Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 588
  • 774
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 17 983
Благодаря на всички, голямата ми дъщеря сега потвърди същото и допълни,  къде на майтап,  къде сериозно, че е май време да пия таблетки за стимулиране на паметта.. Joy
Лесно й е на нея,  аз се боря тук с различни специалности за две,  с различни университети,  с различни портали,  с различни изисквания -дано не пропусна нещо само.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 15:49 от пенсионирана русалка

# 661
  • Мнения: 5 314
И нашето удостоверение за стаж е само с превод и печат на заклет преводач. Това е частен документ. Не е необходима нотариална заверка. Консултантката го потвърди.

bebenka, удостоверението за стаж е на бланка на ТУ Мюнхен. То си е на немски.  Защо да го превеждате?  Ние само го изпечатахме на фирмена бланка, след което го подписаха и сложиха фирмен печат. Попълването ми се вижда малко сложно, дадох на консултантката да помогне на синът ми да го попълни. Ще се опитам да ти го пусна на лични.

# 662
  • Мнения: 207
Стажът беше миналата година и от фирмата ни дадоха удостоверение на български, което преведохме със заклет преводач. Не са посочени всички дейности, защото фирмата е в областта на химическата промишленост, но мисля, че поне частично ще му признаят стажа.

# 663
  • Мнения: 1 870
И нашето удостоверение за стаж е само с превод и печат на заклет преводач. Това е частен документ. Не е необходима нотариална заверка. Консултантката го потвърди.

Здравейте, може ли да ми пуснете на лично, какво пише в удостоверението за стаж.. Дъщеря ми прави стаж в момента в БГ, но не са наясно какво да пишат от лабораторията за стажа.

# 664
  • Мнения: 5 314
Днес успях да заверя нотариално дипломата на сина ми.  Консултантката ни ме увери, че днес документа ще отпътува към София за апостил и заверка. При положение, че има нотариален печат, предполагам няма да е необходим печат от немското консулство, или греша?  Целта ми е до края на следващата седмица да сме предали приковете на DHL.

# 665
  • Мнения: 207
печат от консулството или посолството е задължителен

# 666
  • София
  • Мнения: 17 983
Не бих рискувала, Гери, баш дипломата да няма печат от посолството... Та тя е основният документ. Дипломата на дъщеря ми и на всички нейни съученици преди няколко години беше и с нотариалн печат, и с  апостил, и със заверка от Външно, и с такава от посолството. Няма ли в Пловдив консулство, те също са упълномощени?

# 667
  • София
  • Мнения: 3 163
Днес успях да заверя нотариално дипломата на сина ми.  Консултантката ни ме увери, че днес документа ще отпътува към София за апостил и заверка. При положение, че има нотариален печат, предполагам няма да е необходим печат от немското консулство, или греша?  Целта ми е до края на следващата седмица да сме предали приковете на DHL.
Ако изпращате оригинал, няма да има нужда от печат в немско консулство/посолство.
След като минете през всички процедури, правите копие (колкото броя ви трябват). Тях заверявате в посолството, че са идентични с оригинала и пращате към Университетите. Оригинала остава във Вас.

# 668
  • София
  • Мнения: 17 983
Няма как да визира оригинала, Ваниан, споделяла е тук, че синът й ще се пробва в 3 унита, ако помня добре. Значи има предвид копия, а  те без печат на консулство/посолство няма да минат.

# 669
  • Мнения: 5 314
Всъщност на хартия заверяваме едно единствено копие. То пътува между посолство , министерства и пр.  Вероятно ще мине през посолството в София и няма да има нужда да се заверява тук в местното консулство.
Това единствено копие с оригинални печати ще размножим и ще изпращаме по унитата и униасист. Така поне го разбирам аз. Защото изрично попитах консумката колко копия да заверя нотариално, и те изрично ми каза - едно. А ние имаме да изпращаме документи на хартиен носител на три места. Навсякъде обаче искат копия, не оригинали.

# 670
  • София
  • Мнения: 17 983
Гери, не знам какво ти е казала консултантката, НО:
Получавате единствения екземпляр с нотариална заверка, с апостил и със заверка от външно, преведен на немски. Всичките листа  в него са скачени един за друг. От него правите 3 копия за 3-те унита -  тези 3 копия ТРЯБВА да са с печат от посолството.
Може би не сте се доразбрали, вярно е, че само един екземпляр се заверява при нотариус още преди всички други заверки, но после  1-2-3-5 копия отиват за печат в консулството/посолството, в зависимост от това за колко унита му трябват на човек.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 16:09 от пенсионирана русалка

# 671
  • Мнения: 5 314
Разбрах, Русалка, добре че си ти. Ако имах още едно дете щях да  се пробвам да те вербувам ти да му консултираш кандидатстудентската кампания.  Това значи, че ще загубим още един ден като се върне от София документа - ще се тича до немското консулство за печати на копията.

# 672
  • София
  • Мнения: 17 983
Може и два, ако е като тук. По времето на каката оставяха децата документите в посолството сутринта и май на обяд  или в ранния следобяд си ги взимаха. Сега май се оставят и се взимат на следващия ден. До пoсолството в София има офис на TNT, човек може директно да пуска като ги вземе, но аз ще ги накарам девойките да се върнат, да проверим за последно, да окомплектоваме на спокойствие и чак тогава..

# 673
  • Мнения: 5 314
И Митко ще окомплектова под зоркото око на консултантката. Всичко документи  с пликовете  - в офиса й, окомплектоват и отива в HDL.  Петък, 28-ми съм си сложила крайна дата. Дано  му се получи. Много ми се иска да приключим преди началото на юли, за да има време за обработка на документите и изпращане на прословутия формуляр.

# 674
  • Мнения: 1 073
Във Варна немското консулството с предварителна уговорка ме приемат. При предоставена кореспонденция с унито заверката е безплатна.

Искам да Ви попитам при кандидатстването в графата  оценката от дипломата в Ерланген сами написали със * , че чуждите дипломи да нанасят оценка 4,5 а те после щели да си приравняват. Много ми е странно и не знам какво да правя. Това е обяснението което са ми дали на имейла.
Как да постъпя според Вас.

Общи условия

Активация на акаунт