Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
# 120
Имах предвид вдигането на самата конструкция, не на всички съпътстващи процеси.  😁 Разрешенията за строеж, проекта и т.н според мен се подразбират.
Сега питах мъжа ми- все пак се оказа  дървена конструкция. С 2 крана са я сглобили за 3-4 дена. Панелите ( или както там се наричат) си идват с ел. инсталация, така че тя не се изгражда тепърва. Всичко си е по предварителен проект, по който е произведена самата къща. После се замазват стени, подове... няколко седмици доколкото разбрах. Вече бани и кухни по нормалния начин си се монтират.
За България нямам никаква представа как стоят нещата. Просто споменах този наш познат, защото до тогава не бях чувала такова нещо и ме впечатли:) Цената на къщата мисля, че е над  300 000€ . Не прекалено голяма, двуетажна.. На мен ми звучи много, но за Швейцария си е евтино..
Е, то и при нас самата конструкция за къща 100 кв.м я глобиха 2 - 3 дни, до това е само скелета на къщата.

Тук дори вече са започнали да поставят първият слой от стените OSB плоскости. Конструкцията от дървени греди идва орзамерена и на мяста само се сглобява. Тук в България има готови термопанели, но в тях няма прокарани кабели или тръби. Тези неща се изпълняват в спецални тръби между термопанела и гипскартона. Резултата е същият. В Бъргария цената на утвърдените фирми при изграждане на СК доключ е около 950 - 1000 лв. кв. м., но това е само за самата къща, без в нея да е включена цената за снабдяване на имота с ток, ВиК, отопление и климатизация, изграждане на фундамента, оформяне на пътеките около къщата, обзавеждане и ред други допълнителни неща.

Последна редакция: нд, 17 май 2020, 16:21 от fatalina

# 121
Полезна информация. Но явно говорим за различни неща. Като го видя някога собственика, ще го попитам за подробности к дали няма някоя снимка от строежа:)

# 122
Нашата дървена къща я направиха за 6 месеца до ключ (след като бяха готови типовете с фундамента). За 1 седмица се вдига основната конструкция но след това има покрив (ако е като нашия с керамични керемиди, си отнема към седмица), вата, измазване отвън и отвътре, после боядисване, лепене на плочки, слагане на подови настилки, стълба към тавана (на един етаж сме), ел. инсталация, свързване на ВиК инсталация... Но пък който е идвал и не е знаел как сме строили, все си мисли, че къщата е масивна Simple Smile Бих казала, че разликата, която откривам с масивна къща е, че примерно като затвориш входната врата малко по-рязко, чуваш различен звук от стените. На мен ми правеше впчеталение до скоро (живеем тук от 2 месеца), но вече свикнах. Не знам дали си въобразявам, но мисля, че сега в жегите държи доста прохладно (което не очаквах), а в студа март месец беше доста топла къщата. Примерно, спираме конвектора в спалнята към 9 сутринта, влизам в 14 на обед и още е приятна температурата. Онзи ден духаше бая вятър - никакви проблеми нямахме, керемидите са си на място, къщата си е на място Grinning Изобщо не се притеснявам вече за конструкцията - пробвахме как е на сняг, дъжд и вятър - остава да се пазим от пожари (да помага Господ). Къща като къща. Имам позната, която е от 3 години в своята такава, досега само ме беше предупредила, че лятото става бая топло (не й знам изложението, де), та се наложило да си купи слънцеизолиращи завеси. Ние сме без такива и в момента температурата вътре на мен ми е супер комфортна (но за комфорта - разни хора, разни идеали). Харесва ми, че ако се наложи ремонт или реконструкция, с такъв тип къща все пак е по-лесно (да не се налага, де!). А по закон задължителната гаранция, която строителят ви дава, е все една и съща за двата вида къщи...

# 123
ToniShu, можеш ли да споделиш кой ви прави къщата? Изглежда си доволна от строителя. Аз бох обмислила и такъв вариант...

# 124
  • София
Здравейте!

С ММ сме решили да си строим къща, все още сме на етап разглеждане на парцели, но се появи едно разногласие, а именно - с или без фирма да се строи. Как смятате вие, възможно ли е да се направи къща без, тоест сами да наблюдаваме процеса, сами да купуваме материалите и тн. Той е на мнение, че фирмите само оскъпявали строежа, а не са необходимост. Какво е вашето мнение?
П.П Става въпрос за едноетажна къща, около 170кв.м

# 125
Здравейте!

С ММ сме решили да си строим къща, все още сме на етап разглеждане на парцели, но се появи едно разногласие, а именно - с или без фирма да се строи. Как смятате вие, възможно ли е да се направи къща без, тоест сами да наблюдаваме процеса, сами да купуваме материалите и тн. Той е на мнение, че фирмите само оскъпявали строежа, а не са необходимост. Какво е вашето мнение?
П.П Става въпрос за едноетажна къща, около 170кв.м
Това е много трудоемко, пък и по новия закон, ако къщата енад 100 кв.м трябва да е строи лицензиран строител.
Така че съвета ми е да си търсите фирма, за да нямате главоболия след това.

# 126
Ако се строи без лицензирана стр.фирма, без строителен надзор, след това не може да се въведе в експлоатация, тъй като не може да се вземе Акт 16 и да се ползва.

# 127
ToniShu, можеш ли да споделиш кой ви прави къщата? Изглежда си доволна от строителя. Аз бох обмислила и такъв вариант...

Имаш лично Simple Smile По принцип знам, че в момента са доста заети (малка фирма е).

# 128
  • София

Имаш лично Simple Smile По принцип знам, че в момента са доста заети (малка фирма е).

Може ли и с мен да споделите коя е фирмата, наши приятели се интересуват. Ние строихме миналата година, но не бих им препоръчала нашия "строител". Благодаря!

# 129

Бихте ли споделили и на мен, ние също сме в процес на обмисляне и търсене.

# 130
Ако се строи без лицензирана стр.фирма, без строителен надзор, след това не може да се въведе в експлоатация, тъй като не може да се вземе Акт 16 и да се ползва.
То не може и да запонат, още на акт 2 трябва да се посочат.

Общи условия

Активация на акаунт