Имам кола. Имам книжка. А сега?

  • 122 655
  • 2 544
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 104
Абе внимавайте, когато шофирате.  За два дни имах три случки. Първо едно младо момиче се удари само в една педя бордюр в Иван Вазов, на широко, без никаква причина. Сама си потроши гума, джанта и броня. Друг един шемет, мъж беше, вчера кара след натоварен самосвал по Бистрица-Железница. Камионът с ляв мигач мига поне 100 метра и като тръгна да отбива към една къща, тиквеникът тръгна да го изпреварва. Едва спря, добре че беше с 30.
Последно от днес на магистрала Тракия - карам си със 150 (знам) някъде в лявата лента по баирите към София и една овца, с извинение, изведнъж си пуска мигача и тръгва с 90 някъде да изпреварва автобус. Ами добре, че карах аз, а не детето, бяхме излезли с дъщеря ми да покара по магистрала. Спирачки, чудо. Внимавайте,  да му се не види, особено ако сте неопитни и неграмотни.
Не съм от каращите често за повече от 20км по магистрала. но предния месец се случи да мина около 1000км из нашите магистрали. Признавам, ограниченията не ми бяха цел. Все пак от скука и от интерес карах с повечето възможни скорости за магистрала, от нормалните 90-140км/ч , до и така на татък. Общо взето нямаше вариант, в който да се чувствах напълно безопасен за себе си и за околните- като караш бавно под 110-120 пречиш, като караш с 110-120-130-140 на теб ти пречат и/или си в ободряващи ситуации. Хората не гледат страничните огледала, нямат си идея какво правят на магистралата. Мислят, че 120 км/ч е нереална скорост и вече са ракети и могат да изпреварват каращия със 116км/ч. Камиони изпреварват камиони, което е като след силно кафе и шоколад- бодро ти е и ти се ака. На прибиране от Гърция беше брутално, във всяка лента караха с 80-110км/ч. Липсва всякаква култура за каране по такъв път от  всички полове и възрасти. 
Иначе, колега, прав си, не трябва да учиш дъщеря си да се страхува, а да й покажеш, че с леко по-високата скорост можеш да реагираш адекватно, ако си с добра преценка, правилни рефлекси, и изправна кола.

# 676
  • Мнения: 5 639
Благодаря, това ми беше идеята. Но не бих могъл да го кажа така добре.

# 677
  • София
  • Мнения: 4 548
Идиотите по пътищата са много. На всяко излизане с колата попадам поне на един, ако ще и само 10 км да врътна из кварталите. Вчера след почти 200 км таман си мисля, ей тоя път идиоти нямаше и един тъпак реши да дрифти в кръговото на Арена армеец. Добре, че беше късно и нямаше много коли.

# 678
  • Мнения: X
Първите си 3 часа изкарах с мъж инструктор, който ме учеше да карам с непрекъснато натиснат съединител.
Това не го разбрах. Какво разбирате под "карам с непрекъснато натиснат съединител"?

# 679
  • Мнения: 4 742
Първите си 3 часа изкарах с мъж инструктор, който ме учеше да карам с непрекъснато натиснат съединител.
Това не го разбрах. Какво разбирате под "карам с непрекъснато натиснат съединител"?
И аз се зачудих ,практически как е възможно?

