Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 723
  • 774
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 18 041
Добронамерен съвет - въпреки че ползвате фирми- консултанти, четете и вие/децата за собствено спокойствие.

Ето  извадка от  Satzung-a  на Maschinenwesen в ТУМ:

Тук пише принципно, че с различна тежест се взимат съответните оценки от последните 4 срока (това предполага академична справка за нашите деца, тъй като в дипломите ни няма разбивка по години), но един ред по-надолу пък пише, че АКО такива липсват -  ползват се тези от дипломата. Човек ако няма примерно през всичките 4 години 6  по математика, е добре да си направи сметката дали академичната справка няма да му донесе повече точки с примерно шестици от 11 и 12 клас (без отчитане на петиците от девети и десети). Но ако тук има такъв избор, на други места няма, затова и вчера споделих - 100 места, едва ли не 100 различни изисквания...Схемата на подбор, която примерно  описах ан Антеа за унито и специалността на дъщеря ми,  не допуска или...или. Без академичната справка е просто аут от класацията.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 08:11 от пенсионирана русалка

# 646
  • Мнения: X
Доколкото разбрах програма изцяло на английски  за медии в Германия нямa (изключвам платените частни), така че въпросът не е на компромис.
Не знам, тя питаше за престижен университет, не просто за програма на английски (сега се върнах и видях, че е намерила в хохшулета), но ако е така, тогава компромисът ще е със специалността. Пак е компромис. Въпросът е кое е водещото за исссии, а тя го каза, водещото е езикът, а не специалността, на което вие с русалка решихте да опонирате, че не се прави така. Но то се прави, когато нямаш немски, а искаш да си в Германия, затова се намесих аз, за да кажа, че я разбирам, да, не сме били в същата ситуация, но все пак беше подобна, разбирам и желанието й за Германия, и желанието й за програма на английски. Всъщност, ако моят не беше се усетил достатъчно рано, че сметките му са криви, и да има време да вдигне езика, накрая може би щеше и той да направи компромис със специалността. В крайна сметка, всеки си преценява и действа в рамките на своите дадености.  

# 647
  • София
  • Мнения: 18 041
Попея, на нищо не съм опонирала, зададох въпрос на момичето дали редът на  действие не е обратен и споделих мнението си за поредността уточняване на специалност -> търсене на  варианти за място и език на изучаването й като много по-смислена за МЕН. Отделно на постове на момичето съм попадала и в други теми, май единайсетокласната,  не само в тази, разпитва точно за програми на английски по принцип в Германия, не конкретно за Медии и комуникация. Преди време я насочих тук и към специалността в ТУМ, онази техническо-икономическата, за която ти твърдеше, че не е на английски. А къде е БВЛ с техническа насоченост, къде са Медийни науки? Просто споделих, че на мен ми се струва някак хаотичен такъв избор само по език.

# 648
  • Мнения: X
Русалка, опитах се да ти обясня, че дори и на теб да се струва хаотичен, този подход има обосновка и логика при определени обстоятелства. Аз също бих предпочела програма на английски в Германия, отколкто в Холандия, дори и с цената на компромис с университет и насоченост на програмата, ако нямам вариант с немски. И не е само заради таксата, а най-вече е заради тази лудница, която описват майките от темата за Холандия. И не само - при този наплив към Холандия, която е в пъти по-малка от Германия, последващата реализация също е много по-спорна. Повече конкуренция при много по-малък трудов пазар, особено за човек без холандски. Ясно ми е, че и в Германия без поне базов немски ще е трудно, но ако почне на английски, все пак за 3-4 години може да стигне някакво ниво на немския, особено като живее в среда.
Затова и писах, да се опитате да погледнете от друг ъгъл, при други обстоятелства, при човек с 0 немски и на практика никаква възможност да го има.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 12:04 от Анонимен

# 649
  • София
  • Мнения: 18 041
Попея, момичето (да ме извини, че го коментирам във връзка с принципен казус) не е казало, че е готово да прави компромис с университета. Тъкмо обратното каза. Иска "престижен" университет в Германия (каквото и да значи това, понеже в Германия един университет може  да е топ за едни специалности и слаба бира за други), което още повече стеснява кръга от възможности, единствено за сметка на специалността. Тоест искам да уча Медии на английски, но понеже такива има САМО в хохшулета, отивам да уча нежелано от мен примерно  БВЛ, защото е в престижно висше учебно заведение. Тоест заради едната престижност 3 или 4 години ще уча нещо нежелано. Ми, извинявай, ама пак ми се струва далеч по-логично да поема риска за холандската "лудница", както я наричаш, дори не намесвам Острова, но да уча каквото ми е на сърце, при това в страна с традиции в обучението на английски, каквато Германия за момента не е. А и каква е лудницата в Холандия, само на ниво настаняване.. Сякаш в Мюнхен за ТУМ лудницата по този праграф е по-малка.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 12:10 от пенсионирана русалка

