Нов имот по време на брака

  • 12 584
  • 132
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Чиър ъп, не си юрист, нали?
Дарение "срещу" право на ползване няма, има при запазване на право на ползване, а "дарението" срещу задължение за издръжка и гледане не е дарение, а е възмеден договор, и имотът става СИО, ако договорът е сключен и собствеността е прехвърлена по време на брака.

А това горе за "срещу" не е заяждане за дума. "Срещу" казваш, когато "срещу"-то е платена цена, когато получаваш нещо отсреща. Запазеното право на ползване не е цена, а е нещо, което прехвърлителят НЕ прехвърля, а си запазва за момента, и сделката е пак безвъзмездна.

Какво значи един имот да не подлежи на брачен договор, не ми е ясно.

Последна редакция: пт, 01 юни 2018, 21:49 от Магдена

# 76
  • Мнения: X
Чиър ъп, не си юрист, нали?
Дарение "срещу" право на ползване няма, има при запазване на право на ползване, а "дарението" срещу задължение за издръжка и гледане не е дарение, а е възмеден договор, и имотът става СИО, ако договорът е сключен и собствеността е прехвърлена по време на брака.

А това горе за "срещу" не е заяждане за дума. "Срещу" казваш, когато "срещу"-то е платена цена, когато получаваш нещо отсреща. Запазеното право на ползване не е цена, а е нещо, което прехвърлителят НЕ прехвърля, а си запазва за момента, и сделката е пак безвъзмездна.

Какво значи един имот да не подлежи на брачен договор, не ми е ясно.
Не съм юрист, да, но просто обяснявам как стоят нещата от личен опит  и консултация с юрист. Да, не съм се изразила право с точните термини. Дареният имот на един от съпрузите по време на брака не става собственост и на другия дори да са в СИО в това съм 100000% сигурна Simple SmileАко единият от съпрузите ( този, който притежава дарения имот) почине,  то другият от съпрузите не наследява имота, а неговите деца /наследници по права линия. А това, че не подлежи на брачен договор означава, че не може брачния договор да регулира точно този тип имоти: наследствени/дарени. Т.е не може да има точка: Дарените имоти на единия съпруг стават собственост и на другия. Тълкуването на тези правни въпроси е доста специфично, така, че аз съветвам авторката на темата да се консултира с адвокат.

# 77
  • София
  • Мнения: 17 775
^ Тя имаше предвид, че дарението е безвъзмездна сделка и няма "срещу". Че не става собственост на другия, е ясно.

Това с изпълнението е интересен казус. Дали се взима предвид то, отложено във времето и изпълнено по време на брака, или само сключването преди брака.

# 78
  • Мнения: 1 698
По казуса с брата и сестрата, на която предстои развод. За да може сестрата да запази имота си и след развода, да уреди отношенията си с брат си като братът направи отказ от наследство относно своя дял. Така имотът е изцяло нейна собственост, придобит макар и по време на брака. Половината е нейн по наследство, а отказът на брата от неговата половина увеличава нейния дял. Това е при условие, че няма други наследници на този имот.
Все пак, нека колегите практикуващи юристи да ме поправят, ако бъркам.

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
И при условие, че няма нищо друго в наследството.
Пък ако искат, тя може сега или по-късно да му плати цената на неговата половина неформално. Wink

# 80
  • Мнения: 5 639
Здравейте, дами,
Специално се регистрирах, защото понякога пишете неверни неща по правни въпроси; пишете си, форумът не е юридически, но може да всеете заблуда в някоя доверчива душа. Квалификацията ми може да не я мислите, от най-добрите е.

