Цена на нова къща от празния парцел до завършена сграда.

  • 88 492
  • 301
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 476
О, това го знаем сигурно всички. Въпросът беше за плътна ограда кой прави проект (ако не се прави едновременно с този на къщата) и вече разбрах, че такста за одобрението му не е голяма (вероятно навсякъде е около 50 лв).
Ами аз ще продължа да чета ЗУТ-а Simple Smile 
Според чл.147, ал.1, т.7 и ал.2 -  Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за плътни огради на урегулирани поземлени имоти с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м, с изключение на случаите по чл. 48, ал. 9, като се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението.

# 106
  • София
  • Мнения: 8 553
Абсолютно си права, fatalina. Аз пак да кажа - не искам плътна ограда по принцип, беше ми просто любопитно. Пък и все си представям как някой нещастен човечец си търси инфо точно за това в нета, и късметлийски попада на тази тема тук Simple Smile
И ние нашата подпорна стена, естествено, я правим по проект. Би било нелепо да изръси човек толкова пари за нещо, което ще се разпадне бърз-бързо.

# 107
  • София
  • Мнения: 8 553
Ами аз ще продължа да чета ЗУТ-а Simple Smile  
Според чл.147, ал.1, т.7 и ал.2 -  Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за плътни огради на урегулирани поземлени имоти с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м, с изключение на случаите по чл. 48, ал. 9, като се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението.


Чл. 48.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Допустимо е оградите да бъдат с височина до 2,2 м над прилежащия терен. При денивелация на терена между съседни урегулирани поземлени имоти височината на плътната част на оградата се отчита спрямо котата на по-ниския прилежащ терен.
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Към улицата височината на плътната част на оградата трябва да бъде до 0,6 м.
(9) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2017 г.) Строителството на огради в отклонение от изискванията по ал. 5 и 7 се разрешава от главния архитект на общината въз основа на индивидуален архитектурен проект съобразно предназначението на урегулирания поземлен имот и с оглед осигуряването на архитектурно единство.


И както винаги установявам, ЗУТ е написан така, че неслучайно сестра ми едно време имаха отделен изпит само върху него Grinning  Пък след това го променяха още N на брой пъти и, ха сега, ходи да го четеш без помощ от юрист.
Аз разбирам, че откъм улицата можеш без проект да строиш плътна ограда на височина до 0.6 метра, пък междусъседските плътни огради без проект може и до 2.20 метра височина (и в случай на денивелация, тия 2.20 се мерят от по-ниската кота). И си потъврждавам това, което знам. Ама дали правилно чета закона... не знам, не съм ходила на такъв изпит Simple Smile

# 108
  • Мнения: 6 294
Аз споделих от опит и по препоръка на нашия архитект как сме действали, за да не ни боли после главата от проблеми от технически и съседски характер. Знаем какво пише в ЗУТ, но решихме да се посигурим с документи. Още като почнахме подпорната стена и единя комшия веднага дотича да мери дали не сме му влезнали в имота. Че нещо мрънкаше, че му се виждало, че оградата е изкривена в единя край и влиза в неговият. ММ го прати да си говори с нашият строителен надзор, показа му одобрените проекти и му заяви, че ако има съмнения да си наеме геодезити и да му замерят огридата. А той дори нотириален акт няма, скици няма и всичко е неследствш на жена му от баща й дворът някога е ограден по доброволна неписана делба между трима братя. Абе нищо не му е опривено и ясно, ама мрънка. Като разбра, че трябва да се изръси с едни 300 лв.за замерването, че трябва да си извади всички документи, а получава от нас безплатно нова ограда между двата имота с нова подпорна стена, така че да не му се срути земята в нашят двор, много бързо се отказа и повече не се вясна. С другият съсед пък още предишният собственик имаше проблеми и за това решихме всичко с одобрени проекти да се прави. То по селата хората още си живеят със стари разбирания за имотните отношения, но са в състояние да ти опънат нервите и да ти стопират строителството с някоя жалбичка.

# 109
  • Мнения: 5 987
А съседи, при нас имаше такъв, който имаше притенции, че взимаме от улицата ( вади се стария кол и до него се забива нов)  и какъв му беше проблема нямало къде да си пасе овцете... Опакови хора колкото искаш.

# 110
  • Мнения: 4 808
Ние два пъти плащахме на хора да мерят, оказа се, че съседите и от двете страни са навлезли в имота ни с по 50–60 см. ММ беше много ядосан, но засега нещата останаха така, трябваше да им бутаме портали и огради, а едните са ни и приятели. Но интересно, защо ние нямаме на никого да даваме, а все да взимаме?! Всеки мерил някак си, ама защо да плати, едните съседи са и руснаци и се оправдават с незнанието на законите, а живеят тук повече от 15 години. Точно преди да започнем оградата викахме да мерят, защото имахме да даваме едно ъгълче към улицата на общината и ММ искаше всичко да е точно и законно.

# 111
  • София
  • Мнения: 8 553
...едните съседи са и руснаци и се оправдават с незнанието на законите, а живеят тук повече от 15 години.