# 650
  • Мнения: X
Ами добре, решила е да е компромис със специалността, а не с университета, нейно решение си е. Това е пак същият подход - задълижителните атрибути са 1) Германия и никъде другаде и 2) на английски и на никакъв друг език. Което ви се струва странно или хаотично, но има много сериозна логика зад себе си, по мое мнение, макар и неразбрана от вас с деца с добър немски. Това се опитвам да кажа, че логиката си е желязна и аз я разбирам. Просто не е вашата логика, защото вашите деца са с висок немски, а и примерите ви са с някакъв немски, не с 0-лев такъв. И затова ясно ви се струва необмислено и хаотично, а то не е. Според мен, и се опитвам да го обясня защо не е.  
Попея, момичето (да ме извини, че го коментирам във връзка с принципен казус) не е казало, че е готово да прави компромис с университета. Тъкмо обратното каза. Иска "престижен" университет в Германия (каквото и да значи това, понеже в Германия един университет може  да е топ за едни специалности и слаба бира за други), което още повече стеснява кръга от възможности, единствено за сметка на специалността. Тоест искам да уча Медии на английски, но понеже такива има САМО в хохшулета, отивам да уча нежелано от мен примерно  БВЛ, защото е в престижно висше учебно заведение. Тоест заради едната престижност 3 или 4 години ще уча нещо нежелано. Ми, извинявай, ама пак ми се струва далеч по-логично да поема риска за холандската "лудница", както я наричаш, дори не намесвам Острова, но да уча каквото ми е на сърце, при това в страна с традиции в обучението на английски, каквато Германия за момента не е. А и каква е лудницата в Холандия, само на ниво настаняване.. Сякаш в Мюнхен за ТУМ лудницата по този праграф е по-малка.
Е не може ли да приемеш, а някой друг пък има друга логика - извини ме, ама лудницата в Холандия е за всички знайни и незнайни градове и паланки, а да живееш в Мюнхен и да живееш във Венло (примеро, или друго селоо в Холандия) разликата е от небето до земята. Лудницата в Мюнхен си струва, а тази в холандските села и паланки - не, по мое мнение. Подчертавам, по мое мнение, и е възможно и други да са на моето мнение, както виждаш. Мюнхен предлага стократно повече неща, освен другото, и възможности за работа, и за пътуване, и допри самата атмосфера на града е приятна. За Мюнхен си струва да се буташ в тясна и скъпа квартира, за Холандия евентуално може да си струва само в Амстердам или в Ротердам, но и в това не съм убедена. ЗА МЕН, подчертавам - аз обичам големите градове с архитектурата им, с културата им, с услугите им, с удобната им свързаност навсякъде, а не да се прекачваш три пъти от най-близкото летище до твоето място. Просто това е моята визия. Не е задължително да споделяш моето мнение, аз просто ти казвам, че има и друго виждане, и друга логика. Може момичето пък да си има други причини за избора, аз просто казвам, че я разбирам и не намирам начина й на избор за хаотичен. Просто не е вашата логика, но пак си е логика.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 12:23 от Анонимен

# 651
  • София
  • Мнения: 18 041
Аз приемам,че други логики има, споделям своята обаче, забранено ли е? Simple Smile.  И тя не е продиктувана от това колко немски знаят децата ми. Примери също не съм давала, че да казваш 'вашите" примери с Oceans. Doри да не знаеха децата ми немски и да трябваше да кандидатстват с английски, пак така щях да мисля. Само че ти в последния си пост правиш сравнение между ябълки и круши, защо в Германия взимаш Мюнхен, а в Холандия  удобно разглеждаш селца и паланки? Ако ще е стрес с търсенето на квартира в град като Мюнхен с добър университет  и човек е готов да го изживее заради това какво ще му даде градът впоследствие, защо не разглеждаш подобна опция и  в Холандия - пак хубав град с разни опции, пак престижно уни, пак стрес покрай настаняването, но последван от учене на баш  ЖЕЛАНАТА специалност на английски. Да не говорим, че и в Германия в малки населени места, но с реномирани учебни заведения като Тюбинген, Хайделберг и подобни, намирането на общежитие е като в холандските паланки.. Прекратявам обаче участието си по този въпрос, хората са различни, нека всеки следва пътя си.

