Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 506
  • 774
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 10
И моята дъщеря писа имейл, но няма отговор все още. А ние сме от Бургас и легализацията за нас е доста по-сложен процес, свързан с време. Нямаме и немско посолство! Затова се притесняваме! Благодаря ви!

И още нещо, което също не разбираме е - в онлайн портала към ХТВ Берлин има отдел Auswahlkriterien für die Zulassung с две подточки - Berufsausbildung и Leistungskurse. Първото не се отнася за нея. Второто е под въпрос, изброените към Leistungskurse предмети са Математика, Информатика и Физика. Не разбираме  дали за тях могат да се пишат оценките  от училище. Или по-скоро от СИП/ЗИП, тъй като от 9-11 клас е имала Математика СИП и в 12 - ЗИП математика. Благодаря отново, ако някой може да помогне! Писала е имейл, но няма отговор все още!

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 17:53 от AnMary

# 631
  • Мнения: 5 270
И още нещо, което също не разбираме е - в онлайн портала към ХТВ Берлин има отдел Auswahlkriterien für die Zulassung с две подточки - Berufsausbildung и Leistungskurse. Първото не се отнася за нея. Второто е под въпрос, изброените към Leistungskurse предмети са Математика, Информатика и Физика. Не разбираме  дали за тях могат да се пишат оценките  от училище. Или по-скоро от СИП/ЗИП, тъй като от 9-11 клас е имала Математика СИП и в 12 - ЗИП математика. Благодаря отново, ако някой може да помогне! Писала е имейл, но няма отговор все още!

Адаш, по втория въпрос не съм в състояние да помогна, но за първия - и на синът ми в ТУ Мюнхен му искат оценки от 11 и 12 клас по математика и физика. Направихме академична справка и по препоръка на консултантката ни я дадохме за всички видове заверки, апослил, легализация, че накрая и през немското консулство за печат играещ ролята на нотариус .  Чакаме я утре да пристигне.
Сутринта синът ми беше в училище да пита дали може да си преснима дипломата. Дали са му готово преснимано копие, но без снимка и подпис на директор - на това ниво е в момента дипломата му. Обещанието е четвъртък сутрин да имат готовност за копие на подписаната диплома, в рамките на деня да я минем през нотариус и до края на четвъртък да отпътува за печати в София. При бърза поръчка от 5 работни дни, мога да очаквам, че до 28,06 ще сме се справили с изпращане на пликовете до Униасист и иниверситета.

# 632
  • Мнения: 10
Благодаря за отговора❤ В Бургас ще дават дипломите в Общината официално на 19.06 от 17.00ч. Надявам се да успея същата вечер да мина нотариус и ще я изпратя на фирма в София. За 3 дни ще е готова. Аз ще отида да я взема и да мина  Немското консулство. Тоест, ще е готова на 5 - ия ден и веднага ще я изпратя с всички други документи към Studienkollegs директно от София. Там срока е доста дълъг и се надяваме да успеем. Това е за HOCHSCHULE DER MEDIEN Shtutgart. Във връзка с академичната справка, нашата консултантка каза да не пишело отгоре “Академична”, а само “Справка”. И ние ще минаваме през всички заверки за по-сигурно. Звънях в Немското посолство преди малко и ми казаха, че ако искаме да ни заверят Справката с оценките, трябва да носим кореспонденция, че университета изисква такава справка.

# 633
  • София
  • Мнения: 4 221
Скрит текст:
А защо някой ще иска да следва в Германия на английски, при условие, че се знае колко ограничено е предлагането?
Въпросът ми не да обсъждаме конкретни избори, а по принцип.
Ако искам добро обучение на английски, бих се насочила към друга държава. Ако искам Германия, инвестирам време и пари в една езикова година на място и после изборът е необятен.

