Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 733
  • 774
  •   1
Отговори
# 270
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
 Ние получаваме по електронната поща известие в какъв часови диапазон да си чакаме поръчката. Ако не съм сигурна, че ще съм вкъщи използвам някои от пунктовете наоколо, с които работи съответната фирма. На мен ми е най-удобно местното химическо чистене. Понеже редовно съм си вкъщи, събирам доставките на половината къщи по улицата. На тях им пускат писма да си търсят доставките на моя адрес и вечер съм като гара разпределителна Simple Smile. Доста различно от България е организирано, но машината си работи добре и проблеми рядко има.

# 271
  • Germany
  • Мнения: 7 946
Здравейте момичета,
Има ли някой информация за юридическите факултети в Германия? Живеем до Хайделберг и големият ни син иска да учи право. Гледах статистики и видях, че юридическият факултет на унито в Хайделберг е на 10 място в Германия. Това добре ли е, според вас? Как мога да разбера какъв успех ще му трябва за да има шанс? Идеи къде да прочета колко са натоварени децата по време на следването? На наши приятели дъщерята започна тази година архитектура в Карлсруе и е луднала от прокети и срокове от днес за утре...

# 272
  • Мнения: 31
Имам непреки впечатления за обучението в юридическия факултет на ЛМУ-Мюнхен-първи курс. Натоварването е мноого голямо. Огромен обем информация за кратко време. За Хайделберг не знам дали е същото, защото като цяло програмите на университетите не са еднакви. Но си мисля, че едва ли ще е лесно.

# 273
  • София
  • Мнения: 18 046
Moni, нека синът Ви попита във Фейсбук групата за студенти в Германия/Австрия. Има шанс в нея да има човек, който следва/е завършил право именно в Хайделберг и който ще е в състояние да отовори от първо лице на въпросите Ви.

# 274
  • Мнения: X
Мoni , за Хайделберг не знам ,но това може да ви е полезно Simple Smile
https://www.youtube.com/watch?v=c2KTyzeNu8E

# 275
  • Мнения: 1 961
По повод изгубените куфари бях разговаряла преди със служител на една авиокомпани да попитам за един уред дали мога да го пренеса в ръчния багаж и той тогава къде на майтап къде не, подхвърли, че е хубаво човек поне едни гащи да има в ръчния багаж Simple Smile

# 276
  • София
  • Мнения: 18 046
https://www.kmk.org/presse/pressearchiv/mitteilung/studienplatzv … -entwurf-des.html

Пресни новини за следващите набори, интересуващи се от Медицина в Германия.

Последна редакция: пт, 07 дек 2018, 08:13 от пенсионирана русалка

# 277
  • Мнения: 327
tagesspiegel представя в опростен вариант промените за кандидатстването по Медицина
https://www.tagesspiegel.de/wissen/zulassung-zum-medizinstudium- … ium/23726776.html

Следизпитно и недоспало ми е, но на първо четене стигам до следните изводи:

приемните изпити ще са задължителен критерии за прием по AdH, ще зависи обаче от отделните университети дали с изпит ще се раздават 45% или 60% от всички места

следователно шансовете на българсктие кандидат-студенти за прием без изпит се смаляват в сравнение със ситуацията по настоящем, независимо че Abibeste се увеличава от 20% на 30%

# 278
  • София
  • Мнения: 18 046
И според мен картинката е по-лоша за следващи набори в сравнение със сега. Снощи, също по нощите, та не претендирам за точност, си направих набързо бакалски сметки на база данните от последния зимен семестър. Споделям ги тук, ако някой се интересува.

За този зимен семстър са кандидатствали 43 641 души за 9232 места. Разделението 20%-60%-20% е за така наречената главна квота, тоест след приема на коментираните назад по предварителна квота. Помня, че ги бях сумирала процентите за кандидатите от страни извън ЕС,тези с Hartefälle, Zwеitstudeinbewerber, кандидати от Bundeswehr и т.н, възлизаха на 7-8 %някъде.
0,8. 9232 са приблизително  740 души по предварителната квота. Тоест останалите след това 8492 се разпределят в отношение 2:6:2. Това е грубо 1700 по Аbibeste, 5092 по  AdH и 1700 по WZ. Последните 1700 нашите деца не ги касаят. Значи имат шансове по първите две квоти да се борят за едно от близо 6800 места.

Как ще изглежда картинката  след въвеждането на промените? На пръв поглед, измамно обаче, с една идея по-добре. Първо защото в списъка с места за още следващия зимен семестър виждам нови места, Аугсбург и Байройт. Нямам идея колко места ще се прадлагат там, но нека да предположим, че при подобен интерес на миналогодишния местата ще са вече  към 9600.
Предварителната квота вече ще е максимално допустимите 20%. Само от нея са си заминали 1920 места, за които българчетата не могат да се борят. Остават 7680 места за другите 3 квоти. От тях  близо 770 отиват за третата квота, която не касае нашите деца. Остават около 6900 места  за двете предни квоти, теост бройка  със 100-ина по-голяма от сегашната.Но.. От нея 30% отиват по Абибесте, тоест 2070 лотарийни места за пълните отличници. 4840 са  по същинската квота,  която се запазва на ниво 60%. Хем са по-малко бройките в сравнение със сега, хем по тази квота се предвижда вече масово тест. Ако се приеме проектозакона само 15 % от местата по нея  да се разпределят без тест, тоест както досега  на база диплома + бонуси, то  нашите, ако не полагат/не се справят с въпросния тест, ще се състезават за само има-няма 730 места от квотата..Не че не могат да участват и в теста, но докато не се знае какъв е като формат и съдържание, е трудно да се прецени дали ще е по силите на завършили тук.  Ако не е, нашите имат шансове реално за тези 2070 (ако са с диплома над 5,95) и/ или  за другите 730.

