Ако страдате от тежка депресия през бременността...

  • 10 090
  • 80
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 10 999
Аз имам приятелка, която  като е била бременна с третото дете е била в тежка депресия .Лекарката и е казала, че е от хормоните. щом е родила и се е възстановила в миг. Мисля и, че при теб ще е така.
На твое място щях да задържа бебето / въпреки че аз повече от две деца си давам сметка, че не мога да гледам и се боя като дявол от тамян от забременяване/ и да устискам без лекарства 9 месеца. хипохондричка съм и вярвам, че лекарствата се изготвят от лекарствената мафия, с цел да ни държат в подчинение и да ни взимат парите. Мисля, че като родиш и всичко ще си дойде на мястото. Но може би не мога да те разбера. Аз съм имала паник атаки и ужасна тревожност, но никога в живота не съм била толкова зле да не искам да правя нищо. Просто аз се лекувам като правя нещо. Но имам друга приятелка, която казва, че точно това е депресията - да не можеш да станеш от леглото. признавам си не съм го изпитвала. Дано и не го изпитам.

# 61
  • Мнения: 68
Бианка, за докторите тук всичко е Ок, лекарствата през бременността - също. Но после те не са тези, които се грижат за недай боже, увредено дете, а си ти. Тяхната гледна точка хич не е за вярване.
А всички лекарства си крият рискове, макар и минимални.
Въпросът тук е, че няма как да се предвиди какъв е рискът.

Вчера говорих с консултант по телефона и тя също потвърди, че има риск с бременността депресията да се задълбочи и след това да имам следродилна депресия. Явно няма да мога да продължа без лекарства. В понеделник имам среща с психиатър, но отсега зная какво ще кажат.
Това, в ранна бременност да вземам антидепресанти, които не се знае изобщо колко ще помогнат , и да преценя рисковете, си е чиста ролетка.
Не зная вече дали всичкия този огромен тормоз си заслужава. Иде ми да сложа край на всичко. 😢

# 62
  • Мнения: 68
Кристина, точно така е - тежката депресия те кара да се чувстваш като зомби- жив труп. Отвратително и непоносимо състояние е. Химията в главата ти и хормоните там са изцяло объркани, но в такива състояния никой не може да си помогне сам. Все едно да кажеш на инвалид - хайде, ставай от количката, ти можеш да ходиш, само го повярвай.

Как се е справила приятелката ти с тежката си депресия и бременността? Тоест, тя само лежала ли е основно или е била дейна? Мъчила ли се е много от тази депресия? Пила ли е лекарства?

# 63
  • Мнения: 10 999
Ами честно казано не знам. Чухме се по друг повод и ми го каза. Тъй като аз категорично не се интересувам от забременяване след 35 годишна възраст / не искам да те обидя, просто такива са ми разбиранията/ не съм я разпитвала. Тя роди близнаци инвитро с третото дете е забременяла случайно, не се е пазила, защото е знаела, че няма да забременее, каза ми че и е било много тежко, но основно обсъждахме големите и деца и просто не съм се информирала, но каза, че след като е родила депресията и е минала веднага и сега е много щастлива с трите деца и се справя прекрасно.

# 64
  • Мнения: 700
Ето и реалният сценарий, който би се развил - продължа бременността, страдайки от депресията, която става все по- лоша до състояние, което да ме доведе да пълен труп. И това много скоро ще настъпи, ако не вземам лекарства. А ако вземам, рисковете не са никак за пренебрегване , че може детето да има увреждания - на бял дроб да не може да диша самостоятелно или на сърце. Аз тогава какво ще правя, като това не мога да понеса, нито да изкарам с огромни страхове бремеността. Оттам насетна всички загиваме у дома, защото аз не бих могла да живея с такава такива проблеми.

Усещам ти страховете. Един аборт обаче ще те съсипе много повече отколкото да пиеш лекарства. Не познавам бременна пиша АД и родила увредено дете. Освен това кой изобщо ни гарантира, че като не пием нищо и ще раждане здрави деца. Колко непили раждат дечица с увреждания. А колко деца се разболяват на 1, 3, 10, 19 .... години. В живота няма гаранция за нищо. Или си потърси терапевт в България и се уговорете за водене на сеансите и плащането. С нищоправене и мрънкане няма да стане нищо. Казва ти го човек с твоите терзания и то дългогодишни и изкарала кошмарна бременност.

