Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 10

  • 59 800
  • 797
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 050
Мен ме дразни как не четат текста към обявата Triumph Направо ме изкарва извън релси това. Описала съм всичко подробно, но не - то не бяха въпроси колко е наемът, пък колко е депозитът, пък има ли тераса, пък колко легла има... Вече не знам дали наистина не си правят труда да чета или просто се чудят какво да кажат...

Имах 30 уникални обаждания, от които 6 пропуснати разговора, на които не върнах обаждане и само една брокерка звучеше сериозно и професионално. Сякаш имаше и реални клиенти. Всичко останало беше някаква паплач. Направо е отчайващо положението. Решила съм следващия път да действам само и единствено с личен брокер.

# 241
  • Мнения: 5 234
Тъй, тъй, звънят до откат, но по новия GDPR човек има права, вкл. право на изтриване.

# 242
  • Мнения: 2 053
какво имаш предвид под ангажимент - че не даваш комисионна, или че не им обещаваш да са първите за огледа?

Не плащам комисионна, не обещавам да го пазя само за техни клиенти, не обещавам, че ще го отдам на техни клиенти, не им искам сертификатите ....

Какво ще рече едностаен? Стая, баня и тераса?
Доста висок наем, браво!
Стая, баня, тераса, мазе и паркомясто.
Малена, имаш ли климатик в ателието? И какъв?
Ние се чудим дали да слагаме в нашето в студентски град. Търсят ли с климатик.. Гледахме, че Дайкин и Кериър са по 1200 лв. Дали си струва инвестицията....
Към нашето ателие няма мазе и паркомясто, което си е минус.

# 243
  • София
  • Мнения: 6 010
Мен ме дразни как не четат текста към обявата Triumph Направо ме изкарва извън релси това. Описала съм всичко подробно, но не - то не бяха въпроси колко е наемът, пък колко е депозитът, пък има ли тераса, пък колко легла има... Вече не знам дали наистина не си правят труда да чета или просто се чудят какво да кажат...

Имах 30 уникални обаждания, от които 6 пропуснати разговора, на които не върнах обаждане и само една брокерка звучеше сериозно и професионално. Сякаш имаше и реални клиенти. Всичко останало беше някаква паплач. Направо е отчайващо положението. Решила съм следващия път да действам само и единствено с личен брокер.

Пак от приятелката го знам - така си набират апартаменти, които после да предлагат като техни обяви на клиенти.
Защото учудващо или не в момента търсенето е по-голямо от предлагането и редовно се случва да ти пратят клиенти, които търсят, но да нямаш какво да им предложиш. И ако на тези клиенти им намерят обява от друга агенция и комисионната им отива половината. А ако апартаментът си е "техен" със сигурност взимат по 50% от наемодател и наемател.
Охххх, мразя ги тези брокери!

# 244
  • Мнения: 25 824
В смисъл, като откраднат снимките обявата не става тяхна, а само "набирателна", защото ако наемодателя е упоменал, че не желае посредник те не могат да покажат имота. Получава се "този е отдаден, но имаме други, отлични предложения за вас".

# 245
  • София
  • Мнения: 6 010
Набирателна обява е когато пуснат обява за прекрасно и евтино жилище в най-търсените райони, така си набират клиенти.
А когато си осигурят, че могат да ти предлагат апартамента и са те уговорили да им дадеш комисионна си връзват гащите, че ще получат и от двете страни комисионна.

# 246
  • Мнения: 25 824
Набирателна обява е когато пуснат обява за прекрасно и евтино жилище в най-търсените райони, така си набират клиенти.
А когато си осигурят, че могат да ти предлагат апартамента и са те уговорили да им дадеш комисионна си връзват гащите, че ще получат и от двете страни комисионна.
Е как да не е набирателна, като съм написала "не работя с посредници", как точно ще предложат имота ми? Никак, ще го предлагат, но не могат да го отдадат, само ще им звънят клиенти на които ще предлагат други/техни оферти.

# 247
  • София
  • Мнения: 6 010
В такъв смисъл да, аз говорех за случая, в който те убеждават да им дадеш комисионна.

# 248
  • Мнения: 25 824
В такъв смисъл да, аз говорех за случая, в който те убеждават да им дадеш комисионна.
Peace
Ще ме убедят друг път, със смешните си заплахи. Бих ползвала брокер, ако е мой личен и му имам доверие, на случайните които ми звънят им давам блок. Crossing Arms

# 249
  • Мнения: 9 714
Цитат
Имам приятелка брокерка, която ми обясни, че в момента, в който "частно лице" си пусне обява в някой от популярните сайтове цялата информация за апартамента и собственика се появява автоматично в базата на агенциите, които са си платили определен пакет към дадения сайт.