На мен са ми казвали приятели юристи, че според принципитие на българското законодателство, незнанието на закона не те освобождава от отговорност. То иначе крадеш от магазина, хващат те, а ти казваш "ма не знаех, че не може" и трябва да те пуснат ли? Simple Smile
И ние мерихме внимателно, и за подпорната стена, сега и за оградата. И за всеки случай ще я правим малко навътре в двора - откъм улицата може да искаме тротоар да си направим някой ден, подпорната си я правим изцяло в нашия двор (комшията се радва, понеже и на него няма да му пада земята, а не му разбутваме и оградата); останалите ни точки за ограда се падат в дере и на склон, та не щем да се занимаваме.

# 112
  • Мнения: 10
Здравейте, и аз ще пиша,за да получа малко повече информация и мнения за нашата идея. Още нямаме деца, с добри професии сме и сме си харесали район вече. Мислим да си купим парцел в/около София скоро, а след някоя друга година да започнем и стоеж.  За парцела - гледаме около 80-100 хидяли Е , като имаме наши средства, но ще изтеглим и заем. А после май сме се ориентирали към сглобяеми къщи. Искаме да ни е удобно и широко, и след като ще изплащаме заем дълги години, мислим че си струва. Аз цял живот съм живяла в къща и знам и плюсовете и минусите, но е била тухлена. Това, което ме притеснява за стоежа на такава къща е времето и дали изобщо се знае точно колко ще излезе. Ще се радвам да чуя мнения и предложения към фирми и за сглобяеми, и за масивни къщи. Опитваме се да си проучим добре нещата преди да се хвърлим в дълбокото.Добре гледам и на градивната критика,така че ако мислите,че се заемаме с нещо свръх трудно/ непостижимо, моля обяснете. Благодаря Simple Smile

пс: забравих да спомена,че не живеем под наем, което откъм време и пари е голям плюс.

# 113
  • Мнения: 1 825
Здравейте, и аз ще пиша,за да получа малко повече информация и мнения за нашата идея. Още нямаме деца, с добри професии сме и сме си харесали район вече. Мислим да си купим парцел в/около София скоро, а след някоя друга година да започнем и стоеж.  За парцела - гледаме около 80-100 хидяли Е , като имаме наши средства, но ще изтеглим и заем. А после май сме се ориентирали към сглобяеми къщи. Искаме да ни е удобно и широко, и след като ще изплащаме заем дълги години, мислим че си струва. Аз цял живот съм живяла в къща и знам и плюсовете и минусите, но е била тухлена. Това, което ме притеснява за стоежа на такава къща е времето и дали изобщо се знае точно колко ще излезе. Ще се радвам да чуя мнения и предложения към фирми и за сглобяеми, и за масивни къщи. Опитваме се да си проучим добре нещата преди да се хвърлим в дълбокото.Добре гледам и на градивната критика,така че ако мислите,че се заемаме с нещо свръх трудно/ непостижимо, моля обяснете. Благодаря Simple Smile

пс: забравих да спомена,че не живеем под наем, което откъм време и пари е голям плюс.
Всичко е постижимо, като купувате празно място гледайте да е задължително в регулация и  задължително на близо да има ток и водопровод. Иначе ще се вкарате в страшен филм с ВиК и енергото.
Друго важно за тухлена къща е добър архитект и конструктор.
За сглобяемите къщи съм малко скептична, не знам според мен трябва да се използват много качествени материали, иначе скоро ще започнат проблемите там.

# 114
  • Мнения: 202
Ние още търсим парцел, но сме в чуденка за масивно или сглобяемо строителство. В западна Европа масово се строи сглобяемо строителство, като информацията ми е и от приятелка-архитект в Австрия. Бързо е, имало си предимства, но и аз като marts съм живяла в масивна къща и съм малко скептична. Може и да е от манталитета, но все си мисля, че ще се чувствам като в картонена кутия Joy  Не съм влизала в такива къщи и ще ми бъде интересно да усетя какво е.

# 115
  • Мнения: 136
Iva_nna  В Швейцария наш познат е в сглобяема къща. Ходили сме му на гости- аз не видях някаква разлика кой знае каква с нормалните къщи.... със сигурност не изглеждашв картонена 😁
Като цяло конструкцията е сглобяема, а вътре довършителните работи са си като в нормална къща:) Само дето я вдигаш за 2 дена😁
Само че не останах с впечатление да е много евтино🙄  Някакви немци я сглобяваха..
А на българския пазар не знам дали и аз бих се доверила...

# 116
  • В.Търново
  • Мнения: 6 680
Bagira90, най-вероятно става въпрос за сглобяема къща със сандвич панели.Иначе дървената сглобяема къща не се вдига за 3 дена, а доста повече.

# 117
  • Мнения: 136
Bagira90, най-вероятно става въпрос за сглобяема къща със сандвич панели.Иначе дървената сглобяема къща не се вдига за 3 дена, а доста повече.
Много е възможно. Не знам какво е сандвич панел, но онази не беше дървена със сигурност... Май точно с някакви панели беше.. Тогава просто не ме вълнувашв толкова много и нв съм се интересъвала в детайли. Просто си спомням, че за дни са я вдигнали.

