Операция на миома - 6

  • 77 425
  • 778
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 319
Здравейте.
В пременопауза съм. С миоматозна матка. Писала съм и друг път в темата.
Искам да запитам, ако се наложи отстраняване на матка,   за/ и   против  да останат яйчници/ и шийка.
Разбира се това решение се взима с лекарско мнение, и ако те са здрави.

Здравейте! Аз съм в менопауза и преди 3 месеца ми отстраниха матката заради бързо нарастващи миоми, 4 на брой. Първоначално моят лекар искаше да махне и яйчниците, но след като поговорихме се съгласи да ги остави ако са чисти. За шийката бях абсолютно съгласна да бъда отстранена с матката. Както и за тръбите. Нямам никакви усещания за промяна във влагалището без нея. Решението си взех след консултация с още двама гинеколози хирурзи. Чувствам се изключително добре, физически активна съм, само внимавам с вдигането на тежко.
Би ли споделила,какво ти обясниха лекарите?Каква е причината да ти премахнат и матката и шийката и тръбите, че и яйчниците са искали?

Последна редакция: ср, 20 ное 2019, 08:40 от Inna74

# 631
  • Мнения: 3 550
Това което обясняват на всички Simple Smile Запазването на шийката не елиминира възможността за развитие на рак и не повлиява честота на последващ пролапс на тазовите органи, и подобряване на сексуалните функции. Причината да се съглася на хистеректомия беше бързия растеж и големите размери, които неизбежно щяха да доведат до притискане на съседни органи.  Яйчниците си ги исках въпреки затихващата им функция. В първото си включване по темата ясно изразих мнението си, че е по-добре миомите да се отстраняват навреме докато е възможно запазването на матката с прилежащите ѝ органи.

# 632
  • Мнения: 384
Здравейте отново, момичета! Пак съм аз. Искам да ви благодаря за мненията, които ми помогнаха много. Реших да изчакам малко с влизането  в болницата, да попрочета това онова и мисля, че не сгреших.

Дочаках си и резултата от цитонамазката - PAP PV I   a I , епител в норма и атрофия.

Според някои бил невероятен, в смисъл не бил възможен.
Взех решение на посетя и друг специалист-гинеколог и да направя нова ехография при добър специалист по образна диагностика. Да видим какво ще излезе.
Благодаря ви още веднъж, бъдете здрави!

# 633
  • Мнения: 319
Това което обясняват на всички Simple Smile Запазването на шийката не елиминира възможността за развитие на рак и не повлиява честота на последващ пролапс на тазовите органи, и подобряване на сексуалните функции. Причината да се съглася на хистеректомия беше бързия растеж и големите размери, които неизбежно щяха да доведат до притискане на съседни органи.  Яйчниците си ги исках въпреки затихващата им функция. В първото си включване по темата ясно изразих мнението си, че е по-добре миомите да се отстраняват навреме докато е възможно запазването на матката с прилежащите ѝ органи.
Не споменаваш колко големи са били миомите. Или може би е било в предишни постове и съм пропуснала. Но в случай на бърз растеш,мога да се съглася донякяде  с отстраняването на матката. Но не и за останалите органи.За мен това е осакатяване,което освен всичко,  после води до други проблеми.Това обаче си е мое мнение. 🙂

# 634
  • Мнения: 46 516
Това което обясняват на всички Simple Smile
Това от много отдавна не го обясняват. На мен точно обратното ми обясниха и то най-големите светила в страната. Шийката я пипат само при лоша цитонамазка, същото важи и за другите ограни около матката.

# 635
  • Мнения: 5 435
В петък съм на профилактичен преглед, трперят ми крачката още отсега. Последно ходих миналата година. Този месец се навършиха две години от махането на миомата. Дано няма никакви гадости и всичко е ок. Стискайте ми палци, момичета!

# 636
  • Мнения: 56
Inna74, мнението ми напълно се припокрива с твоето. Както и да го въртя моя случай семейният ми лекар не си свърши работата. Преди 5 години пристигнах в чужда държава с миома около 4 см. След 2 г се видя, че е 5. В следващите 2 години няколко пъти ходих с оплакване, че се чувствам подута, че съм чувствителна отдолу... че нещо не ми е в ред. Реших, че с възрастта тялото ми се променя. Края на август мин година отидох и си поисках нсправление за видеозон. Държа да уточня, че тук здравната каса покрива цитонамазка веднъж на 3 години и материала се взима след записан час(обикновено с годишния преглед) от личния лекар!