# 680
  • Мнения: X
Не мога да разбера, защо някои хора, след като не са станали шофьори си мшсрят, че и другите не стават?!?
Шоферлъка е в практиката, книжката и курсът нищо не правят.
Замислих се, струва ли си...ама може пък друг да вдене.   Smiley
Тези, които НЕ са шофьори, са колоездачи или пешеходци.
Ако изобщо сте минали през шофьорски курс, там ви се е казало, че и те са участници в движението.И като такива, също имат и права, и задължения на пътя.
Скрит текст:
Това е пешеходна пътека
http://www.gustonews.bg/repository/originals/Media-91949-pic.jpg
Не е специална рае-украса на пътя, за кеф на "модерните шАфьорки"...   Laughing
Има ли човек на нея, Той е С Предимство.
Това е СТОП
https://novavest.bg/wp-content/uploads/2017/10/stop.jpg
И насред полето да е сложен, Всеки шофьор Е Длъжен да спре.
Това е пешеходен светофар
http://www.prolightbg.com/Images-05/G10-0%20LED%20Traffic%20Ligh … strian-RG-8bb.jpg
Свети ли Зеленото човече, Вие НЯМАТЕ предимство.
Аз не шофирам, но всеки ден ходя поне по 10-на км из целия град, това ми е "спорта".
И вече почти ежедневно имам "преживявания" с жени-шофьорки....или не спират на пешеходна, или се пробват да минат на зелено връз пешеходците, или засичат други коли....
Почти всяка жена зад волана кара така, сякаш току що сяда в учебна кола.Аз няма как да знам дали е взела книжка вчера, или преди 10 години, съдя за "опита й" по начина й на шофиране и държанието й на пътя.
А те са повече от катастрофални.
Преди седмица се "оплаквах" на познат, та той каза така...  Smiley   "95% от жените изобщо не знаят защо са на пътя и какво правят в колата, 3-4 % имат идея все пак какво е волан/педали/скорости/правила на пътя, 1-2 % са придобили някакви умения с колата...Аз шофирам от почти 35 години и все още чакам да срещна и да видя тия 1-2 % научени....  Smiley   Та, и на теб, успех!".   

# 681
  • Мнения: 18 446
Нека да правим разлика между статистиката от кръга на булгарише мачо и официалната статистика:

Защото, колкото и да са повече мъжете-шофьори, ако жените-водачи наистина бяха толкова зле, едва ли жертвите от женски пол щяха да са мижав процент спрямо мъжете. И защото след всяка жена, която обърка газ-спирачка и се метне в реката, се нарежда един такъв, който със същата тъпотия пречуква дете.

# 682
  • Мнения: X
Статистиката си беше лично негова, не официална....   Smiley
И макар аз да НЕ говоря за катастрофи, а за Ежедневни "сблъсъци" с жени зад волана, точно преди около 2 седмици гледах репортаж за две убити жени и дете в колата,  изскочили от второстепенен път на главен, без дори да се огледат.Един автобус ги помита...Детето-сирак не знам дали е оживяло....
Та, дори когато возят детето СИ, не внимават, карат като талибанки, а какво остава без....
Апропо, ако аз не "бягах" от жените зад волана, най-вероятно отдавна щях да бъда в някой репортаж като "пометена от жена-зомби зад волана, опулена в телефона си...!".
Съжалявам за резките думи, но наистина е дразнещо/изнервящо, човек да внимава нон-стоп дали поредната кифла познава/вижда/е научила знаци/правила, и дали мога или не мога да ползвам предимството, което ми дава Правилника за движение по пътищата.
След като аз, като пешеходец, съм си направила труда да науча къде какви права  и задължения имам, след като ходя по тротоара, а НЕ по средата на платното, след като пресичам само на указаните места и не преча на колите, очаквам същото и насреща.
Не може да се държиш като олигофрен зад волана, да шофираш както ти скимне, без да спазваш правилата, а после да се сърдиш, че някой недоволства и "рита" срещу теб.

# 683
  • Мнения: 6 296
карам си със 150 (знам) някъде в лявата лента по баирите към София и една овца, с извинение, изведнъж си пуска мигача и тръгва с 90 някъде да изпреварва автобус. Ами добре, че карах аз, а не детето, бяхме излезли с дъщеря ми да покара по магистрала. Спирачки, чудо. Внимавайте,  да му се не види, особено ако сте неопитни и неграмотни.
възможни скорости за магистрала, от нормалните 90-140км/ч , до и така на татък.
Всъщност, щом се споменава грамотност, да уточним, че минималната допустима скорост на магистрала е 50 км/ч, колкото и досадно да звучи. 150 км/ч и "така нататък" обаче са нарушение и образуват "чудо" при спирачния път, мда.

Да караш внимателно, означава не само да внимаваш какви ги вършиш самият ти, а да внимаваш също толкова много и за другите и постоянно да допускаш, че може нещо да стане и да се издънят! Нали си даваме примери с децата - ей това нещо съм казвала аз на моя син.

Ежедневно и 80% от времето шофирам в Швейцария. Тук шофьорите са много дисциплинирани, глобите съдират кожи, камери и радари са навсякъде, максималната скорост на магистралите е 120 км/ч. И пак стават фалове, защото хората по принцип грешат. Абсурдно е да се разчита, че можеш да си хвърчиш с "и така нататък", понеже всичко ти е много под контрол и всички други лузъри ще ти дават път като на линейка.

