Алкохолизъм - има ли адекватно лечение в България

  • 13 092
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 522
В Русия и Израел съм чела, че имат добри лекари и с лазер изгарят в мозъка центъра отговарящ за удоволствието от опиати.
Ти сериозно ли?

# 16
  • Мнения: 116
В България, за алкохолизъм и наркомания, адекватно лечение няма. Спасението е само и единствено ако пристрастения се уплаши и реши, че живота му е по- важен.
Преди време, мой близък почина от цироза. Болестта протича много тежко, на края болните си отиват в големи мъки.
В болницата лежеше с двама човека, които не бяха в толкова крайна фаза на болестта. Въпреки всичко видяно, въпреки че бяха свидетели на всички мъки, единия не се спря и след около половин година го застина подобен край. Другия беше много млад... дано му е дошъл акъла в главата.
Шанса Ви е, да го поуплашите, като му уредите поглед над това, което се случва. Случаи с тежка цироза, приемат в Окръжна в София.
Края им е наистина ужасен, мозъка не работи адекватно на моменти, тялото пък съвсем, боли ги и няма облекчение.

Ако е стигнал до цироза спасение няма. Моя бивш мъж падна от 4 етаж , лежа по болници 6 месеца, остана без 1 крак. Шест месеца не близна алкохол и след като го изписаха малко по малко се почна наново. Февруари миналата година беше пожълтял, как ли не го обеждавахме с децата да влезне в болница, не пожела. Най накрая
се съгласи влезна, нагледа се (а и ние с него)на какви ли не случай на цироза . За него нямаше проблем. Още първия път ми казаха че няма да оживее, въпроса е кога и как ще бъде. За 6 месеца си отиде.   Края му беше ужасен пред погледа на сина ми. 

Ако е в начална фаза на болестта има шанс, при диета и хепапротектори. Лошото е, че тази фаза протича без симптоми, тъй като останалите все още здрави части на черния дроб, компенсират докато могат.  Появят ли се симптомите, вече е късно. То за това е и толкова коварно, той се чувства здрав като кон, как да го убедиш да спре, че му вреди.
Все си мисля, че ако имаше малко повече гласност и алкохолицоте можеха да видят края на цирозата, поне някой би могъл да се усети на време.
Голяма част от българите си пият и пушат с идеята, че от нещо ще се мре. Да ама има значение как...

# 17
  • Мнения: 14 966
На колко години е този мъж ? Това , което си описала , е много напреднал стадий.
А и в другата тема си писала какво ти е причинил.
Нека сам се оправя. Гледай децата и този да стои далече от теб и от тях.
Ако човек сам не си помогне , никой не може.
Не влизай в позиция на съпричастна , още по-малко сега.
Съжалявам , че пиша така , но има връзка с друг пост от авторката  в темата за домашното насилие.

# 18
  • Мнения: X
Абе как ще помагаш на някакъв изрод, който те е тормозил с години и едвам си избягала от него - визирам писаното от теб в съседната тема! Я се стегни!  ooooh!

# 19
  • Мнения: 522
Няма как да помогнеш на такъв човек,той сам не иска да си помогне.Помогни на себе си и децата си,като не позволяваш да стават свидетели на подобни сцени. Не си сама,имаш родители зад гърба си. Ще се справите заедно Simple Smile

# 20
  • Мнения: 26
Аз няма да се върна при него за да го спасявам. Напуснах го и приключих с него. Но все пак ако има някоя клиника той за него си да се промени. Все пак тези две момиченца ще имат нужда от баща.

# 21
  • Мнения: 1 317
Напуснах го и приключих с него. Все пак тези две момиченца ще имат нужда от баща.
Ти си приключила с него, но искаш децата ти да имат подобен човек за пример? Какво би могъл да им даде? На какво ще ги научи? Каква тяхна нужда ще покрие? Помисли!
Не бих причинила на моите деца такъв човек в обкръжението, пък бил той и баща им!
От алкохолизма спасение няма! Виждала съм наркомани, влязли в пътя, НО алкохолик, спрял да пие - не!

# 22
  • Мнения: X
От описаната картинка ми се струва, че този мъж самолекува психично заболяване с алкохол. Не знам какви силни успокоителни взима и откъде, но комбинацията им с алкохол скоро ще го довърши. Гледай си децата и не се занимавай с глупости.