# 65
  • Мнения: 2 173
Може би е добре да избуташ до 4 месец без лекарства и после на някакви леки, за които има данни, че няма да навредят. Ще крепиш положението до раждането и след това почваш, ако се налага, по-стабилна терапия. След време ще сте щастливо семейство с 4 деца и няма да се кахъриш за аборти и т.н Освен това, страховете, че таткото ще си загуби работата са... не знам, не е задължително, не бих ги взела като причина. Оставяш се на хора да ти бъркат в мозъка и да те вкарват във филми.

# 66
  • Мнения: 68
Куковиц и Яна , благодаря ви за топлата подкрепа и надеждата! Ох, как ми се иска да мога да я избутам тая бременност поне до седмици, в които може да се роди макар и мъничко, но здраво бебче. А само колко бавно и мъчително минават дните ми, сякаш месеци минават, толкова дълги ми се струват дните. Тая сутрин едва станах и с хиляди усилия приготвих набързо сандвичи за децата как да е, но цялата вътрешно и външно треперех, все едно имам  Паркинсон. Божеее, помогни ми да ми мине това мъчение....
В понеделник съм на доктор, но не очаквам чудеса.
Междувременно, вече запазихмечас евентуално среща за разговор преди потенциален аборт и дотгогава,  ако не видя никаква надежда, не зная как ще посмея да приключа всичко. И не зная кое е най- оптималното решение в моя случай....

# 67
  • Мнения: 39 664
Ванеса, как си?

# 68
  • Мнения: 8 859
Не успях да изчета всичко, може да се повторя.
Преди няколко години синът ми беше в депресия. Същият случай, медицинска причина. Пиеше хапчета и се оправи. Но получихме съвети да опита с билки, жълт кантарион, но да се спазва строго това, което ще ни кажат в билковата аптека. Не знам дали действа, защото не стигнахме до него, той постепенно излезе и спря хапчетата.
Попитай билкари за този жълт кантарион и дали бременна жена е безопасно да го пие.
Другото е психотерапевта, помага да ти вдигне тонуса. Важно е и дали имаш силен дух иначе, да си помагаш и сама все пак. Не бих те посъветвала точно сега да махаш бебето, освен ако не ти е застрашен живота реално, защото не се знае как ще го понесеш психически.
Спиш ли добре? Имаш ли проблеми със съня?
И непременно си провери вит Д, синът ми още има недостиг, пие капки да си го набави. Виж и вит. В12.
ПП Самата аз не съм много сигурна ,че вит Д има някаква сериозна роля в депресиите, защото и аз съм с недостиг заради артрит, а не познавам депресия що е. Всички с артритни заболявания имаме недостиг на вит Д, но не ни се отразява и на психиката. Така че....по-скоро тънката връзка в мозъка, която пречи да се снабдявате някои хора със серотонин е причина за медицинската депресия. Трябва лечение с лекарства основно. Другото е като помощ само.

# 69
  • Мнения: X
Авторке, как си?

На твое място бих пила лекарства подходящи за бременни. Рискове винаги има.
Съчувствам ти и те разбирам. Ще се справиш.

# 70
  • Мнения: 68
Бях в болницата, миналата седмица се бях парализирала просто от депредия и тревожност. Започнах антидепресанти , не се знае до колко мг ще ми помогне - золофт.

# 71
  • Мнения: 68
Ън, така е, психически ще го понеса много зле, но ако уж се роди здраво на пръв поглед дете, а след време се започне с неговото психическо състояние заради моите кортизол, адреналин и антидепресант, тогава не зная как ще се чувствам, докато съм жива....

# 72
  • Мнения: X
Не се тревожи, нищо няма да му има на детето. Риск винаги има и при напълно здрави майки, а здрави деца се раждат и при болни.
Всичко ще е наред.

# 73
  • Мнения: 39 664
Ванеса, докторите какво казват?

# 74
  • Мнения: 68
Има много научни проучвания и статии, свързани с този проблем. Мозъкът - частта за емоциите при тези деца се развива съвсем различно- връзките между невроните са много слаби и оттам идват и различни психични проблеми и при детето.
А това, че на болни майки понякога се раждат здрави деца , е вярно, но са изключения, особено в случай като моя - медицинска диагноза - много тежка депресия и тревожност, че и сайкозис, каквото и да значи точно. Аз съм много зле и не искам детето ми да има рискове. Но как да го направя това, как да направя аборт?! А на мен ми трябва доилно лечение и няма как да стане с бременност.

Общи условия

Активация на акаунт