Базедова болест - тема 7

  • 41 709
  • 745
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 20 171
Възможно ли е да има връзка между болката в кръста и ТСХ?
Аз не вярвам, за сега.
 Въпреки, че от две години кръста ме боли почти постоянно, обзавела съм се с дискови хернии, протрузии, радикулит и всякакви екстри.
Може и да има има връзка с автоимунните заболявания, в смисъл, да водят до липса на ценни вещества в нашият организъм, и да се отразява това на костите и ставите. Макар че, в групата за ДХ с такива проблеми има и здрави хора, млади, стари, всякакви.

Последна редакция: ср, 02 яну 2019, 10:14 от Lemy

# 661
  • Мнения: 11 737
Не знам има ли или няма връзка, ама и аз с болка в кръста. Вдясно, но моята е опасваща и отпред.
Иначе и аз мисля, че по-скоро дефицити на витамини и минерали, вследствие на основните заболявания, водят до най-различните болежки.

# 662
  • София
  • Мнения: 3 880
Привет, ще пиша моите резултати по-късно. Искам да се консултирам с втори ендокринолог възможно най-бързо. Моля ви ми препоръчайте, за София.

# 663
  • Мнения: 20 171
Аурора, ако искаш иди при моя, но....не знам за кога записват дати. Мисля, че ако отидеш към края и го помолиш, ще те вземе последна. Но, все пак, не мога да кажа със сигурност.

Последна редакция: ср, 02 яну 2019, 18:25 от Lemy

# 664
  • София
  • Мнения: 3 880
Аз съм направо разбита:(
Не знам откъде да започна.

Имам бактериално възпаление на бъбреците. Ноември имах леки симптоми на цистит, след еднократен монурал отшумяха. Явно много съм сбъркала или и аз не знам. Може и да е от запека, каза нефролога.
СУЕ, ц-реактивен протеин и левкоцити завишени. Урината показва бактерии. Няколко предни урини бяха ок...след Монурала.

Отделно имам киста на десния яйчник, която изглежда с прегради (септи) и това много ме притесни. Само да не е ендометриозна:(( прегледът ми е от нефролог правен и след цикъла ще се прегледам и при гинеколог.

Сега за нашите неща:
Tsh 4,61 (0,27-4,20)
Ft4 - 9,73 (9,30 - 17)
Ft3 - 2,21 (2-4,40)
Trak - 3,19 (0-1,75)

Трак не е мръднал. Док се учуди и каза да пия 3 метизола и 0,75 еутирокс.
Казах, че имам много силни симптоми на хипо и тя каза, ако искам да почвам с по 1 метизол тогава, но според нея има голям шанс за връщане в изходна позиция.
Това, че ми остави на мен да реша малко ме озадачи и затова искам да се срещна и с друг доктор.
Вие какво мислите?

Леми, благодаря 🤗

# 665
  • Мнения: 11 737
Много голям процент сме били с 1 тиреостатик поддържащо и не сме правили рецидив, докато пием хапчето.
Моят ТРАК също беше висок в началото на второто лечение след рецидива. Бях на 3 таблетки мисля, когато на втория месец проверихме ТРАК и беше 6,81. Това не беше причина да ме държат на висока доза, при условие, че ТСХ скочи на 9. Нито да ми включат тироксин. Намалиха ми на 1 таблетка за месец мисля, после минах на 1 и половина. ТРАК си влезе в норма за 2 години. Бавно влиза в норми, независимо по колко таблетки се пият. Неслучайно лечението е 1,5-2 години.
С първото лечение към края пусках ТРАК и все още не беше в норма, и просто продължавах да си пия по 1 хапче и да го следя на 2 месеца, докато влезе в норма.
Това дали пациентът ще направи рецидив няма отношение към това по колко хапчета е пил по време на терапия, колко високи стойности на хормони е поддържал и дали е бил на комбинирано лечение. Убеждавам се в това четейки други хора. Всичко е много, много индивидуално. Просто причините провокиращи заболяването при всеки са различни и когато при някои хора се остранят, просто успяват да влязат в ремисия. При други факторите за поява на заболяване са по-различни и каквито и схеми да правят, все тая. Рецидив след рецидив следват.

