От какво точно настивам?

  • 13 307
  • 75
  •   1
Отговори
# 30
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Състояние, минаващо за 2-3 дни с чайчета и витамини и такова с температура и болки в мускулите се наричат вирусна инфекция и грип. Отделен е въпроса, че всичко зависи от моментното състояние на имунната система. Понякога при понижиен имунитет вирусната инфекция може да протече тежко, а ако е в добра кондиция- оргснизмът се преборва бурзо и леко.
Бронхит и пневмония не се появяват от нищото. Имат си причинители, които се наричат вируси и бактерии.

# 31
  • Мнения: 2
Смяната на часа влияе негативно на мнозина. Човек се чувства отпаднал и недоспал като цяло, зачестяват главоболията и мигренозните пристъпи. В тези периоди човек има нужда от повече сън от обикновено и смяна на хранителният режим. Много хора започват да приемат хранителни добавки или витамини, за да са по-енергични. Simple Smile

# 32
  • Мнения: 8 939
Наскоро четох едно проучване на Министерството на здравеопазването от 2013та година, тук във форума, то е за недостига на витамин Д на хората в България. Прочетете го и то ще ви даде много отговори.
Витамин Д е отговорен за нашия имунитет, за това дали ще боледуваме от настина или диабет или рак и т.н.
Ето го: http://endo-bg.com/wp-content/uploads/2016/04/vitamind.pdf
Ето темата: http://old.bg-mamma.com/?topic=975763

# 33
  • Мнения: 9 276
От какво точно настиваш ли? От вируси. Съществуват над 200 вируса, които обикалят между хората и ни разболяват и на които им казваме "настинки". Тук не включвам вируса на грипа, който е друга категория и доста по-опасен от другите.

За да си по-здрава, освен витаминозна и разнообразна храна, сън и т.н. можеш да правиш следните неща:

Прекарвай колкото се може повече време навън, на въздух. Шансът да се разболееш там е многократно по-малък, отколкото ако се намираш в затворено помещение с други хора.

Проветрявай често и по много. Студеният въздух не е опасен, опасен е застоялият въздух, в който циркулират вируси. Чистият въздух е враг на вирусите.

Избягвай затворените помещения с много хора, особено през месеците, в които върлуват епидемии.

Мий си ръцете често, не си пипай лицето, очите, носа и устата, много често го правим напълно несъзнателно като по този начин помагаме на вирусите да проникнат в нас.

По възможност избягвай да пипаш неща, които пипат много други хора, напр. копчета на асансьор, врати и т.н. Ако трябва да натиснеш копче го направи с кокълчето на пръста, вместо с върха на пръста, по този начин е много по-малко вероятно вирусите да попаднат на други места, на които не желаеш.

Избягвай да бъдеш близо до хора, които са видимо болни, по принцип е редно, ако си болен, сам да си наложиш карантина и да не се срещаш с други хора, но в България страшно много хора не се съобразяват и дори се чувстват длъжни да отидат на колкото се може повече обществени места, на работа и т.н. където да предадат вирусите на възможно най-голям брой други хора.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 1 185
Пускали ли сте микробиология на носен и гърлен секрет?!
Ако не сте ,ви препоръчвам да проверите какво е положението там.
Семейството бяхме 6 месеца постоянно болни. Тъкмо се излекуваме и хоп пак хреми,кашлици,болки в гърлата. Накрая си пуснахме микробиологии и се оказа, че всички сме пипнали Стрептокок бета Хемолитичен в гърлото . Пихме по един АБ и проблемите спряха,а контролните микробиологии са чисти.

# 35
  • Мнения: 5 820
   Не прочетох всички коментари до тук. Също се навличам с много пластове дрехи през зимата, есента и пролетта, докато не стане навън 30 градуса. Моят предишен приятел се изумяваше колко бях облечена през зимата. Всеки вирус, който има във въздуха, го хващам. Аз знам каква е причината - слабата ми имунна система, защото нямам досег с много хора и не се срещам с тези вируси, за да изградя имунитет против тези вирусите. Също така знам, че трябва да се калявам. Започнах да пускам при всяко къпане хладка вода. Знам, че през студените дни трябва да обличам по-малко дрехи, но съм доста зиморничава и не знам как ще стане това.

    Сега като се стопли сега - излизам с тениска или риза по къс ръкав и винаги якето ми е отгоре върху мене и с дънки или панталон. Свалям го, когато почувствам че ми стане горещо.

# 36
  • Мнения: 12 473
Стига де, аз в ежедневието си, общувам макс с 10 човека..
Или пък съм по летища с хиляди и с вируси от цял свят.
Имунната система се заздравява с истинска витаминозна и необработена термично храна, както и чист въздух, чисти мисли и движение.

# 37
  • Мнения: 920
От няколко години нещо все се простудявам по някакъв начин, без изобщо да усетя, та после са дълги и ужасни мъки. Някой имал ли е наблюдения върху себе си или близки, има ли идея кое от двете е виновно за твърде честите ми разболявания?
Аз. Разболявах се по пет пъти през зимата и то тежко, налагаше се да оставам вкъщи на легло, с по два вида антибиотици и какви ли не още придобивки от настинката. И всяка следваща все по-тежко изкарана. Сринат имунитет, ако ти кажа от какво няма да повярваш. От преживен тежък емоционален стрес. Като си стъпих на краката малко по малко всичко отшумя. Взимах известно време "котешки нокът" (саменто или други разни имена има) и се възстанових. Да не дърпам дявола за опашката, но две три зими вече изкарвам с по една хрема за 3 дни.