Много са долни.

Друго, което се чудя е защо комисионната им е процент, а не твърда сума. Независимо каква е цената на апартамента, те извършват едни и същи дейности. Даже апартаменти с по-ниски цени понякога са много по-заплетени случаи (това за продажбите по-скоро).. За нотариусите айде, те поне се предполага, че носят някаква отговорност, но за брокерите - не знам.

Кога ли ще се урегулира тази професия..

# 250
  • Мнения: 1 050
Момичета, а какво мислите за жилище дадено под наем преди  две години съответно отговарящо на  наемите в този момент. Сега с тези по-високи цени на наеми предоговорирате ли с наемателите друг размер на наема?

# 251
  • Мнения: 1 776
Здравейте, искам да попитам когато става въпрос за необзаведен апартамент какво трябва да се разбира...Банята да е оправена, с бойлер, и другите аксесоари към нея, стаите да са боядисани и с паркет,осветителни тела и пердета трябва ли да има? Кухня предполагам без ел. уреди и климатик ...Нещо пропускам ли? Има вариант да дадем апартамент, но търсят необзаведен, за нас ще бъде много по-добре да не е изцяло обзаведен и от финансова гледна точка и от времева, но трябва да си изясня всичко.

# 252
  • Мнения: X
Момичета, а какво мислите за жилище дадено под наем преди  две години съответно отговарящо на  наемите в този момент. Сега с тези по-високи цени на наеми предоговорирате ли с наемателите друг размер на наема?
Аз лично моя не съм го предоговорила, защото наемателите не са се сменили, доволна съм от тях, не ме притесняват, нямам никакви проблеми. И аз често разсъждавам дали да не го вдигна малко, но пък ако наемателите се откажат, не ми се търсят нови, не знам дали новите ще са коректни като сегашните. Та и аз съм често в тази дилема.

# 253
  • София
  • Мнения: 354
Здравейте, искам да попитам когато става въпрос за необзаведен апартамент какво трябва да се разбира...Банята да е оправена, с бойлер, и другите аксесоари към нея, стаите да са боядисани и с паркет,осветителни тела и пердета трябва ли да има? Кухня предполагам без ел. уреди и климатик ...Нещо пропускам ли? Има вариант да дадем апартамент, но търсят необзаведен, за нас ще бъде много по-добре да не е изцяло обзаведен и от финансова гледна точка и от времева, но трябва да си изясня всичко.
Минимумът би трябвало да е - оправена баня (изцяло), стени и настилки също завършени, кухненски шкафове (без уреди, някакви модулни, или с предвидено място за свободно-стоящи уреди), климатик (ако няма централно отопление), осветителни тела също е редно да има. За пердетата - зависи. Преди години сме наемали обзаведен без пердета, след това необзаведен с пердета в част от стаите. Поне корнизи е добре да има (че и такива без сме виждали по огледите).

# 254
  • Мнения: 4 762
Необзаведен го разбирам наемателят да си пренесе мебели, ел. уреди и нещата, които са движими. В т.ч. пердета, легла, маса, столове, диван.... Често се предлагат необзаведени с оборудвана базисно кухня - обикновена печка, пералня и хладилник. Може да се даде като опция, при нужда бързо се купуват по-нисък клас ел уреди, вкл. установих, че се продават доста изгодни 2-та употреба или с малки транспортни дефекти.
Осветителни тела по подразбиране трябва да има, предполага се, че не се нанасяш и изнасяш с полилеите и аплиците. Отопление е добре да има, но пък ако инвестираш в климатик, а наемателите искат конвектор или радиатор....

Корнизи задължително, банята, стените, непреместваемите кухненски шкафове. Пердета при нужда може да намериш много евтини в магазините за втора употреба. Невероятни находки има, една позната така си купи за заведението, че й бяха свършили парите - бяха като от френско списание Simple Smile Винаги може да сложиш и обикновени, готови, от тези в Юск или подобни.

Мишелинчето ме удивлява какво старание влага Simple Smile Досега не съм попадала в квартира с пълен набор текстил и съдове. Изключвам първата ми, с персийските килими и буланите, които трябваше непременно да пазим, да не се повредят.

Общи условия

Активация на акаунт