Брачен договор и защо не е популярен в БГ?

  • 28 926
  • 622
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 15 960
Ако при закупуване на имот по време на брака са използвани средства от наследство и доплащане, другият съпруг може да претендира само за дял от доплатеното.

# 31
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Напоследък набира популярност при развод според приятели адвокати, защото излиза по-евтино да от съдебната делба на имущество. Дали е така нямам идея, не съм влизала в подробности.
Ние сключихме брак в законов режим на разделност, не съм фен нито на солидарно придобитите задължения, нито на всичкото общо.  Peace
Нито аз, нито мъжът ми сме обидени Mr. Green Освен ако той не го таи дълбоко в себе си  Laughing. Режимът може да се изменя с нова декларация по време на брака. 

# 32
  • Мнения: 4 577
Ако при закупуване на имот по време на брака са използвани средства от наследство и доплащане, другият съпруг може да претендира само за дял от доплатеното.
Това едва ли  има някой, на когото не е ясно. Но първо единият съпруг може да няма никакво участие в реалното доплащане и второ, при влошени отношения, този с малкия дял може да направи  доста мизерии на другия. 

# 33
  • Мнения: 15 960
Ами и това всеки с брак го знае, и ако няма предбрачен договор, участвал, неучаствал финансово - има дял. То пак добре,  че в някои страни се дели и придобитото преди брака. Така една нашенка беше изревала преди време. Имала си наследствена къща от преди брака, омъжила се за някакъв западен голтак,  развеждат се и той иска дял от къщата.

# 34
  • Мнения: 10 379
Знам за мои познати, които сключиха брак на късна възраст, с големи деца от други бракове. Явно и за двамата е нормално, чувала съм коментари отстрани. За мен също е нормално.
Приятелка, която имаше доста несполучлив брак се разведе преди да си купи апартамент. Мисля, че иначе едва ли щеше да направи тази стъпка, но близък адвокат я беше посъветвал.

# 35
  • Мнения: 18 503
Брачния догов не дели, но например внася някои отговорности като издръжка по-голяма от 100лв за дете, или да задължи плащане на образование. СК има 3 режима на разделеност, реално не ти трябва договор за да се делите.


За едно и също говорим.

# 36
  • София
  • Мнения: 24 839
Опитвам се да си представя хем да сключиш брак хем всичко придобито след този момент, да си е на този, на чието име се води.
И някак, не мога да видя семейство в тази комбинация, а нещо подобно на съквартирантство със секс и евентуално дете, го докарвам newsm78

# 37
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
Не сключват, защото:
1. Са бедни.
2. Нямат доверие на договори, съдилища и подобни, предпочитат да се застраховат по други начини.
3. Все още разговорите за финанси се смятат за твърде интимни, за да се уреждат юридически, по балканските ширини.
4. Срам ги е да си признаят, колко са пресметливи и алчни всъщност.
Самата истина  Peace

# 38
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Опитвам се да си представя хем да сключиш брак хем всичко придобито след този момент, да си е на този, на чието име се води.
И някак, не мога да видя семейство в тази комбинация, а нещо подобно на съквартирантство със секс и евентуално дете, го докарвам newsm78

И фамилията, ако не съм му взела ..съвсем разхайтена работа.
Да си бяхме стояли само съквартиранти, ама сега пък законово се водим семейство, независимо от мнението на бгмама по въпроса. Bowtie

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 287
И аз не мога да си го представя. Ще сключа брак с някой, ще правя договори, после какво следва - да делим филийките хляб,че някой да не се мине случайно!?!
И как се живее по този начин?
Факта, че живееш с човек, който не желае да дели нищо с теб, няма ли да се отрази на взаимоотношенията ви?

Пример: мъжът взима по-висока заплата и успява да задели пари, с които си купува апартамент, докато сте живяли заедно и заплатата на жената е утивала в пазаруване за нуждите на домакинството и как ще имаш положителна нагласа да чистиш, подреждаш, пренареждаш, даже и да купуваш разни нужни вещи за апартамента, след като очебийно мъжът те е зачеркнал от списъка, че имаш дял?
Аз не бих могла да живея с такъв човек!

# 40
  • Мнения: 10 379
Всъщност, защото не е разпространено, някои хора биха се спряли да го поискат, за да не ги помислят за пресметливи. Ако е масово разпространена практика биха го направили без замисляне. А има много използвачи, които не биха се спряли да придобият чужд имот и  без да им мигне окото да остават на улицата притежателя му.

# 41
  • София
  • Мнения: 24 839

И фамилията, ако не съм му взела ..съвсем разхайтена работа.
Да си бяхме стояли само съквартиранти, ама сега пък законово се водим семейство, независимо от мнението на бгмама по въпроса. Bowtie

Не те упреквам, просто се опитвам да си представя и не мога.
И да, не виждам смисъла, освен ако е да имате деца, които да са родени в брак? newsm78

Poni69, на мен това с договора в режим на брак и действаш СК, ми идва малко като " Видяла жабата, че подковават коня и тя вдигнала крак".

Може и да греша, но в американското законодателство, като се заразвеждат, всичко се дели, дори да е придобито преди брака, затова подписват договори.
При нас, всичко, което имаш преди това и всичко, което ще ти се дари или ще наследиш след това, пак си е само твое.


Последна редакция: нд, 17 юни 2018, 17:11 от absurT

# 42
  • Мнения: 9 196
Абе то някой, ако иска да прецака другия, със и без договори, пак ще го прецака. Но наистина се обезмисля самия брак, ако след него си оставате самостоятелни икономически единици и всеки си събира тухлички в неговия ъгъл.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Всички, които не си представят как ще подпишат договор щото "това не е семейство, как ще си делим филийките" запяват съвсем друга песен, ако попаднат на един пресметливец и се окаже, че онзи/онази ощетява собствените им деца. Много е лесно да говориш отстрани как "това не е семейство" ама въпросното семейство хич даже не е вечно и божа работа накъде ще задуха вятъра утре. Така че човек е добре да мисли овреме за да не се вайка после. Аз договора го приемам като един вид застраховка и някаква сигурност за децата, не за себе си. Тъй че според мен по-добре да го има.

# 44
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Ама защо говорите за имоти - тези въпроси не се уреждат от договора.
Може само да се разберат кой къде ще живее в случай на развод.
В режимите на разделеност са уредени, за което не ти трябва договор.
Никой обаче не си прави сметката, ако дойдат други съпрузи и деца какво се става с неговите деца. Ето в тези случаи договорът урежда някои доста важни въпроси. Договорът урежда основно финансови задължения и отношения в случай на развод. 😉

Общи условия

Активация на акаунт