Брачен договор и защо не е популярен в БГ?

  • 28 867
  • 622
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 577
В темите тук една голяма част от хората изразяват мнение, че е добре да имаш имот само на свое име. Не биха продали наследствено жилище, дори и само да стои и да се руши, за да го вложат в имот СИО. В същото време, брачни договори почти изобщо не се сключват. Причината само "културна" ли е? Да не обидиш бъдещата си жена/мъж? Не съм запозната юридически, но предполагам законът дава различни възможности - някои имоти да са обща собственост, а други разделна. Защо почти никой не избира такива варианти? 

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 687
В моето обкръжение и приятелски кръг, брачните договори са все по-често срещани. Дори си мисля, че вече станаха "модерни" и съвсем тенденциозно се сключват. Аз приемам самият брак като един договор, така че дали подпис слагам върху гражданския акт или на още едно място, ми беше все едно. Важното е да има любов, разбирателство и уважение.

# 2
  • Мнения: 10 993
Аз изплащам апартамент, който е сио. Преди това друг, който накрая майка ми доизплати, който също е сио. Причината е да не обидя мъжа ми. Като цяло му вярвам и не смятам, че ще се разделяме и ще делим. Но все пак всичко е възможно.

# 3
  • Мнения: 4 577
Аз приемам самият брак като един договор, така че дали подпис слагам върху гражданския акт или на още едно място, ми беше все едно. Важното е да има любов, разбирателство и уважение.
Едва ли е все едно какво пише в договора, под който се подписваш. И двамата ли искахте брачен договор? Аз нямам нито един познат, за който да знам да е подписвал такъв. За 10-15 години, явно са се променили нещата.

# 4
  • Мнения: 46 430
Не биха продали наследствено жилище, дори и само да стои и да се руши, за да го вложат в имот СИО...
При трансформиране не става СИО.
По темата - не мисля, че само в България не е разпространен, имам познати по другите страни, също не са подписвали.

# 5
  • Мнения: 519
При сключването на брак може да се избере режим на разделност на имуществото. С какво отделният брачен договор е по-различен?

Иначе аз не виждам смисъл от такова презастраховане за добитото по време на брака, освен ако партньорите не са от много различни финансови и социални черги.

# 6
  • Мнения: 6 576
Аз съм старомодна и за мен бракът е или всичко или нищо. Не бих сключила предбрачен договор. Продала съм наследствен едностаен апартамент, за да си купим тристаен СИО. Е и мъжът ми направи същото де. Отделно по стечение на обстоятелствата имам друг наследствен само мой имот в центъра на София.

# 7
  • Мнения: 9 196
Не сключват, защото:
1. Са бедни.
2. Нямат доверие на договори, съдилища и подобни, предпочитат да се застраховат по други начини.
3. Все още разговорите за финанси се смятат за твърде интимни, за да се уреждат юридически, по балканските ширини.
4. Срам ги е да си признаят, колко са пресметливи и алчни всъщност.

# 8
  • Мнения: 4 577
Не биха продали наследствено жилище, дори и само да стои и да се руши, за да го вложат в имот СИО...
При трансформиране не става СИО.
По темата - не мисля, че само в България не е разпространен, имам познати по другите страни, също не са подписвали.
Трансформира се, но ако искаш да купиш с пари от наследствен имот, такъв с примерно 10% по-висока стойност, съпругът става задължително съсобственик, дори и с минимален дял.  От познати в чужбина  (САЩ, Холандия) съм чувала, че е съвсем нормална практика там.
Роузи, договорът дава повече възможности, вкл. предварително определяне на размера на издръжката за деца/бивш съпруг в случай на развод, но  и разделната собственост е голяма рядкост. 
С бившия ми мъж нямахме имотни дрязги, защото нямаше общо имущество освен кола, която остана за него, но пък бяхме вложили доста в ремонта на мой наследствен апартамент.

# 9
  • Мнения: X
Не биха продали наследствено жилище, дори и само да стои и да се руши, за да го вложат в имот СИО...
При трансформиране не става СИО.
Вярно е, не става СИО, но такова доказване пада в съда, че е извършено трансформиране, че ще ти падне шапката. Затова договорите са отлична опция, но тук липсва такава традиция и затова са рядкост. Манталитет.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 469
Щото ги е страх да не обидят половинката и той/тя да тегли една яка и да се откаже да се бракува. Това за мен е единствената логична причина.

Аз не съм привърженик на брака, така че не седи пред мен подобна дилема.

# 11
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Защото се смята за обидно.
А има и други начини.
Например да се прехвърли или да се купи имот преди брака.

# 12
  • Мнения: 9 196
Защото се смята за обидно.
А има и други начини.
Например да се прехвърли или да се купи имот преди брака.

Да си нареждаш картите преди подписването е не по-малко обидно и доста по-нечестно от един открит договор, но както и да е.

Всъщност има ли някаква нормативна уредба на това, съществува ли изобщо това понятие Брачен договор в България, или всичко се урежда от СК?

Последна редакция: нд, 17 юни 2018, 08:14 от Salsisha

# 13
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Сключват и още как. Съдя и по информацията от кантората, където сключвахме нашия.
Няма нищо обидно. Покрай нас има няколко случаи на буквално разбити животи, заради внезапно появили се големи любови, които не признават ни години, ни деца и все много искат. За мен беше от значение, че в евентуален такъв случай няма да остана на улицата. Няма да загубя години от живота си и да започна отначало във финансов аспект. Децата ми няма да бъдат ощетени, макар че към онзи момент нямахме и не планирахме такива.
Да,  договора не позволява противоречие на СК и режимите, но позволява уреждането на подробности, които много вода ще изтече докато станат част от СК.


# 14
  • Мнения: 5 508
Липсата на такава практика е поради няколко факта.
1. Рядко хората са от различни 'черги'.
2. Българинът, без значение от пола, често наивно вярва, че 'Това на мен няма да се случи'.
3. Хората, които не вярват в 'Докато смъртта ни раздели' често живеят на семейни начала и хич нямат желание за брак.

Аз съм от третите, за щастие приятелят ми също е против брака, но ако беше и стигнехме до създаване на семейство, то договор задължително щеше да има.

Общи условия

Активация на акаунт