Та само за ваше знание малко неща по темата и около нея:
Правилно е не дарение, продажба и друго, а: "прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане", това си е отделен вид договор с това име.
Собственик на имота става т.нар. Приобретател и, ако на датата на нотариалния акт (на сключването на сделката) той/тя е в брак - и другият съпруг. Защото сделката е възмездна и приносът на другия съпруг според СК се предполага. Ако сделката е преди брака, имотът е лична собственост, независимо колко време, през време на брака или с какви средства са осъществявани гледането и издръжката. Съпругът-несобственик може да има т.нар. облигационни претенции за обезщетение при развод и пр. Собственост не.
Отказ от наследство уголемява дела на другите наследници от същия ред. При брат и сестра действително при отказ от брат наследник става само сестрата. НО -  отказ се прави само ако вече не си приел наследството (получил пари, вещи, друго) и отказът означава, че преставаш да си наследник ИЗЦЯЛО, все едно не си бил. Т.е., както правилно се каза вече, наследството трябва да не включва нищо друго значимо.
Ако лице почине в брак, преживелият съпруг наследява дял от всичко, което покойният притежава по време на смъртта си, без значение откъде го има, дарено, завещано, спечелено от лотарията и пр. без никакво значение. С дял, равен на дела на всяко дете, ако наследява с деца.

Брачният договор не може да променя наследяването.

За авторката на темата - или минава през покупка от родител и после дарение (е, братя и сестри може след смъртта на родителя да се отварят за запазена част, но това се урежда с техен подпис при сделката) или да се направи декларация за имуществена разделност със съпруга - действа само занапред за всичко, което всеки от съпрузите си купи. Ако искат общо -  купуват и двамата. Чак брачен договор не трябва.

# 81
  • Мнения: 5 639
Сори, нещо забравих. Имот се "приписва", преписва се в Американския колеж Simple Smile

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Г-н Нотарис, аз като една от дамите с неверни писания искам да знам кое точно според вас е невярно в написаното от мен. Защото оставам с впечатление, че според вас всички пишем неверни неща; ако не сте имали това предвид - извинявам се. Моята квалификация също можете да не я мислите. А "приписва" ни най-малко не съм против да се употребява, но е доста свободно-разговорен израз, едва ли ще го срещнете в учебник или решение на съд.

Последна редакция: сб, 02 юни 2018, 21:52 от Магдена

# 83
  • София
  • Мнения: 17 775
Сори, нещо забравих. Имот се "приписва", преписва се в Американския колеж Simple Smile
Хахахаа, това е добро.
Но не се чуди, в една съседна тема 100 страници преписваха имоти.

В интерес ба истината, Магдена и едната Тайс написаха точно това, което и ти.

# 84
  • Мнения: 5 639
Магдена, всичко, написано от Вас, е вярно. Нещата за юристи са прости, но имаше неразбрали хора.
Абсурд е да си мерим квалификациите, исках да помогна с малко подреждане на материала,

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
ОК, извинявам се още веднъж тогава, прозвуча ми малко високомерно и към всички писали, затова така реагирах.

# 86
  • Мнения: 5 639
В бързината. Съжалявам. Поздрави.

# 87
  • Мнения: 217
Благодаря ви за отговорите!

# 88
  • Велико Търново
  • Мнения: 41
Здравейте! За да не създавам нова тема, искам да попитам за следното. Женени сме отскоро със съпруга ми, но вече стана въпрос за закупуване на жилище в разговор с моите родители. Аз живея по квартири от 17 години и вече ми дойде до гуша, та въпросът е належащ. Родителите ми искат да помогнат със значителна сума, благодарение на която мога да мина само с потребителски кредит евентуално. Проблемът обаче е, че ние понеже нямахме нищо съвместно като имущество преди брака, попълнихме заявление, за това че сме с режим на съпружеска имуществена собственост преди сключването на брака, предбрачен договор не сме подписвали. Родителите настъпаха по въпроса за купуване на жилище съвсем скоро след като се оженихме и сега пред свършен факт какво може да се направи, за да бъде жилището само на мое име (така настояват родителите ми, тъй като сумата, която ще дадат е наистина голяма), а свекърите се очаква, че няма да дадат нищо. Благодаря предварително!

# 89
  • Мнения: 15 960
Ами да си го купят на тяхно име жилището и вие ще живеете в него.

Общи условия

Активация на акаунт