Westworld- Welcome to the new world- Тема II

  • 33 344
  • 744
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 6 382
...
На мен пък точно това ми хареса в Мейв. Точно това я прави пълнокръвна, човешка. Тя е вече като живо същество, което направи съзнателен избор да спаси дъщеря си.
Какво би направила една майка? Майката винаги би поставила детето пред колективния интерес.
Симпатизирам й напълно. Колективистичният манталитет не ми е по вкуса.
...
Освен спасяването на дъщеря си, можеше да направи и други неща. Така ми се видя прекалено егоистично или недомислено. Не знам, мое виждане си е това.
Скрит текст:
За колективизма и аз не съм. Щото обикновено, ако не мислиш като групата, значи си срещу нея. Което е супер тъпо разбиране, ама ...
Eleonora_27, този филм го възприемам като възможен сценарий и някак си затова не ми е като фантастика. Wink


Свободна воля има.
...
Ако няма свободна воля, значи няма и вина/грях/съд-ба/карма...  Wink
И също така е важно да се каже, че в цялото творение не съществува нищо друго, освен Абсолюта /"няма нищо освен Бог"/...
И въпросът: осъзнаването на частицата Абсолют във всяка една "единица" хоризонтален /количествен/ или вертикален /качествен/ процес е, и, ако е вертикален, то "от горе - надолу" ли е, или е "от долу - нагоре" ориентиран?...
Междувпрочем Уилиям точно въпросът със свободната воля го вълнуваше и именно този въпрос, макар и по извратен начин, но го водеше по безумната му трънлива пътека на злодея в парка.
И всеки въпрос отваря още десет други...
 Peace
...
Съгласна. Само болднатото не ми е съвсем ясно. Според мен човек цял живот трябва да се мъчи да се учи да бъде по-добър, да се променя, самонаблюдава и самоанализира и подобни. Никак не е лесно. Много често ми се иска да мога да си изключа емоциите - точно за даден момент. Wink

...
Душите ни имат свободна воля. Човеците /на теория/ също, но практически не могат да се доберат до нея. Кармата се случва чрез нас. Тя е изчислена и разчита на неспособността ни да се променяме. Свободен избор имаме, но успяваме да го проявим рядко, защото сме затънали до уши в програми /родители, социум.../
Аз съм голям келеш - като съм сигурна за мен си, че това е най-правилното/доброто (това ми говори душата; може би божествената частица Joy) и не ги зачитам програмите (за мен това е "какво ще кажат или ще си помислят хората"; ми те все ще си мислят нещо; а може и да го кажат; тяхна си работа).

Последна редакция: вт, 03 юли 2018, 11:37 от ina.ina

# 271
  • Мнения: 320
Прочетох теория или по-скоро слух за трети сезон. Предполага се, че заради ниския рейтинг, за който вече сте писали, бюджетът ще е доста намален и това е една от причините за дългата пауза.
И нещо интересно за актьорите, които отпадат за следващия сезон. Последните епизоди са отстранявани от началните кредити някои от тях и се смята, че няма да се появят повече и няма да са избранниците в перлите. Теория е, но за всеки случай слагам в скрит текст кои са.

Скрит текст:
Теди, Анджела и Клементайн. За Теди няма да ми е мъчно, но момичета много ми се искаше да се върнат.

# 272
  • Мнения: 36 482
Горката Клементайн - оказа се, че тя е най-трагичният персонаж Cry

За тези в Рая съм сигурна, че няма да ги пипнат повече. Ако се появят някога, ще е в самия край на сериала, колкото за едно "Здрасти". В много статии се спекулира, че Долорес може да ги използва, защото знае къде са записани - т.е. може да ги извади от програмата и да им принтира нови тела. Не вярвам, че това някога ще се случи. По-скоро ще създаде напълно нови хостове, което не е невъзможно, след като е участвала активно в създаването на Бърнард и знае как става...

# 273
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Eleonora_27, този филм го възприемам като възможен сценарий и някак си затова не ми е като фантастика. Wink


Да, всъщност Западен Свят е повече science (наука), отколкото фикция.