Резултата от видеозона беше- 8см! Каза, че ще ме праща на гинеколог. Поисках да поразпитам за специалист, за който да ми даде направление. Така... След като това стана и мина около месец и половина, и след мое поредно позвъняване, се оказа, че 1.направлението отдавна е при специалиста 2.да се свържеш физически с асистента е равносилно на невъзможно 3.успявам и резултата:ТРЯБВА ДА ЧАКАМ 7 МЕСЕЦА за час!
Почти полудяла отивам при личния с искане да ме прати при някой по негово усмотрение, по-възможност с час по-ранен от предложения ми.
Той ме праща при обикновен гинеколог, който ме праща при гинеколог-уролог, за да се види дали няма допълнителни усложнения. След месеци и направена цистоскопия минават още месеци докато се озова при хирург.
Тя ми предлага упорито есмия, която ми се покрива от допълнителната ми застраховка. След обмисляне и тотален отказ от моя страна минаваме на емболизация. Съгласявам се, защото следващата предлагана опция е лапароскопска хистеректомия.
Изпраща се искане към друга болница заради по-кратки срокове на чакане. И там сага. След повече 3 месеца чакане, имам час за ЯМР на 9ти декември.

След това отнема време за да се получат прочетените от специалист резултати от хирурга. И Бог знае колко време да самия час за емболизация.
Спестявам някои допълнителни факти.
От 2 седмици не съм на себе си заради постоянното задържане на урина, което ми се случва за n- ти път тази година, и заради което бях в спешното, където източиха 1.5 л урина. За болките и дискомфорта по принцип-няма да коментирам.
Така.Записах си среща с хирурга накоято ще обясня, че за емболизация вече не мога да чакам, а хистеректомия някак не го приех за толкова месеци. Чудя се какво ще стане?!?!... и не мога да спя...

Имах огромна нужда да споделя разочарованието ми като цяло от системата.Междувременно последният видеозон показа размери 9.5 на 8.5см... примерно. Опитах се да съкратя възможно преживяването си.
Всякакви утехи, съвети и мнения ще ми бъдат полезни. Благодаря!

Последна редакция: ср, 20 ное 2019, 14:48 от Odill

# 637
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Аз утре влизам във болницата, операцията ще бъде в петък. Приела съм, че ще бъде каквато се наложи - от просто махане само на миомата, до махане и на матката. Не искам да се самозалъгвам, че с 13 см. миома и още някаолко по-малки може да се запази органа. Но, както каза една потребителка Heart Eyes, важно е да се съхрани колкото се може повече - шийката и яйчниците Praynig...Дано!
Даже вече ми е все тая каква ще бъде операцията лапаро или отворена...само да се свършва Confused.
Odill, каквото и да решиш ти стискам палци Hug.

# 638
  • София
  • Мнения: 11 987
Каква е целта на запазването на шийката?

# 639
  • Мнения: 56
Сузане, стискам палци за това, което е най-добро за теб и логичната преценка на специалиста! Всичко ще мине ще започнеш нов живот-на чисто:stuck_out_tongue_winking_eye:
И аз вече нямам търпение!
Уморих се...

# 640
  • Мнения: 2 070
На четвъртата седмици след отстраняване на матката ми откриха фоликулярна киста на десния яйчник.Побърках се от тревога.Директно попитах лекарката,  защо не ми ги махнаха, като и без това няма да раждам и прочие?Отвърна, че по време на операцията с яйчниците всичко е било в норма и нямат основание да отстраняват здрав орган.Но и тя ми се стори изненадана, защото първо бях при колегата и
, после и при и преди да ме прегледа, направо изказа съмнение в
мнението на другия лекар .Преди операцията имах на левия, веднага след цикъла беше изчезнал.Имам си сума ти страхове, ми ако не изчезне, ми ако се усложни....Не знам, как ще се случи всичко, като нито имам матка, съответно и цикъл, ще се пука ли, яйчник ли ще го резорбира....?
Ще пия Оргаметрил и ще я следим
Правиха ми туморен маркер за да изключат ендомертиозна киста резултата е 8.11.Ако някой е имал такава киста след хистеректомия, нека се включи
Сузане, стискам палци и това ще мине
Одил  защо не се прибереш и оперираш в България.Избираш клиника, специалист и да се свършва

Последна редакция: ср, 20 ное 2019, 15:09 от palikarova.br

# 641
  • Мнения: 51
Odill, съжалявам за перипетите и преживяванията със здравната система в чужбина, знам колко е фрустриращо. Стискам палци за бързо разрешаване.

