Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-27

  • 70 825
  • 754
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 694
Баце, изгубих ти сметките още след тристайния за 140к евро с гаражи маражи....
Ако сравняваш 140кв апартамент и гаражи с квартира незнайно каква без гаражи... ами някак не е съпоставимо а? Simple Smile
Тристайни апартаменти ма и по 80к евро без гараж. Едва ли ще живееш в кратира за 140к евро с гаражи изобщо през целия си живот... вземи се стЕгни и сметни пак Wink

Иначе живей под наем, ще те питам като се пенсионираш как ще си покриваш квартирата и къде точно ще живееш. Ей кат почнете да гледате само пред носовете си, ама и с претенции...
Другото, което е... че след като децата се изнесат от вкъщи, втората спалня вече ви става излишна или за гости Wink

# 121
  • Мнения: 1 483
Ама ти смяташ кредит от 280000лв без самоучастие ли? Аз не знам дали някоя банка би ти дала такъв кредит, освен ако нямаш стабилен доход да подкрепиш. Но ако наистина е стабилен, няма да ти е проблем вноска от 1500лв.
От друга страна, в другите страни май такива 20-30-годишни ипотеки са стандартния случай и никой не се шашка така като тук. Аз като мислех да купувам, майка ми ми викаше, неизгодни са кредитите, ние едно време взехме с 1% лихва Grinning

# 122
  • Мнения: 25 739
Къде си се хвърлил на апартамент за 150 000 евро като нямаш 1 лев в джоба? Всички сметки за заеми се правят с мисълта, че ако останеш без доход (болест, безработица...) трябва да имаш 5-6 вноски в кеш заделени...то с твоите амбициозни мечти не те виждам. Самоучастието на 150к също не схванах има ли го приготвено или не.
Значи вариантите при теб са 3:
- Вземаш си тристаен бюджетен за около 60-70к и действаш по схемата за двустайка която писа по горе
-Стоиш под наем, докато ти дойде акъла
-На село

# 123
  • Мнения: 294
а се получава 30г/ 1870лв или с 2 думи - взимат ви апартамента и оставате на улицата

Ама то това ако стане,бива ! Въпроса е ,че ипотеката ще ви е по- висока от цената на жилището/тогава/ и хем ще ви го вземат,хем и ще дължите пари на банките, и то цял живот понеже в БГ няма закон за фалит на ФЛ.
Правилно си се ориентирал ,че няма как лихвите да са такива ниски след 30г. Кви 30г ,те само след 2г ще са +2% отгоре минимум Laughing,толкова ще вдигат центалните банки по света --> оттам това идва и при нас.
Но Сулио и Пулио ,включително и в този форум,си мисли ще взема 5 апартамента на ипотека с наем и след 30г ще върти синджира.Е да, ама същия този главок ,без грам икономическа култура , след 10г ще дължи толкова много пари, че ще му се разбие и психика и семейство и всичко.Живот за него няма да има.Някой хора не си взеха поука от 2008,ама това е човешката глупост.
В момента се задава огромна криза,поскъпването на $ е първия знак.Вижте дълговата криза в ЕУ и паниката около италианските банки миналата седмица.Лошото е че 2008г само купиха време и в момента стане ли някаква криза ще е нещо много по-колосално от 2008.
В Америка,ЕУ и останалия свят ври и кипи,но тук  картела си надува балона в БГ все едно сме някакъв остров на спокоиствието Smile В момента цените в БГ са надценени с поне едно 30% а някой имоти и с над 100%.
Аз лично не съветвам никой да купува на върха,а аоще по-малко пък да го прави с кредит,понеже сам се самоубива.
Иначе по твоите сметки,имаше някакъв препоръчителен % мисля че беше около 30% от семейните ви доходи трябва да отиват за покриване на ипотеката.Ако са повече си в риск.
Имот се купува ,но в правилния момент.Сега изобщо не е такъв !!!
И друго ,след 30г БГ ще е 5млн ,от който 2 млн+++ цигани.В момента има 25% празни жилища,тогава ще са 60-70% .
Каква ще им е цената според теб тогава ? Ще ти помогна ,по-ниска от сегашната Laughing И ще стане така ,че цял един живот ще си работил за банката изплащайки и 1 жилище с лихвите(като взимаш ипотека ти всъщност плащаш 2 имота ,един веднага и един от лихвите през целия период)

# 124
  • Мнения: 1 483
Давид, много сметки, много нещо, но истината е, че човек купува, когато му трябва. Wink Ако преди 2 години правех такива сметки, вместо да купя, досега щях да съм дала още 12к за наем. А след още 2... един господ знае.
Така че колегата не го мислете, ще си купи, просто няма да е 120кв в чисто нов блок с гараж, а нещо по-старо или по-малко.

# 125
  • Мнения: X
По света имат закони и вкарват регулации, в най-лошия случай забраняват на чужденци да купуват. Ако вещаеш криза, трябва от производството, заплатите и броя наети хора да почнеш.

Тук няма и намек за регулиране на пазара с имотите. Хазяите са си като от едно време, дават апартамента, но се чувстват като да са те пуснали безплатно. В момента също и дърпат наемите нагоре, щото смятат колко е вноската за кредит и могат да си го позволят.
Та така.. колко ще е тоя период до кризата, ще ти издържат ли нервите с вожда на наема, какви пари ще потънат до заветния миг, а след тоя миг какъв е шансът кредитирането да клони към 0 или парите да са много обезценени?

Положението е патово, все може да си на улицата, поради чужда воля Simple Smile Може само за закон за имотите да си мечтаем и явно ценообразуване GrinningVery Happy

# 126
  • Мнения: 18 501
Само че колегата вече подчерта, че иска точно толкова голям апартамент, нов, с гледка към морето, в Бриз.
Не му е опция нещо старо до мебелната палата примерно.
Както и да е. Дано да успее да купи това, което му харесва.

Иначе съм много съгласна с това, че за собствени нужди човек купува, когато има нужда.

# 127
  • Мнения: 1 483
Еми ако пък може да си го позволи, а само цените не му харесват... пак няма лошо, ще се справи.

# 128
  • Мнения: 1 415
Моят съвет е мери се според чергата, в БГ е по-добре с нещо скромно но твое, отколкото под наем в голям и хубав квартал. Избери нещо средно, не се хвърляй на високо, но не прави и големи компромиси. Избери си приоритета, локация или квадратура. И не си мисли, че каквото и да направиш е за цял живот, усещането е убийствено. Мисли, че може да подобриш нещата в бъдеще, точно като плана ти за кредита. Не еказано, че като купиш по-малък , след време няма да го смениш за по-голям. Но ако стоиш на квартира нищо няма да се промени. Така, че действай, но разумно.

# 129
  • Мнения: 1 878
Бг татко, какво самоучастие имаш?

# 130
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Ехее..какви са тези цени във Варна? В София имоти за 150К се купуват от хора с добър собствен бизнес или заплати 5-6000 лв. и +, както и с доста добро самоучастие и финансови резерви.

# 131
  • Мнения: 25 739
Ехее..какви са тези цени във Варна? В София имоти за 150К се купуват от хора с добър собствен бизнес или заплати 5-6000 лв. и +, както и с доста добро самоучастие и финансови резерви.
Те и във Варна не се избиват да купуват имоти за 150к с кредит.

# 132
  • Мнения: 4 577
Ехее..какви са тези цени във Варна? В София имоти за 150К се купуват от хора с добър собствен бизнес или заплати 5-6000 лв. и +, както и с доста добро самоучастие и финансови резерви.
Абсолютно съм съгласна с тази констатация, но от това, което аз лично виждам на пазара, предлаганите имоти на тази цена са много далеч от лукс и топ локация, което би трябвало да се предполага, ако се търсят от хора с доходи 5000+. В момента не знам с какво би трябвало да се задоволи младо семейство с общ доход 3000-4000 лв. (с тенденция за бъдещо майчинство и евентулен временен спад) и 20 000 - 30 000 лв. спестявания.  Това са млади хора с добро образование и перспективни професии, т.е. представители на средната класа, а в момента биха могли да си позволят тристайна панелка на 40-50 години в Младост или ново строителство на зелено с реална квадратура 65 кв.м. в краен блок в МанЛи или Кръстова вада за около 100 К с кредит за 20 г.

# 133
  • Мнения: 134
Ехее..какви са тези цени във Варна? В София имоти за 150К се купуват от хора с добър собствен бизнес или заплати 5-6000 лв. и +, както и с доста добро самоучастие и финансови резерви.
Абсолютно съм съгласна с тази констатация, но от това, което аз лично виждам на пазара, предлаганите имоти на тази цена са много далеч от лукс и топ локация, което би трябвало да се предполага, ако се търсят от хора с доходи 5000+. В момента не знам с какво би трябвало да се задоволи младо семейство с общ доход 3000-4000 лв. (с тенденция за бъдещо майчинство и евентулен временен спад) и 20 000 - 30 000 лв. спестявания.  Това са млади хора с добро образование и перспективни професии, т.е. представители на средната класа, а в момента биха могли да си позволят тристайна панелка на 40-50 години в Младост или ново строителство на зелено с реална квадратура 65 кв.м. в краен блок в МанЛи или Кръстова вада за около 100 К с кредит за 20 г.
Ми тва си е идеално! На запад младото семейство с перспективните професии рядко ще може да си позволи подобно жилище със само 20 години изплащане. Там без капитал/наследство/бизнес-с-държавни-поръчки ще си останат цял живот под наем. А у нас нещата стават и само със заплата. България май тихомълком построи капитализма/народната демокрация?

# 134
  • Мнения: 294
Давид, много сметки, много нещо, но истината е, че човек купува, когато му трябва. Wink Ако преди 2 години правех такива сметки, вместо да купя, досега щях да съм дала още 12к за наем.


Тя сметката не се прави за някакъв малък период от време в случая 2г,а за целия 30г или там колкото ви е ипотеката .Накрая ще ви излезнат и на вас криви сметките.(макар и с много късмет да сте хванали подходящ момент за покупката)

И какво значи човек купува когато му трябва ??? Ми то във всеки един момент ,на всеки един човек му трябва.Я по -хубаво жилище,я по-голямо,я нещо друго.По тоя логика трябва да се купува всеки месец Laughing

Колкото че  "много сметки, много нещо, но истината е.."  Ами многото сметки се правят ПРЕДИ да се вземе такова съдбоностно решение да купиш имот,а не след това да се вайкат и ходят по клиники.И преди да се ЗАРОБИШ за 30г на банката.Но сметките за да се правят, трябва да се има и минимална икономическа култура.

Последна редакция: пн, 28 май 2018, 07:46 от davidorentol

Общи условия

Активация на акаунт