Да не забравяме за робота София, която миналата година стана гражданин на Саудитска Арабия. Не е съвършена, но все пак е голямо постижение в областта на роботиката.

Интересен факт е, че Вирджински университет (основан мисля през 1824-та) съвсем официално прави проучвания на реинкарнацията. На нас може да ни се струва абсолютна глупост, но учените съвсем сериозно се занимават с тази тема от десетилетия. Учени от Берлинския Университет пък (начело с Dr. Berthold Ackermann) доказаха, че има живот след смъртта. Преди това немци доказаха, че има телепатия (мързи ме да търся, от кой университет бяха).

Истината е някъде там, по средата. Със сигурност нещата не са така, както са описани в Библията (то май ние не знаем, как да я четем), нито пък светът е толкова материален, колкото ние си мислим.

Връщам се към робота София. Интересно е, защо София е кръстена София.
Според гностичните вярвания (много застъпени в Западен Свят), София е тази, която e асистирала създаването на материалния свят. Тя е дала началото на Демиург, който е създателят, архитектът, майсторът на Материалния Свят (Платон споменава първи за Демиург). Демиург не е Бог, а е по-нисш Бог от Абсолюта.

Западен Свят:


Леонардо да Винчи (наука):


Гностицизъм (гр.: γνώσις gnōsis, 'знание, познание, наука'):

 

Последна редакция: вт, 03 юли 2018, 18:21 от Eleonora_27

# 274
  • Мнения: 320
Това за д-р Акерман от Берлин и аз го четох преди няколко години. Мисля, че се оказа, че не съществува такъв човек и такова проучване въобще. Joy Всички тези опити и уж сериозни изследвания са ми много съмнителни, гръмки изказвания и големи открития, но като се разрови човек, се оказва, че не е точно така и нищо кой знае какво в крайна сметка.

Мисля, че се разбра, че аз съм от атеистите. Laughing

# 275
  • Мнения: 6 382
Това за д-р Акерман от Берлин и аз го четох преди няколко години. Мисля, че се оказа, че не съществува такъв човек и такова проучване въобще. Joy Всички тези опити и уж сериозни изследвания са ми много съмнителни, гръмки изказвания и големи открития, но като се разрови човек, се оказва, че не е точно така и нищо кой знае какво в крайна сметка.
Мисля, че се разбра, че аз съм от атеистите. Laughing

Не съм религиозна Simple Smile.
Аз пък съм много чувствителна на тема извънземни Simple Smile. Винаги ми е било странно, защо, по дяволите, се крият от нас. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Иначе, всичко е съмнително, нали така? Като започнеш от теорията на Дарвин, минеш през Big Bang-а, и стигнеш до Епигенетиката и Психологията - всичкотото е хипотеза.

На това: като се разрови човек, отговарям с това: всичко е съмнително, нали така? . Т.е. VeryZen, ти вярваш абсолютно на това, което си прочела? Аз не вярвам, поне не и абсолютно. Peace

Eleonora_27, мисля, че по всяка вероятност има извънземни, но и мисля, че паниката от показването им ще е голяма. И без това, народът е изперкал, а пък така - още повече. Joy Това беше малко грубо казано, но сигурно просто не сме дозряли до такова развитие на ситуацията. Знам ли? Wink
Скрит текст:
Четох малко за Гностицизма в Уикипедия, но не ми се задълбава в дадено учение. То пак си е вид история(факти), а това, което може да ми влезе от полза в живота е много малко. Ще прочета "Бунта на роботите", видя ми се интересна - още съм на 10 страница, де. Grinning Поправка:  на 39 стр. съм , та: като историческа книга(като - да набегна Grinning) ми е засега. Освен това много ми напомня на "Не пипай тази книга"  на Ян ван Хелзинг