Ако въпросът е по принцип, аз мога да кажа моето мнение защо - защото условията за обучение на английски се промениха драстично в рамките на 3-4 години след Брекзит и след Тръмп. И хората, заложили на такава стратегия, сега търсят алтернативи, но немски език се учи трудно и дълго, и не само немски, изобщо друг език на ниво С1. Езикова година би решила проблема, ако немският е на средно ниво, но ако започва от А-Б според мен е малко вероятно да успее дори с езикова година, да не говорим за финансовите проблеми, които биха възникнали през тази една година - все пак трябва само да учи, ако изобщо иска да има успех.  Холандия е опция, но явно там напливът е огромен и това създава много неудобства от всякакъв характер, не е само таксата. Това е и към Русалка.
Принципно си говорим, но не съм съгласна, че условията в САЩ и ЮК са се променили драстично. САЩ никога не са били щедри към искащите да изучават хуманитарни профили, освен ако не са някакви невероятни таланти. В ЮК все още условията за ЕС студенти не са се променили, макар че трета година си пишем как и кога ще се случи. Засега всичко е в сферата на политическата реторика и никой не знае как ще бъдат третирани тези студенти и от коя учебна година.
Кръщелницата ми мина А-нивата онлайн тук, В и С в Германия. Приеха я ветеринарна медицина в Мюнхен. Беше много мотивирана, може би затова й се получиха нещата. Паралелно работеше и не тежеше на семейния бюджет. (три деца са Simple Smile )
В заключение ще вляза в конкретика. Медии и комуникация на АЕ в Германия, ако има някъде, е екзотика. Затова потребителката трябва да си отговори на базовите въпроси - Какво очаква от това обучение - вкл. практики, стажове? Къде ще търси реализация?

# 634
  • Мнения: 15
Здравейте! Напоследък доста нашумя специалността Medien und Kommunikatiinswissenschaft в Германия. Имате ли познати, които учат тази специалност и са се реализирали , какви са ви мненията като цяло за нея, тъй като е доста нова и ми е интересно дали има смисъл да се учи нещо подобно. Simple Smile

# 635
  • Мнения: 207
G.D. , и ние използваме консултант за ТУ  Мюнхен - машиностроене, питах изрично за академична справка и ми отговориха, че не е необходима, университетът не изисква. Не ползвам немски и вече съм в паника.

# 636
  • Мнения: 2 076
а на мен ми е любопитно защо изобщо са необходими академични справки за 11 и 12 клас, след като кандидатствате с и изпращате вече готовата диплома?

# 637
  • София
  • Мнения: 17 920
Има си защо, Антея.

Другарчето по чин на сина ти в часовете по мат и немски ще кандидатства в университет за специалност, в която балът се образува от  цялата диплома И отделно от оценки по математика, немски, английски и още една точна наука ( със съответните тежести, някои като математиката се удвояват, други като английския се взимат еднократно) за 11 и 12 клас само (т. е за последните 4 срока) + бонуси за практики.  Всико това се трансформира в точки, изготвя се ранглиста и се прави класирането. Тя има по тези предмети така или иначе 6,00, което автоматично означава, че има толкова и в 11, и в 12 клас, но представи си, че някой друг има в дипломата  по математика  примерно  средно 5,32 и по английски 5,63. Нямам как комисията да знае на база обобщената оценка за 9-12 клас  какви са оценките му  конкретно в 11 и 12 клас, та да сметне САМО тяхното средноаритметично.  А без да знаят това няма как да сформират бала на кандидата. В Германия всяко уни, даже всяка специалност си е отделна губерния и трябва внимателно да четеш къде какво искат..

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 22:06 от пенсионирана русалка

# 638
  • Мнения: 2 076
ясно Simple Smile такова е балообразуването значи

айде, стискаме силно палци! Simple Smile

# 639
  • София
  • Мнения: 17 920
ясно Simple Smile такова е балообразуването значи

айде, стискаме силно палци! Simple Smile

Мерси, ама да не те заболят тези палци отсега, чакането за едната ще е до към  края на август, за другата - и през септември. Стискай ги по-нататък, тепърва  ще гонят сроковете за кандидатстване до 15 юли.