Аз съм една седмица след коремна операция на доста миоми - една двойна на външната предна стена 8/10 см, една интрамурална 4/4 см и две по 1 см на външна задна стена, днес ми свалиха конците. Според хирурга е била трудна операция. Оперирах се в бившата Тина Киркова в София, много съм доволна от отношението и най-вече от резултата. Там ми ги откриха при случаен преглед. Ходех редовно при един друг гинеколог, и не ми го побира акъла как 4 години ме гледа, а не ги е видял, тези гадини не се появяват за една нощ!

Препоръчвам медицинския център на Света София.

# 642
  • Мнения: 3 550

Не споменаваш колко големи са били миомите. Или може би е било в предишни постове и съм пропуснала. Но в случай на бърз растеш,мога да се съглася донякяде  с отстраняването на матката. Но не и за останалите органи.За мен това е осакатяване,което освен всичко,  после води до други проблеми.Това обаче си е мое мнение. 🙂
4 на брой, най-голямата 14 см.За седем месеца удвои размерите си - това беше най-притеснителното. Бързо делене на клетки може да е признак за ракови. Следях ги веднъж годишно. После на 6 месеца. Отлагах, чаках менопаузата да им повлияе. Но не, матка с размер на 5 месечна бременост, никой не гарантира успешна лапароскопия. В момента съм изключително доволна от взетото решение. !Честно, изобщо не ме интересуваха шийката и тръбите. Яйчниците бяха атрофирали вече, но имам си ги. Стресът какво ще покаже поредното изследване с ултразвук. Тежеста в корема - като буца беше и се виждаше. Страхът от хирургичната интервенция. Хистологията показа освен некроза и аденомиоза. Възстанових се за по-малко от месец въпреки отворената операция. Върнах се на работа преди да изтече 6 седмичният ми болничен. Понякога се събуждам нощем, по навик се пипвам за корема и като го усетя плосък, изпитвам истинско задоволство. Това е моят опит. Не твърдя, че при всяка жена би се случило по същия начин. Не знам какви ще са последствията след 3-5-10г. Споделям за тези, които трябва да минат през това.
Сузане, късмет и успешна интервенция!
Nia78 пожелавам скорошно и пълно възстановяване!

# 643
  • Мнения: 56
Здравейте, вчера ме оперираха в Плевен, днес имам леко висока температура около 37,5. Това нормално ли е, има ли повод за притеснение?
Не мисля, че  е нормално. Аз бях с температура след операцията. Назначиха ми антибиотик.
Попитай доктора на визитацията.Той ще ти обясни най-добре
Здравейте отново, преди два дни ме изписаха от болницата! Операцията се оказа, че е отворена около 20см разрез, не както бяха казали в началото 4-5см. След операцията за вдигнах температура около 37,5 до 37,9 включиха ми антибиотик за 4 дни и нещата се оправиха. Днес на 2ри ден от изписването вдигнах отново температура 37,9. Обадих се в болницата, някаква докторка ми каза да взема нещо за температура и спадна до 36,6. Четох, че има и други с подобен на моя проблем. Ще помоля за съвет, ако някой е имал такъв проблем, как е процедирал и колко време е било така. Трябва ли да търся лекарска помощ или да само да вземам температуропонижаващи.

# 644
  • Мнения: 56
Това, което ме спира да дойда за операция са 8 000км + няколко хиляди долара. Миналата година едвам излязох от самолета-толкова се бях подула. Но тогава поне тази ретенция се отблокирваше от самосебе си. Е, аз ако знаех, че ще се точа толкова време-щях да съм го направила, да.
Като гледам цените за Да Винчи - порядъка е 10 000 до 16 000. Вариянт бързо възстановяване най ме блазни😊Вчера звънях тук - там по болници. Не ми стана ясно , не успях да се свържа с гинекологично отделение да питам.
Тук за лапароскопска хистеректомия болничен-1 месец.
Ако дойда в Бг предполагам трябва да си ползвам отпуската.

Общи условия

Активация на акаунт