# 118
  • Мнения: 6 294
Bagira90, най-вероятно става въпрос за сглобяема къща със сандвич панели.Иначе дървената сглобяема къща не се вдига за 3 дена, а доста повече.
Много е възможно. Не знам какво е сандвич панел, но онази не беше дървена със сигурност... Май точно с някакви панели беше.. Тогава просто не ме вълнувашв толкова много и нв съм се интересъвала в детайли. Просто си спомням, че за дни са я вдигнали.
Няма такова нещо като вдигната за дни!  Независимо дали е с термопанели или стените се изграждат на място, дали конструкцията е от дърво или от метал,времето за изграждане от основи до ключ е между 5 и 7 месеца. Зависи от това каква е квадратурата на къщата, от етажността и от това фирмата едновременно колко обекта изгражда. Извън тези месеци има няколко месеца за проектиране, одобряване на проектите и издаване на разрешение за строеж. След което има сключване на договор със строителен наздор/СН/ и геодезисти, които да направят замерванията на имота и определят точките за даване на линия за строеж. След което СН издава Протокол 2 и едва тогава може да започнат изкопните работи. Тези стъпки са валидни за всеки тип строителство на постоянни обекти, т.е. такива изградени върху бетонова основа/фундамент/.Ако ще поставяте контейнер направо върху земята, то тогава това се пропуска, но пак ще имате нужда от разрешение за ток и ВиК. Строежът стартира с играждане на фундамент и захранване на имота с ток и вода,както и изграждане на канал. Ако тези точки са ви пред имота, нещата стават бързо и лесно, ако обаче се налага изграждане на ел. стълб,  изграждане на ВиК отклонения, това отнема доста повече време. Едва когато сте готови с тази част от строителството, избраната от вас фирма за сглояеми къщи/СК/, може да започне изграждането на самата къща. Изграждането на конструкциите, стените първи слой и покрива, отнема около 2 седмици макс,но това дори не е етап груб строеж. След това имате изграждане на ВиК и ток вътре в къщата, поставяне на вата в стените и втори вътрешен слой на стената. Изолация на пода и замаски,  поставяне на външна изолация, външно измазване на къщата, поставяне на дограма и външни врати, боядисване отвън или поставане на избрана от вас облицовка/американски тип, дъвена и т.н./. След което или паралелно се изпълняват вътрешните довършителни работи: интериорни врати, гипскартон по стени, измазване, боя, санитарни помещения, изгражане на отопление, полагане на подови настилки, поставяне на изолация на тавана и измазване, прокарване на осветление и контакти, стълби, веранди, пътеки, декорация по стени и външен цокъл и т.н. Довършителните работи не се различават особено от такива в монолитна къща.
Стротелството на СК се различава по време само в това, че почи няма мокри процеси, които да налагат съхнене, както е при бетонните плочи и при изграждането на стените с тухли. Останалото е еднакво. От гледна точка на стабилност са дори с по-добри характеристики и издръжливост на земетръс. Определено са с много добра енергийна ефективност и не случайно голяма част от тях се водат пасивни къщи, когато отоплението/охлаждането, водата и тока се изграждат с помоща на независими източници.
Като цена на кв. м. са се изравнили с цените на монолитното строителство, т.к. в последните години има изключително голямо търсене на такива СК. Фирмите не смогват да откликнат веднага на всички клиенти и понякога след сключване на договор, може да се наложи измчакване за започване на самото строителство или пък изчакване на едни бригади по отделните части да се освободят от друг обект, за да поемат следващата къща. Това също може да забави изграждането, както и доставката на самите материали, особено ако клиента иска специфични такива.
Изграждането на СК може да изглежда лесно и романтично, но всъщност си е строеж както конвенционалния.

P.s. Ето тук може да се види какво представлява процеса на изграждане на СК и как изглежда когато е завършена. Ако човек не знае, че е СК, няма как да рабере че е такава.
https://www.ted-house.com/project/varna-kv-vinica-200-kv-m/
А ето как изглежда една къща тип контейнер. Мисля, че всеки може да види разликата.
http://www.tophouse.bg/product/BEST%20HOUSE/
Вторият вариант е бюджетен.

Последна редакция: нд, 17 май 2020, 09:49 от fatalina

# 119
  • Мнения: 136
Имах предвид вдигането на самата конструкция, не на всички съпътстващи процеси.  😁 Разрешенията за строеж, проекта и т.н според мен се подразбират.
Сега питах мъжа ми- все пак се оказа  дървена конструкция. С 2 крана са я сглобили за 3-4 дена. Панелите ( или както там се наричат) си идват с ел. инсталация, така че тя не се изгражда тепърва. Всичко си е по предварителен проект, по който е произведена самата къща. После се замазват стени, подове... няколко седмици доколкото разбрах. Вече бани и кухни по нормалния начин си се монтират.
За България нямам никаква представа как стоят нещата. Просто споменах този наш познат, защото до тогава не бях чувала такова нещо и ме впечатли:) Цената на къщата мисля, че е над  300 000€ . Не прекалено голяма, двуетажна.. На мен ми звучи много, но за Швейцария си е евтино..

Общи условия

Активация на акаунт