Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 30

  • 91 227
  • 876
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 403
Уф, не звучи много добре... Наистина ли е навсякъде в Бг е такава практиката?
Разбира се, че не!

# 181
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 993
А къде не е? Предполагам на айс спарки (а и на други) би и било от полза да знае, защото не изглежда много обнадеждена:

На хартия ....Това е една от двете детски клиники в България, които имат право да поставят диагнозата. Чувам, че и в другата "обследването" не е по-различно.

# 182
  • Мнения: 403
Който има възможност да пътува до друг град, лично ще му напиша координати на център, в който се прави подробно обследване с тестове, в зависимост от възрастта на детето и подробен коментар накрая с родителите.
Имаме и добри специалисти у нас. Не е хубаво така да се обобщава с лека ръка.

# 183
  • Мнения: 5
Аз бих искала координати. И на Луната ще отидем, стига да помогне.

# 184
  • Мнения: 73
Който има възможност да пътува до друг град, лично ще му напиша координати на център, в който се прави подробно обследване с тестове, в зависимост от възрастта на детето и подробен коментар накрая с родителите.
Имаме и добри специалисти у нас. Не е хубаво така да се обобщава с лека ръка.
Здравейте, бихте ли пратили координати на въпросният център и на мен.
Благодаря ви.

# 185
  • Мнения: 1 406
Аз споделих нашия опит, не съм обобщавала. И за мен ще бъдат полезни координатите на центъра. Всъщност би ми била полезна не самата диагноза (която не ме вълнува толкова), колкото как конкретно да се работи с детето. На мен това ми липсва - да се определят дефицитите и да се работи конкретно по тях. Тоест, същият този център да изготви терапевтична програма и да може да я осъществи, което обаче няма как да стане в друг град.

# 186
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 787
И аз бих искала да знам името на центъра.

# 187
  • Мнения: 403
Аз споделих нашия опит, не съм обобщавала. И за мен ще бъдат полезни координатите на центъра. Всъщност би ми била полезна не самата диагноза (която не ме вълнува толкова), колкото как конкретно да се работи с детето. На мен това ми липсва - да се определят дефицитите и да се работи конкретно по тях. Тоест, същият този център да изготви терапевтична програма и да може да я осъществи, което обаче няма как да стане в друг град.
Всичко това ще ви бъде изготвено и ще ви бъде препоръчана индивидуална терапия с детето.
Името на центърът е "Спектър", гр. Пловдив, ул. "Скопие" 98. Още подробности мога да пиша на лично, ако някой иска.

# 188
  • Мнения: 1 406
Благодаря!

# 189
  • София
  • Мнения: 2 351

На хартия детето е хоспитализирано за две седмици и наблюдавано обстойно. На практика - имаше две половинчасови срещи - с психиатър и с клиничен психолог. И двамата се опитаха да влязат във взаимодействие с детето само за минута. През останалото време разпитваха мен и на базата на моите отговори е съдържанието на епикризата. Това е една от двете детски клиники в България, които имат право да поставят диагнозата. Чувам, че и в другата "обследването" не е по-различно.

Сега ще ви разкажа нещо. Преди около два месеца ходих в св. Никола и подробно разпитах за начините на обследване и диагностика в клиниката към днешна дата, защото прочетох за новите лицензи, които са придобили. Ето ги http://www.osbulgaria.com/bg/%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%8F%D0%B … 0%B5%D1%86%D0%B0/  Съвсем наскоро са закупили лиценза и са преминали обучение и вече прилагат новите методи на обследване. Единият от "инструментите" както го нарече лекарката е собственост на клиниката и не се използва от нито една друга клиника, нито пък от специалисти работещи в клиниката извън територията на клиниката. Теста се използва при съмнение дали детето е или не е в спектъра и е най - точният инструмент в света за диагностика към днешна дата. Теста е както презишните инструменти базиран на разговор с родителите и тестване на детето.

ice_sparky ако детето ти е обследвано в клиника св. Никола не мисля, че можеш да имаш съмнения за точност на диагностиката. Всяка клиника за обследване си има "инстремент" с който работи и за когото има лиценз и преди години наистина се е изисквало по обстойни тествания, но към днешна дата има добри тестове и за щастие клиниката има лиценз и ги използва за бърза и точна диагностика. Предполагам са поразпитвали теб защото не са могли да влязат в контакт с детето и вероятно всичките въпроси, които са ти задали са въпроси от тестовете с които работят за поставяне на диагнозата.

 

# 190
  • Мнения: 19
Здравейте, пиша рядко, но сега съм много притеснена. На дъщеря ми й излязоха резултатите от теста на коса на Яско (за тежки метали и други елементи). Има силно завишен уран - близо 20 пъти над нормата. При условие, че никога не е пила чешмяна вода, а само бутилирана изворна, откъде може да се е взел този уран? И то в такива размери. Той е радиоактивен и канцерогенен елемент. Някой знае ли как по друг начин може да попадне в бита (напр. тефлон)? Или пък изворната вода на Девин е радиоактивна, въпреки че се препоръчва от Българската педиатрична асоциация. Ние сме от Пловдив и дъщеря ми е на 5 год.

