Шумоизолация на апартамент

  • 29 152
  • 199
  •   2
Отговори
# 150
  • Мнения: 9 633
Моето решение пък е да живея само във външни апартаменти Grinning или най-много холът ми да граничи с друг апартамент. Не че помага за всичко, но поне спасява от шумове от съседите отстрани. В едно от предишните ми жилища те хубаво ми тропаха и отгоре, но чувах много и от страничните ми съседи, дори разговори. Та лично за мен съм си решила - никога вътрешен апартамент и никога спалня до входната врата. Grinning

# 151
  • Мнения: 10 330
https://www.supersound-bg.com/%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0% … 0-50-%D0%BC%D0%BC
Такава вата
При нас общо 15 см.
Дограмата е Профилинк, нищо особено.
Обаче има голям ефект от ватата.
Много гадно се слага, но си заслужава.

# 152
  • Мнения: 449
Ами ние сме на последен етаж, обаче... До нас съседите, под нас, че даже и в хола до нас съседите са шумни. А пък на тавана става яко текучество и общо взето, да, ако може поне от едната страна да няма съседи, ще е супер 😂

# 153
  • Мнения: 3 296
Ние обмисляме шумоизолация на тавана.
Ще я обсъдим и с хазяйна. Просто това труполене вече не се търпи. Все едно диви коне тичат по цял ден, а говорим за сравнително големи деца в диапазон 10-18 години.

# 154
  • Мнения: 40 737
Ние обмисляме шумоизолация на тавана.
Ще я обсъдим и с хазяйна. Просто това труполене вече не се търпи. Все едно диви коне тичат по цял ден, а говорим за сравнително големи деца в диапазон 10-18 години.

Нищо особено няма да постигнете. Изолация за ударен шум се прави отгоре на плочата, а не под нея. И пак не е кой знае какво, но поне звукът не е много остър, а заглушен. Иначе ако съседът отгоре не се отоплява ще имате ефект за сметките, но ако се топли не си струва усилията и парите.

# 155
  • Мнения: 3 296
А идея как да се справим иначе?
Многократно сме правили забелжки - не се вдява и толкоз.
Деца били... хич не са деца.
Като им се бяга да бягат навън не да скачат като коне в апартамента.
Все едно бомби падат - чак лампата в банята се тресе да му се невиди.
Или да подам оплакване на хазяйна?

# 156
  • Мнения: 10 330
Щом сте под наем - сменете си жилището. Не че на новото място няма да има друга драма ...
Не виждам освен това какво може да се измисли.

# 157
  • Мнения: 9 633
Arielle, ти не беше ли в Германия? Там ми е правило впечатление, че хората повече се съобразяват.

# 158
  • Мнения: 3 296
Arielle, ти не беше ли в Германия? Там ми е правило впечатление, че хората повече се съобразяват.

Проблема стана нетърпим в последно време. Би трябвало да се съобразяват при все, че са немци ама не...

# 159
  • Мнения: 967
Ние обмисляме шумоизолация на тавана.
Ще я обсъдим и с хазяйна. Просто това труполене вече не се търпи. Все едно диви коне тичат по цял ден, а говорим за сравнително големи деца в диапазон 10-18 години.
От личен опит знам, кошмарът във вашия случай е неописуем, и може да бъде разбран само от човек лично сблъскал се с него. Ефект обаче се постига само от интервенция от към страната на топуркащите , не си хвърляйте парите.

# 160
  • Мнения: 1 304
Четох до втора страница, така че се извинявам ако повторя някого.

1. Тухлена стена би трябвало да има -40дб затихване. Съответно, ако от другата страна се говори с 80 децибела, до Вас да достигат 40, което е на прага на фоновия шум и не би следвало да можете да стенографирате или участвате в разговора. Случаят обаче явно е такъв;
2. На първо място направете обследване на стената, защото реденето на тухлите, разни кухини и т.н. могат да правят пряка акустична връзка. В случай, че има такъв мост, то каквото и да правите, някъде по стената Ви има поне един източник, а не става въпрос за дифузно преминаване на звук. Погледнете и чртежи и планове за кумини, вентилационни отвори, тръби, щрангове и т.н., които могат да да скрити, зазидани и т.н. и да правят връзката;
3. Как би трябвало да преминава звука през стена? - Само и единствено като я клати, а тя съответно препредава звуковите вълни като на свой ред се клати и така Вие чувате, това което я облъчва от другата страна. - проверете дали стената се клати. тухлените стени се изпълняват върху съответна подложка от замазка, със зидарски разтвор между тухлите, а отгоре се спират преди плочата и се фугират/изолират. Има тухли подходящи за вътрешни стени, както и начин на редене;
4. Звукоизолация. Виждате колко условности има преди да стигнете до звукоизолацията.
Звукоизолацията работи ефективно само и единствено, когато е съпоставима с дължината на вълната на звука. Минимума е дебелината на изолацията да бъде 1/4 от дължината на вълната на най-ниската заглушавана честота.
Ще рече, че с 10 см изолация можете да заглушите честоти с дължина на вълната от 40 см или 860 херца или по-къси/по-високи. Калъч! Човешкият глас е грубо между 60 и 500 херца, които ще преминават безпрепятствено.

