ОСМИ клас пред нас е - ваканцията си тече -14

  • 62 349
  • 746
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 254
Браво на всички смелчаци!
Честито на успелите!
А онези, които този път не са имали късмет  - със сигурност ще успеете, където и да сте класирани, щом ви води волята и куражът!

# 76
  • Мнения: 7
Важното е всички дечица да са живи и здрави. Всяко едно дете ще си намери своя път в живота.

# 77
  • София
  • Мнения: 584
Винаги съм обичала митологията - не само древногръцката, а по принцип. Дори учих един семестър митология в САЩ. Много ми беше интересно колко близки са митологиите на цивилизации, които не са имали допир една с друга и като време, и като география, както и различните обяснения за това.....
В ученическите години и на мен древногръцката митология ми беше най-интересна от задължителното четиво. Бяха ми интересни, така както приказките на децата. Българските автори и произведения също ми допадаха. Не пропусках да прочета необходимото. Шекспир, Молиер с "Тартюф", "Дон Кихот" я минах с умерен интерес, както и "Фауст" на Гьоте.... Като цяло литературата ми беше интересен предмет.
С руската литература така и не се харесахме никога....
Руската литература е доста тегава за тийнейджърите. И на мен руските автори ми бяха някак много далечни. Пък и как да са ми близки, когато "вятър ме вееше на бял кон". "Война и мир" така и не можах да я дочета тогава, въпреки неколкократното започване. Накрая изгледах филма. "Престъпление и наказание", "Идиот", "Евгени Онегин", "Мъртви души"...., май единствено лириката на Есенин ми беше по-достъпна. По-късно преоткрих руските класици, но вече на базата на собствените си житейски преживявания. Заслужава си човек поне за малко да се докосне до тяхното творчество.
Бъдещият ми осмокласник почти привърши "Илиада". Следва "Антигона". Започна с по-тънките книжки, а "дебелата" книга за Дон Кихот, ще е на финала на задължителното. Купих му и Христоматия на издателство Просвета. Препоръчах му я, като полезно четиво преди 8-ми клас. Пиша препоръчах, защото авторитарния подход при моето дете категорично не сработва откакто го "друсна" пубертета. Караме с убеждения и указания от моя страна и след нечуване - "проба-грешка" от негова. 

# 78
  • София
  • Мнения: 7 088
Аз пък нямам проблем със "задължителното". Пропускам си покрай ушите тази дума и виждам един списък, който трябва да се пробва.
Сега, да си призная, " Клетниците" и "Дон Кихот" така и не изчетох. Ами, ей на, не можах. За сметка на това, "Робизон Крузо" съм изяла за часове. Древногръцката митология ми е много тегава, ама много.... Някой беше писал, че това не е създадено за четене и съм абсолютно съгласна. Единственото, което можем да загубим от насилственото четене, това е загубата на интерес към самото четене, но пък те са достатъчно големи, за да разграничат едното от другото.
Фукла, любими, много любими Селинджър и Стайнбек. Мисля скоро да предложа Спасителят..., както и Човекът-амфибия. Мисля, че ще са попадения, въпреки последните увлечения по Стивън Кинг, по който се увлече чокрай мен...
Не знам, за мен е изтезание четенето насила. Все още не мога да се убедя, че нещо което не ти харесва, може да те възпита...

# 79
  • София
  • Мнения: 584
.... Единственото, което можем да загубим от насилственото четене, това е загубата на интерес към самото четене, но пък те са достатъчно големи, за да разграничат едното от другото....
Абсолютно вярно. По-скоро обяснение, защо е необходимо да се прочете това или онова произведение и ако успеем да ги заинтригуваме добре, ако не - филмите и/или театрите, като някаква алтернатива. И като стана дума за театър, някой предложи в Народния - "Хамлет". Дали да не им организираме едно посещение на тийновете?

# 80
  • Мнения: 1 297
Можем ли да направим статистика, кой, какво е обичал да чете, и каква професия практикува в момента. Или, каква литература е усвоявал лесно, кое го е отегчавало, и какво е кандидатствал. Все пак си мисля, че има закономерности, които можем да предвидим.

Примерно. Чел "Винету", учил за пожарникар, станал пожарникар, работи като премиер. Само пример давам, да не ме захапете, ей.

Напред някъде прочетох за майка, която иска детето и да поработи над краснописа, че бил ужасен. Ми, може доктор или адвокат да му е писано да стане. Ако прави граматични грешки+грозно писане, току виж съдия станал. hahaha

# 81
  • София
  • Мнения: 8 318
Manzhelka,
иронично беше, няма значение. Няма да се възползвам от предложението, в друга посока са ми интересите, иначе съм чела някоя друга книга от Богомил Райнов, които могат да се предадат по описания от теб начин Wink (едната дори бе от задължителните - "Няма нищо по хубаво от лошото време")
Това че помня малко от онези прочетени книги не означава, че не са ми били от някаква полза (всъщност бялото ми петно е основно в това, което сега трябва да четат)

# 82
  • София
  • Мнения: 8 318
Мента, Винету съм я пропуснала, а Конникът без глава, Оцеола, Призракът на лятно естакада явно не вършат работа  за кандидатстване за премиерски пост.

# 83
  • Мнения: 1 297
Мента, Винету съм я пропуснала, а Конникът без глава, Оцеола, Призракът на лятно естакада явно не вършат работа  за кандидатстване за премиерски пост.
На, затуй не сме премиери сега.


 hahaha "Лятна естакада", разцепи асфалто.

# 84
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Аааа, chockolina, мерсиии! Joy :kissing_heжюart:
Как са на вкус, па макар и модернизирани с Том и Джери?


Същите са, каквито ги помня Wink
Има и с Маша и Мечока, съвсем модерни Simple Smile

Алексова, рекламна песничка не съм чула засега Simple Smile

Оф, мойто дете е от съвсем нечетящите... Sad Не знам как да й събудя интереса... и май се оказах от опитите вече. А и двамата с мъжа ми четем много, така че личен пример има, просто не намира смисъл в четенето и го заявява открито.

Последна редакция: чт, 26 юли 2018, 23:12 от chockolina

# 85
  • Мнения: X
Добре, де - Призракът на Ляно Естакадо.  Понякога редакторът си прави неприятни шеги. Трябва ли да се хващаме за всяка от тях?

# 86
  • София
  • Мнения: 8 318
Мента, Винету съм я пропуснала, а Конникът без глава, Оцеола, Призракът на лятно естакада явно не вършат работа  за кандидатстване за премиерски пост.
На, затуй не сме премиери сега.


 hahaha "Лятна естакада", разцепи асфалто.

JoyJoy челите жанра ще се сетят Blush

# 87
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 943
Ооо, аз и “Винету” съм чела, и “Синовете на голямата мечка”. Дали да не се пробвам на следващите избори?🤣

# 88
  • София
  • Мнения: 12 407
И аз, и аз! Bowtie Де що романи за индианци и трапери имаше съм изчела. Исках да ставам Олд Шетърхенд. Joy Не станах. И пожарникар не станах. Освен и аз да се пробвам на изборите. Thinking

# 89
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 943
Айде, сформирахме новото правителство. 🤣

Общи условия

Активация на акаунт