Витамин В12 - тема 3

  • 84 710
  • 762
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 3 615
311 е начален дефицит. Това, че е в референтните стойности, не значи, че е оптимален. Трябва да се вдигне поне на 500. Но ще стане по- лесно, защото не си с тежък дефицит.

Аз да попитам на сайта на Алоха има 2 форми на витамина- хидрокси и метилко. Коя е по- добрата и усвояема? Първото май че е като инжекциите, та може би то?
Метил се усвоява по добре.Включително и фолиева такава.

# 391
  • Мнения: 1 472
Мен с 333 за В12 ме водеха с дефицит...така че според мен също е добре да се взима нещо

# 392
  • Мнения: 8 958
Под 450 е дефицит.

# 393
  • Мнения: 3 615
Мен с 333 за В12 ме водеха с дефицит...така че според мен също е добре да се взима нещо
А моята докторка с 180 казва че е добре луда работа.Последно бях и аз с 333 сега нищо не приемам.Ще пусна изследвания да видя как се движа.

# 394
  • Мнения: 4 141
   Направих си накрая изследването за B12 и се оказа, че е в норма - 311 -референтни стойности 187-883; дефицит<300. Мислих, че проблемът за анемията, чиято диагноза беше ми поставена заради ниския хемоглобин, еритроцити и хематокрит, е във B12. Желязото също е в норма. Миналата година правих това изследване. Чудя се какъв вид е тази моя анемия. Имам всички признаци за нея - лесна уморяемост - и физически, и психически (от тази уморяемост нямам сили да върша абсолютно нищо и ми се иска да легна), студени крайници, бледа и лющеща се кожа, суха кожа, чувство на слабост и т.н. В първите 3 дни от менструалния цикъл се влошавам - виене на свят, гадене и чувство, че ще припадна във всеки един момент.
Аз съм с анемия поради В12 дефицит. Нарича се мегалобластна, обемът на еритроцитите е над нормата. Обърни внимание как е при теб. Слагай инжекции не си играй с хапчета. Също фолиева задължително.

# 395
  • Мнения: 5 825
   Странно. От Вашите мнения излиза, че имам дефицит на витамин B12, въпреки резултатът е в границите на нормалното сравнен с референтните стойности. При кой доктор трябва да отида? При Хематолог ли се ходи? Честно да Ви кажа, когато видях резултатите и прочетох, че витамин B12 е в норма, се отчаях. Очаквах, че B12 ще бъде под нормата. Не знаех къде да търся причината за тази анемия, за да се спре тази бърза и лесна уморяемост и да се чувствам като прегазена от валяк.

# 396
  • Мнения: 69 044
Може да не е анимия. Уморяемост и задух има и при проблем със щитовидната. Примерно. И от други неща може да е..неправилно хранене, наднормуно тегло и т.н и т.н

# 397
  • Мнения: 4 141
Щом има нисък хемоглобин и еритроцити значи е анемия. Ако обемът на еритроцитите е над нормата значи е мегалобластна /пернициозна/ анемия. А ако е такава значи е от В12 недостиг. Нивата на В12 в плазмата не са показателни. Може да го има в плазната но да не се усвоява. На мен ХЕМАТОЛОГ ми постави диагнозата само по кръвната картина без никакво изследване на В12 и дори след като питах да направя ли каза, че е излишно.  Затова ти казвам погледни в резултатите дали обемът на еритроцитите е повишен, това го има в пълната кръвна картина. Иначе, да при хематолог се ходи при всякакви анемии.

# 398
  • Мнения: 69 044
Е то може и таласемия минор да е...знаем ли....
Може да няма изобщо връзка с Б12 ......това имах предвид.

# 399
  • Мнения: 70
Моля Ви,  спешно ми трябва мнение за следната форма на B12, понеже имам позната ,която ще се връща от Германия е и искам да й поръчам:  
https://www.amazon.de/Vitamin-B12-Depot-Hevert-Ampullen/dp/B009M … 63MPHDB0QNCY0CGX1

Благодаря!

# 400
  • Мнения: 4 141
Добра е. Можеш да я поръчаш. Хидроксикобаламин е.

# 401
  • Sofia
  • Мнения: 1 794
Да, много е добра тази форма. Поръчвай.

# 402
  • София
  • Мнения: 17 851
311 е начален дефицит. Това, че е в референтните стойности, не значи, че е оптимален. Трябва да се вдигне поне на 500. Но ще стане по- лесно, защото не си с тежък дефицит.

Аз да попитам на сайта на Алоха има 2 форми на витамина- хидрокси и метилко. Коя е по- добрата и усвояема? Първото май че е като инжекциите, та може би то?
Метил се усвоява по добре.Включително и фолиева такава.
Благодаря.

Аз попрочетох и виждам, че B12 и Fe се бият едно друго. И имам някои въпроси, ще съм благодарна, ако ми отговорите Simple Smile
Да се взимат и двете трябва, за да се балансират нивата ли? И не се ли неутрализира усвояването? Зч желязо кое е най- доброто- Ферофолгама? (Гледам, че в него има и от Б12).
Някой спомена за плуване в кръвта на витамина. Как тогава се познава дали се усвоява, ако си плува там и резултатите са се вдигнали?
И няма ли нещо, което спомага за балансиране на желязото и Б-то? Щото то се получава омагьосан кръг.

# 403
  • Мнения: 11 871
Аз споменах за "плуването" в кръвта, това обикновено е когато има доста завишен резултат след прием. Но да и при по-нисък резултат може да е така. Дефицит на В12 се вижда и в показатели на ПКК, хомоцистеин също е хубаво да се провери, отделно мисля всеки има промяна във физическото си състояние, т.е. усещаш когато попълваш дефицита. Иначе неусвояване има при нисък литий, това предполагам е другото което може да се провери. Не съм и аз спец по нещата  Crazy , просто на две познати деца вече излезе това с много завишени стойности и накрая при подробни изследвания в чужбина(при Яско) им казаха, че им е нисък лития и затова е така резлутата на В12.

Относно темата с желязото не знам какво да ти кажа, аз на моя син давах Малтофер....има различни препарати и т.нар. нежно желязо, което не дразни стомах, има и Билкова кръв билков сироп...на всеки различно му действат различните препарати. За балансирането на желязо и В12 трябва В9 (фолиева, но активната форма - фолат). За доброто усвояване на желязото спомага вит.С (за предпочитане от естествени източници не аскорбинова к-на) и да се приема далеч от млечни.

# 404
  • Мнения: 10 212
Приемът на капките Б12 сваля ли желязото, както правят таблетките? Според мен би трябвало, но видях коментари, че те не сваляли нивото не желязото и ми се стори странно.

Общи условия

Активация на акаунт