Решение:

Очевидно има пряка акустична връзка между помещенията. Ще рече, че колебанията във въздушното налягане най-вероятно се пренасят най-вече пряко, а не опосредено от стената.
Къртите до тухла и виждате колко тухли са наредени на ребро, на калъч, колко четворки има изпочупени и колко са с отворите настрани, както и какви дупки и фуги има между тухлите. Пълните всичко с не дишаща замазка на циментова основа, може с добавка от CR-90, което е самопоправяща се хидроизолация, идеята тук, е че ще си затваря сама микро пукнатините практически завинаги. - все още сте на 0 с равнината на стената.
Следваща стъпка, грундирате с бетонконтакт или каквото майстора знае, че работи за неговата степен на некадърност.
Слагате долна арматура с някаква съществена дебелина от 1мм нагоре, има мрежи всякакви.
Арматурата се дюбелира съвестно и се подготвя така че да не е залепена за стената.
Мажете с циментова замазка с добавка CR-90... как не е мой проблем, а на майстора.
Слагате горна арматура, която по възможност пак дюбелирате и пак мажете, цялото нещо може да се събере в 4-5 см.
Идеята е стената да стане въздухонепроницаема и да се усили, така че да не вибрира. Ако има къде може да я усилите с колона в средата отново за да не вибрира.

По желание най-малкия профил за гипсокартон, зад него вата с фолио и отгоре двоен гипсокартон с разминати плоскости от различна дебелина.

Логиката на ватата с фолиото е същата, не може да се разчита само на звукопоглъщане, вече обясних защо. Трябва стената да е въздухонепроницаема, да не се клати и вибрира, ватата и картона са по желание. Прослушайте я първо само на замазка.

Вата и звукоизолация се слагат по други причини, за да се модифицира времето за реверберация на стаята, да се отслабят ранните отражения и да се подобри разбираемостта на говора. Освен това ватата, която се слага против ехо работи два пъти, един път вълната влиза в нея и се отразява от стената/пода/тавана и втори път на излизане минава през нея. Звукопоглъщане между помещения е напълно отчаяна работа, защото ватата работи с 1/2 по-малко от в другия случай.

След като оголите, запълните, армирате и измажете стената прослушайте така и решете как ще продължите.

Излишно е, но напомням, че при измазване и армиране е хубаво да се направи добра връзка с пода и тавана в случай, че стената наистина е вибрираща.

Поздрави!

# 161
  • Мнения: 1 997
Много ми се искаше да разбера нещо, но нищо не разбрах Flushed ( това си е мой проблем де )

2. На първо място направете обследване на стената, защото реденето на тухлите, разни кухини и т.н. могат да правят пряка акустична връзка. В случай, че има такъв мост, то каквото и да правите, някъде по стената Ви има поне един източник, а не става въпрос за дифузно преминаване на звук. Погледнете и чртежи и планове за кумини, вентилационни отвори, тръби, щрангове и т.н., които могат да да скрити, зазидани и т.н. и да правят връзката;
Тифи каксе прави обследване, към какъв специалист трябва да се насоча ?
Според мен има точно някаква кухина(и) които правят акустика при нас, защото проблема с шума е основно в една стая

Последна редакция: вт, 25 окт 2022, 16:58 от Casual

# 162
  • Мнения: 9 754
То май по-евтино ще излезе ново жилище сами да си построим.

# 163
  • Мнения: 9 633
Ами аз това, което разбрах е, че обследването се прави като оголиш стената до тухла, тогава веднага се виждат дупките. Аз например съм виждала много сгради при които редят тухлите с отворите навън и навътре, т.е. реално си имаш дупки в стената.

# 164
  • Мнения: 1 304
Или докато съседите са си у тях, охлаждате помещението и с термо камера. Има телефони с такава, няма нужда да викате фирма. Би трябвало кухините да контрастират.
Или с насочен измервателен микрофон и при съседите се пускат тестови сигнали и обикаляте стената.
С почукване сигурно пак ще стане.

Въпросът е какви приятели и познати имате.
Разбира се, най-сигурният метод е разрушителният.

Вече знаете какво да търсите.

п.п. със стетоскоп (докторски слушалки) също може да прослушате откъде се чува най-хубаво.

Ами аз това, което разбрах е, че обследването се прави като оголиш стената до тухла, тогава веднага се виждат дупките. Аз например съм виждала много сгради при които редят тухлите с отворите навън и навътре, т.е. реално си имаш дупки в стената.
Да, при положение, че повечето строителни материали и включително мазилки са дишащи. Стените и нормално изпълнени имат определено преминаване на въздух, тоест през тях "духа" по дефиниция.

Общи условия

Активация на акаунт