Завещание

  • 6 417
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 489
Това, че имало някаква устна уговорка, няма никакво значение. След като тези неща не са уредени писмено приживе, на чичото (на дъщеря му)се полага дял.
Единственият начин е да склонните дъщерята да ѝ изплатите нейният дял. В противен случай отивате към съдебна делба, публична продан... Варианти, които не са добри за никой.
Дано успеете да се разберете все пак. Законът не се интересува кой на кого е обзавеждал апартаменти и т.н.

# 16
  • Мнения: X
Приживе единствено чичото е можел да се откаже от наследство,
т.е. тази 1/6.
(ако е починал след дядото).

# 17
  • Мнения: 3 510
Пределно ми е ясно, че устните уговорки съдът не го касаят. Казах го в отговор на коментара, че се опитваме да "преметнем" чичо ми (или в случая дъщеря му). Имах впредвид, че ако действахме от чисто морална гледна точка, братовчедка ми не трябва да има претенции, но за съжаление жаждата за пари е водеща.
А също така се притеснявам и за баща ми, тъй като той на 101% няма да е съгласен да продаде полагащия му се дял, а братовчедка ми и мъжът и, колкото и може би невероятно да ви звучи, са способни на крайности.
Но сигурно лошата в случая изглеждам аз.

# 18
  • Мнения: 2 489
Законът не го интересува кой е добър и кой лош. Както вече са ви казали, всяко прехвърляне, продаване би могло да се оспори в съда и затова е малко безмислено упражнение. При всички случаи добър адвокат трябва да ви посъветва какво можете да направите.
Предлагали ли сте да платите дяла на дъщерята? Ако се споразумее те, ще е най-добрият вариант. Не искам да ви плаша, но ако се стигне до съд големи мръсотии могат да ви направят. Може да ви измъкнат имота за жълти стотинки. Опитайте с дипломация.

# 19
  • Мнения: 3 510
Не знам защо ме мислите за такъв абориген. Ясно ми е, че съдът се уповава само и единствено на законите, в някои случаи и на пари. Личните ни отношения и драми не ги касаят.
Не, не сме предлагали пари, няма и да го направим. Казах, че главно цялото това упражнение го правим, защото има доза сантимент към тази къща. За съжаление нямаме финансовата възможност да обезпечаваме сантиментите си.
Другата причина е, за да може баща ми да живее спокойно, но ако изникне някакъв казус, свързан с това, ще си вземем съответните мерки.
Благодаря още един път за включването. Модераторът може да заключи темата или да я изтрие.

# 20
  • Мнения: 12 760
Чудя се, тези дядо и баба дали пък нямат още някаква собственост. Защото може да е възможно племеницата да бъде компенсирана с нещо за това, че в завещанието е посочен единствено баща ти.
Защото запазената част е от цялото имущество, тоест ако има и друго имущество, въпросната част на чичото може да се получи под формата на друг имот, но също и движимо имущество, които да е финансово равностойни. Нещо нива, гора, знам ли. За това обзавеждане, не знам дали може със свидетелски показания да се докаже, че чичото е получил частта си под тази форма.
Адвокат може и да измисли друго.
Аз съм виждала делба, при които хората бяха много непримирими, но с повечко дипломация се е стигна до разбирателство. В крайна сметка хората не живеят само със злоба, материалното също им е важно.

Последна редакция: ср, 30 май 2018, 16:30 от Uncommon

# 21
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
Най-добре е баба ви да   продаде частта си от имота  на баща ви.Продажба трудно се оспорва. Но пък това са идеални части и не се знае кои са?

# 22
  • Мнения: 3 510
Благодаря отново на всички! Проблемът вече е решен.

# 23
  • Мнения: 2 489
И как го решихте, ако не е тайна?

# 24
  • в сърцата на любимите ми хора
  • Мнения: 912
Имахме същия казус, само че сме от "другата" страна. Наследихме апартамент заедно със свекърва ми, дъщеря й и съпруга ми. Свекърва ми прехвърли нейните части от апартамента на дъщеря си срещу договор за гледане. Тя се явява ползвател на имота до смъртта си. По този начин съпругът ми получи 1/6, останалите 5/6 са за сестра му. Сега можем единствено да искаме наем за тази 1/6, която не ползваме. Сделката не може да се оспорва.

# 25
  • Мнения: 2 489
Кой ви каза, че не може да се оспорва?

# 26
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
Кой ви каза, че не може да се оспорва?
Всичко може да се оспорва, само,че ще загубите!

# 27
  • Мнения: X
Ще "спечелят", ще бъдат възстановени запазените части.
Разликата е в какъв срок е заведен иска. (до или след една година)
Ето едно от многото съдебни решения, където има завещание, последващ НА за издръжка и гледане:
http://145.255.215.55/2016/01-2016/02634515/160c2115.htm

# 28
  • Мнения: 5 639
Като юрист смятам, че бабата и всеки друг могат да си правят с имуществото си каквото си искат.
Та по казуса, който очевидно е решен, защото не е сложен: Има два начина за прехвърляне на имот сигурно - продажба с плащане по банков път, дори на вноски и на цена около данъчната оценка, и прехвърляне срещу издръжка и гледане с реално доказуемо гледане с нотариални декларации през няколко месеца от прехвърлителя, че го гледат. Неудобството е, че става собственик и съпругът, ако има такъв. Завещанието и дарението са по-евтини и удобни, ако се знае, че няма да се иска запазена част или няма наследници с такава.

# 29
  • Мнения: X
ако се знае, че няма да се иска запазена част или няма наследници с такава.

Общи условия

Активация на акаунт