# 640
  • Мнения: X
iler]
Принципно си говорим, но не съм съгласна, че условията в САЩ и ЮК са се променили драстично. САЩ никога не са били щедри към искащите да изучават хуманитарни профили, освен ако не са някакви невероятни таланти. В ЮК все още условията за ЕС студенти не са се променили, макар че трета година си пишем как и кога ще се случи. Засега всичко е в сферата на политическата реторика и никой не знае как ще бъдат третирани тези студенти и от коя учебна година.
Кръщелницата ми мина А-нивата онлайн тук, В и С в Германия. Приеха я ветеринарна медицина в Мюнхен. Беше много мотивирана, може би затова й се получиха нещата. Паралелно работеше и не тежеше на семейния бюджет. (три деца са Simple Smile )
В заключение ще вляза в конкретика. Медии и комуникация на АЕ в Германия, ако има някъде, е екзотика. Затова потребителката трябва да си отговори на базовите въпроси - Какво очаква от това обучение - вкл. практики, стажове? Къде ще търси реализация?
Аз гледам на ситуацията по-широко, не е въпросът за 1-2 години, а в перспектива. В ЮК все по-силно летят към ноу дийл, а това не е добър сигнал за икономиката, което пък не е добре за новозавършващи, освен това вече имаше държавна книга (пейпър) с нови изисквания за оставане на завършилите там (работни визи и 6 месечен срок за намиране на работа, което в комбинация с влошена ик.обстанвка не ми изглежда добре), което всъщност е целта на повечето студенти там. В този смисъл дори и на старите такси за мен вече перспективите там са влошени много, а все пак се нагърбваш със значителен заем и ако перспективите не са добри (аз така ги оценявам за себе си), за мен не си струва вече.
За САЩ ключовото са стипендиите, а БГ вече не е екзотична и отпускат все по-малко стипендии за нас, такава ми са наблюденията . Независимо от фийлда. Всеки си има право на своя преценка, разбира се,  но ми се струва, че исссии17 също е стигнала до подобни на моите изводи.
За племенницата не разбрах, но ако е отишла с 0-лев немски и за една година е стигнала ниво С1, браво на нея, от моите наблюдения, обаче, това е по-скоро изключение.

# 641
  • София
  • Мнения: 4 221
С А2 отиде кръщелницата. Преди години позната дете от СМГ направи същото, така че не е нещо необичайно. Трудно, но в никакъв случай невъзможно.
Да разбирам, че според теб оптималният вариант в ситуацията на исси е следване на медия и комуникации на АЕ в Германия.
За ЮК съм склонна да се съглася с част от написаното, но не бих дебатирала в тази тема.

# 642
  • Мнения: X
С А2 отиде кръщелницата. Преди години позната дете от СМГ направи същото, така че не е нещо необичайно. Трудно, но в никакъв случай невъзможно.
Да разбирам, че според теб оптималният вариант в ситуацията на исси е следване на медия и комуникации на АЕ в Германия.
За ЮК съм склонна да се съглася с част от написаното, но не бих дебатирала в тази тема.
А2 не е нулев немски, все пак, това е поне половин година подготве в ЕГ или 5 години в СМГ с изучаване на немски (средно взето, има и такива с  Б1).  Аз съвет не мога да дам, просто казвам до какви изводи аз съм стигнала и че ми се струва, че и исссии е близо до тях. Ако тя много държи да е в Германия, но е с 0-лев немски  (което беше написала преди), ще трябва да направи компромис с нещо - град, университет, провинция. Ако не държи толкова, тогава може да търси програми на английски другаде, със съответните компромиси - такса, проблеми заради големия наплив от желаещи или друго. Сама ще си реши кое ще е.

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 23:43 от Анонимен

# 643
  • София
  • Мнения: 4 221
Доколкото разбрах програма изцяло на английски  за медии в Германия нямa (изключвам платените частни), така че въпросът не е на компромис.

# 644
  • Мнения: 5 270
G.D. , и ние използваме консултант за ТУ  Мюнхен - машиностроене, питах изрично за академична справка и ми отговориха, че не е необходима, университетът не изисква. Не ползвам немски и вече съм в паника.
Русалката го е обяснила. За същата специалност се борим и ние
 В бевербунг портала на ТУ се посочват оценки по физика и математика в 11 и 12 клас. Това според консултантката ни. Още не е стигнал до там синът ми,  защото не е закачил диплома и портала не го допуска напред, но надявам се до края на другата седмица да е приключил
Аз се притеснявам повече от униасист и този VPD формуляр.
Дано всичко мине гладко. 

Общи условия

Активация на акаунт