# 684
  • Мнения: 18 446
....точно преди около 2 седмици гледах репортаж за две убити жени и дете в колата,  изскочили от второстепенен път на главен, без дори да се огледат.Един автобус ги помита...Детето-сирак не знам дали е оживяло....
Та, дори когато возят детето СИ, не внимават, карат като талибанки, а какво остава без....


За последните две седмици има сигурно 20 случая на шофьори мъже, дали фира на пътя. Вчера мъж ми отне предимството, като не спря на стоп в локално, при положение че идвах от голям булевард. Онзи ден, пък жена закова спирачки да даде предимство на пешеходци, на които им светеше червено и нямаха изобщо намерение да пресичат, кротко си чакаха. Аз бях след нея, а две коли след мен не знам как успяха да не спрат една в друга. Случаи ежедневни с двата пола под път и над път, не знам как само ти жени-шофьорки виждаш.

Преди няколко месеца шофирахме в Ирландия. Ограничението е 120 по магистралите. Мощни автомобили не те изпреварват и с 5 км/час над ограничението, дори и да им отнеме “5 минути”. При застигане всеки спазва дистанция, докато този пред него изпревари. Никой не си е взел бързата лента за бащиния, защото си мисли, че най-бързият е с предимство.

# 685
  • Мнения: X
Всъщност, щом се споменава грамотност, да уточним, че минималната допустима скорост на магистрала е 50 км/ч, колкото и досадно да звучи.
Много грешно и заблуждаващо твърдение!
В България няма минимално допустима скорост по автомагистрала.

# 686
  • Мнения: 3 683
Всъщност, щом се споменава грамотност, да уточним, че минималната допустима скорост на магистрала е 50 км/ч, колкото и досадно да звучи.
Много грешно и заблуждаващо твърдение!
В България няма минимално допустима скорост по автомагистрала.
Дали?
 Чл. 99. По автомагистралата се забранява:
1. Движение на пешеходци, мотопедисти, велосипедисти, животни, както и на всякакъв вид моторни превозни средства, които конструктивно не могат да развиват по равен хоризонтален път скорост най-малко 50 км/час, с изключение на моторните превозни средства на контролните органи и на обслужващите автомагистралата превозни средства и машини. Ако на движещото се по автомагистралата моторно превозно средство или на превозвания от него товар се появи повреда, която не позволява то да се движи със скорост, по-голяма от 50 км/час, водачът е длъжен да напусне автомагистралата на най-близкото разрешено място.

# 687
  • Мнения: X
Според действащият в момента ЗДвП чл. 99 гласи
В населените места собственикът или администрацията, управляваща пътя може да определи райони... И т.н

В закона има подобен текст но той не определя минимална скорост. За съжаление
Скрит текст:
технически изправна кола управлявана по магистрала със скорост 45 км/ч не нарушава закона.
и не подлежи на санкция.
На теория е невъзможно да се постави законово ограничение за минимална скорост

# 688
  • София
  • Мнения: 1 581
Първите си 3 часа изкарах с мъж инструктор, който ме учеше да карам с непрекъснато натиснат съединител.
Това не го разбрах. Какво разбирате под "карам с непрекъснато натиснат съединител"?
И аз се зачудих ,практически как е възможно?
Не се изразих правилно, извинявам се. Да кажем, че карам, приближаваме червен светофар или се налага да намаля и спра в последствие. В момента, в който спра, веднага се вкарва първа и стоиш и чакаш с натиснал съединител и спирачка докато не потеглим (ако си в задръстване не знам)си. Аз самата тогава го питах каква е тази скорост по средата и защо не я използваме, дори не ми беше обяснил за свободната. То нямаше и защо, ние никога не освобождавахме от скорост по никакъв повод.

# 689
  • Мнения: 4 742
Аааааа ясното,Еми аз спирам на предавката на която съм и на жълто вкл първа.При мен нещата вървят много добре с опреснителните,инструктора ми е много спокоен,постоянно ми обяснява и си карам добре .
Оставям ви това https://youtu.be/pJcbMXvpstI to whom it may concern😜 лично на мен много ми помогна този пич ,даже си свалих апп-а с хипнози.

Общи условия

Активация на акаунт