Трудова борса и обезщетения - 2

  • 74 075
  • 768
  •   1
Отговори
# 150
  • софия
  • Мнения: 222
По 325, ал. 1, т. 1 няма как да получаваш пълна борса. Погледни си отново основанието за прекратяване, така подвеждаш момичетата тук.
Много се извинявам,освободена съм по чл.328ал.1т2.

# 151
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 857
Така вече е друго Simple Smile

# 152
  • Мнения: 281
Здравейте. Въпросът ми май не е за тук, но за да не правя нова тема, искам да попитам ако някой може по-подробно да ми обясни какви са опциите за обезщетение при уволнение, които човек може да получи?
Бях чела за вариант, в който работодаделят трябва да плати обезщетие в размер на 4 работни заплати. Какви са условията това да се случи? Става дума за трудов договор, който Не е в изпитателен срок.
Да разбирам ли, че каквито й основания да има работателят за уволнението, това обезщетение може да бъде изискано от служителя?

# 153
  • Варна
  • Мнения: 913
чл.331 от КТ е вариант за прекратяване на трудовия договор с получаване на обезщетение. Като минимума е 4 заплати. От тази година обаче при прекратяване на договор по този член, човек има право само на минимална борса - 4 месеца по 9лв/ден.

# 154
  • Мнения: 5 478
Зависи и по какъв член е назначен работникът.

# 155
  • Мнения: 4
Здравейте.
Извинете,ако се повтарям ,но искам да питам ,дали
след изтичане на срока на предизвестието (от 1 месец) по член 326,ал2 ми се полага обещетение в Бюрото по труда?
Благодаря.

# 156
  • Мнения: 281
Здравейте отново, момичета и благодаря за отговорите.
Имам още един въпрос, отново мястото му знам, че не е тук, но не виждам друга подходяща тема, в която да има и честа активност. Възможно ли е и по точно законно ли е работодателят да промени заплащането на един служител към по-ниско, след като години е работил на фиксирано такова, регламентирано в трудовия договор? И ако да - на какво основание и какви права има служителят в такава ситуация?
Мисля, че някъде съм чела, че се прави допълнително споразумение, ако и двете страни са ок, но ако едната, служителят, е против?

# 157
  • Мнения: 69 174
Да не те преназначават на друга длъжност , чието заплащане е по-ниско?

# 158
  • Мнения: 281
Да не те преназначават на друга длъжност , чието заплащане е по-ниско?
Не става дума за мен, но иначе същата си е длъжността, всичко е същото.

# 159
  • Мнения: 69 174
Ами този другия да си погледне трудовия договор, както и новия такъв, който му е даден за подписване. Или заповед, ако е държавен служител. Няма как да е същото!

Вероятно му е обяснено за какво става въпрос и той е наясно, но ние тук - не. Във всеки случай ще му се даде да подпише трудов договор/заповед - нови, и ако не е съгласен, на сила няма да го държат на работа.

Иначе при преназначаване на друга длъжност, в друго място на същия работодател и т.н., се променя и възнаграждението. Знам за случаи на преназначаване на по-висока длъжност, съответно с по-високо заплащане. Обратното също мисля, че е възможно.

# 160
  • Мнения: 281
Ами този другия да си погледне трудовия договор, както и новия такъв, който му е даден за подписване. Или заповед, ако е държавен служител. Няма как да е същото!

Вероятно му е обяснено за какво става въпрос и той е наясно, но ние тук - не. Във всеки случай ще му се даде да подпише трудов договор/заповед - нови, и ако не е съгласен, на сила няма да го държат на работа.

Иначе при преназначаване на друга длъжност, в друго място на същия работодател и т.н., се променя и възнаграждението. Знам за случаи на преназначаване на по-висока длъжност, съответно с по-високо заплащане. Обратното също мисля, че е възможно.

Цялата работа е, че само му е намекнато миналата седмица, че може да се наложи да му намалят заплатата с 20%, тъй като мислят да му наемат помощник на по-ниска от неговата длъжност.
Все още няма нов договор, затова ми беше интересно каква е процедурата и доколко е законно.

# 161
  • Мнения: 1
Здравейте, може и да повтарям вече задаван въпрос, но ме интересува, ако напусна работа по собствено желание и след това се назнача фиктивно в друга фирма и ме съкратят, ще получавам ли пълна борса, т.е 60% за 10 месеца. Имам стаж без прекъсване над 10 години и никога не съм ползвал борса. Чух че от тази година има промени и се изисквало да имаш 3 месеца при новия работодател и чак тогава можеш да ползваш пълно обезщетение, това вярно ли е? Преди съм чувал че и една седмица да си при новия работодател ако те съкрати ти се полага това пълно обезщетение. Въпроса ми е гледа ли се стажа при новия работодател или се гледа общия трудов стаж в годините назад и някой то вас тази година възползвал ли се е от тази вратичка в закона?

# 162
  • софия
  • Мнения: 222
Какви документи се носят в нои,за попълване на трудов стаж,след като прекратих тб,поради започване на работа?

# 163
  • Мнения: 443
Здравейте! Този месец изтичат шестте месеца, през които имам право да получавам обезщетение, изчислено на база на доходите ми от изминалите години. При последното посещение ми казаха, че регистрацията ми продължава и след изтичането на тези шест месеца. Въпроса ми, ще получавам ли минимално обезщетение или само ще ми търсят работа и ще ходя на подписи? Благодаря предварително!

# 164
  • Мнения: 543
Само ще се подписваш.
А можеш и да се откажеш и да прекратиш регистрацията, ако искаш.

Общи условия

Активация на акаунт