# 38
  • Мнения: 92
Добре де.... как е възможно наистина?! Чак се изумявам на нищо неподозиращото ми Аз. Да оставим настрана дали е ,,настинка'' или ,,хващане на вирус'', явно всеки си е с отделно мнение по въпроса. Но едно нещо не ми дава мира, тъй като го прочетох от няколко различни съфорумки в темата - недостига на сън и психологическото състояние също са виновници за ниския имунитет. Да, аз не съм щастлива в момента със себе си, преди 1 година изживях доста голям психологически стрес + ФИЗИЧЕСКИ (от прекалено спортуване, понеже някой ми препоръча спорта и натоварването). Отделно, все не си доспивам и будувам безпричинно... Наистина ли е възможно психиката да влияе на имунитета и по какъв начин, ако да?

П.С: Това с каляването със студена вода не е ли валидно за малките деца само, защото така съм чувала?

# 39
  • Мнения: X
Каляване със студена вода за несвикнал човек е шок и напълно безполезно. Не бих го препоръчала.
Може да пробваш душ с телесна Т като от термометър - 36-7 градуса. Това е хладката вода, при която хем не се ощавяш, хем не ти измръзват ръцете.
От самоцелно навличане и потене полза няма. Това са бабини деветини. 22-23 градуса е нормална околна Т за човека. Това е Т сутрин през лятото и  се ходи точно с блузка, без нищо връхно, освен ако не духа адски студен вятър - тогава обличаш коженото яке.
Ако на такава Т ти е студено, си просто изнежена. Щом те притеснява, може да пробваш да си смениш 'температурния режим', ама чак каляване с ледени води - няма нужда.
Психическо натоварване на мен не ми е влияело много, да не кажа никак. Недоспиването обаче определено ми скапва системата. Чак до разболяване не съм стигала, но не съм адекватна в нищо - нито на работа, нито да аи чета книжката.

# 40
  • Мнения: 12 473
Разбира се, че влияе. Пряко свързани са.
Затова и при много боледуващите деца, това е сигнал за вътрешно напрежение в семейството.
Всички минаваме през стрес..живота е постоянна спирала, разликата в начина по който преминаваш през това. А той зависи от психиката (вътрешния мир иравновесие)
Който пък от своя страна се поддържа с чисти мисли и чиста храна, въздух и движение.
Толкова е елементарно, че не може да храни фармацевтичната индустрия..))

# 41
  • Мнения: X
Е, явно съм някакво неандерталско изключение, защото на мен психическото натоварване не ми влияе на физическия аспект от здравето.
Фармацевтичната индустрия за нейна жалост не я храня. Пия 5 колдрекса на полугодие и държа флакон упсарин, който взех преди година заради страхотна мускулна треска, за която колдрексът не помогна. Решавам си проблема в рамките на 3 дни или го оставям да отшуми сам за 10 дни.

# 42
  • Мнения: 9 276
Настроението категорично влияе на здравословното състояние и това отдавна е известно на медицината. Само вярата, че дадено лекарство ще ти помогне, може да подобри здравословното ти състояние, това се нарича плацебо ефект. Всички лекарства се тестват срещу плацебо в т.н. двоен сляп експеримент, на едни се дава от истинското лекарство, а на други захар и вода без никой да знае кой какво е получил, дори хората, които раздават не го знаят. Едва тогава се установява какви ефекти има дадено лекарство.

Съществува и обратното - ноцебо ефект. Вярата, че лекарство или процедура напр. операция ще ти навредят могат да  влошат здравословното ти състояние.

Ако си обърнала внимание, в болниците цветовете винаги са меки и успокояващи, а лекарите не обичат пациентите им да бъдат стресирани, защото спокойствието също е част от лечението.

# 43
  • Мнения: 920
Винаги когато имам сериозен напрегнат момент, който по някакъв начин изкарва живота ми от равновесие, аз се стягам, за да го преодолея и когато всичко отмине и нещата се подредят, рухвам и се разболявам. Но си е до човек. При мен беше от струпване на много негативни емоции в един и същи момент. Получих и нервно вегетативна криза, която дойде като капак на всичко, та си шашардисах личния лекар. Но за всичко можеш да прочетеш и няма място за чудене "ама как?". Е така
https://www.blitz.bg/article/19531

# 44
  • Мнения: 2 333
Аз не съм зиморничава. В къщи спим на температура 19-20 градуса пре зимата. Никога не обличам по д блуза, пуловер и т.н. потник, корсаж или нещо друго. Но преди няколко години започнах да боледувам от настинки и много бързо се докарвах до бронхит и разни други подобни екстри. Оказа се, че хемоглобина ми е нисък поради друг здравословен проблем. След отстраняването му, се възстанови нивото на хемоглобин и сега не само, че не настивам, но тази зима дори не съм се разболявала от грип.
Подкрепям обаче и мнението за връзката между психологическия комфорт и настинките.

Общи условия

Активация на акаунт