Аз бих се консултирала с още един доктор, щом имам съмнения.
Относно цистити, кисти, възпаления, да ти кажа, не сме малко миналите през това. При мен преди отключване на Базеда имаше такива проблеми с цистит. Месеци се лекувах. Мислеха, че червата са причина за честите цистити.
Ангелов и той е споделял за цистита. Мисля и Леми е споделяла.
Кисти на яйчниците правех и пак правя. По време на лечение на цистита беше едната, сравнително голяма. Близо 4 см. Шубе ме беше, че ме и подпираше като се обувах, сядах, като се навеждах. Усещах че още е нарастнала и буквално си ме беше шубе да ходя да я следя всеки месец. Докторът беше казал да пия 5 месеца Дуфастон и ме иска после на преглед и аз само се молех да се махне тая киста.
Някъде между 4-5 месец усетих просто един ден облекчение и мисля тогава изчезна с цикъла. После ме наболяваше яйчника, ама без да усещам подпирането. Оказа се, че леко срастване е станало след спукването на кистата. Последващо правех още няколко пъти кисти, ту на единия, ту на другия яйчник. Забелязах че се задържат при по-високо ТСХ. Даже преди да ми спрат терапията след второто лечение на Базеда и бях с ТСХ около 5, пак задържах фоликул, нарастна на размер и се води естествено киста и вече нямах търпение да ми спрат хапчетата за жлезата, че нямаше накъде да намалям повече. Като ги спряха и някъде след месец усетих облекчение. Ходих на преглед, уж за фоликулометрия, ама след спиране на терапията и спадането на ТСХ яйчниците явно са реагирали малко по-бурно и овулацията е била по-ранна, но пък за сметка на това киста не се видя.
Та с тия кисти ми е до болка познато. И си е стряскащо.

# 666
  • София
  • Мнения: 3 880
Мери, благодаря ти за отговора, много изчерпателен!
За кистата имам често кисти на жълтото тяло и преди базедовата имах. Изчезвали са.
Но сега докторката (въпреки че не е гинеколог) ме притесни с това, че кистата й изглеждала малко и като ендометриозна...

Аз днес оставих по прегледи, тестове и аптеки 300+ лева и направо не е истина как ми започна годината:о

Аз много исках да мина на 1 таблетка метизол. Но док егати физиономията направи и заяви, че е много голям риск, но ако желая, да си решавам.
Затова ми е нужна още една консултация.

# 667
  • Мнения: 11 737
Най-добре да чуеш още едно мнение. Виж при лекаря на Леми.
И аз съм имала киста на жълто тяло. Това с кистите си е малко "тото". Вярно че е важно кой гледа зад ехографа и правилно ли вижда, но изненади всякакви може да се очакват. Знаеш, че едва като извадят, видят и изследват е най-сигурно какво е и що е. Фоликулярните и кистите на жълтото тяло по-често се случва да се резорбират в рамките на няколко цикъла, но ендометриозните - не. И пак се случват и бели с фоликулярни и с кисти на жълтото тяло.
Дано не е ендометриозна. Но ако те тревожи, по-добре да искаш и там още едно мнение, отколкото да се тревожиш, че с тревоги си докарваме още повече проблеми.
То с тая болна щитовидна какво ли не ни намира нас.

# 668
  • Мнения: 66
Здравейте,Честита Нова Година!
За болките в кръста и аз се включвам,от известно време много ме боли кръста,но незнам дали има нещо с болестта.
Искам да споделя с вас,че от 01.01.19г започнах АИП диетата по автоимунен протокол.Днес ми е четвърти ден и се чувствам много зле.Вместо симптомите на болеста да изчезват,те се обострят.Постоянно главоболие,проблеми със съня,горчив вкус в устата,нямам сили и съм много жълта.Мисля да я прекратя,тъй като имам и анемия .Някой пазил ли е тази диета и как се чувствахте от нея?

# 669
  • Мнения: 20 171
В групата за АИП членувате ли, по-добре попитайте там.
https://m.facebook.com/groups/920204154714959?ref=bookmarks

Иначе, предполагам, че в началото е така, особено ако сте спрели изведнъж въглехидратите.

# 670
  • Мнения: 66
Много благодаря,иведнъж ги спрях въглехидратите да.

# 671
  • Мнения: 20 171
Това е така нареченият въглехидратен грип, или кето. Отминава за седмица приблизително, пийте повече течности със сол.
Влезте в групата, там момичетата ще ви бъдат полезни.

# 672
  • Мнения: 393
Точно така, като спреш въглехидратите и си, като болен. Едно ти е отпаднало и гледаш все да лежиш. Първите 10 дни ми беше ужасно. Хапвах много зелени салати / краставици, рукола, маруля, зелен лук, авокадо, маслини, зехтин/ и от салатите ми ставаше по-добре.

# 673
  • Мнения: 5 674
Трябва да си пусна ТСХ но в събота пих ескапел. Мислите ли, че е възможно да компрометира резултата?

# 674
  • Мнения: 11 737
За мен категорично да. И не само този месец. А изчакай поне 2 нормални цикъла и тогава виж какви ще са резултатите.
Ако е само за контрола, без да пипаш дозата - провери го, но не се доверявай на резултата за корекция на дозата.

Общи условия

Активация на акаунт