Последна редакция: чт, 05 юли 2018, 12:35 от ina.ina

# 276
  • Мнения: 320
Прочетох интересна аналогия между Долорес и Сатаната. Grinning Любимци на създателите си са, в един момент започват да се бунтуват срещу тях и накрая са прокудени с една трета от ангелите/хостовете. Не ми харесва, обаче, че се предполага, че Долорес ще използва като армия тази една трета, която е в долината/рая. И аз мисля, като Петя, че повече няма да ги пипат.

ina.ina и Eleonora_27

Точно, защото не вярвам на всичко прочетено, категоричността, с която е написано мнението на Eleonora_27, ме провокира да коментирам. За мен това са идеи, вярвания, но не и хипотези, защото една хипотеза е предположение на базата на факти, а според мен такива няма. Не мисля, че може или е редно Дарвин и съвременната теория за еволюция, да се поставят на една плоскост с мистични идеи. Не казвам, че е невъзможно да се окажат верни, а че не може да се говори за доказателства.

Агностиците си оставят вратичка, а атеистите- не. Диагнозата съм си я поставила правилно. Joy Обожавам да чета, любознателна съм и страшно много неща са ми интересни според настроението и момента, дори и конспиративни теории, извънземни, зодии, Корана също се пробвах да чета...Flushed Но това не означава, че вярвам във всичко изброено, а че съм много любопитна, изпитвам удоволствие да научавам нови неща, дори и само за обща култура и може би се опивам да разбера по-добре хората, които вярват.

# 277
  • Мнения: 36 482
Долорес има недостатъци и понякога е жестока, но не мисля, че тя е злодей - дори и да е Вестителят на Смъртта (или както там беше), това не я прави злодей в пълния смисъл на думата. Тя има своите основания, гледната й точка е едностранчива, но обоснована и има право да се бори за вида си. Хареса ми, че актрисата я защити в Туитър Simple Smile
Не мисля, че Нолан иска да я възприемаме като злодей. Едно интересно негово интервю на англ., което видях с малко закъснение: http://ew.com/tv/2018/06/24/westworld-season-2-finale-interview/ … utm_medium=social

За Рая:
Скрит текст:
Is it safe to assume — and perhaps it’s not — that Zahn McClarnon’s character, the Ghost Nation leader Akecheta, and others who went through the portal to the virtual Eden are not going to continue on?
I think that’s on the safer end of things to presume. But there’s a big story we’re telling here so … yeah.

Интервюиращ: Безопасно ли е да предположим, че персонажът на Зак Маккларнън (Акечита) и останалите, които преминаха през портала във виртуалния Рай, няма да продължат напред (в сюжета)?
Нолан: Мисля, че това е едно доста сигурно предположение. Но разказваме дълга история, така че ... да...

Извод - за сега не се планира да се върнат. Simple Smile

Неговото мнение за човечеството като цяло е отразено в сюжета (т.е. сериозно е - това е искрената му гледна точка, а не някакъв ъгъл от историята, който ще бъде заметен впоследствие):
Скрит текст:
We come back to them again and again. It’s as if there’s a flaw — and this is very much the premise in our second season — there’s a flaw in our code and it follows us around. Wherever we go, there we are. And we just can’t get out of our own f—ing way. All the beauty and incredible things we brought, and we just consistently find a way to f— it up.

Much of [dramatic storytelling across the ages] has concerned itself with “how will we overcome?” and personal growth and change. At a certain point you gotta f—ing call it. We’re not going to fix this s—, we’re not going to figure it out. But there’s an opportunity for the things that replace us to do so. And that’s the dream of every parent, right? That their child doesn’t face the same things they do, that they make better choices? But there does seem to be a pattern of behavior that follows us, that history echoes from the past, the same mistakes, the same foibles. So you say: At what point does this fix itself? Or are we just stuck this way?

(Преводът е малко неточен, но смисълът е същият):
Връщаме се към това (гадостите, които се случват непрекъснато в резултат от човешки действия) отново и отново. Все едно има фатален недостатък - и всъщност това е темата на втори сезон - има недостатък в нашия код и той се проявява непрекъснато. Където и да отидем, които и да сме. И ние просто не можем да се отклоним от този път. Цялата красота и прекрасните неща, които създаваме, не могат да ни спрат да се прецакваме непрекъснато.