Последна редакция: пт, 07 дек 2018, 15:27 от пенсионирана русалка

# 279
  • София
  • Мнения: 1 154
А дали има съществена промяна при приема медицина по отношение на тежестта на желанията?
Нещо с гугъл преводача не се разбира добре.

# 280
  • Мнения: 327
А дали има съществена промяна при приема медицина по отношение на тежестта на желанията?
Нещо с гугъл преводача не се разбира добре.

От текстовете не става максимално ясно. Но в един от линковете се споменава, че най-вероятно ще махнат Ortspräfarenz по Abibeste. Университетите няма да имат право по тази квота да ограничават кандидатите, като казват, че имат шанс за кандидатстване само ако ги посочат на 1-2 място в листата си. Освен това мисля, че се загатва нещо от сорта, че няма и да има ограничен брой университети, които могат да се посочат по тази квота (както досега може да се посочат само 6). За по-конкретна информация трябва да се види дали вече няма официален документ от КМК.

Цитат
Не че не могат да участват и в теста, но докато не се знае какъв е като формат и съдържание,

Русалка, смея да твърдя, че с 90% вероятност изпитът ще бъде ТМС на повечето места. Така или иначе вече е въведен и за университети като Хайделберг отдавна си е на практика задължителен. Хамбург и Берлин имат HamNat. Не вярвам да въведат напълно нови изпити, не и в началото, когато ще тестват системата. Прекалено много промени ще бъдат, които ще изискват и много ресурси.

# 281
  • Мнения: 327
А дали има съществена промяна при приема медицина по отношение на тежестта на желанията?
Нещо с гугъл преводача не се разбира добре.

От текстовете не става максимално ясно. Но в един от линковете се споменава, че най-вероятно ще махнат Ortspräfarenz по Abibeste. Университетите няма да имат право по тази квота да ограничават кандидатите, като казват, че имат шанс за кандидатстване само ако ги посочат на 1-2 място в листата си. Освен това мисля, че се загатва нещо от сорта, че няма и да има ограничен брой университети, които могат да се посочат по тази квота (както досега може да се посочат само 6). За по-конкретна информация трябва да се види дали вече няма официален документ от КМК.

Цитат
Не че не могат да участват и в теста, но докато не се знае какъв е като формат и съдържание,

Русалка, смея да твърдя, че с 90% вероятност изпитът ще бъде ТМС на повечето места. Така или иначе вече е въведен и за университети като Хайделберг отдавна си е на практика задължителен. Хамбург и Берлин имат HamNat. Не вярвам да въведат напълно нови изпити, не и в началото, когато ще тестват системата. Прекалено много промени ще бъдат, които ще изискват и много ресурси.

И последен едит: най-фрапираща за мен е промяната за Vorabquote. Не само заради скока от 7-8% на 20%, ами най-вече заради кандидатите, които ще влизат по нея. Силно се надявам да не съм разбрала текста....защото според tagesspiegel в тази квота ще могат да влизат определени хора без диплома от гимназия. Точният цитат е: Die Länder können einen Teil dieser Quote auch für Berufstätige ohne Abitur reservieren - в превод: Бундеслендерите ще мога да резервират една част от тази квота за работещи без Абитур. Не знам дали имат предвид, че оценката от дипломата няма да бъде вземана под внимание и дали по този начин целевата група са хората с професионално обучение, заради които е целият скандал (парамедици, мед. сестри). Или трябва да се тълкува буквално, че тези кандидати не са държали абитур, което между другото на немски се води Hochschulzugangsberechtigung - както самото име казва, дипломата от гимназия дава право/достъп за учене в университет. Не знам за друга специалност, в която влизат хора без нея.

# 282
  • Бургас
  • Мнения: 1 456
Четох и аз споделените линкове, но не ми стана много ясно, че и аз чета с преводач. Да споделя, че се записа моето дете за TMC. И ние като "пенсионирана русалка"  използвахме услугите на сестра й да преведе таксата. Тя също живее в чужбина. От там е по-лесно валутните преводи.

# 283
  • София
  • Мнения: 18 046
Grant, дано наистина е ТМС. Един тест, свързан примерно с изучаваното в училище, би се превърнал в сериозна спънка.Не че ТМС  е лесен, но не задълбава поне в биология, химия, физика, а измерва съвсем други способности на кандидата.

Девойката ми е с платена такса вече и със запазено място за полагане на изпита.

# 284
  • Мнения: 287
Здравейте, някой от вас знае ли какви точно документи се изискват в имиграционната служба във Виена за престой над 3 месеца за студенти при регистрацията - предимно ме вълнува тази декларация от родителите за издръжката, която трябва да е придружена с банково извлечение. Ако някой е правил тази процедура може ли да ми каже какво трябва да представлява банковото извлечение и за какъв период - доходите ли гледат или баланса и дали и от двамата родители, особено ако са разведени. В документа при регистрацията в общината са му дали информация, че документите трябва да са преведени и с апостил - вярно ли е. Много благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт