Резултат при болест на Даун - тема 3

  • 107 802
  • 1 046
  •   1
Отговори
# 420
  • Sofia
  • Мнения: 5 932
Обадиха се от пренатест, бебчето ми няма Даун! Цяла планина падна от плещите ми.


Много се радвам. Знаех си, че всичко ще е наред.
Сега - само спокойствие до края.

# 421
  • Мнения: 18
Скъпи бъдещи мами,
пиша Ви с цел ако мога да Ви успокоя, поне малко. Преминах с комшара на БХС, по-точно на втория БХС. Заради повишен АФП-баам, повишен риск за Даун и дефект на неврална тръба. Последва неинвазивен пренатален тест NIFTY PRO, резултат-ОТРИЦАТЕЛЕН. Две фетални морфологии във МЦ Фемина при д-р Цолова, от които нищо притеснително. От това, което лекарката ми обясни разбрах, че втория БХС често дава неточни резултати. Без да звучи като реклама, много съм доволна от д-р Цолова. Обясняваше подробно всичко, което разглежда, беше спокойна и отговаряше на всеки мой въпрос. Нервите, които потрошихме е излишно да обяснявам какви бяха, безсънни нощи, ходене като в мъгла, постоянни тревоги...
И на 07.09. се роди най-хубавото нещо, с едни големи бузи Smile
Казала съм си, че живот и здраве, забременя ли следващ път, БХС-НИКОГА ПОВЕЧЕ!
КУРАЖ И КЪСМЕТ НА ВСИЧКИ, ПРЕМИНАВАЩИ ПРЕЗ ТОЗИ КОШМАР И МОЛЯ ВИ, МИСЛЕТЕ ПОЗИТИВНО! Flowers Four Leaf Clover

# 422
  • Мнения: 301
Здравейте. Искам да ви покажа и моите изследвания от БХС 1 . Доктора казва, че всичко е наред, но този хормон ЧХГ е доста висок според мен (според това което пета трябва да е до 2 или 2,5). От там и риска е 1:400. Но той казва, че се гледа общото. Моля дайте мнение . Означава ли, че ако ЧХГ мом е високо и бебето има Даун . С какво друго може да е свързан хормона , че да е висок ..

# 423
  • Мнения: 26
Здравейте момичета. Малко съм уплашена от изследванията ми. В 15г.с съм, правих БХС в 13г.с. На феталните всичко е нормално.
На 24г съм. Но до колкото разбирам изследванията не са ми много добри. Някой с подобни има ли. Какеи са рисковете. Прикачвам.

# 424
  • Мнения: 172
Здравейте момичета. Малко съм уплашена от изследванията ми. В 15г.с съм, правих БХС в 13г.с. На феталните всичко е нормално.
На 24г съм. Но до колкото разбирам изследванията не са ми много добри. Някой с подобни има ли. Какеи са рисковете. Прикачвам.

Най-добре се консултирай с лекар, там ще получиш най-адекватно мнение.

От моя опит - рискът за Даун е нисък, винаги можеш да си направиш неинвазивен днк тест за 100% спокойствие, ако имаш възможност. БХС все пак е само статистика.
Моето ниво на PAPP-A е същото, нисичко е и това било индикатор за риск от прееклампсия (високо кръвно по време на бременността) и ми дадоха да пия по 150мг аспирин вечер, това било намалявало риска. Но пак - най-добре е да се консултираш с лекар.
Резултатите ти са сравнително добри, не се шашкай Simple Smile

# 425
  • Мнения: 44
Здравейте,момичета,за съжаление и аз се включвам в темичката. На 35 г.съм с трета бременност, идеален 1 БХС и 2 ФМ. От глупост и понеже съм била 35+ направих втория БХС и там излезе на вашият риск : 1:130 риск за синдром на Даун. Като забележка има,че интегриран риск не е изчислен, а освен това в сайта на НГЛ са посочили максимално BPD 44, а моето е над 46. Не знам дали е от съществено значение. Утре ми предстои  консултация с генетик,но още вчера писах на проф.Кременски,според който резултата е фалшиво позитивен и смисъла бил ако има интегриран риск.Каза,че валидно е 1 БХС. И навсякъде по света ще ми препоръчате ФМ в 18-22 г.с.Ще се консултирам и с него в понеделник. Но вероятно след като вече ми се набил е главата този резултат няма да мога да се успокоя без тест. Вероятно ще пристъпя към неинвазивен тест,но май нямам много време т.к. съм в 19 г.с.при евентуален лош резултат. Как всъщност избирате пренатален тест. Четох са доста,различават се много по цена. И всичките ги дават с над 99% точност. Veracity тест е най-поносим като цена. Но дали по-добрият избор не би бил Пренатал,пък било то само за Даун? Моля,посъветвайте ме. И хубави резултати и здрави бебета на всички желая.

Последна редакция: пт, 22 ное 2019, 21:26 от Holy_treesome

# 426
  • Sofia
  • Мнения: 5 932
На 35 г.със с трета бременност, идеален 1 БХС и 2 ФМ. От глупост и понеже съм била 35+ направих втория БХС и там излезе на вашият риск : 1:130 риск за синдром на Даун. Като забележка има,че интегриран риск не е изчислен, а освен това в сайта на НГЛ са посочили максимално BPD 44, а моето е над 46. Не знам дали е от съществено значение. Утре ми предстои  консултация с генетик,но още вчера писах на проф.Кременски,според който резултата е фалшиво позитивен и смисъла бил ако има интегриран риск.Каза,че валидно е 1 БХС.
Втория БХС винаги е с много по-лош резултат от първия. Слушай проф. Кременски и си направи ФМ.
Аз бях в същата ситуация (риск за Даун 1:120 на втория БХС). Направих пренатален ДНК тест, всичко беше наред.

# 427
  • Мнения: 44
Благодаря за отговора, аз така или иначе имам час за следваща ФМ,вие кой тест и къде го правихте и под каква форма излизат резултатите?
 
На 35 г.със с трета бременност, идеален 1 БХС и 2 ФМ. От глупост и понеже съм била 35+ направих втория БХС и там излезе на вашият риск : 1:130 риск за синдром на Даун. Като забележка има,че интегриран риск не е изчислен, а освен това в сайта на НГЛ са посочили максимално BPD 44, а моето е над 46. Не знам дали е от съществено значение. Утре ми предстои  консултация с генетик,но още вчера писах на проф.Кременски,според който резултата е фалшиво позитивен и смисъла бил ако има интегриран риск.Каза,че валидно е 1 БХС.
Втория БХС винаги е с много по-лош резултат от първия. Слушай проф. Кременски и си направи ФМ.
Аз бях в същата ситуация (риск за Даун 1:120 на втория БХС). Направих пренатален ДНК тест, всичко беше наред.

# 428
  • Sofia
  • Мнения: 5 932
Аз правих Harmony в Щерев. Но това беше преди близо 5 години,  бях някъде  в 20 г.с.
Резултатите излизат (говоря специално за теста, който аз направих) пак под формата на риск. Пренаталните ДНК тестове се водят скрийнгови тестове с висока точност, не диагностични. Диагностични са само инвазивните изследвния като амниоцентезата, хорионбиопсията или кордоцентезата.

Резултатът е например риск за Даун 1:10 000. Но тук изчисленията са САМО на базата на ДНК-то на бебето. Докато за изчисленията на БХС се гледат всякакви фактори (възраст на майката, фамилна обремененост, съотношения на хормони, измервания на плода и др.).

Резултатите на другите тестове може да са под друга форма.

# 429
  • Мнения: 172
Пренатест дава положителен или отрицателен резултат. После получих и допълнително становоще от проф. Савов.

Изследването се базира на оценката на свободна фетална ДНК за наличие на бройни хромозомни аномалии по отношение на хромозома 21.
Има още подобни тестове - до колкото знам методът е същия, но разликата е в коя лаборатория се изследва кръвта. За пренатест пращат пробите в Германия, има и такива, които се изследват в Швейцария, Китай, САЩ..
Аз предпочетох Европейска лаборатория, защото резултатите идват по-бързо, а и все пак самата проба пътува по‐малко. Другата разлика е цената.

До колкото зная втората БХС има много по-висок процент на фалшиво положителни резултати, така че според мен няма повод за притеснение. Все пак, ако имате възможност, пренаталните ДНК тестове са с над 99% точност, не са опасни за бебето и носят успокоение Simple Smile

# 430
  • Мнения: 277
Здравейте, който има опит може ли да сподели за колко време най-бързо са излизали резултатите от неинвазивните тестове в Националната генетична лаборатория и този на Пренатест? Колебая се кой да пусна, вчера ми излезе преизчислен риск за Даун 1:120. Лошия резултат идва от съотношението на хормоните, при ФМ всичко беше ОК и преди  хормоните риска беше 1:6000...

# 431
  • Мнения: 872
Аз ще отговоря за Националната генетична лаборатория. Обадиха ми се точно на 10ти работен ден след вземане на пробата.

# 432
  • Мнения: 1 670
Аз правих Пренатест. Резултатите ми бяха готови на шестия ден.
Успех Hug

# 433
  • Мнения: 172
@Sneji* моят случай беше идентичен, перфектна фетална морфология и лошо съотношение на хормоните, 1:125 риск за Даун. Правих пренатест, резултатите излизат за 7 работни дни, на мен ми се обадиха на петия.
Най-вероятно всичко е наред! Не се шашкай, знам какво преживяваш... това с хормоните е много относително - няма медицинско доказателство, че те влияят, разчита се само на статистика + нивата им варират в различните часове на деня. Може и да се даде отклонение, ако не е изчислена правилно гестационната възраст..
Стискам палци! Но съм сигурна, че е фалшива тревога Heart

# 434
  • Мнения: 277
Благодаря ви много момичета! Ще направя пренатест, дано не ме държат дълго в напрежение. Дано резултатите най-вече са добри. Ще пиша после.

Общи условия

Активация на акаунт