Повечето сюжети през вековете имат за тема това как да преодолеем недостатъка, да го надраснем, да се променим. В един момент това трябва да се признае. Няма как да стане, никога няма да успеем да разберем как. Но съществува възможността тези, които ще ни заменят, да успеят да го направят. И това е мечтата на всеки родител, нали? Децата да не се сблъскат със същите проблеми, да вземат по-добри решения? Но изглежда има модел на поведение, който ни е заложен, който се повтаря през историята - все същите грешки, същите слабости. Така че в един момент си казваш: Кога ще се поправи? Или наистина сме заседнали в това положение?

# 278
  • Мнения: 320
Аз много харесвам Долорес и за мен също не е злодей, а жена, която знае какво прави. Joy

В суматохата с Уилям и финалната сцена, като четох интервюто на Лиса Джой не обърнах внимание на това, което казва за Ашли. Като чета коментарите, го тълкуват все едно е потвърдила, че е хост. Аз го разбрах, че той използва жаргона на парка по двусмислен начин, за да покаже, че знае, че тя е хост. Или е на 100% потвърдено, че е хост?

# 279
  • Мнения: 36 482
Не е потвърдено официално, но и аз мисля, че е хост. А и в интервюто си, Нолан казва, че техниката за проверка на хостовете е била компрометирана - вероятно точно от Ашли.

# 280
  • Мнения: 320
Аз се надявах, да не е хост, че то хора вече не останаха. Joy

# 281
  • Мнения: 1 360
Не можах да схвана това с куршумите, които Долорес отнасяше /при отвличането на баща и от форта, както и пред ковачницата с Уилям...Куршумите си бяха истински. Когато попадаха в нея, те ни най - малко не я изваждаха от строя. И кръв почти нямаше. При другите хостове и хора не беше така. За какво става въпрос? Недомислица или? Thinking

# 282
  • Мнения: 6 382
Долорес има недостатъци и понякога е жестока, но не мисля, че тя е злодей - дори и да е Вестителят на Смъртта (или както там беше), това не я прави злодей в пълния смисъл на думата. Тя има своите основания, гледната й точка е едностранчива, но обоснована и има право да се бори за вида си. Хареса ми, че актрисата я защити в Туитър Simple Smile
+1

Не е потвърдено официално, но и аз мисля, че е хост. А и в интервюто си, Нолан казва, че техниката за проверка на хостовете е била компрометирана - вероятно точно от Ашли.
Аз от филма го схванах като хост Ашли. А болднатото го затвърждава и обяснява.

Не можах да схвана това с куршумите, които Долорес отнасяше /при отвличането на баща и от форта, както и пред ковачницата с Уилям...Куршумите си бяха истински. Когато попадаха в нея, те ни най - малко не я изваждаха от строя. И кръв почти нямаше. При другите хостове и хора не беше така. За какво става въпрос? Недомислица или? Thinking
Мда, колкото и да й е силно съзнанието, все пак кръв наистина почти нямаше. Някой да му хрумва обяснение?

# 283
  • Мнения: 8 218

Не е потвърдено официално, но и аз мисля, че е хост. А и в интервюто си, Нолан казва, че техниката за проверка на хостовете е била компрометирана - вероятно точно от Ашли.
Аз от филма го схванах като хост Ашли. А болднатото го затвърждава и обяснява.



Нито го затвърждава, нито обяснява. Да, навежда на тази мисъл, но няма гаранция, че е. Не мисля, че Ашли е хост. Според мен е просветен в плановете на Форд.

# 284
  • Мнения: 36 482
 Според мен, Долорес си беше изключила болката - като Мейв, когато лежеше с отворена рана и не усещаше нищо, докато онзи гадняр не дойде и нарочно не засили усещанията й. Нямам обяснение защо никой не успя да я уцели в главата или сърцето, а все я целеха около раменете..

Общи условия

Активация на акаунт