм със сменена фамилия след брак. Още не съм подала за смяна никакви документи, предстои ми сега. Днес отидох за продължение на болничен по време на бременност. АГ каза, че при тях не била постъпила инфо за смяна на фамилията и ще ми го пусне със старата. Сега се чудя дали не е проблем и трябва ли аз да ходя в НОИ за да регистрирам някаква смяна там... Да не ми върнат после болничния...

# 474
  • София
  • Мнения: 795
Аз пак с въпрос.
Имам издаден болничен лист пореден с дати 13.04-12.05 с диагноза заплашващ аборт. Предаден е от мен на работотдателя на 18ти април, но по една или друга причина те ще го предоставят в НОИ около 25ти май.
На 19ти май обаче ми започва 45-дневния. Възможно ли е да има проблем с издаването му и тнт, след като имам друг непредаден в НОИ? Или единствения ми проблем ще е забавеното плащане.

# 475
  • София-Младост
  • Мнения: 23 388
Аз пак с въпрос.
Имам издаден болничен лист пореден с дати 13.04-12.05 с диагноза заплашващ аборт. Предаден е от мен на работотдателя на 18ти април, но по една или друга причина те ще го предоставят в НОИ около 25ти май.
На 19ти май обаче ми започва 45-дневния. Възможно ли е да има проблем с издаването му и тнт, след като имам друг непредаден в НОИ? Или единствения ми проблем ще е забавеното плащане.
Защо толкова късно? Срокът име  10.05..
Няма да има проблем с издаването на следващите болнични, само заавяне в плащането.

# 476
  • Далече, далече...
  • Мнения: 96
Здравейте, от 10 дни съм със сменена фамилия след брак. Още не съм подала за смяна никакви документи, предстои ми сега. Днес отидох за продължение на болничен по време на бременност. АГ каза, че при тях не била постъпила инфо за смяна на фамилията и ще ми го пусне със старата. Сега се чудя дали не е проблем и трябва ли аз да ходя в НОИ за да регистрирам някаква смяна там... Да не ми върнат после болничния...
Аз смених фамилията си, след сключване на граждански  брак, преди около 3 години. Не съм ходила в НОИ, представих новата лична карта на работодателя, счетоводителя на фирмата свърши всичко по смяната на фамилията в НОИ.

# 477
  • София
  • Мнения: 795
Аз пак с въпрос.
Имам издаден болничен лист пореден с дати 13.04-12.05 с диагноза заплашващ аборт. Предаден е от мен на работотдателя на 18ти април, но по една или друга причина те ще го предоставят в НОИ около 25ти май.
На 19ти май обаче ми започва 45-дневния. Възможно ли е да има проблем с издаването му и тнт, след като имам друг непредаден в НОИ? Или единствения ми проблем ще е забавеното плащане.
Защо толкова късно? Срокът име  10.05..
Няма да има проблем с издаването на следващите болнични, само заавяне в плащането.

на 1ви април ни прехвърлиха по чл 123 в нова фирма. Пейрола се опработва от фирма в чужбина, уж имало и представителство в БГ. Освен това пейрол данните за април се опработват до 10ти април (взимаме заплати за текущия месец преди той да е изтекъл), а корекции се оправят следващия месец. И понеже когато съм го предала вече е бил обработен април, ще го обработват със следващия месец. Като мине 10ти май ще ходят в НОИ. Но защо чак на 25ти незнам. Старата ни фирма имаше резервирана дата в нОИ за предоставяне на документи, защото бяхме 6000 служители, но тук случая не е точно така.

Според мен още не са наясно кой какво кога прави. Ако НОИ си ги санкционира ще е екстра, да се научат. Аз ще стискам зъби два месеца, но важното е документите ми после да са ок.

Че то голямо мазало изобщо е сътворено. Целия април съм болничен (разделен в два такива), а имам и заплата за половината месец, кгоато още не съм била предава въпросния. Като гледам сега ще се случи същото и за май месец. Ще имам заплата за май, а после ще се коригира 45-дневния....пълно мазало. Аз съм по-ориентирана от тях..

# 478
  • Мнения: 630
Ако си в изпитателен срок може да те прекрати както си иска дори да си в болничен.

Къде го пише това в закона?
Докато си в болничен, независимо дали си по бременност или друга причина, и независимо дали си на изпитателен срок, нямат право да ти прекратят договора.
В момента, в който се върнеш на работа, могат още същия ден, ако си в изпитателен срок.
При срочен договор - договорът ти ще приключи с изтичане на срока на договора.

# 479
  • Мнения: X
Здравейте, от 10 дни съм със сменена фамилия след брак. Още не съм подала за смяна никакви документи, предстои ми сега. Днес отидох за продължение на болничен по време на бременност. АГ каза, че при тях не била постъпила инфо за смяна на фамилията и ще ми го пусне със старата. Сега се чудя дали не е проблем и трябва ли аз да ходя в НОИ за да регистрирам някаква смяна там... Да не ми върнат после болничния...
Аз смених фамилията си, след сключване на граждански  брак, преди около 3 години. Не съм ходила в НОИ, представих новата лична карта на работодателя, счетоводителя на фирмата свърши всичко по смяната на фамилията в НОИ.

Аз като си смених фамилията през 2016та само отидох за смяна на личната карта. От МВР или ГРАО са си подали информация в другите държавни институции и не съм ходила никъде да я сменям.

Последна редакция: чт, 10 май 2018, 09:07 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт