Сдружение „Фридрих Шилер“ прием 2018/2019

  • 90 341
  • 767
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 4 260
Дело ли е заведено срещу уседналостта?Предполагам наредба 10.Кога ще разберем резултата?

# 226
  • Мнения: 1 825
Дело ли е заведено срещу уседналостта?Предполагам наредба 10.Кога ще разберем резултата?
Имаше репортаж по медиите , за таткото , който е подал сигнала за дискриминация ...това е което намирам : http://bnr.bg/post/100955464/reshenieto-na-kzd-dali-naredbata-na … -ochakva-prez-mai Реално се атакува наредбата на МОН , в частта за уседналост , а казусът беше, че са с ново жилище и 3 деца, като нямат достатъчно уседналост за училището на най-голямото дете, но пък ще имат за най-малкото ...и се получава, че средното дете , няма шанс за класиране, дори в прилежащата територия.

# 227
  • Мнения: 184
Дело ли е заведено срещу уседналостта?Предполагам наредба 10.Кога ще разберем резултата?
Имаше репортаж по медиите , за таткото , който е подал сигнала за дискриминация ...това е което намирам : http://bnr.bg/post/100955464/reshenieto-na-kzd-dali-naredbata-na … -ochakva-prez-mai Реално се атакува наредбата на МОН , в частта за уседналост , а казусът беше, че са с ново жилище и 3 деца, като нямат достатъчно уседналост за училището на най-голямото дете, но пък ще имат за най-малкото ...и се получава, че средното дете , няма шанс за класиране, дори в прилежащата територия.

Не мисля, че ще падне. Има политически консенсус за това. А и винаги има и ще има частни случаи, а наредба 10 е хармонизирана в съответствие с европейското законодателство.

# 228
  • Sofia
  • Мнения: 6 010
Да де, ама нали Конституционният съд е обявил, че повече от 6 месеца уседналост е прекомерно за упражняване на избирателното право. В   Западна Европа приемат децата на принципа на близостта. Досега не съм попадала на изискване за уседналост, но знам ли...

Последна редакция: вт, 24 апр 2018, 12:56 от brin de muguet

# 229
  • Мнения: 1 825
Като цяло е много хубаво да е на принципа на близостта, но когато НЕ си разпределен в най-близкото, защото там са разпределени други, на които им е най-близко - какво правиш точно ? Много е трудно , за всяко едно училище , да се огради точен район и винаги да е най-близкото за всички в него - особено , когато училищата са близо или когато няма въобще такива. Има го и момента, че реално най-близкото училище, може въобще да няма добър достъп с градски транспорт, а училище с 500 м по-далече , да е на 1 спирка и да се стига до него 3 пъти по-бързо.Отделен е въпросът, и че не всяко училище ( най-близко) има капацитет да поеме всички в прилежащата територия, докато други пък не могат да съберат деца. Не може в толкова гъсто населен град, с толкова скапана инфраструктура -т.е.  училища, градини, пътища ,транспорт  - ти да залагаш толкова ограничения и да създаваш проблеми. Убедена съм, че има стотици случаи, в който децата не са разпределени в най-близкото или най-удобното училище ..това може да работи  за:  1 предградие -1 училище/ 1 село(квартал) - 1 училище , но при град като София , да е водещ принцип, който има толкова изключения ( за справка , сигурно 40% от възраженията бяха за пропуснати адреси, прилежащи територии и т.н.) - отделно и 2-те нови допълнения на "системата" , които са пак поправки на адреси - ами , на мнение съм, че не би трябвало да е така. Също не може и едната година да приемат децата по едни критерии, другата по други ( и за системата за 1-ви клас става въпрос и за разликите в критериите за ПГ и 1-ви клас).
Уседналостта , щом е приета като "прекомерна" мярка и е заложено тя да е за макс.6м , при изборните права, няма как да не падне . Особено, след като няма и период на адаптиране ..това е пълно безумие.
И след това следва и най-тъпото, сега ще е така ....с тези критерии , ноооо другата година , пак ще има НОВИ , и ще има и вече точки за поредност на желания , и най-вероятно ще можеш да избираш от 2-3 близки училища или поне районни. Може и да се запази някаква уседналост , но ме съмнява, да остане 3г ( 1 макс). Което е доста по нормално, според мен ...Но то нормалността , не е нещо характерно за нашата държава Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 230
  • София, България
  • Мнения: 2 222
За мен е безумно, че критерия за Братя/Сестри в училището, дава толкова много точки, а реално е без значение. Трябва всички деца в прилежащите райони да са приети, че да останат места, че тогава да приемат братчето на детето, което е в училището. И родителите ще трябва да водят 2 деца в 2 училища, и да правят два пъти повече задръствания сутрин.

# 231
  • Мнения: 350
Няма какво да се чудите. Общинските чиновници не защитават нашите интереси, анечии други. Ако не можете да запишете детето в желаното училище, било то по адрес или по удобство, или по друг критерий, и ако не желаете да ви разпределят в Бусманци, ще трябва да отидете на частно. Толкова е просто всичко. На частно пък означава две възможности - едната е да отидете в частно училище, другата е да отидете на частно посещение и да дадете нещо от сърце, така де - всички са хора. Общината не говори защо има цели райони без нито едно училище, или други райони, с по 1-2 паралелки, които няма да поемат децата физически, нито пък дори защо училищата предлагат различно качество... Тях (общинските чиновници, воглаве с ресорния зам. кмет) не ги интересува всичко това. Те не чуват чужди мнения, предпочитат да се явяват самостоятелно на тв-интервюта с подбрани въпроси. Както съм споменала много пъти, тази система е порочна като замисъл и ще бъде торпилирана от гражданите още тази и следващата година - регистрациите заради уседналостта отдавна започнаха с оглед следващите 3-4 г.

# 232
  • Мнения: 184
Да де, ама нали Конституционният съд е обявил, че повече от 6 месеца уседналост е прекомерно за упражняване на избирателното право. В   Западна Европа приемат децата на принципа на близостта. Досега не съм попадала на изискване за уседналост, но знам ли...

Нали точно това беше проблема с фалшивите регистрации от миналата година за приема в първи клас? Точно това Столична община елиминира, вкарвайки уседналост, не само прилежаща територия. Чобанов знае това прекрасно. Нали не вярвате че втори път ще допусне такава грешка? Красимир Вълчев категорично застъпва уседналостта и прилежаща територия.

В никакъв случай няма да падне. Може да има известни промени, но фундамента ще остане. Това е дискутирано с юристи от Европейския съд в Страсбург.

Последна редакция: вт, 24 апр 2018, 21:07 от ADTR

# 233
  • Мнения: 4 260
Ясно,че уседналост ще има,въпросът е колко ще е.Да видим Май месец какво ще каже комисията,а хората ще се адаптират както казва ХРС.Никой няма да чака последният момент ако ноистина иска детето да учи в дадено училище.Какво били обсъждали с евроюристите,българинът е много адаптивен и се е научел да оцелява при невъзможни условия.

# 234
  • Мнения: 184
Ясно,че уседналост ще има,въпросът е колко ще е.Да видим Май месец какво ще каже комисията,а хората ще се адаптират както казва ХРС.Никой няма да чака последният момент ако ноистина иска детето да учи в дадено училище.Какво били обсъждали с евроюристите,българинът е много адаптивен и се е научел да оцелява при невъзможни условия.

Няма да каже нищо КЗД - гаранция. Точно 3-те години са някаква спирачка пред фалшивите регистрации.  То пак ще си ги има, но нека видим кой ще си направи такива толкова лесно, колкото се тръби...

# 235
  • Мнения: 184
Ясно,че уседналост ще има,въпросът е колко ще е.Да видим Май месец какво ще каже комисията,а хората ще се адаптират както казва ХРС.Никой няма да чака последният момент ако ноистина иска детето да учи в дадено училище.Какво били обсъждали с евроюристите,българинът е много адаптивен и се е научел да оцелява при невъзможни условия.

HRS си има право на мнение, но истината е че за следващата година и да има фалшиви регистрации, то те нямат особен шанс за прием в 1-ви клас поради уседналостта им от 1 до 3 години. Едва ли ще има много места за деца, идващи от ПГ, с уседналост, по-малко от 3 години...Не случайно, желаещите от Младост 1А и Дървеница по списък набор 2012 са доста повече от местата, което училищата в тези квартали сформират като брой нови паралелки.

Затова мислете сега, защото шанса за прием в 1-ви клас е далеч от реален.

# 236
  • Мнения: 4 260
Ама кой  ти говори за следващата година,хората плануват за 3 години напред вече.Адаптивни са.А министъра дето ми го вадиш дали ще е министър след 3години?

# 237
  • Мнения: 184
Ама кой  ти говори за следващата година,хората плануват за 3 години напред вече.Адаптивни са.А министъра дето ми го вадиш дали ще е министър след 3години?

Първо, не ти го вадя.
Второ, не е зле малко да се осведомиш какви са еврлопейските наредби по въпроса, приложими в страните от ЕС.
Трето, както казах, ще има може би известни промени, но като цяло уседналостта и прилежащата територия са основния фундамент, определящ приема за 1-ви клас.

А междудругото, вече се мисли и за фактическо доказване на местожителството, не само документално, именно заради бламирането на този фиктивен процес.

# 238
  • Мнения: 350
Не е важно какво пише HRS, а какво става на практика. Хората отсега са се регистрирали в желания район за след 3 години. Който е бил по-умен, се е регистрирал още като се заговори преди 2 г. за тези простотии с адресната регистрация и вече спокойно попада в графата уседнал 1-3. Т.е. въпросната малоумна промяна не променя нищо, освен да създаде малко бюрократични спънки на хората. След 3г. това ще блесне и тогава вероятно ще се заговори за 10г. уседналост Simple Smile Това обаче няма да реши проблемите, за които съм писала. Разни приказки за "фундаменти" и др. подобни са много показателни за нивото на мисленето и зомбирането. И какво означава фактическо доказване Simple Smile Лай-лай-кучка е всичко това.

Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 10:36 от Tatti

# 239
  • Мнения: 184
Не е важно какво пише HRS, а какво става на практика. Хората отсега са се регистрирали в желания район за след 3 години и им е абсолютно trans p***s какво пише в европейските разпоредби. Който е бил по-умен, се е регистрирал още като се заговори преди 2 г. за тези простотии с адресната регистрация и вече спокойно попада в графата уседнал 1-3. Т.е. въпросната малоумна промяна не променя нищо, освен да създаде малко бюрократични спънки на хората. След 3г. това ще блесне и тогава вероятно ще се заговори за 10г. уседналост Simple Smile Това обаче няма да реши проблемите, за които съм писала. Разни приказки за "фундаменти" и др. подобни са много показателни за нивото на мисленето и зомбирането. И какво означава фактическо доказване Simple Smile Лай-лай-кучка е всичко това.

Защо този груб език? Вие явно не може да боравите с аргументи и доводи, а с квалификации.

Да си смениш адресната регистрация е лесно, но малко хора биха се навили да приемат такова обстоятелство на собствения си личен адрес. Факт. Така че другата алтернатива остава покупката на жилища в кварталите с желаните училища.

Общи условия

Активация на акаунт