Брачен договор и защо не е популярен в БГ?

  • 28 927
  • 622
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 16 197
В нормалния свят всеки договор има силата на закон за двете страни в него, до момента, в който някой не поиска този договор да се прекрати. В България, обаче, законите се смятат за пожелателни, а договорите са съвсем "гола хартия". Това трудови договори, договори за заем,  не носят повече задължения от тоалетната хартия, даже последната се прилага повече. Че и държавата активно не спазва собствените си закони. Та затова не се сключват предбрачни договори.

# 46
  • Мнения: 46 518
Човече, при СИО, ако единият иска да доплати 10%-20% от собствения си доход и да вземе имот на свое име с наследство, това не е възможно, дори и другият да няма никакъв доход.  Така че въобще не става въпрос за реално участие на другия.Дори при разделяне на наследство, ако получателят на наследството трябва да доплати за реалната си част, съпругът пак участва с дял от доплатеното.
Това е така, ако всичко изчислявате в пари. Но участието е под всякаква форма, дали ще си спокоен да идеш на служебен ангажимент, защото знаеш, че болното ти дете в сигурни ръце, дали ще те гледа, когато си болна ти, дали ще те подкрепи в труден момент, за да го прескочиш, дали с физически усилия ще вземе участие или ще покрие други финансови семейни разходи, за да вложиш пари в този имот и т.н. Приносът далеч не се изразява само е кеш. Поне за мен.

Не ми се е налагало да трансформирам лично имущество, но ако се случи и е частично трансформиране, със, без брак, със без договор, %-та над участието ми от личното имущество няма как го приемам за личен, защото разходите и задълженията ми са споделни, дори да не са точно за имота, всичко е свързано.

# 47
  • Мнения: 10 379
Не се сърди човече, то е ясно, че материалните активи не с всичко, но накрая обикновено те стават ябълката на раздора. И в този смисъл не е зле нещата да са предварително скрепени с някакъв предбрачен договор, пък дано не се стигне до изпълнението му. Тия номера не са от вчера и някой по-умен от нас го е измислил.

# 48
  • Мнения: 46 518
И какво ще пише в такъв договор за трансформиране на личното имущество? Че ако е пълна трансформация, тогава е 100% лично. Ако е частична, разликата е на двамата.
Същото е и без да е подписван такъв.

# 49
  • Мнения: X
Със съпругът ми сключихме брак тази година. Според мен, ако двама души наистина си вярват и се обичат- всичко трябва да е 50/50. Ние сме на този принцип, като се почне от семейния бюджет, до имотите, които притежаваме.

# 50
  • София
  • Мнения: 28 575
Напоследък набира популярност при развод според приятели адвокати, защото излиза по-евтино да от съдебната делба на имущество. Дали е така нямам идея, не съм влизала в подробности.
Ние сключихме брак в законов режим на разделност, не съм фен нито на солидарно придобитите задължения, нито на всичкото общо.  Peace
Нито аз, нито мъжът ми сме обидени Mr. Green Освен ако той не го таи дълбоко в себе си  Laughing. Режимът може да се изменя с нова декларация по време на брака. 
Може ли пример за това какво представлява този режим?

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 14 419
Означава неприлагане на правилата за СИО. На чието име е придобито, негово е.

# 52
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Точно- не се формира СИО. Иначе правата, които възникват относно деца, наследяване и т.н. са си същите. Разделността касае имущественото разпределяне.
Филийки хляб не делим и не водим касови книги кой какво купува, просто един ден няма да ги делим и като се случи нещо, дето налии не се случва никога, щото много се обичаме.  
Нито аз, нито мъжът ми обвързваме имущества с вярата и любовта ни един към друг.

# 53
  • Мнения: 9 196
Един ден, при развод, най-справедливото е да се дели 50/50, всичко придобито заедно. Освен ако няма някаква пропаст огромна във финансовото състояние на партньорите, но чак толкова ...

# 54
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Законът ти дава възможност да решиш кой е вариантът за теб и твоето семейство. Хубаво е да има различни опции и всеки сам да си прецени кое му е справедливо и правилно.  Peace

# 55
  • Мнения: 46 518
Законът ти дава възможност да решиш кой е вариантът за теб и твоето семейство. Хубаво е да има различни опции и всеки сам да си прецени кое му е справедливо и правилно.  Peace
Така е.
За мен справедливо е придобитото преди брака, независимо в същия вид или трансформирано да си е лично, за всичко останало двамата да има дял 50:50.
Затова смятам, че СИО-то е напълно достатъчно.

А ако човекът отсреща не струва, ще намери начин да те прецака с какъвто и да е договор...

# 56
  • София
  • Мнения: 24 839
Всички, които не си представят как ще подпишат договор щото "това не е семейство, как ще си делим филийките" запяват съвсем друга песен, ако попаднат на един пресметливец и се окаже, че онзи/онази ощетява собствените им деца. Много е лесно да говориш отстрани как "това не е семейство" ама въпросното семейство хич даже не е вечно и божа работа накъде ще задуха вятъра утре. Така че човек е добре да мисли овреме за да не се вайка после. Аз договора го приемам като един вид застраховка и някаква сигурност за децата, не за себе си. Тъй че според мен по-добре да го има.

Говорим за точно определени неща, а ти си говориш " по принцип и традиция". Hug
Интересно е да се разбере, след като нашият закон брани всичко, придобито преди брака, а всичко след него е по 1/2, защото и двамата- всеки според "конюктурата", помага за семейното благо, каква е ползата и като как се осъществяват едноличните големи покупки само от единия?

# 57
  • София
  • Мнения: 28 575
Означава неприлагане на правилата за СИО. На чието име е придобито, негово е.
Точно- не се формира СИО. Иначе правата, които възникват относно деца, наследяване и т.н. са си същите. Разделността касае имущественото разпределяне.
Филийки хляб не делим и не водим касови книги кой какво купува, просто един ден няма да ги делим и като се случи нещо, дето налии не се случва никога, щото много се обичаме.  
Нито аз, нито мъжът ми обвързваме имущества с вярата и любовта ни един към друг.

Благодаря Simple Smile
Въобще не знаех, че съществува такава възможност.

# 58
  • При семейството си
  • Мнения: 6 589
Ето ги законовите възможности:
Чл. 18. (1) Режимите на имуществените отношения между съпрузите са:
1. законов режим на общност;
2. законов режим на разделност;
3. договорен режим.

# 59
  • Мнения: 630
Не съм чела темата , но по пътя на моята логика ... брака го свързвам с чувства и емоции, договора - писмена уговорка м/ду хора,които си нямат доверие.
Изначално са ми несъвместими.
Има една много хубава и вярна приказка - ,, с хората,с които можеш да се разбереш - не ти трябват договори, с хората,с които не можеш - и договорите не помагат,, .

Общи условия

Активация на акаунт