# 191
  • London
  • Мнения: 6 732
Уран ексклузивно от вода се натрупва.....аз лично, ако детето пие само вода Девин бих се свързала с ХЕИ или там която е институция за една дебела проверка. А вие напълно ли сте сигурна, че детето на градина, при някоя баба и тн не пие чешмяна вода? Питам, защото наистина е странно.....тази марка вода уж не е от вчера, чак пък толкова да няма контрол. Плашещо е!

# 192
  • Мнения: 1 406
Катина, дъщеря ми е диагностицирана във Варна. За мен диагнозата като такава не е толкова важна, а по-скоро искам да имам представа за дефицитите и уменията на детето ми. Защото от аутизъм до аутизъм има разлика. Нямам идея тежък случай ли е, лек ли е, какво да очаквам за в бъдеще. Затова очаквах, че ще я подложат на някакви тестове или поне наблюдение, както когато за пръв път отидем при логопед, специален педагог или ерготерапевт. А с нея никак не е трудно да се влезе в контакт, само да не е вербален.

BAB, скоро излезе и резултата на дъщеря ми. Тя има най-завишени алуминий и кадмий. Уран, антимоний и сребро също са над нормата, а натрий, цинк, магнезий и мед - ниски. И аз си блъскам главата от къде са се взели. Сега се опитвам да направя генетичния тест, за да стане ясно дали причината не е някакво метаболитно нарушение, но не мога да я накарам да се изплюе.

# 193
  • София
  • Мнения: 2 351
ice_sparky, нямам представа как процедират във Варна??? В св. Никола винаги са ме питали какво обследване искам. В повечето случаи съм искала за ТЕЛК и съм получавала диагностика със такова заключение .......бла бла - детето се нуждае от подкрепа бла бла. Но съм искала и диагностика за мен си за да се види състоянието и накъде вървят нещата и посочване на дефицити. Получавала съм именно такава диагностика каквато съм искала. Винаги са ме питали какво точно искам от тях и винаги са ме предупреждавали какви са им възможностите за помощ предварително. Невербално дете е трудно да се обследва пълноценно за дефицити и да се дадат препоръки. Доколкото си спомням на първата му диагностика - още беше невербален и неконтактен му направиха тази диагностика https://www.scribd.com/doc/37980053/manova-tomova с въпроси към мен и наблюдение върху него с опити за тестване. Пуснаха му и невербалната част от въпросите на теста на Векслер и така съставиха крайната диагностика на състоянието му . Вероятно и още неща са гледали, но аз само тези два диагностични теста разпознах. Опитай сама да му го направиш Манова - Томова като прочетеш внимателно инструкциите или помоли някой от терапевтите ти да го направи Blue Heart

# 194
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 993
Нямам идея тежък случай ли е, лек ли е, какво да очаквам за в бъдеще.

Това е въпрос, на който сигурно всички родители искат да знаят отговора. Но той не е никак лесен, да не кажа почти невъзможен за отговаряне. Особено на такъв ранен етап, особено в частта за бъдещето. Специалистите евентуално могат да кажат какво е моментното състояние, но дали, колко и какъв ще бъде напредъка и развитието, според мен, всеки добър специалист, би се въздържал от отговор.

Не знам как е в БГ, но при сина ми като се заподозряха проблеми в развитието, първо се почна скрининг със стандартизирани тестове под формата на въпрсници, които попълвахме ние родителите и отделно учителите в ДГ. Някои от въпрсниците си спомням, че ми ги предложиха на български, така че в Бг, предполагам, също някъде ги използват. Ще напиша на английски кои са, ако някой се интересува (за над 3 годишни)

The Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) - въпроси, касаещи няколко домейна от развитието на детето -емоции, поведение, социални умения и др., с които се идентифицират силните и слабите му страни.

The Child Behavior Checklist (CBCL) - въпроси за идентифициране на поведенчески проблеми

The Vineland Adaptive Behavior Scales  (VABS) - касае адаптивното поведение пак в няколко домейна

Иначе при логопед детето ми прави някакъв стандартизиран интерактивен тест под формата на игра. Аз присъствах. Извади един куфар с разни фигурки, но не си спомням как му беше точно името. Синът ми тогава говореше много малко. Тестът предполагаше и сочене с пръст. (Това исландският логопед. Българският такъв тест не успя да направи, а много исках, за да сравня резултатите.)

В самата ДГ прилагът също стандартизиран тест, но преведне и адаптиран от норвежки (TRAS), с който всяка година проверяват развитието на езика на децата (от 2 до 6 годишна възраст).

После вече при диагностицирането правихме Векслер теста за интелигентност (Wechsler Preschool and Primary Scale of Intelligence (WPPSI), а за аутизма Childhood Autism Rating Scale (CARS) (това за нас родителите и ДГ), Autism Diagnostic Observation Schedule (ADOS) (това за сина ми). В самото заключение и документите, които и ние получихме, се опоменаваха резултатите и заключенията от всички тествания, включително и скрининга.  

P.S. Сега чак отворих линка за новите лицензи на св. Никола, който Катина е дала, и видях че за диагностиката на аутизма се използват същите инструменти, които приложиха и при нас - CARS и ADOS.

Последна редакция: вт, 28 авг 2018, 02:50 от ЧеКа

Общи условия

Активация на акаунт