# 23
  • Мнения: 26
Точно затова пуснах темата, ако има някой който се е пребори с този проблем да сподели. Ще ми се да има вариант да се излекува за да може да вижда децата си. Аз не го мразя, просто искам ако има право да общува с децата си, то да бъде адекватен  а не вечно пиян

# 24
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Този човек баща няма да бъде, приеми го от сега. Баща не означава да ръсне семе и после да си бие камшика. Бащата отглежда и възпитава години наред, не само създава.

# 25
  • Мнения: X
Е, тя го е преценила като подходящ за баща, щом за 3 години му е родила 2 деца, въпреки че той още в началото е пиел и взимал. Тъй че няма нужда да я убеждавате, че не ставал.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Аз лично казвам единствено, че той няма да бъде бащата, който тя си представя, че трябва да е. Това имах предвид.

# 27
  • Мнения: 14 966
От описаната картинка ми се струва, че този мъж самолекува психично заболяване с алкохол. Не знам какви силни успокоителни взима и откъде, но комбинацията им с алкохол скоро ще го довърши. Гледай си децата и не се занимавай с глупости.
Според мен е пил успокоителни , за да тушира абстиненцията от алкохола. Те всички алкохолици вземат тежки медикаменти ,за да спрат тремора и другите съпъстващи симптоми , за да не се накъркат пак, защото махмурлука го лекуват с нов запой. Зная , че и когато ги приемат в клиниките , им бият успокоителни, за да премине физическата зависимост от ново напиване без налудности.
Тежък случай е този , изобщо да не го мисли авторката !

# 28
  • Мнения: 1 305
Мотивация...пълни глупости!

Това е болест- психична болест и се лекува първо от психиатър и в последствие от психотерапевт

# 29
  • Мнения: 6 166
Ще се включа и в другата тема, но по тази - решението с лазерно горене на част от мозъка може би ти е единственото решение, ако искаш да го спасиш. След това обаче, че е коренно различен човек.

Ти като си го взимала си знаела, че той има история с алкохол. Жалко е, че ние жените сме наивни и си мислим, че това е една фаза, а не болест, която не прощава.

Потърси семейни констелации за себе си, за да си отговориш на въпроса какво те привлича в мъже, които имат нужда от спасяване.  Като те е грижа за децата ти - погрижи се да не им вмениш и на тях този комплекс, че да не се окаже, че и ти ги объркваш.

От псигологическа гледна точка - говори с добро за баща им, винаги. Намирай хубавото, припомняй им какво е правел за тях. Също им казвай и за болестта, която е нелечима. Казвай им и, че алкохолът, както наркотиците, пушенето, яденето на сладко, пиенето на кола, са все зависимости, които започват като начин на запълване на емоционални липси, но се превръшат в звяр, който напълно контролира човека, променя го, променя характера му, разбива здравето и живота му. И, също както при сектите с промиване на мозъка - спасяване няма. Сплащването не работи, разговори и убеждения не работят, нищо не върши работа, защото зависимостта като надделее, само тя съществува за човека.

За мъжът ти - йога. Сложи го да ходи всеки ден. С времето ще започне да му влияе тая йога и то много. След това мини на по-фини енергийни практики като рейки и тай чи. Всеки ден трябва да се упражнява. Да разбирам, че не е пригоден за работа сега, нали? Хвани го и го сложи да ходи на йога 4 часа на ден, всеки ден. И така 2-3-4 месеца. Докато започне да се вманиачава в това си нещо. Сложи го с някой постоянно да е с него и да не му дава да пие алкохол, ако има такава опция. Сложи го на терапия - СБТ казват, че върши работа. Заобиколи го с природни средства за справяне с депресията - лавандула, какао, мента. Накарай го да пие по 20 чаши чай на ден.

И .. си плюй на петите, защото "спасявайки го" ти си чешаш своето его, а той те включва в системата си за подпомагане на алкохола. Също виж дали няма някакво отключено друго заболяване. Например шизоидният спектър и зависимостите имат общо.

Като цяло - като ще спасяваш, спасявай себе си. Това е най-доброто за теб и децата ви. Бих препоръчала и разховори с психолог, може психодрама или семейни констелации или лайф коуч, но за теб и за децата, за да се справите със ситуацията без травми.

Общи условия

Активация на акаунт