Аз да попитам знаещите друго, понеже съм забравила, за мой срам.. Удостоверения за доброволческа дейност, за участия в спечелени проекти, за правени практики и т.н. бумаги, след като се заверят при нотариус като копие и се  преведат от агенцията, заверяват ли ги в посолството или отказват?

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 14:35 от пенсионирана русалка

# 652
  • Мнения: 207
Благодаря на G..D.. и на пенсионирана русалка за отговора. Разбрах най-сетне. Нашата диплома е наред с математиката и физиката през всички години, не че сутринта не поисках и академична справка от училище за 11 и 12 клас, въпреки че както разбирам няма да ни трябва. Пак ви благодаря - изясни ми се картината.
И като сме на вълна документи, да попитам - кога попълваме VPD формуляра за уни асист?

# 653
  • Мнения: 5 351

Аз да попитам знаещите друго, понеже съм забравила, за мой срам.. Удостоверения за доброволческа дейност, за участия в спечелени проекти, за правени практики и тн. бумаги, след като се заверят при нотариус като копие и се  преведат от агенцията, заверяват ли ги в посолството или отказват?


Е сега вече ме разби...
Всички сертификати за доброволческа дейност които синът ми описа в автобиографията си са надлежно преведени от заклет преводач, но това с нотариуса....... сигурна ли си ,  Русалка?    Струва ли си да заверявам нотариално десетина сертификата за дейности нямащи НИЩО общо с това което иска да учи синът ми, даващи инфо единствено и само за социалните му дейности и  доброволчески ангажименти.    И ако се решим да го правим, мога ли сега, когато имам превод закрепен към сертификата да го дам на нотариус да му удари по един печат?
Бебенка, VPD формулярът попълваме сега, слагаме го с документите в плика към Униасист и чакаме да ни го върнат подписано за да го изпратим веднага към ТУ Мюнхен.  Докато пътува към ТУ,  го сканираме и им го пращаме. Срок за получаването на този формуляр, поне за ТУ Мюнхен НЯМА.

# 654
  • София
  • Мнения: 18 041
Спокойно, Г.Д, аз написах, че не помня как е било с каката... Simple Smile И затова поисках някой с наскоро кандидатствало дете да каже, вероятно е точно както сте направили вие.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 14:34 от пенсионирана русалка

# 655
  • София
  • Мнения: 567
VPD формулярът попълваме сега, слагаме го с документите в плика към Униасист и чакаме да ни го върнат подписано за да го изпратим веднага към ТУ Мюнхен.  Докато пътува към ТУ,  го сканираме и им го пращаме. Срок за получаването на този формуляр, поне за ТУ Мюнхен НЯМА.
Не, че е от значение, но да поясня. Вие попълвате с данни на детето заявка за ВПД - то така и се казва самия формуляр -  Antrag auf VPD. А по-късно / въз основа на дипломата/  от Униасист ви изпращат самия ВПД - всички оценки от дипломата превърнати по немската система . Гледам ВПД-то вкъщи е с дата 09.07.2018.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 15:02 от danien

# 656
  • Мнения: 5 351
Благодаря Русалка, ако някой е с по-пресни спомени, моля да се включи - трябва ли да минават нотариус преводите за сертификатите за доброволчески услуги?
Благодаря за разяснението, danien - аз наистина идея си нямам какво всъщност ще ни върнат от униасист. Мислех си, че е това което попълваме, но с техни печати и подписи.Дори се чудех защо е цялата тази галимация, Сега започва да ми се прояснява.  А когато попълваме данните за дипломата в бевербунг портала, на мястото където трябва да впишем успеха от дипломата по немската или по нашата система да  го  изпишем ?

# 657
  • Мнения: 477
Не ви трябва нотариус за тези сертификати - аз помня все още Simple Smile преди три години синът ми като кандидатства само ги бяхме превели от лицензирана агенция

# 658
  • Мнения: 5 351
Благодаря, Voxx , Господ да те поживи!

# 659
  • Мнения: 207
И нашето удостоверение за стаж е само с превод и печат на заклет преводач. Това е частен документ. Не е необходима нотариална заверка. Консултантката го потвърди.

Общи условия

Активация на акаунт