Майчинството счетоводно-76

  • 65 027
  • 759
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 61
Здравейте,
След изтичане на 135  ден моя близка се връща на работа. Има ли право на 50 % от сумата на обезщетението, което щеше да получава до 410 ден /след това е обезщетението.за отглеждане на дете до 2 г. -там има тези 50% /
Мисля, че промяната е от 2017 г.

Последна редакция: сб, 05 май 2018, 19:15 от 312

# 451
  • Мнения: 2 200
Здравейте! Имам въпрос относно болничните. В момента съм бременна в 15-та седмица. В болнични съм от самото начало,тъй като работя в среда с йонизирано лъчение. Имам един аборт и едно преждевременно раждане до сега.
 До момента съм ползвала 74 дни болнични,от които 14 от личен лекар и два 30 дневни от гинеколог. Втория 30дневен изтича на 13.05. Въпроса ми е какви са вариантите да ми стигнат,само отпуска или има и друг? И ако отпуската е единствения вариант,колко дена трябва да взема. За целия период,който не ми стига до 45дневния болничен или мога да използвам примерно една седмица,само да има някакво прекъсване? Благодаря предварително!
Може да ползваш 180 кал. дни без прекъсване. Ако не ти стигнат до началото на болничния за 45 дни, отиваш на ТЕЛК или ползваш отпуска.

Здравейте,
След изтичане на 135  ден моя близка се връща на работа. Има ли право на 50 % от сумата на обезщетението, което щеше да получава до 410 ден /след това е обезщетението.за отглеждане на дете до 2 г. -там има тези 50% /
Мисля, че промяната е от 2017 г.
Да, може. http://nssi.bg/images/bg/users/forms/benefits/pril2a_2017.doc

# 452
  • Стара Загора
  • Мнения: 122
Ако използвам отпуска и примерно не ми стигат 30 календарни дни до 45-дневния,за всички 30 дни ли трябва да съм в оптпуск или може да взема една седмица и после пак да ползвам болничен?

# 453
  • Варна
  • Мнения: 127
Здравейте, мили хора! Чета, чета и не мога да схвана нищо. Аз мисля да работя до последно, но не ми стана ясно как се изчисляват майчинските, къде и какви документи се подават, преди или след раждането ... стъпка по стъпка имам предвид. Също искам да попитам ако реша да се върна на работа примерно на 3тия месец след раждането и искам да прехвърля майчинството например на дядото, това възможно ли е и как става?

# 454
  • София-Младост
  • Мнения: 23 375
И в първият пост не намери отговор на нито един въпрос?
На дядото, ако е осигурен можеш да прехвърляш само втората година.

# 455
  • Мнения: X
Здравейте, искам да попитам нещо което ме тормози от известно време.
Бременна съм в 13 г.с. и съм наясно че вече трябва да съобщя на работодателя си. На срочен трудов договор съм (чл. 68 ал. 1 т. 1) въпроса ми е: Може ли работодателя да прекрати договора ми преди датата му на изтичане дори и ако изляза в болнични? И какво да правя след като /ако това се случи, защото надали ще мога да си намеря друга работа.

# 456
  • Мнения: 2 173
Ако си в изпитателен срок може да те прекрати както си иска дори да си в болничен.

# 457
  • Варна
  • Мнения: 127
И в първият пост не намери отговор на нито един въпрос?
На дядото, ако е осигурен можеш да прехвърляш само втората година.

Четох го, но не разбрах. Благодаря за отговора. А през първата година имам ли право да прехвърля на някой?

# 458
  • Мнения: 715
Каква сума е здравната осигуровка, която дължи работодателят ми всеки месец по време на майчинството ми за 2018 год?

# 459
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
И в първият пост не намери отговор на нито един въпрос?
На дядото, ако е осигурен можеш да прехвърляш само втората година.

Четох го, но не разбрах. Благодаря за отговора. А през първата година имам ли право да прехвърля на някой?

Само на бащата, след навършване на 6 месеца от бебето. Можеш да проследиш темата малко назад и има обяснено подробно как се изчислява обезщетението за временна неработоспособност и бременност и раждане.

Здравейте, искам да попитам нещо което ме тормози от известно време.
Бременна съм в 13 г.с. и съм наясно че вече трябва да съобщя на работодателя си. На срочен трудов договор съм (чл. 68 ал. 1 т. 1) въпроса ми е: Може ли работодателя да прекрати договора ми преди датата му на изтичане дори и ако изляза в болнични? И какво да правя след като /ако това се случи, защото надали ще мога да си намеря друга работа.


Само, ако все още си в изпитателен срок.

Каква сума е здравната осигуровка, която дължи работодателят ми всеки месец по време на майчинството ми за 2018 год?

4.8% * 510 лева.

# 460
  • Мнения: X
Ако си в изпитателен срок може да те прекрати както си иска дори да си в болничен.

Не се ли иска пак разрешение от инспекцията по труда?

# 461
  • Мнения: 137
Да попитам по-запознатите .
В 13 г.с.  съм , но работата ми е продължителна като часове и мисля сега в понеделник като съм на консултация да обясня на Г , че ми е невъзможно да се нахраня като хората , нямам време за движение .. Искам да изляза в болнични. Четох темата и разбрах ,че трябва да се явя пред комисия да ми позволи толкова време болнични (искам да отсъствам докато стане време за 45 дневния болничен преди термин) ?
Трябва ли да имам здравословен проблем да ми позволят да отсъствам ?

# 462
  • Мнения: 1 238
Искам да попитам часовете ,които използвам,за да ходя на преглед трябва ли да си ги отработвам или по закон имам право да ги ползвам?

# 463
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Ако си в изпитателен срок може да те прекрати както си иска дори да си в болничен.

Не се ли иска пак разрешение от инспекцията по труда?

Ако е в рамките на изпитателния срок - не се изисква.

Да попитам по-запознатите .
В 13 г.с.  съм , но работата ми е продължителна като часове и мисля сега в понеделник като съм на консултация да обясня на Г , че ми е невъзможно да се нахраня като хората , нямам време за движение .. Искам да изляза в болнични. Четох темата и разбрах ,че трябва да се явя пред комисия да ми позволи толкова време болнични (искам да отсъствам докато стане време за 45 дневния болничен преди термин) ?
Трябва ли да имам здравословен проблем да ми позволят да отсъствам ?

Ако естеството на работата е неподходящо / вредно би могла да се позовеш на това. БЛ се издава за проблемна  / патологична бременност, но естествено не във всички случаи е точно така. Разбери се с гинеколога, който ти следи бременността.

Искам да попитам часовете ,които използвам,за да ходя на преглед трябва ли да си ги отработвам или по закон имам право да ги ползвам?

Полагат ти се по КТ и не е нужно да ги отработваш.

# 464
  • Мнения: 3 040
Да попитам по-запознатите .
В 13 г.с.  съм , но работата ми е продължителна като часове и мисля сега в понеделник като съм на консултация да обясня на Г , че ми е невъзможно да се нахраня като хората , нямам време за движение .. Искам да изляза в болнични. Четох темата и разбрах ,че трябва да се явя пред комисия да ми позволи толкова време болнични (искам да отсъствам докато стане време за 45 дневния болничен преди термин) ?
Трябва ли да имам здравословен проблем да ми позволят да отсъствам ?
Не знам доколко ще ти бъда полезна, но ще споделя как е пре мен. Аз не ходя на работа почти от самото установяване на бременността. Първоначално ползвах отпуска, в болничен съм, след като се записах на женска сонсултация. Аз съм бременна след инвитро процедура и моята бременност е рискова. Дадоха ми болничен, без да подготвям документи за пред комисия, но болничния ми се падписва от двама лекари, т.е. вероятно това е камисия. Попитай си АГ от ЖК не би трябвало да ти откаже. Преди време се изискваше престой в болница 3 дни. Не знам сега дали има промяна.

Общи условия

Активация на акаунт